Istorija

K. Griniaus, J. Aleksos ir M. Krupavičiaus memorandumas okupacinei vokiečių valdžiai

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugsėjo 23 d. 12:28

7     

    

K. Griniaus, J. Aleksos ir M. Krupavičiaus memorandumas okupacinei vokiečių valdžiai

Dalijamės Jono Jasaičio pastebėjimais apie K. Griniaus, J. Aleksos ir M. Krupavičiaus memorandumą okupacinei vokiečių valdžiai.

***

Lietuva – vienintelė Europoje, paskelbusi oficialų dokumentą, reikalaujanti, kad naciai užgrobtuose kraštuose nutrauktų jų piliečių iškėlimą ir žudymą. Memorandumą 1942 m. lapkričio 14 d. paskelbė buvęs Lietuvos prezidentas K. Grinius, buvę Ministrai Pirmininkai, Seimo nariai prelatas Mykolas Krupavičius ir profesorius Jonas Pranas Aleksa, Memorandume reikalaujama nutraukti ir šių kraštų kolonizavimą, atiminėjant ūkius iš savininkų ir juos neatlygintinai perduodant atkeltiems vokiečių kolonistams.

Tai buvo laikas, kai hitlerininkai dar buvo apsvaigę vizijomis apie Tūkstantmetį reichą ir bet koks pasipriešinimas jų planams sukeldavo įtūžį. Memorandumo autoriai nebuvo nužudyti tik todėl, kad buvo perdaug žinomi tautoje asmenys. Jokioje kitoje Europos valstybėje neatsirado nei organizacijos, nei asmens,  taip atvirai pasipriešinusio naciams. J. P. Aleksa buvo nukankintas Sibire. Beje, kai jis buvo suimtas pirmosios sovietų okupacijos metais ir uždarytas Kauno kalėjime,  jo žmonai Salomėjai Aleksienei paklausus, ką tokio jis padarė, kad yra suimtas, sovietų pareigūnas atsakė: „Jis nieko nepadarė, tačiau yra toks autoritetas, kuris mums trukdo įvesti savo naująją tvarką.“ Taigi abu okupantai vertino vienodai.

Rugsėjo 20 d. Šiaulių universitete įvyko tarptautinė mokslinė konferencija, skirta J. P. Aleksos gimimo 140-osioms metinėms ir Lietuvos mokslininkų sąjungos 30-mečiui (įkurta 1989 m. spalio 7 d.)

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Noriu paklausti.       2019-09-26 16:14

Ar yra paminklinės lentos šiems trims tikriems Lietuvos didvyriams?

> 19:46       2019-09-23 19:33

Važiuok tu, Jascha, į Izraelį - vis tiek tau čia nemiela.

hau       2019-09-23 19:16

Garbė ir šlovė šiems garbiems lietuviams uš drąsą. J. Aleksa už tai sumokėjo gyvybe, kiti irgi nukentėjo.

Jascha       2019-09-23 18:46

Pirmas teksto sakinys ir pirmas didelis blynas: „Lietuva – vienintelė Europoje, paskelbusi oficialų dokumentą, reikalaujanti, kad naciai užgrobtuose kraštuose nutrauktų jų piliečių iškėlimą ir žudymą”. Jokios Lietuvos valstybės tuo metu nebuvo ir jokio pareiškimo ji padaryti negalėjo; Nebuvo ir jokios vyriausybės, kuri galėtų kalbėti valstybės vardu. Tiesa, prieš tai buvo Lietuvos Laikinoji vyriausybė, o po jos vėliau ir Tarėjų Taryba, tačiau jos, deja, JOKIO PAREIŠKIMO TUO KLAUSIMU NEPADARĖ. O čia pateikiamas memorandumas yra tik trijų privačių žmonių, tuo metu jau tik pensininkų neužimančių jokių pareigų, privatus pareiškimas. Panašiai kaip šiandien eksministras pons Zigmas Vaišvila daro vos ne kas savaitė savo pareiškimus. Kartais ir visai neblogus, bet juk jie ne Lietuvą reprezentuoja, o signatarą eksministra Z. Vaišvilą, jo garbę. Aišku, Griniui Krupavičiui Aleksai 1942 lapkričio pareiškimas daro garbę, bet tik ne Lietuvos valstybei ir net ne Lietuvai kaip kraštui. Taigi, mielieji, būkit bent kiek padorūs naudodami istorinius faktus.

stasys        2019-09-23 18:29

Na tai tik patvirtina kad Lietuva ne tik turėjo dedamas viltis į vokiečiu primesta okupacine tvarka , bet tai tvarkai uždavė labai praktinius išgyvenimui svarbius klausimus .Tai paaiškintu ir vėlesnius poelgius supratus kiek beviltiška buvo tikėtis pritapti ir su Lietuvos planais atkurti suverenumą po bolševikinės Rusijos okupacijos. Kartais potvynis tave su visa manta nuplauna ir tu ne tavo valioje tam pasipriešinti pakelta galva .

Žodžio laisvė...       2019-09-23 13:35

Malonu sužinoti,kad dar yra galvojančių apie Lietuvą ir jos šventą žemelę.Vadinasi,mano nemirtinga mintis apie žemės svarbą
žmogaus gyvenime yra viena iš pagrindinių pamatų.Žemė maitintoja - vieta po saule Lietuvoje.
Tekstuose neperskaičiau nei žodžio apie lietuviškos žemės pardavimą užsieniečiams.Mano tvirta nuomonė yra tokia - lietuviškos
žemės pardavimas užsieniečiams yra mirtina nuodėmė ir nusikaltimas Lietuvos valstybingumui.

O memorandumo       2019-09-23 12:44

sovietų okupacinei valdžiai nepaskelbsite, ane, gudručiai? Jos pagrindine sąjungininke buvo Amerika, nežinot?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.