Šeimos politika

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įstatymas tarp D. Šakalienės fantazijos ir tikrovės

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 15 d. 22:56

19     

    

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įstatymas tarp D. Šakalienės fantazijos ir tikrovės

laisvavisuomene.lt

Įdomybių Lietuvoje netrūksta. Stebi ir neatsistebi, kaip toli gali siekti žmogaus vaizduotė, kai kalbama apie ypač jautrius ir svarbius dalykus. Šiuo požiūriu daugiausiai nuostabos kelianti tema – vaiko teisių apsaugos sistemos reforma. Kai viena pusė gąsdinasi norvegiškais pedofilais, kita rėkia, kad tėvai gulsis po traukiniu, kad tik galėtų mušti vaikus. Fantazijos lyderė šioje košmariškų vaizdinių kovoje neabejotinai yra Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Šių metų pradžioje Seimo narys Ramūnas Karbauskis registravo vaikų paėmimą iš šeimos griežtinančias Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo (toliau – VTAPĮ) pataisas (toliau – Pataisos). Kurį laiką šį įvykį gaubė temai nebūdinga tyla. Reformos iniciatoriams teko pasukti galvą, kad sukurtų naujas baisybes, kurios gresia priėmus siūlomus VTAPĮ keitimus. Šį kartą nebuvo taip lengva, nes smurto sąvokos Pataisose iš esmės neliečiamos – netiko daug kartų kartotos klišės apie Lietuvos visuomenę kankinantį troškimą mušti vaikus. Bet D. Šakalienei vaizduotės nepritrūko. Deja, prasčiau sekasi su teisės normų suvokimu.

Štai kaip kūrybingai Seimo narė kalba apie Pataisų nuostatas, apsunkinančias vaiko paėmimą iš šeimos, ir šią funkciją atliekančių specialistų nekompetenciją: „Įsivaizduokite, jei turime nekvalifikuotą chirurgą ir vietoje to, kad būtų priimtas naujas specialistas ar pakelta esamo kvalifikacija, tiesiog priimamas draudimas operuoti, jei ligonio gyvybei nėra realaus ir tiesioginio pavojaus. Tada pacientas su apendiksu turėtų laukti, kol šis supūliuos arba trūks – ir tada vis tiek tas pats nekvalifikuotas chirurgas turės operuoti, tik kur kas sunkesnėmis sąlygomis”.

Tačiau reikalas tas, kad Pataisos „apendicitą operuoti“ leidžia – kai vaiko sveikatai kyla realus pavojus, kurio neįmanoma pašalinti kitaip, numatytas vaiko paėmimas. Be to, pagal Pataisas tokį darbą dirbti turi tik kvalifikuoti specialistai. Tiems, kurie nemoka atskirti, „apendicito“ nuo dažnai vaikams pasitaikančių nepavojingų pilvo skausmų, skalpelių naudotis turi būti uždrausta, nes jų operacijos padaro daugiau žalos nei naudos.

Taigi D. Šakalienės sukurtas vaizdinys neatspindi tikrovės. Jei fantazuotume sąžiningai, situaciją reikėtų apibūdinti maždaug taip: „Įsivaizduokite, kad pas gydytojus atvyko pacientas su pūliuojančia žaizda kojoje. Pagal dabartinį reguliavimą nekvalifikuotas gydytojas koją skubiai nupjauna, išneša į kitą palatą ir bando nupjautą galūnę gydyti atskirai nuo kūno, o vėliau vertina, ar galima koją prisiūti atgal. Pataisos siūlo pirmiausia išbandyti mažiau žalojančius gydymo būdus (dezinfekuoti žaizdą, sutvarstyti ją, esant reikalui, skirti pacientui antibiotikus), o tik tuo atveju, kai nebėra galimybės padėti kitaip, imtis kraštutinių „chirurginių“ operacijų – kojos amputavimo”. Tai numatyta Pataisų nuostatose, kurios vaiko paėmimą leidžia tik kraštutiniu atveju, kai tai yra proporcinga priemonė, būtina siekiant išvengti realaus ir tiesioginio pavojaus vaiko gyvybei ar sveikatai, ir šis pavojus negali būti pašalinamas kitomis priemonėmis.

Toliau politikė gąsdina baisais scenarijais: „Sėkmingai grįšime prie bylų, kai, tarkime, ištisus mėnesius ar metus tėvas tvirkino savo dukrytes, nes juk „realaus ir tiesioginio pavojaus sveikatai ar gyvybei” nebuvo”. Nesiryšiu spręsti, ar D. Šakalienė pamiršo smurto apibrėžimus ir visas kitas normas, už kurias atkakliai kovojo, ar tiesiog sąmoningai klaidina visuomenę. Vaiko tvirkinimas yra seksualinio smurto forma, kurią draudžia ne tik VTAPĮ, bet ir kiti įstatymai. Tokia veika neišvengiamai sukelią realią ir tiesioginę žalą vaiko raidai ir psichinei sveikatai, o tai yra sąlyga paimti vaiką iš šeimos, jei nėra kitų būdų jo apsaugoti. Tačiau Pagal pataisas, jei įmanoma, pirmiausia turi būti išnaudotos kitos priemonės – iš namų pašalintas tvirkintojas. Nuskriaustas vaikas neturėtų būti atskirtas nuo mylinčios mamos, jei ji prie seksualinio išnaudojimo neprisidėjo.

Be viso to, vaiko tvirkinimas visada buvo ir yra nusikaltimas (Baudžiamojo kodekso 153 straipsnis), kurį įtarus, iškart turėtų būti pradėtas ikiteisminis tyrimas, įtariamasis suimtas, pritaikytos kardomosios priemonės nesiartinti prie nukentėjusiojo, o priėmus apkaltinamąjį nuosprendį – tvirkintojas būtų pasiųstas už grotų. Tai apie kokį „sėkmingą grįžimą” prie tvirkinimo kalba Seimo narė?

D. Šakalienė baiminasi, kad pagal Pataisas nebus galima gelbėti ir apleistų vaikų: „… kai alkanas kūdikis išpuvusioje nuo šlapimo lovelėje ištisas paras verkia aplink girtaujant tėvams, bet jis dar nemiršta ir nesumuštas – taigi, viskas puiku”. Aprašyta situacija yra akivaizdi nepriežiūra, kurį pagal VTAPĮ yra viena iš draudžiamų smurto formų. Badavimas kelias paras ir itin nehigieniškos sąlygos taip pat kelia realų ir tiesioginį pavojų vaiko sveikatai. O tai reiškia, kad nesant galimybės jo pamaitinti, nuprausti ir švariai pakloti lovą namuose, vaikas turėtų būti iš jų paimamas. Tiesa, jei kuris nors iš tėvų nesielgia agresyviai, yra blaivus, pagal Pataisas jis turėtų vykti į saugią ir švarią vietą kartu su vaiku. Pagalba šeimai turėtų būti teikiama jos neišardžius, nes taip yra geriau pačiam vaikui.

Pataisos atsisako imperatyvaus draudimo palikti vaiką iki 6 metų be vyresnių nei 14 metų asmenų priežiūros. Nustatoma sąlyga, kad ikimokyklinio amžiaus vaikas negali likti vienas aplinkoje, kurioje, atsižvelgiant į jo amžių bei brandą, gali kilti realus pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei. D. Šakalienė nesivaržydama kuria naujus mitus: „Taigi, niekas netrukdys užrakinti vienų metų mažylio ir parai išeiti – svarbiausia nepalikti ant žemės peilių ir degtukų“. Vėlgi toks elgesys atitinka tiek psichologinio smurto, tiek nepriežiūros apibrėžimus ir akivaizdžiai patenka į Pataisomis nustatomą sąlygą, kai vaiko negalima palikti vieno („atsižvelgiant į jo amžių bei brandą, gali kilti realus pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei“).

Pataisos tiesiog palieka teisę tėvams savo nuožiūra vertinti situacijos pavojingumą vaikui ir nebijoti, kad miegančio ketverių metų vaiko palikimas kelioms minutėms (pavyzdžiui, kol mama išneša šiukšles) arba penkiamečio palikimas valandai su trylikamečiu gali būti traktuojamas kaip vaiko teisių pažeidimas, nors tai nesukėlė ir negalėjo sukelti jokios žalos vaikui.

Tyčia ar netyčia vis tik išlindo yla iš maišo. Anot D. Šakalienės, pataisose „saugiai vaikystei priešpastatomas „šeima žino geriau“ principas“. O kas žino geriau? Gal pati Seimo narė jaučiasi žinanti geriau, kaip dera rūpintis, pavyzdžiui, mano vaikais?

Juk tėvai vaikams duoda gyvybę, augina nuo pirmų dienų, kasdien ir kasnakt jais rūpinasi, maitina, rengia, slaugo, auklėja… Tėvai budi šalia, kai vaikas serga, guodžia, kai užsigauna, nuo pirmos šypsenos, žingsnių, žodžių džiaugiasi jo pasiekimais… Dažnai netobulai. Tačiau, išskyrus retas išimtis, niekas nėra artimesnis ir labiau atsidavęs vaikui nei jo tėtis ir mama. Absurdiška teigti, kad politikai ar epizodiškai vaiko gyvenime pasirodantys pareigūnai geriau žino, ko reikia vaikui, nei savo gyvenimą iš meilės jam aukojantys tėvai. Tėvų meilė vaikams yra natūralus savireguliacijos mechanizmas, kuris yra patikimiausiais saugios vaikystės garantas.

Atrodytų, kad D. Šakalienė gyvena košmariškų fantazijų pasaulyje, kuriame tėvai savo vaikų nekenčia. Ir vos tik įstatymas leistų (nors Pataisos to neleidžia), pradėtų vaikus mušti, užrakintų vienus namuose, nekeistų vystyklų, tvirkintų ir kitaip kankintų. Taip, pasitaiko ir tokių atvejų, bet realybėje dauguma šeimų myli ir rūpinasi savo vaikais. Problema su D. Šakalienės baimių perkėlimu į įstatymą yra ta, kad jis galioja visiems, todėl negali būti pritaikytas vien nusikaltėliams, alkoholikams ir narkomanams.

Pataisos siekia VTAPĮ subalansuoti taip, kad leistų padėti krizę patiriančioms šeimoms, bet netrukdytų rūpestingoms; kad leistų gelbėti vaikus nuo realaus ir tiesioginio pavojaus jų sveikatai ir gyvybei, tačiau neleistų paimti jų iš šeimos, jeigu pavojaus galima išvengti kitaip arba jis tik potencialus. Būtent pastaroji vaiko paėmimo sąlyga (realus ir tiesioginis pavojus vaiko sveikatai ar gyvybei) D. Šakalienei kelia didžiausią susirūpinimą. Ji norėtų palikti tarnyboms galimybę vaikus paimti „profilaktiškai”, kad kažko blogo nenutiktų, kai pavojus tik potencialus… Tačiau tai yra nežmoniška ne tik tėvų, bet ir pačių vaikų atžvilgiu.

Turbūt niekam nereikia įrodinėti, kad atskirdama vaiką nuo šeimos valstybė jau iškart tiesiogiai ir realiai padaro vaikui didelę žalą. Toks žalos vaikui sukėlimas gali būti pateisinamas tik tuo, kad valstybė akivaizdžiai gelbėja vaiką nuo dar didesnės ir tikros žalos (kyla realus ir tiesioginis pavojus sveikatai ar gyvybei). Kitais žodžiais tariant, yra būtinasis reikalingumas valstybei imtis proporcingų priemonių. Vien numanoma, potenciali grėsmė ar baimė „rizikuoti“ nėra pateisinamas pagrindas griauti šeimą ir vaiko psichologinį pasaulį.

Tai numatyta Vaiko teisių konvencijoje ir kartojama Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimuose: „Vaiko paėmimas iš šeimos yra ekstremali priemonė, kuri turi būti naudojama kaip paskutinė galimybė, siekiant išgelbėti vaiką nuo tiesioginio pavojaus“ (NeulingerandShuruk v. Switzerland [GC], No. 41615/07, § 136, ECHR 2010). „Būtinumo sąvoka reiškia, kad ribojimas turi atitikti primygtinį socialinį poreikį ir būti proporcingas siekiamam teisėtam tikslui. Šeimos išskyrimas yra išimtinė priemonė ir, kaip išskirtinai rimtas apribojimas, turi būti pagrįstas pakankamais ir svariais argumentais, atsižvelgiant į geriausius vaiko interesus“ (žr. cituotą Pontes c. Portugal, § 77, Scozzari et Giunta c. Italie [GC], nos 39221/98 et 41963/98, § 148, CEDH 2000-VIII ir daugelį kitų).

Pataisomis į VTAPĮ perkeliami EŽTT akcentuojami proporcingumo, būtinumo ir kiti teisiniai saugikliai, numatantys, kad vaiko paėmimas iš šeimos būtų kraštutinė priemonė – kai pavojus vaikui tiesioginis, realus ir jo negalima pašalinti kitaip. Jomis siekiama sugrąžinti visuomenei saugumo jausmą, žinojimą, kad, nesant būtinybės, tarnybos netraumuos vaikų ir tėvų bei nepažeidinės konstitucinių šeimos teisių – teisės į privatų gyvenimą ir tėvų teisės auklėti vaikus pagal savo įsitikinimus.

Juk numanoma grėsmė nepateisina realios ir labai didelės žalos sukėlimo. O neatsakingų šeimų vaikai negali būti gelbėjami mylinčių šeimų vaikų sąskaita, nes pastarieji nekalti dėl pirmųjų nelaimių.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Institucinis smurtas irgi yra smurtas       2019-01-17 18:40

už ,kuri turi būti numatyta BAUDŽIAMOJI atsakomybė.

dėkui tau Kristina       2019-01-17 15:54

už puikią Šakalienės argumentų analizę,o ir labai patiko tavo sveikas sąmojus.

Dėsnis       2019-01-17 9:33

Galioja, jei pradedama eiti iš proto tai ir išeinama, jei žmogus paranojiškai užsiciklinęs savo teisumu ir kitu nepripažįsta, tai jis jau serga beveik nepagydomai, tai jau matosi kovotoju už ,,vaiko teises’‘.

Tremtis       2019-01-16 23:51

Ponia labai bijo speiguotos žiemos ir didelių skardžių, nes viena provincijos anstolė ir nuslydo nuo speiguoto skardžio, kai ji, speiguotą žiemą, nuskriaustus vaikelius išmetė į gatvę, nes šie, iš savo namų išmesti paukštukai, vos nesušalo, tai atpildo valanda atėjo ir pačiai vaikų išmetėjai. Nedaryk nieko blogo kitam, jei nenori, kad tau kas nors tą blogį, nesugrąžintų atbula lazda.
O pagrobtų vaikų skausmas bus lygus tavo skausmui,vaikgrobystės kaltininke.

Papildant       2019-01-16 15:54

Naujus istatymus, būtina-vaiką apklausiant privalo dalyvauti nepriklausomas nuo vaikų teisių specialistu dar vienas vaikų psichologas, nes vien slusnio, kuris buvo uzmerkes akis, kai buvo tvirtinami vaikai vaikų namuose, yra visiškai nepatikimas. Anksciau vaikų apklausos buvo filmuojamos.. Koks įstatymas tai panaikino? Gal praleidau ką?

Anupras       2019-01-16 15:52

Kūdikio tėvas iš areštinės pasirašęs pasižadėjimą neišvykti, privalės registruotis policijoje..tai gal motinos kaltė? Kaip šioje situacijoje elgiasi VVTAĮT?

Ne mažesne fantazija       2019-01-16 15:44

Teigiant, kad prieš metus buvo išplėstų vaikų daugiau, negu po įstatymo ir poįstatyminiu aktu patvirtinimo. Užtildykite visokius galimai kišeninius slusnius, didzpetres ir kitas išlindusias “žvaigždutes”.
Žinomi atvejai patvirtina, kad užpernai, kada buvo išplėsta daugiau vaiku, kaip tvirtina “gynėjai”, buvo taikomi tie patys poįstatyminiai aktai, kurie nebuvo dar patvirtinti. Taip išeina, galimai, buvo viršyti visi vaiko teisių kumu įgaliojimai ir galimai labai pažeisti istatymai vaiko teisių atzvilgiu.
Siūlau Seimui būtinai sudaryti komisija šiam atvejui ištirti ir iškelti baudžiamas bylas.

Taip,       2019-01-16 13:38

yra pinigai, yra sukurtos tarnybos, galiausiai yra didelis noras pasipelnyti. Kol seimas neduos parėdymo visą šią veiklą išardyti, tol nieko gero nebus, o bus, kaip su kauniečiais, kai apkaltino - buvo apgirtusi ir bandyk tai paneigti per teismą.

Ekspertas       2019-01-16 10:38

PėMė-ėSai, isterikos, klimaksas, sąlygoja…

Jota       2019-01-16 10:30

Skaičiau, kad išalkę šakalai verkia tartum maži vaikai. Čia atsiskleidžia toks akivaizdus ryšys su totemu, net susitapatinimas su juo,  kad net sukrečia. Tas ryšys pasąmoningas, nesuvoktas, dvasinis.

Totemu laikomas gyvūnas, augalas ar šiaip daiktas, žmonių bendruomenės ar giminės laikomas savo giminaičiu. Jis tampa jos simboliu ir vardu, laikomas globėju ir yra garbinamas. Totemizmas gali puoselėti kūnišką giminystę, bet gali būti socialinis ir dvasinis.

Mūsų atveju totemizmas (šakalo, t.y. šuninių, Canidae šeimos žinduolių garbinimas)  nėra sąmoningas, jis veikiau pasičiumpamas kaip idėja ir randa sekėjų visuomenėje, valdžioje, taip pat dvasinių užtarėjų.

Totemizmas - demoniškos visuomenės bruožas.

Anuprui P.S.       2019-01-16 10:17

...su šakaliene avangarde…

Anuprui       2019-01-16 10:16

Joms dabar truk plyšk reikia naujo Matuko.
Stebiuosi kokio reto šlykštumo bobos susirinkusios tose tarnybose…

Juozas       2019-01-16 9:00

Vis negaliu atsistebėti Šakalienės, Didžpetrienės kalbomis apie vaikus - na negali normali moteris, motina šitaip nekęsti vaikų, laikyti juos ir elgtis su jais kaip su negyvais daiktais. Elgtis su jais kaip su kokiais namų apyvokos daiktais- ne vietoj padėjai, nenuvalei dulkių- paimam, kai pasižadėsi tvarkytis- gal atiduosim…
Gal jos- kažkada lytį pakeitę žiaurūs nusikaltėliai?

Anupras       2019-01-16 8:23

Santaros klinikose GULI kūdikis ištiktas komos. Tai šeima iš Vilniaus.Apie šią šeimą VVTAĮT žinojo , bet nenusprendė koks čia atvejis.Per Seimo posėdį apie tai informavo net R.juknevičienė. Gal skaudus atsitiktinumas, o gal vardan to…....
Gal Seimo nariai , dar turintys SĄŽINĘ IR ATSAKOMYBĖ pasidomėtų tokia įvykių seka.

Man rodos,       2019-01-16 7:22

jau laikas Lietuvos tėvams pareikšti kolektyvinį ieškinį prieš Šakalienę dėl ilgalaikio psichologinio smurto, šmeižto bei garbės ir orumo pažeidimo. Nebent paaiškėtų, kad nepakaltinama… Antraip nesiliaus.

Ramiros       2019-01-16 7:18

Вaisitaвоваšakalienė.....

O kas čia neaisku,       2019-01-16 1:36

Norvegijos berneverno pinigu nebus galima įsisavinti, štai ir prasidėjo sakalienes šizofrenija.  Idomu, apie kokius visuomene klaidinančius mitus Kukuraitis pracepsetu. Stovi didelis namas, Žiburys vadinasi, o jame tik šikšnosparniai gyvens, kaip po tūkstantį už štuka išgryninti,a? Štai sakalienei ir reikia gydyti tryda.

dr. Citramonas       2019-01-15 23:57

Gal vis tik reikia biškelį kitokio profilio specialisto įsikišimo.
Lwbai panašu, jog bobelę kankina chroniškas nedapisitas.

Praeivis       2019-01-15 23:52

Man rods, čia psichiatro reiktų, šakalienės atvejis sudėtingas. Kažkokia manija…

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.