Ukraina, Rusija

Karas Ukrainoje. Penkiasdešimt pirmoji (balandžio 15-oji) diena

Tiesos.lt redakcija   2022 m. balandžio 15 d. 22:05

9     

    

Karas Ukrainoje. Penkiasdešimt pirmoji (balandžio 15-oji) diena

Veidaknygė

Locked N’ Loaded

Gerą vakarėlį.

Daug susilaukiame klausimų ir prašymų apibendrinti pirmąsias 50 agresijos dienų. Bandom.

I. Strateginis dėmuo:
• Kremlius pradžioje iškėlė ideologinius („denacifikacija“, „demilitarizacija“) tikslus, tačiau karine prasme neįgyvendinamus. Tikėtina, dėl to buvo netinkamai įvertintas priešininkas, pervertintos savo jėgos, neįvertinta Vakarų valstybių reakcija. Ką jau kalbėti apie bent keleto sąjungininkų parama sau (neskaitant Baltarusijos). Dar iki eskalacijos Maskvos diplomatija buvo arogantiška, desperatiška ir agresyvi, tad pasaulio akyse pradėjus telkti pajėgas prie Ukrainos sienų, Rusija jau buvo agresoriumi. Rezultatas – karo tikslas nuo „denacifikacijos ir demilitarizacijos“ pasikeitė iki „Donbaso išlaisvinimo“, o dabar ūsuotasis Peskovas kalba, kad tikslas yra „sunaikinti nacių karinius vienetus.“ 
• Ukraina 8 karo metus nuo 2014 m. išnaudojo tvariems ryšiams su partneriais megzti (nepaisant skandalų, pvz.: D. Trump – J. Biden istorija), o dabar užsitikrina vis didesnį ginkluotės tiekimą. Svarbu pažymėti, kad savo karinį planavimą grindė tikslia žvalgybine informacija (tame tarpe ir iš NATO šalių) ir adekvačiu jos vertinimu. Tai leido sukurti tinkamą potencialą pasitikti agresiją ir su ja kovoti.

II. Operacinis:
• Rusija išskaidė savo nepakankamas ir prastai parengtas pajėgas į 5 kryptis, kuriose gausu didelių (kai kur net milijoninių) miestų, dengiamų natūraliomis gamtinėmis kliūtimis (pvz.: upės). Viena vertus trumpuoju laikotarpiu tai davė efektą Pietų kryptyje, kur agresorius gana lengvai pasiekė pirminius operacijos tikslus (Chersonas, Melitopolis, Mariupolio blokada). Tačiau patyręs pralaimėjimus prie Kyiv, Sumy, Charkiv, agresorius prarado iniciatyvą ir Pietų kryptyje. Donbaso kryptyje (siekdamas minėtų politinių, o ne karine logika paremtų tikslus) agresorius tikėtina pradės puolimą nepasirengęs pilna apimti. Nepaisant pranašumo aviacijos srityje iki šiol nesugebėta visiškai dominuoti Ukrainos oro erdvėje.
• Ukraina gerai organizavo gynybą 4 iš 5 agresoriaus puolimo krypčių. Pietų kryptyje dėl resursų stokos ir netikėtų priešo veiksmų (pulti per siaurą Krymo „bottleneck‘ą“ buvo tikrai rizikinga, to ukrainiečiai nesitikėjo), nesugebėjo tinkamai parengti operacinio rajono ir leido priešui persikelti į vakarinį Dniepro krantą bei priartėti prie Mariupolio iš vakarų. Šios klaidos šiuo metu turi neigiamos įtakos Donbaso gynybai (galimybei čia esančioms ukrainiečių pajėgoms būti apsuptoms iš šiaurės ir pietų). Nežiūrint į tai flangai, kol kas atrodo neblogai laikomi. Lanksti oro gynyba ir ribotas, tačiau tikslinis aviacijos naudojimas prisideda prie ukrainiečių galimybių permesti sausumos vienetus Donbaso link.

III. Taktinis :
Rusija:
• Pajėgos siekia užimti kuo daugiau teritorijos, ignoruodamos logistines problemas ir galimas ukrainiečių kontratakas/pasalas. Užimta teritorija labiau primena atskirų kontroliuojamų kelių ir vietovių voratinklį, o ne pilnai užimtą ir saugomą kontaktinę liniją su tvirtai kontroliuojamu (išvalytu) užnugariu.
• Sprendimo priėmimo procesas griežtai hierarchizuotas, vadai vietoje neturi įgaliojimų ir negeba priimti sprendimų, ypač patekę į nestandartines situacijas.
• Prastai motyvuoti, parengti, nepasiekiantys taktinių tikslų RF kariai ir vadai imasi „keršyti“ – vykdo karo nusikaltimus ir plėšia Ukrainos gyventojus.
• Pajėgos puola daugiausia keliais, neapsaugo savo flangų, prastai vykdo (arba išvis nevykdo) žvalgybą, negeba tinkamai reaguoti į kontaktą/pasalą (sustoja, nesiskleidžia, sudega arba bėga).
• Mūšiai mieste parodė, kad esminė jėga (mechanizuoti pėstininkai) yra silpnai parengti, nors tai bandoma kompensuoti didele ugnies koncentracija ir tankų parama, kol kas neveikia.
• Gintis sekasi geriau nei pulti – išnaudoja vietovę, gynybos gilumą. Tačiau veiksmai per daug šabloniški, pvz.: gavus didesnį sektorių nei priklauso pagal normatyvus, mechaniškai ištempia pajėgas vietoje to, kad vertintu ir priimti sprendimą, kur koncentruoti gynybą.
Ukraina:
• Pajėgos kovoja su priešu, o ne už teritoriją. Jei taktinė situacija reikalauja atsitraukti – tai ir padaro, pasitaikius gerai progai grįžta (tai ypač matėsi Kyivo sektoriuje kovose dėl Buchia, Irpen, Hostomel).
• Įvairių lygių vadai savo operacijų rajonuose turi veiksmų laisvę reaguoti į susiklostančią situaciją ir priimti sprendimus.
• Karių motyvaciją ginti savo šalį stiprina sėkmė mūšio lauke, bei beprecedentė Vakarų parama.
• Mariupolio gynyba – mūšio mieste šedevras. Operacija puikiai suplanuota: sukaupta pakankamai resursų, gerai įsitvirtinta inžinerine prasme, netiesioginės ugnies taikiniai prišaudyti, puikiai veikia targeting‘as. Užduotis vykdo motyvuoti ir puikiai parengti kariai ir vadai.
• Agresoriaus tiekimo kolonų (aprūpinimo konvojų) atakavimas – neišnaudota ukrainiečių galimybė. Matome pasitaikančias pasalas, tačiau žinant silpną orkų užnugarį, tokių atakų galėtų būti žymiai daugiau. Kol dar buvo Kyivo puolimo kryptis aktyvi, Sumy ir Chernihiv sektoriuje aktyvesnės pasalos silpnuose orkų tiekimo keliuose būtų privertę jų grupuotes suskilti į atskirus, dalinai izoliuotus rajonus. Charkiv sektoriuje prieš savaitę ukrainiečiai turėjo galimybių langą stipriau sutrikdyti orkų tiekimo kelius, tačiau panašu kiek pavėlavo ir nepasinaudojo šiuo momentu. Dabar prasideda atakos prieš orkų tiekimo kolonas Kupiansk – Izyum kelyje, tačiau agresorius jau pritraukė daugiau vienetų prie Charkiv, miestą atakuoja su netiesiogine ugnimi.

O esminis 50 eskalacijos dienų rezultatas - “denacifikuotojus” netrukus šienaus senas geras fokiškas MG.

Ką manote jūs apie pirmas 50 karo dienų?

***

Labas rytas.

Donbaso kryptis. Prasidėjo stiprūs lietūs, o tai riboja operacijas (ypač puolamąsias).
- Šiaurinis flangas. Priešas atakuoja Popasana, bando perimti Rubizhne kontrolę, puola Severodonetsk, vyksta stumdymasis aplink Izyum, tačiau susidūrimų intensyvumas kontaktinėje linijoje aprimo. Neatmestina, kad tai tyla prieš audrą ir savaitgalį prasidės intensyvūs mūšiai šiauriniame flange. Taip, pilna apimti orkų pajėgos nepasiruošusios, kai kurios net nėra pasiekusios Donbaso, tačiau kai Kremlių spaudžia terminai (iki gegužės 9 d. laiko liko nedaug), jie mėgsta įvedinėti dideles, tačiau neparuoštas pajėgas į mūšį dalimis. Tai dažniausiai jiems baigdavosi liūdnai, kadangi tai gera proga oponentui pereiti į kontratakas ar net kontrpuolimą. Esminis klausimas – ar ukrainiečiai jau sukaupė manevrinių vienetų (mechai, tankai) ir artilerijos sistemos, kad galėtų atskiruose ruožuose kontratakuoti, pvz.: 1) nuo Chuhuiv link Kupiansk; 2) nuo Chuhuiv link Balaklya; 3) palei Donec upę prie Izyum. Matysime.

Pietinis flangas. Mūšiai Mariinka – Vuhledar – Velyka Novosylka – Hulaijpole sektoriuose taip pat aprimę. Tikėtina, čia esančios orkų pajėgos laukia dėl dviejų priežasčių. Pirmoji – agresoriaus pajėgų kaupimas ir veiksmai šiaurėje. Kadangi puolimas operaciniame lygmenyje turėtu prasidėti daugmaž vienu metų, sudarant gynėjams dilemas dėl abiejų flangų vienu metu. Kaip užvakar minėjome, operaciniame lygmenyje šiaurėje gali būti pagrindinis veiksnys (apie 22 BTG), o pietuose labiau remiantis (apie 16 BTG). Antroji priežastis – mūšio dėl Mariupolio pabaigą. O pabaigos vis nėra, miesto gynėjai toliau kaunasi. Nuo mūšių mieste pradžios čia orkai neteko 73 tankų (iš kurių 46 sunaikinti) , 69 PKM, 30 šarvuočių BTR, lėktuvo, katerio ir apie 2000 pėstininkų. Tai rodo ne tik mūšių intensyvumą, bet ir jų pobūdį. Jau nuo Antro pasaulinio karo operacijų planuotojams buvo aišku, kad tankai mieste – puikus taikinys (siauras stebėjimo laukas, ribotas ugnies panaudojimas dėl vamzdžio judėjimo galimybių, ribotas manevras). Tą puikiai savo kailiu patyrė rusai Grozne pirmojo karo Čečėnijoje metu. Todėl pagrindinė jėga miesto mūšiuose (angl. FIBUA) – mechanizuoti pėstininkai, kuriuos remia tankai, artilerija ir aviacija. Tai, kad sunaikintas ar išvestas iš rikiuotės toks didžiulis kiekis tankų, rodo tris dalykus:
- silpnas orkų mech. pėstininkų pasirengimas bandomas kompensuoti tankų ugnies galia ir tankai lenda arčiau kontaktinės linijos nei derėtų;
- puikus ukrainiečių targeting‘as ir lanksti gynybos mieste (atramos punktų) sistema;
- sumanus įvairios prieštankinės ginkluotės (ne tik NLAW ar Javelin) panaudojimas mieste taktiniame lygmenyje.

Geram rytui – ukrainiečių ataka prieš orkų koloną. Pasala – kaip iš vadovėlio, kelio vingyje. Darbą užbaigia ukrainiečių BTR4.

***

Egidijus Papečkys

Penkiasdešimt pirma diena (balandžio 15, penktadienis)

Rusijos pajėgos po truputį intensyvina mūšius Donbase, ukrainiečiai sėkmingai ginasi. Mariupolis nepaimtas. Rusijos pajėgos sako čia kasdien užimančios kvartalą po kvartalo, namą po namo. Tačiau miestas nėra toks didelis, kvartalai ten jau seniai baigėsi, toliau juos „ima“ tik oficialiems pranešimams įgarsinti.

Visiems besidžiaugiant dėl nuskandinto rusų raketinio kreiserio „Maskva“, Rusijos karinės pajėgos Ukrainoje dar vakar pradėjo keršo akciją – įnirtingai bombarduojami ir apšaudomi ukrainiečių miestai, ypač – Kijevas. Suduotas smūgis ir valstybiniam Ukroboronprom koncernui priklausančiai gamyklai „Vizar“, gaminančiam konstruktorių biuro „Luč“ sukurtas priešlaivines raketas „Neptun“. Būtent jomis, kaip manoma, ir buvo pažeistas ir nuskendo kreiseris „Maskva“. Turbūt tai geriausias įrodymas, kad laive gaisrą sukėlė ne pigią cigaretę užsitraukęs matrosas. Beje, šiuolaikiniams laivams didžiausią žalą padaro ne pataikiusios raketos sprogimas, o jo sukeltas gaisras. Netgi pataikiusi, bet nesprogusi raketa gali sukelti gaisrą, ypač jeigu joje dar būna likę daugiau kuro.

Mums su jumis sunku suvokti, kaip tai įsiutino Maskvą. Tą, kuri dar nedega ir neina į dugną, nors kasdien jai to daug kas palinki. Režimas skaudžiai reagavo, ir jo reakcija buvo greita, kaip visada stengiantis atkeršyti taip ryžtingai ir sėkmingai pasipriešinusiems Ukrainos žmonėms. Galima neabejoti, kad keršto akcijų bus ir daugiau.

Pasirodė informacija, kad dar antradienį Kremlius formaliai kreipėsi į JAV su reikalavimu nutraukti ginklų tiekimą Ukrainai, priešingu atveju žadėdamas nenuspėjamas pasekmes. Per vėlai. Ginklų tiekimas jau įsivažiavo, ir tame dalyvauja daugiau Vakarų valstybių, ne tik Amerika. Tačiau pagal Kremliaus „poniatkes“, reikia kalbėtis su didžiausiu priešininkų vaikinu. Be reikalo, oi be reikalo pamiršo Borisą Johnsoną.

Rusija praneša apie tai, kad Ukrainos sraigtasparniai apšaudė 4 vietoves Rusijos teritorijoje, yra žuvusių ir sužeistų Rusijos piliečių, tame tarpe vaikų. Tuo pačiu metu Rusijos tardymo komitetui duotas nurodymas ištirti V. Zelenskio kalbą, kurioje jisai kalbėjo apie Ukrainos pasirengimą karui su Rusija. Paaiškėjus, kad tai tiesa, bus pradėta baudžiamoji byla. Visa tai panašu į pasiruošimą oficialiai nuo „specialiosios operacijos“ pereiti prie karo. Kadangi Rusijos prezidentas gali įvesti karinę padėtį tik tada, kai įvyksta agresija arba yra tiesioginė agresijos grėsmė prieš Rusiją, tai mes matome akivaizdų mėginimą imituoti „agresiją prieš Rusiją“. Kad būtų „stipriau“, Rusijos gynybos ministerija dar pranešė ir apie menamą Ukrainos mėginimą raketomis susprogdinti Kachovkos užtvanką ir užtvindyti Chersono apylinkes, su ten gyvenančiais ukrainiečiais. Rusijos pajėgos, aišku, didvyriškai gynė okupuotą teritoriją ir tas 2 raketas „Točka-U“ numušė. Panašu, kad Kremlius ruošia dirvą galimam, pabrėžiu – galimam (gali būti, o gali ir nebūti) karui visomis priemonėmis, įskaitant mobilizaciją ir nekonvencinio ginklo panaudojimą Ukrainoje.

Ir čia Rusijos laukia dideli iššūkiai. Pasak dalies sovietinės armijos veteranų, „pilietis Putinas“ sugriovė strateginio ginkluotųjų pajėgų pakėlimo karui ir mobilizacijos sistemą. Nes mobilizacija – ne tik teisinis aktas, t.y. rezervo karių pašaukimas į tarnybą, bet ir rezervinių dalinių suformavimas ir parengimas dalyvavimui karo veiksmuose. Pasak jų, šiandien nėra tinkamai užkonservuotos technikos, nėra dalinių struktūros, kurią būtų galima panaudoti tiems mobilizuojamiems rezerviniams daliniams formuoti. Panašu, kad jų žodžiuose daug tiesos. Kol kas matome, kad visas tas prieškarinis Rusijos karinis pasirengimas, manevrai, pratybos ir kita buvo tiesiog didelis šou tiek mums su jumis, tiek Rusijos visuomenei ir politinei valdžiai.

Kas tokiu atveju belieka? Grasinti „pasekmėmis“, branduoliniu ginklu – bet Vakarai to anaiptol taip nebijo.

Slava Ukraini!

***

Skęsta Rusijos laivyno flagmanas raketinis kreiseris „Maskva“:

 

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ukrufašistai toliau naikinami. Šlovė rusams!       2022-04-16 11:01

Вооруженные силы России нанесли удары по производственным корпусам бронетанкового завода в Киеве, заявил официальный представитель министерства обороны генерал-майор Игорь Конашенков.
“Высокоточным оружием большой дальности воздушного базирования уничтожены производственные корпуса бронетанкового завода в Киеве и цеха ремонта военной техники в Николаеве”, — сказал он.
Всего за ночь ракетные войска и артиллерия нанесли удары по 811 объектам ВСУ.
Pagoglinkit straipsnį “ ВС России уничтожили производственные корпуса бронетанкового завода в Киеве”.

Klausimas konkretus       2022-04-15 23:12

Kur senis Vycka Landsbergys?Kodėl išvis nesireiškia?Kodėl nebeišlenda paloti ant Rusijos?Jau “suklijavo ląstus”?Nejaugi jau Santariškių šaldytuve guli?

Tomas iš Kauno pede*rastų sostinės       2022-04-15 23:05

Gėriau dieną Gėriau naktį Akys išvarvėjo… Vėmiau dieną Vėmiau naktį Kariaut užsinorėjau… Man jau žopa visiška Tegul žūsta ir tauta Žemė tiktai padėkos..

Vilius Juzėnas        2022-04-15 23:02

Mūsiškiai gerai suvokia, kad teks atsakyti už Donbasą pagal pilną programą, todėl kurstomas plataus maštabo karas Europoje, kuriuo būtų galima pridengti visus elito nusikaltimus.

Vanda Daujotienė       2022-04-15 22:59

Landsbergis nuo Putino gaus į kiaušinius ir jokia JAV nepadės.

ZELENSKIS - KARO NUSIKALTĖLIS!       2022-04-15 22:55

BBC pateikė akivaizdžius įrodymus, kad raketų ataką prieš Ukrainos piliečius Kramatorske įvykdė Ukrainos ginkluotosios pajėgos. Kaip tik šiandien Kijeve lankosi ir mūsų pastumdėlis Nausėda, kuris visomis keturiomis remia savo tautos žudiką prezidentą Zelenskį. Daugiau skaitykite straipsnyje - “Nausėda remia Zelenskį, organizavusį masines savo piliečių žudynes”.

Regimantas       2022-04-15 22:49

NACIZMAS (susireikšminimas) neišvengiamai gimdo FAŠIZMĄ (paranojinę-fanatišką ideologiją-propogandą) vedančią į genocidą (INKVIZICIJĄ). Rusų pasaulis sustabdė NFI tolimąjame užsienyje (Sirija), sustabdė NFI viduje (Baltarusija). Prie Dniepro prasidėjo ir pamažu įsibėgėja karas tarp NATO ir Rusų pasaulio. Pirmas simbolinis karo rezultatas bus -Odesoje gyvų sudegintų viešas teismas, maidanininkų (Lansbergis, Grybauskaitė, Graužinienė, Kubilius, Kirkilas, Auštrevičius) teismas…  Ateis eilė ir “Maršalo planui” atstatant Libijos valstybingumą, infrastruktūrą, ekonomiką..., po to Sirijoje, Irake, Afganistane ~pagrindiniai donorai -karo, žmoniškumo nusikaltėliai: JAV, Anglija, NATO…

Šlovė Kadurovo spec. dalinio kariams!       2022-04-15 22:24

Vien Mariupolyje jau iš viso pasidavė į nelaisvę virš 3000 nacikų ir benderovcų. Išsigando, kad neiškeliautų iš tikrųjų pas a.a. Benderą. Šlovė Kadyrovo spec. dalinio kariams! Šlovė Kadyrovui - tikras vyras, laikosi savo žodžio, - sakė, kad tuos brudus ukrufašistus sumuš, taip ir daro nuosekliai.

MYKOLAS       2022-04-15 22:22

Kiekvienas, kuris nenori būti konservatorių propagandos auka, eikite į Telegramą (SIL0VIKI, COLENELCASSAD, ANNA NEWS, wargonza, Soloviev, pulya ir t.t) tada junkitės iš android šopės programą 1.1.1.1, kuri leis žiūrėti SMOTRIM portalą, gali ir per APPsą, tada be veikia, gali ir rusišką VPN jungtis, IP į keiti į rusišką ir viskas veikia. Dar yra RUTUBE, Yandex Dzen, Vkontaktė, odnoklasniki. Kur irgi gali žiūrėti. Tada yra VGTRK puslapis, kur irgi matysi Rosyja24, Rosyja1 kanalą. Ko konservatoriai nenori, kad TU ŽINOTUM ir ruso pusę tiesos. Jie būtent to ir bijo, kad tik negalėtum palyginti. Eikite ir žiūrėkite. Uraaaaaaaahahahahahah!

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.