Kultūros, kalbos, istorijos politika

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Tiesos.lt siūlo   2018 m. rugpjūčio 4 d. 11:39

9     

    

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Aurimas Perednis | „Žinių radijas“

Vilniuje nesutarimus kelia planuojamas statyti viešbutis su biurų ir konferencijų centru šalia Lukiškių aikštės, buvusioje Šv. Jokūbo ligoninės ir vienuolyno teritorijoje.

Panašiai kaip ir dėl „Misionierių sodų”, Trakų autobusų stoties ar Kauno medžių kirtimo, nerandama visoms visuomenės grupėms priimtino sprendimo. Verslininkai skundžiasi, kad tai stabdo jų verslo plėtrą, kuriai visus leidimus jie jau gavę, tuo tarpu kultūros ar gamtos paveldo gynėjai teigia, kad už aktyvią pilietinę poziciją jie yra persekiojami, bandant taip nutildyti jų balsą.

Kas ir kaip turėtų spręsti dėl miestų vystymo, kad konfliktų kiltų mažiau? Ar naujos statybos griauna kultūros paveldą?

Laidoje dalyvauja asociacijos „Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis” atstovė Rasa Kalinauskaitė, “Lords LB Asset Management“ fondų valdytojas Marius Žemaitis, Vilniaus vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis, asociacijos „Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis” atstovė Lina Leparskienė, VšĮ “Vilniaus senamiesčio agentūra” vadovas Gediminas Rutkauskas, Kultūros paveldo centro vadovas Virgilijus Kačinskas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Žemyna       2018-08-5 15:11

Palyginkime su žmonėmis - kaip mes bendraujame? Geriausiai jaučiamės toje kompanijoje, kuri mus priima ir kuri pagal mūsų įsivaizdavimą „sukirpta”. Tai padeda sugyventi, vengti konfliktų, pažiūrų prieštaros. Lygiai tas pat ir miestų rajonai - pasivaikščioti einame, būstą sau perkame ten, kur mums miela. Kaip gali šauti į galvą profesionalui(!), architektui(!!!) prievarta statyti vieną šalia kito tokius kūnu ir siela nesuderinamus pastatus? Bedvasį šalia dvasingo? Tik, jei siekiama dvasingumą pribaigti.

Al.       2018-08-5 1:52

Ginčas ar gražiau stiklainiai ar senovė čia, bijau, užgožia esmę.
Valdininkai, žinodami, kad po metų ligoninei sueis 300 metų, leido suskaidyti paminklinį sklypą (kaip ir Misionierių) ir jo dalį  su seniausia Lietuvos ligonine skubiai pardavė.
Vėliau, patvirtinę Naujamiesčio apsaugos reglamentą, šio kvartalo paslaugiai neįtraukė į saugomas gatvių išklotines (nors net eilinius stalinistinius namus įtraukia). Nustatydami paminklinės ligoninės vertingas savybes, tūrinės erdvinės struktūros į jas, apdairiai, neįtraukė, nors tai tiesiog norma.
O projektuotojai yrane tik specialistai, bet taip pat ir verslininkai. O daugelis mūsų verslininkų  įsitikinę, kad verslo tikslas yra pelnas.  Tas pat su ekspertais - jie juk laisvai samdomi. O kas gi samdys tokį ekspertą, kuris parašys nepalankią ekspertizę ?
Žodžiu tikslingi ir koordinuoti verslininkų, valdininkų, projektuotojų, ekspertų ir, ko gero, viešųjų ryšių specialistų veiksmai sukuria didžiausio palankumo sąlygas kai kam. Tai, ko gero, vyksta visose srityse. Bet čia dar priedo nukenčia mūsų senovės palikimas, kultūrinis paveldas. Viena klausytoja sakė, kad netoliese mūsų sukilėlių bausmės vieta (Lukiškių aikštė). Bet ji nepaminėjo, kad Sierakauskas vienuolyno sklype prieš bausmę buvo kalinamas. Iš čia jis buvo išvestas į ešafotą, kur tie patys vystytojai pastatė fontaną. Visuomenė ne prieš vystymą. Ir ne prieš turtėjimą Bet saiką irgi reikia turėti. Ugdyti savyje orumą ir pagarbą aplinkai.

Rasai Kalinauskaitei       2018-08-5 1:31

linkime stiprybės! Tas apgailėtinas reiškinys yra ne kas kita, kaip investitorių agonijos ir pralaimėjimo ženklas. Rasa, tai jūsų pergalę pripažįstantis priešininko poelgis.

.........       2018-08-4 23:32

Chunveibinai siautėja.

Gyvuliai       2018-08-4 21:37

nekalti, kultūros jie nesupranta. Šiais laikais miestuose sparčiai daugėja piniguočių turinčių persodintas kiaulės širdis. Veterinarai tokius turėtų reguliariai tikrinti. Kol ne vėlu.

Tereikia isivaizduoti       2018-08-4 20:52

Kokia nors Venecija ar Praha senamiestyje uzstatyta naujais stiklainiais,kai atvykstame ten kaip turistai.Patiktu ?Koki turta Lietuva turi Vilniaus senamiestyje-tai perlas pasaulinis ir ji sudarkyt galima greitai.Net is praktines (visos visuomenes ,ne atskiru verteivu) puses-ar Lietuvai butent turizmas neatnesa pelno ? Visi dave leidimus (ar pardave) niokoti musu visu kulturos pavelda turi buti teisiami.Visu pirma reikia kultura ir pavelda suprantancio naujo mero.

TROTA       2018-08-4 18:49

Pirksiu ant Arkikatedros pietinio stogo leidimą įrengti kotdedžus ir dar brangiai pirksiu leidimą Arkikatedros varpineje įrengti privatų butą su detaliuojų planu apsitverti tvora.

Interesų grupė       2018-08-4 15:06

Tik pelnu suinteresuota grobuonių gauja kaltina viešą interesą be jokios asmeninės naudos ginančią pilietę: “Politizuotas interesų grupės savo tikslų siekimas nėra nuomonė”.

Misteris        2018-08-4 13:32

Stiklines BATŲ DEŽES galima vystyt ten ,kur AKYS nemato iš senamiesčio.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.