Kultūros, kalbos, istorijos politika

Ką iš Kovo 11-osios kalbų prisimenate jūs? Trys vakarykštės dienos citatos apie politikus ir piliečius

Tiesos.lt redakcija   2016 m. kovo 12 d. 18:56

8     

    

Ką iš Kovo 11-osios kalbų prisimenate jūs? Trys vakarykštės dienos citatos apie politikus ir piliečius

Vakar, šventinį penktadienį, minint 26-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos metines, buvo pasakyta daug kalbų – skambėjo ir sveikinimai, ir palinkėjimai, dalytasi ir prisiminimais, ir vertinimais.

Kalbėtojų būta išties nemažai, tačiau minčių, kurias dar ir kitą dieną norėtųsi priminti, nuskambėjo vos viena kita.

Vieną ir net labai „praktinę“ mintį išsakė eurokomisaras socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis, kalbėdamas iškilmingame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjime Seime, istorinėje Kovo 11-osios Akto salėje. Nusprendęs palengvinti visuomenei susivokimo naštą jis pasiūlė tiesiog nebeskaičiuoti, kas daugiau, o kas mažiau nusipelnė laisvei. Jo galva, užtektų tiesiog nuspręsti, jog koloborantais nuo šiol laikysime tik tuos, kurie liko „LKP-TSKP ant platformos“ ir kurie visi yra „jedinstvininkai“, o apie visus kitus politikus tiesiog sakytume, jog jie „suaudė tokią Lietuvą ir nuklojo kelią iš tarybų Lietuvos į šiandienę respubliką, į tą respubliką, kurioje auga jaunas Lietuvos respublikos pilietis“. Tad „[j]ei taip pasižiūrėsime į problemą, atkris rūpestis skaičiuoti, nagrinėti, blusinėti biografijas ir žiūrėti, kaip čia buvo, kiek ten buvo kolaborantų. Ir jie buvo labai aiškūs – tai buvo LKP-TSKP ant platformos ir visi „jedinstvininkai“. Tai buvo ta nedidelė dalis ir būtent tada turime brėžti liniją – kolaboravo, o visa kita Lietuva buvo mūsų Lietuva“, – Kovo 11-osios minėjime kalbėjo politikas, kadaise turėjęs ir kitokių „praktinių“ minčių, tiesa, išsakytų telefonu.

Jam paantrino ir valstybės vadovė, taip pat pateikusi „praktinį“ apsivalymo nuo istorinės praeities būdą: „26 metai suteikia brandos ir tas, kas nesugeba subręsti – tą likimas ir laikas pašalins. O naujos kartos, kurios ateina, ateis visiškai su kitokiu požiūriu į valstybę, į jos valdymą, į skaidrumą ir atsakomybę“.


Kovo 11-osios minėjimas Nepriklausomybės aikštėje. Juliaus Kalinsko nuotr.

Tačiau tą Kovo 11-osios šventinį rytą Vilniuje nuskambėjo ir kiek kitokių minčių. Simbolinėje vietoje, Lukiškių aikštės prieigose priešais buvusius KGB rūmus, įvyko niekur neskelbta meninė akcija – skulptorius ir politikas Gintautas Lukošaitis atidengė skulptūrą „Aš – tobulas pilietis“. Akciją stebėjo keletas praeivių ir šuo.

Kaip rašoma portale 15min.lt, sukurti skulptūrą, vaizduojančią išties tobulą pilietį – žmogų užsiūta burna, skulptorių paskatinusi šiuo metu kalėjime sėdinčio rusų politinių performansų autoriaus Piotro Pavlenskio prieštaringai vertinta protesto akcija 2012 metais. Nors, G. Lukošaičio teigimu, šis jo kūrinys nėra paminklas P.Pavlenskiui, tai greičiau metafora, skatinanti svarstyti apie žmogaus ir piliečio, drąsos ir baimės sąvokas.

Skulptūros pristatymą pradėjęs grupės „Bix“ būgnininkas Gintautas Gascevičius susirinkusiesiems pagrojo vandens kanistrais, kibiru ir žvangančia grandine.


Vėliau buvo perskaitytas ir manifestas tobulam piliečiui, kuriame klausta: koks turėtų būti tobulas pilietis?

„Gal jis turi būti susiveržęs dėl bendro televizinio reikalo? Galima susiveržti odiniais diržais, tarsi susukti vielomis, o dar geriau – vaizdingomis, spygliuotomis kančiomis. Kentėjimas dėl televizinio reikalo šiandien yra didis pasiaukojimo ženklas. Susiveržkime paklusnumo pulteliais, ištikimybės sofomis; virtuvėse kentėkite ir užstalėse aukokitės dėl viešųjų reikalų. Tai koks turėtų būti tobulas pilietis? Gal ryžtingai tylus, didingai nebylus? Jis pakelia gyvenimo išbandymus neverkdamas ir neaimanuodamas, neprotestuodamas ir nesvarstydamas. [...] O dar geriau į burną įsiūti užtrauktuką ar blizgančias seges,“ – tokie žodžiai skambėjo manifeste.


G. Lukošaičio skulptūra „Tobulas pilietis“. Juliaus Kalinsko nuotr.

Skelbiama, jog leidimo nuolatiniam skulptūros eksponavimui nepavykę gauti, tad skulptūra padaryta kilnojama – po performanso ji buvo užkelta ant ratukų ir išvežta. Išties patogu. Visiems.

O ką iš Kovo 11-osios prisimenate jūs?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2016-03-16 0:03

Pagalvojau - o prieitų prie tos po lietsargiais stypsančios bandos koks nors “vargšas pabėgėlis” su šachido diržu - tai sielvarto ir graudžių raudų tautai būtų - juk ŠITOKS nuostolis! :D

Mix       2016-03-14 17:12

Kovo 11-tą nebuvau įjungusi nei televizijos, nei radijo, nes jau nebegaliu daugiau klausyti tų, patarėjų surašytų, kalbų, kuriose nėra nei krislo nuoširdumo ir tiesos. Jie kalba apie tai, ko patys nejaučia ir kuo patys netiki.Be to, jau nebėra ko ir švęsti, nes nepriklausomybės jau nėra.

Daina       2016-03-14 9:17

Sočių ponų, “besirūpinančių” alkanais, kompanija: visi už vieną - vienas už visus. To monolito nesuskaldys jokie tautos virptelėjimai…

geniali skulptoriaus ideja       2016-03-13 9:21

gaila, kad skulptura isvezta. Noreciau pamatyti.

jonas       2016-03-12 21:48

Esame nustebe autoriaus pataikymui i desimtuka laike . Fantastika!!

Varlėnas       2016-03-12 20:57

Nemanau, kad Vytenis, smerkdamas platformininkus, būtų ką nors užsiminęs apie prezidentę. Jam liežuvis nudžiūtų. Pampersas neatlaikytų.

Ką čia prisiminsi       2016-03-12 20:27

kalbas nudrenavo, cenzurą įvedė,- viskas kaip reikiant.Dabar kalbės tik “tobuli piliečiai”  Kaip čia dar vytemiui Povilui ištrūko apie kolaborantus ant tskp platformos. Gaila, jis nebaigė minties t.y. ką su tokiais reikėtų daryti.

Tarabilda       2016-03-12 19:42

Prezidentė visiškai nebesuvokia ką kalba. Ką ji pasakė, tai yra gryno plauko putiniškas - fašistinis visuomenės įsivaizdavimas. Įsivauizduokit, kažkas nesubrendo taip kaip ji įsivaizduoja tą subrendimą, nesusiprato, kaip reikia subręsti, tai tokį laikas ir likimas patrauks iš kelio tiems, kurie teisingai suprato, susiprato ir subrendo. Siūlau susimąstyti, ką prezidentė turi galvoje sakydama “likimas ir laikas”.


Rekomenduojame

Kastytis Antanaitis. Ne gyvenimui, o matematikai mokome

Rasa Čepaitienė. Šliaužianti reabilitacija

Algimantas Rusteika. Tai ką – Apokalipsės raiteliai jau šį savaitgalį?

Vytautas Matulevičius. Liūnas

Rastas 1920 m. Mickevičiaus-Kapsuko laiškas atskleidžia Rusijos tikslus Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas. Liūdna, nes juk ES pradžia buvo visai kitokia

Raymond Ibrahim. Hagia Sophia: Turkų pasakos prieš istorinius faktus

Algimantas Matulevičius. Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

Nida Vasiliauskaitė. Žmonija progresuoja. Iš kur žinome?

Algimantas Rusteika. Lempučių filosofija

Neringa Venckienė informuoja

Algirdas Endriukaitis. Kas laukia nacijos, jei jos politikams nerūpi valstybės egzistencinis likimas?

Nuo bačkos. Majauskas: Su Ingrida už Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra moteris

Tomas Čyvas. Įdomu, kada radikaliai kairioji minia uždraus Bulgakovą?

Algimantas Rusteika. Ar turi teisę atbuvę tremtį žinoti savo skundikus?

Geroji Naujiena: Padauginame tik dalydamiesi

Rasa Čepaitienė. Verygos paradoksas

Raimondas Navickas. Tai NE fontanas, tai kitaip vadinasi!

Liudvikas Jakimavičius. Covido simptomas: „Aplink nosį vaikšto šeškas – nieko neužuodžiu“

Vytautas Sinica. Siūlyčiau, priešingai, Lietuvai pagaliau viešai ir deramai pagerbti LAF’ą

Alvydas Jokubaitis. Noras panaikinti visus prietarus yra pats didžiausias prietaras

Arvydas Anušauskas Fainai Kukliansky: „Tai jau su J.Lukša-Daumantu viskas gerai?“

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.