Prezidento rinkimai 2019

Kandidatų „rentgenas“? Atsakymai kritikams

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 22 d. 12:27

12     

    

Kandidatų „rentgenas“? Atsakymai kritikams

laisvavisuomene.lt

Laisvos visuomenės institutui prieš pirmąjį prezidento rinkimų turą paviešinus kandidatų pozicijų analizę žmogaus gyvybės apsaugos ir šeimos stiprinimo temomis, tarp daugelio padėkų pasigirdo ir kritikos, neva LVI atlieka kandidatų „širdies rentgeną“ ir fariziejiškai kaltina Ingridą Šimonytę esant nepakankamai katalikiška. Tačiau analizė ne tik nekalba apie kandidatų katalikiškumą, bet ir apskritai nevertina jų religinių įsitikinimų. Remiantis pačių kandidatų praeities balsavimais ir pasisakymais, analizėje viso labo pasakoma, iš kurių kandidatų pagrįsta tikėtis liberalios laikysenos gyvybės ir šeimos klausimais, o iš kurių – konservatyvesnės. Dėl savo pažiūrų užtikrinti kandidatai ir jų rėmėjai neturėtų to gėdytis. Beje, LVI kritikai nereiškia pretenzijų, pavyzdžiui, balsavimo sistemos manobalsas.lt autoriams, kurių atlikta analizė taip pat rodo I. Šimonytę užimant liberalesnę poziciją „tradicijos–pasirinkimo laisvės“ skalėje nei, pavyzdžiui, jos konkurentas G. Nausėda.

Kita pasigirstanti kritika – kad I. Šimonytės balsavimas už tos pačios lyties asmenų partnerystes bei už žmogaus embrionų naikinimą ir naudojimą moksliniuose eksperimentuose yra nereikšmingas ir neturėtų jaudinti konservatyvių rinkėjų. Tai pagrindžiančius argumentus vertėtų aptarti nuodugniau.

Pirmas ir, ko gero, keisčiausias argumentas, kad praeities darbai neturėtų atsiliepti kandidato ateities darbų prognozei. Kandidatės pasisakymai ir balsavimai už tos pačios lyties asmenų partnerystės įteisinimą bei už embrionų naikinimą, esą, neatspindi jos gražaus ir sudėtingo vidinio pasaulio, kuris vieną dieną galbūt ims ir atsivers Bažnyčios mokymui apie santuoką ir žmogaus gyvybės šventumą. Taip – vieną dieną Saulius nukrito nuo žirgo ir tapo Pauliumi. Tačiau apie tą įvykį Šventraštis kalba kaip apie retą, nuostabų, stebuklingą. Įvykį, kurio galima viltis, bet kuriuo negalima kliautis. Dėl to Vakarų demokratijose rinkėjai dažniausiai renkasi pagal politikų atliktus darbus, kartais – pagal pažadus, bet tikrai ne dėl vilties, kad politikai vieną dieną pakeis savo ilgalaikes ir iki šiol nuoseklias nuostatas.

Kita, iš pirmo žvilgsnio rimtesnė kritika – kad prezidento pareigos nėra tiesiogiai susijusios su žmogaus gyvybės apsauga bei šeimos stiprinimu. Dėl to kandidatai, esą, neturėtų būti vertinami pagal jų darbus ir žodžius šiose srityse. Taip manyti yra visiškai nepagrįsta. Prezidento teisė vetuoti priimtus įstatymus, įstatymų iniciatyvos teisė, įgaliojimai vyriausybės ir teisėjų korpuso (įskaitant Seimui teikiamus tris iš devynių Konstitucinio teismo teisėjus ir pirmininką) formavime, Seimui ratifikuoti teikiamos tarptautinės sutartys (pavyzdžiui, Stambulo konvencija) daro didelę įtaką vidaus politikai, taip pat ir gyvybės apsaugos bei šeimos stiprinimo srityse. Tam, kad suprastume valstybės vadovo svarbą ne vien užsienio politikos ir saugumo, bet ir vadinamaisiais moraliniais klausimais, užtenka prisiminti vien Prezidentės D. Grybauskaitės veto konservatyviam Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektui ir jos pateiktas itin liberalias pataisas, leidusias neribotai kurti ir naikinti žmogaus embrionus.

Ko gero labiausiai dėmesio verta kritika – kandidatai į prezidentus vertinti lyginant skirtingus duomenis. I. Šimonytės ir kai kurių kitų kandidatų pozicijos grįstos ne vien jų pasisakymais, bet ir balsavimų Seime istorija, kuomet G. Nausėda ir dar keli buvę kandidatai balsavimo Seime istorijų neturi. Toks pastebėjimas yra teisingas. Tačiau iš jo daroma išvada esą nederėtų viešinti vienos kandidatės balsavimo duomenų neturint analogiškos kito kandidato informacijos, skamba nelogiškai. Daugiau (kokybiškos) informacijos rinkėjui visuomet yra geriau. Minėta analizė pagrįstai parodo, kad I. Šimonytė moraliniais klausimais laikosi liberaliai. Pavyzdžiui, šeimos klausimu – I. Šimonytė ne tik balsavo už tos pačios lyties asmenų partnerystę Seime, bet ir teigė, kad siektų jos įteisinimo būdama prezidente.

G. Nausėdos pozicija nėra tokia aiški ir nuosekli, jai pagrįsti turime mažiau duomenų. Kaip minėta analizėje, jis pats asmeniškai pritaria vienos lyties partnerystei, o referendume balsuotų už vienos lyties santuoką, tačiau sprendžiant pagal kandidato siūlymus homoseksualių asmenų problemas spręsti referendumu, diskutuojant, o ne stumiant pokyčius, kuriems visuomenė priešintųsi, yra pagrindo manyti, kad G. Nausėda šiuo klausimu konservatyvesnis. Be to, skirtingai nei I. Šimonytė, G. Nausėda šiuo metu homoseksualių porų santykius siūlytų sureguliuoti įteisinant ne partnerystę, bet bendro gyvenimo susitarimą, kuris tos pačios lyties porų neprilygintų vyro ir moters šeimoms. Jis pabrėžia, kad homoseksualių asmenų bendras gyvenimas „nėra santuoka ir nėra šeima, kurios samprata yra įtvirtinta LR Konstitucijoje“.

Kad patys galėtumėte įvertinti pasisakymų skirtumus ir panašumus, siūlome susipažinti su paskutinių LRT kandidatų į prezidentus debatų ištraukos transkripcija, kurioje kandidatai atsakinėjo į klausimą apie partnerystės įteisinimą ir pasisakė aborto tema. Tačiau neneigiame fakto, jog vien pasisakymai nesuteikia patikimos informacijos apie kandidatų laikyseną, todėl apie G. Nausėdą turimos žinios leidžia daryti žymiai mažiau užtikrintas išvadas nei apie I. Šimonytę.

Ar tai panaikina analizės vertę? Anaiptol. Pavyzdžiui, LGBT aktyvistai, socialiniuose tinkluose raginantys balsuoti už I. Šimonytę, perskaitę LVI analizę galėtų dar kartą įsitikinti savo pasirinkimo teisingumu. Tuo tarpu labiau tradicinių pažiūrų rinkėjas, atsižvelgdamas į didelį abiejų kandidatų panašumą nemažai kitų esminių klausimų, galėtų užtikrinčiau balsuoti už G. Nausėdą, nes tokiam rinkėjui galimai konservatyvus prezidentas yra artimesnis nei užtikrintai liberali prezidentė.

Kaip tik tokią funkciją – supažindinti rinkėjus su apsisprendimui svarbiais faktais – ir atlieka nevyriausybinių organizacijų atliekami tyrimai demokratiniame pasaulyje. LVI džiaugiasi būdamas šios garbingos tradicijos dalimi. Tačiau kviečia nepamiršti, kad balsuojant svarbu vertinti kandidatus ne pagal kelis kriterijus, o jų visumą.

laisvavisuomene.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Faktas,       2019-05-24 18:28

kad egzistuoja mūsų durnumas, be jokios abejonės.

Faktas       2019-05-24 12:14

Homosemsualozmas egzistuoja jau tada kada dvikojis islipo is medzio todel jo nematyti yra klaida, dar didesne klaida juos ignoruoti,  reikia ta reikala spresti, ir kalbeti tiesiai sviesiai reikia.

Povilas Urbšys       2019-05-23 23:20

2018 12 07 SEIMO POSĖDIS V. BAKAS:
,,Dabar pasakysiu kaip atrodė... Tuo metu aš nežinojau, kas vyko galingiesiems. Ponas Mockus su savo „MG Baltic‘ais“. 2008–2012 metų laikotarpis, tai buvo „MG Baltic“ klestėjimo laikotarpis. Tuo pačiu metu, kai Kubilius veržė visiems kaklus, reiškia, diržus, buvo atiduodamos ištisos valstybės įmonės tam, kad galėtų šeimininkauti oligarchai ir koncernai. Taip? Mes tai atskleidėme parlamentinio tyrimo metu. Jūs čia kalbate apie prorusiškumą? Ponas Kubiliau, Tamulis, kuris atstovauja „Rosatom“ ir to neslepia, pas jus koja duris atidarinėja. Apie ką jūs šnekate? (plojimai Seimo salėje).
Aš tiesiog norėjau pasakyti, kaip atrodė krizė. Ir aš galvoju, kad šitą krizę, aš nesu finansininkas, bet šitą krizę sukėlė korumpuoti politikai ir oligarchai. Dėl to žmonės iki šiol negali atsigauti nuo jos.
Ir jums pasisekė tik dėl to, kad mes turime bestuburę prokuratūrą, kuri nesiima tirti nusikaltimų. Nesiima ir dabar. Tai vat jums dėl to sekasi.”

KLAUSIMAI KRIKŠČIONIUI IR ATEISTUI: Ar Kubiliaus vyriausybėje finansų ministrė apie tai galėjo nieko nežinoti? Kodėl V. Bakas, pamiršęs papasakotą konservatorių sėkmės istoriją, taip aršiai dabar agituoja už Šimonytę?

Daugiau skaitykite: https://www.lzinios.lt/Lietuva/vytautas-bakas-kirto-andriui-kubiliui-primine-ir-mg-baltic-ir-rosatom-/277595
© Lietuvos žinios

tik tiek       2019-05-23 17:04

Gerų visiems nebūna. Rinkimės. Yra iš ko.

jonas       2019-05-23 13:34

Tai, kad Jūsų garbinama I.Š. kartu su kubilium apvogė Lietuvą  neatsigaunamai -kapstomės po skurdo mėšlą ir mokam jų padarytas skolas

Vincas       2019-05-23 7:20

Pritariu Dzeikui. Prie Nausėdos Lietuva bus dar daugiau išvogta. O partnerysrės įstatymui pritarti arba nepritarti turės Seimas, ne vienas žmogus.

Dzeikas       2019-05-23 6:29

Toks Nauseda normalioj valstybej sedetu uz grotu (uz valstybines zemes prisijungima prie asmeninio sklypo), o apie jo politiko karjera ten butu pasakojami anekdotai.
Bet Lietuvoje arsus katalikai ir dar arsesni patriotai ruosiasi ji rinkti preziku.
Nesvarbu, kad vagis, svarbu kad ne pe…homoseksualistas.
Banderlogas ne tas kuris nesupranta, banderlogas tas, kuris nejaucia skirtumo tarp sh ir bulkutes.

Kiek žinome,       2019-05-23 5:50

Urbšiuk, pats tai nepajėgus pradėti sakyti Tiesą ir gėdinti Velnią(Tell the Truth and shame the Devil)? Gal klystame, tada patikslink, jei mes klystame ir Jūsų blauzdos ne per plonos ir ne kinkadrebės, kaip mūsų? Mes negalime sakyti Tiesos, kad neišlėktume iš darbo kaip meteorai su Vilko bilietu tolimesniam gyvenimui, o Jūs?

Povilas Urbšys       2019-05-22 21:57

Paskutinė pastraipa tikinčiam žmogui nebalsavusiam pirmame ture už Šimonyte ar Nausėda nesuponuoja apsisprendimo ateiti balsuoti ar už vieną ar kitą kandidatą. Tai naudinga Šimonytei. Labiausiai antrame ture turime vengti drungnumo, net jei reikės rinktis iš blogybių mažesnę. Jūsų kandidatų analizė labiau mobilizuoja LGBT aktyvistus nei katalikišką bendruomenę. Man atrodo,, iš didelio rašto išėjote iš krašto”.
Atsiprašau už aštrumą, bet ar visi mes suvokiame ant kokio lūžio taško stovime gyvybės ir šeimos išsaugojimo atžvilgiu. Ar Kristus mums atleis jei savo saldumu eilinį kartą paniekinsim Jo kančias dėl mūsų išganimo. Manau geriausiai šios Tiesos akimirkos svarbą suvokia kunigas Robertas Grigas. Jei gliansiniame katalikiškos tapatybės paviršiuje įrėžiama Tiesa ir dėl to kyla aimanos, tai ar šis katalikas yra Kristaus pusėje. Tai kam tada mes bandome įtikti…P.S.: ši nuomonė skirta krikščioniui, bet ne ateistui.

VAIKŲ DARŽELIS,       2019-05-22 15:58

sako, “liežuvis uždirba pinigus…”. Atseit, rinkite tą, kuris gražiau šneka… Gerai žinome, kad šnekos ir darbai -  ne tas pats.

Nieko nėra baisiau       2019-05-22 14:40

kaip godūs darbiniai arkliukai.Toks konservatorių elektoratas.

Rinkimės       2019-05-22 13:36

Juokingos tos jūsų analizės. Gi vienas jų šneka taip, kad didžiajai daliai rinkėjų įtiktų, t. y. netgi atsisakydamas ilgalaikio savo ekonominio-politinio veido, o kita išlieka natūrali - tokia kaip visada.


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.