Demokratija ir valdymas

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 13 d. 22:24

23     

    

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

Danas Nagelė | respublika.lt

Vakar Seime kaip pretendentas į Aukščiausiojo Teismo teisėjus pagaliau prisistatė prezidento Gitano Nausėdos teikiamas buvęs Konstitucinio Teismo (KT) teisėjas prof. Egidijus Šileikis. Prisistatymas buvo itin emocingas, nes, kaip prisipažino pats profesorius, jis – pirmasis kandidatas per 30 metų, kurį parlamentarai pastatė į tokią padėtį: jam prisistatyti Seimas neleidžia nuo kovo pabaigos, o vakar iš darbotvarkės norėjo išbraukti ir dar kartą.

Principingas iki galo

„Nebuvo pateiktos dvi pažymos. Tą pastebėjo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras“, – tai, kodėl E.Šileikio, kaip kandidato į Aukščiausiojo Teismo teisėjus, pristatymas Seime buvo atidėtas, balandžio viduryje žurnalistams buvo paaiškinusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. O štai jos pavaduotojas Jurgis Razma iš anksto išsidavė, kad valdantieji kandidatūrai nepritars.

„Man šiuo metu atrodo, kad jo perspektyvos yra gana miglotos. Teigiamų atsiliepimų apie jį girdėjau tik iš prezidento, o iš Seimo narių – nė vieno. Negirdėjau iš Seimo narių, kad sakytų, jog reikės palaikyti“, – rėžė J.Razma.

Veikiausiai prof. E.Šileikis taip išgąsdino valdančiuosius, nes 2008-2017 m. ėjo KT teisėjo pareigas ir tapo pirmuoju teisėju, pradėjusiu naudotis teise pareikšti atskirąją nuomonę KT, ne kartą baksnojęs KT sprendimų absurdiškumą.

Pavyzdžiui, būtent E.Šileikis atskirąja nuomone pareiškė nesutinkąs su KT sprendimu, kad steigiant „Leo LT“ nebuvo sukurta monopolija. Būtent E.Šileikis pareiškė, kad KT perlenkė lazdą vertindamas VRK sprendimus – pasak jo, sprendimas, kurio pagrindu keli „darbiečiai“ 2012 m. neteko teisės į Seimo nario mandatą, buvo nepagrįstas.

Būtent jis 2012-aisiais vienintelis išdrįso pareikšti atskirąją nuomonę, kad KT turėjo keisti ankstesnį savo nutarimą, uždraudusį per apkaltą pašalintam prezidentui Rolandui Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose.

Galų gale būtent E.Šileikis 2014 m. vienoje byloje pareiškė, kad KT ignoravo Lietuvos Konstitucijos viršenybę prieš ES teisę, nors dabar „elitas“ bando įtvirtinti nuostatą, kad Konstitucija turi nusilenkti prieš ES teisę.

Asmeninis kerštas

Beje, vakar paaiškėjo, kad ne tik valdantieji bandys išbrokuoti pretendentą. Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ vardu parlamentaras Vytautas Bakas paprašė klausimą dar kartą išbraukti iš darbotvarkės ir paragino Seimą kreiptis į KT su prašymu įvertinti, ar prezidento dekretas dėl E.Šileikio kandidatūros neprieštarauja Konstitucijai.

Visgi Seimas dėl siūlymo išbraukti E.Šileikio kandidatūros pateikimą nebalsavo. Mat klausimą įtraukti prašė pats šalies vadovas. Pagal Seimo statutą, jeigu šalies vadovas prašo, jo teikiami klausimai ir pranešimai į posėdžio darbotvarkę įrašomi be balsavimo. V.Bakas vis tiek nenurimo.

„Ar galite pasakyti, kaip visuomenė gali tikėtis pokyčių teismuose, teisingumo, viešojo intereso gynimo, jei jūs net spaudos pranešimais tris kartus klientui, kurio savininkų veikla nesuderinama su nacionalinio saugumo interesais, teikiate mokslines išvadas? Kitaip tariant, mokslą sukomercinote ir sukūrėte mokslą pagal kliento poreikį. Ir kiek jūs gavote lėšų iš „MG Baltic“ grupės ir jos savininkų arba įmonių grupės?“ – klausė V.Bakas. Minėtas išvadas E.Šileikis rašė „MG Baltic“ teisminiame ginče su pačiu V.Baku, todėl nėra keista, kad šis nejaučia pretendentui simpatijos.

Fantastika mokslui

Pretendentas nusistebėjo, kaip V.Bakas, nors yra teisininkas, nežino elementarių dalykų. Pavyzdžiui, kad Advokatūros įstatymas neleidžia atskleisti ne tik autorinio atlyginimo dydžio, bet net atskleisti susitikimo su advokatu fakto be jo žinios. Be to, E.Šileikis pažymėjo, kad dar prieš pradedant rašyti mokslinę ekspertinę nuomonę, jis turėjo STT gautą atsakymą, kad šis darbas nepažeidžia įstatymų.

E.Šileikis taip pat priminė, kad ekspertines išvadas yra rašęs Notarų, Architektų rūmams, Smulkiojo ir vidutinio verslo organizacijai, Vežėjų asociacijai ir t.t.

„Mano arkliukas nuo studijų laikų – Seimo nario teisinė padėtis. Kodėl sukaupęs tokį įdirbį aš negaliu pamatyti unikalaus dalyko – pirmą kartą Lietuvoje grupė Seimo narių patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Fantastika mokslui! Tai ne fantastika politikai, liūdnas dalykas, bet mokslui tai yra iššūkis.

Ir vienas Seimo narys pirmą kartą per 30 metų buvo bandomas patraukti ir civilinėn atsakomybėn už žodžius, kurie, tikėtina, pažeidžia juridinio asmens dalykinę reputaciją.

Ir atėjo advokatai pas Šileikį, ne dėl to, kad jis – buvęs KT teisėjas, o dėl to, kad jis parašęs monografiją, parašęs diplominį darbą, magistro darbą. Ir staiga aš dabar išgirstu, kaip galimą mano reputacijos kompromitavimą. Na, atsiprašau“, – karštai kalbėjo E.Šileikis.

Kam reikia, jei nereikia?

Seimo narė Agnė Širinskienė kandidato klausė apie spekuliacijas, esą jis privalo turėti VSD pažymą, leidžiančią dirbti su įslaptinta informacija, kuri, anot jos, kitiems kandidatams nebuvo reikalinga. Juo labiau kad ir prezidentūra yra priminusi Teismų įstatymo nuostatą: buvusieji KT teisėjai be tokių procedūrų kaip egzaminas ir atranka paskiriami bet kokio teismo teisėju, todėl negali būti keliami ir reikalavimai pateikti minėtas pažymas.

Tačiau E.Šileikis citavo net ne šią nuostatą, o du KT nutarimus, kuriuose pasakyta: ydingas tas įstatymas, kuris pažodžiui neįtvirtina, kad teisėjams teisė dirbti su informacija, turinčia valstybės paslaptį, kyla iš Konstitucijos, o ne iš įstatymo ar VSD išduoto leidimo.

„Tai kam pretendentui gauti tokį dokumentą, jeigu paskyrus teisėją tu jį gali suplėšyti, nes tavo teisės gimsta iš Konstitucijos, o ne iš dokumento?“ – retoriškai klausė E.Šileikis.

Posėdžiui pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis klausimo svarstymą užbaigė replika, jog tai – vienas iš įdomiausių jo matytų prisistatymų per visą karjerą.

Pretendentas dar turės prisistatyti Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui bei frakcijoms.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Diagnozė       2022-05-14 14:59

Prokuratūra ir STT Lietuvoje visiškai degradavusios. Teismas taip pat. Reikia išformuoti ir kurti iš naujo. Bet tai neįvyks, kol ši padėtis tenkina dabartinį prezidentą ir Seimą, norinčius turėti VALDOMĄ teisėsaugą.

Visiškas dugnas       2022-05-14 14:58

Balandžio 19 diena buvo korupcijos įteisinimo Lietuvoje diena. Vilniaus apygardos teismas išteisino kyšininką E.Masiulį ir visą jų gaują. Stipru. Damušė pasitikėjimą valstybe galutinai. Dabar net paskutiniai likę idealistai tikrai turėtų susivokti, kur gyvename.

Ir dabar       2022-05-14 14:55

beretės aršiai gina korupcijos krikštamotę grybę skirusią mafijos teisėjus į pareigas.

Žmogus už teisybę ir Lietuvą       2022-05-14 13:33

Pamatysim kaip/ar greit jį sudoros

Senai       2022-05-14 13:28

pastebėta, kad Bakas neaiškaus lizdo paukštis?

Konservatorių šūūū-das       2022-05-14 12:21

Toks būtų teisingas Grybauskaitės 10 metų valdytos ir dabar konservatorių partijos valdomos Lietuvos situacijos vertinimas: Ši sistema negriūna, o tik labiau smirda. Šūdas ne stuļpas, neparvirs. Brudas tvirtai prilipęs prie Lietuvos. Spiriant šūdą jis neskrenda, o prilimpa prie bato. Jeigu toje vietoje kur guli šūdas padėsi bulkutę, ji irgi netrukus smirdės šūdu. Griežtai, nemaloniai, bet teisingai.

Eimis iš Šiaulių       2022-05-14 12:07

Kaip danguje taip ir ant žemės. Kaip sušiktoje TSRS, taip ir sušiktame kapitalizme: melo pilna visur. Ir tiesos visur yra - tik mokėk atsirinkti. Vien tik melas valdo silpnuosius. Vien tik tiesa žavi stipriuosius. Kur susiduri su teisingais žmonėmis - ten ir dangus.

turbūt       2022-05-14 9:06

vienas iš nedaugelio nenupirktų aukšto rango teisininkų - todėl ir toks puolimas

Kis       2022-05-14 7:11

kiek nedaug Lietuvoje tokiu “baltu” varnu,o kaip ju truksta!Galime didziuotis tais 246 mokslo “galiunais”,kuriems svento jau nebelike duok skalsesni kasni duonos.Stebina,kad tokie prieina prie jaunos kartos,idomu ka jie gali duoti budami bedvasiais patys?
  Lietuva siandienine man asocijuojasi su mazute Rusija,turim tip top kaip rusijoje,net teisma Basmanska,kur nuteisia pagal ta pacia schema.Reikia karo Lietuvoje,pilietinio karo.Kaltinsite karo kurstymu,o ka pasiulysite ,ponai juk salyje vienas absurdas,melas ,nebaudziamumas,Kam stebetis kai tiek metu renkame tokia valdzia 16% infliacijos,numeta 30euru,kaip kaula ir pamegink issimoketi,kai viskas pabrango,o pinigus ir toliau parceliuoja?

Vanda       2022-05-14 0:09

Kas tas Šileikis palyginus su tatuiruota bakalaure, ar ne, garbingas Seime?

Vytautas R.       2022-05-14 0:04

Ir kodėl teisėsaugoje nebuvo post sovietinio valymo? Toje sistemoje buvę sovietiniai dėstytojai moko demokratijos pagrindų dabartinius studentus. Baisu. Teismai tarnauja sistemai , o ne žmonėms, siekiantiems teisingumo. Ir blogiausia , kad toje sistemoje egzistuoja smogiamieji , žmogžudiški būriai, kurie atlieka valdžios paliepimus, išvalydami visus galus. Kur man tūlam lietuviui ieškoti teisingumo?

Aš sakiau       2022-05-14 0:01

jau seniai, jog seimūnas V.Bakas yra užsienio spec.tarnybos MI6 agentas.

*****       2022-05-13 23:58

Prieš keletą mėnesių Užvakar pas Solovjovą laidoje Sergejus Kurginianas tiesiai pareiškė, kad Landsbergis su Prunskiene buvo KGB žmonės, o Audrius Butkevičius - GRU. Tokių info paslėpti neįmanoma, nors ir užsislaptino patys save 75 metams.

Grybauskaitės nusikaltėlių gauja       2022-05-13 23:50

APIE GRYBAUSKAITĖS “PAKABINTUS” KORUMPUOTUS BEI “PAKABINTUS” TEISĖJUS PAGOGLINKIT STRAIPSNĮ - “Snoro banko užgrobimo, likvidavimo ir turto išvogimo istorijoje skamba tų pačių korumpuotų teisėjų ir žinomų advokatų pavardės”.

Taisyklė       2022-05-13 23:49

Šiais laikais svarbu tų septynių spalvų nepažeisti!

Tai prasminga       2022-05-13 23:16

Apie teisėjų, prokurorų, advokatų ir antstolių draugystę: “ vakarais sarginiai šunes vėl užtraukia savo begalinę šneką su vilkais iš seno miško, skendinčio rūkuos“.

Ko norėt, kai       2022-05-13 23:12

Vyt.Landsbergis yra lietuviškasis Vitas Karleonė.

Pagarba       2022-05-13 23:11

E.Šileikiui.

ABSURDAS       2022-05-13 23:10

TOKS KOMUNIZMO TOKSIKUOTAS GRYBAS DESITMETI VADOVAVO TEISMAMS…..KOL BUS TOKS NEBAUDŽIAMUMAS, TEISMŲ MAFIJA VISADA LAIMĖS….KODĖL TAUTA VISIŠKAI NEPASITIKI TEISMAIS?????...TODĖL, KAD VALDO NUSIKALTĖLIAI IR TEISMAI VISĄ~ TAI NUOLAIDŽIAUJA. GERBIU LENKŲ TEISMUS, KŪRIE APSIVALĖ NUO SOVIETINIO RAUGO, UŽ TAI BRIUSELIUI NEPATINKA…

Adolfas Ginaitis       2022-05-13 23:03

KAIP SUPRANTU SAVI LT KYSININKAI JAU SUSODINTI, JEI VIS APIE RUSIJĄ KALBAME ?
Masiulis jau “sedi”. Gabriukas su mama uz sklypus po 1 Eur “pirkimus” jau irgi nubausti. Simasius su sviezia zmona irgi baudas moka ir atlieka bausme uz projektus ir konkursus atiduotus naujai zmonos firmai. Zuokas sedi. Simonyte su Kubilumi bausme atlieka uz Snorą. Toliau tęsti ?

Al.       2022-05-13 22:58

Lietuva lyg Rusijos virsmo atspindys - iš demokratija apsimetančios čekistinės diktatūros į normalią visuomenę. Lėtas, kaip ir Rusijoj. Atskiri daigeliai. Bet jie vis išdygsta. Mums vis duodami progą pamatyti kas yra kas. Seime ir visuomenėj. Tai galima vertinti ir kaip priešrinkiminę atranką ir kaip tautos išbandymą - norim būti žmonėmis ar liksim baudžiauninkais.

Išfriklinta       2022-05-13 22:57

Lietuva.

Drąsus vyras       2022-05-13 22:55

Gal pagaliau bus kelio pradžia į Teisingumą?

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.