Propagandos ir ideologijos analizė

Justas Stankevičius. Ar Lietuvos laisvosios rinkos institutas yra nelaisvėje?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 23 d. 19:28

11     

    

Justas Stankevičius. Ar Lietuvos laisvosios rinkos institutas yra nelaisvėje?

Gyvename institucijų ir nevyriausybinių organizacijų laiku, kurios besikišdamos į vidaus politikos reikalus formuoja visuomenės nuomonę. Lietuvoje vienas iš akivaizdžiausių to pavyzdžių yra „Atviros Lietuvos fondas“, kuris remia įvairias žiniasklaidos platformas, rengia konferencijas ir viskas aišku yra daroma iš užsienio kapitalo, kurio interesai nebūtinai turi sutapti su Lietuvos interesais.

Nepaisant to, visos tokios institucijos ar nevyriausybinės organizacijos bando išnaudoti „mokslo“ ir „akademiškumo“ kortą, jog būtent jų teiginiai ir tyrimai yra nešališki ir objektyvūs. Tačiau ar tikrai institutas, kuris yra remiamas stambaus verslo negali nusukti į kairę? O kaip apie tokių institutų vadovus, kurie aktyviai dalyvauja politikoje?

Stambiojo verslo šešėlis

Dar 2011 m. politologas Vytautas Sinica teigė, kad „nepriklausomybės pradžioje „MG Baltic“ savininkas įkūrė Laisvosios rinkos institutą. Šis, apsimesdamas mokslo institucija, bruka radikaliausias liberalizmo idėjas, atmeta valstybės ir biudžeto lėšų perskirstymo svarbą“.

Jis buvo teisus. Sukonkretinant, šį institutą 1990 m. įkūrė Darius Mockus su dar šešiais žmonėmis. Kalbant apie nepriklausomybės pradžią, būtina atsižvelgti į keletą svarbių Dariaus Mockaus biografijos momentų. Pirmas svarbus momentas yra jo bendradarbiavimas su Vilniaus brigada devyniasdešimtaisiais, panašiu laiku, kuomet buvo įkurtas ir pats institutas.

Dariaus Mockaus „MG Baltic“ yra ne tik koncernas, kuris remia LLRI, tačiau tai taip pat yra koncernas, kurio buvęs viceprezidentas Raimondas Kurlianskis davė 90 tūkstančių eurų kyšį liberalų sąjūdžio nariui Eligijui Masiuliui. Sutapimas ar ne, tačiau ne tik „MG Baltic“ rūpi, jog būtų kuriami ekonominiai „moksliniai tyrimai“, kurie kurtų argumentus už kuo mažesnį valstybės kišimąsi į ekonomiką.

Vienas iš LLRI straipsnių skelbia, kad „valstybės institucijų kišimasis į verslą ir ekonomikos reguliavimas visuotinai pripažįstamas vienu iš pagrindinių verslą ribojančių veiksnių.“ Nieko keisto, kad institutą remia tokie stambūs verslai kaip UAB „Vilniaus prekyba“ valdanti „MAXIMA“, „Kautra“, turinti absoliučią monopoliją ir kiti. Kitaip sakant, LLRI užsiima „reiganomika“ ir atstovauja didelių verslų ir didelių žaidėjų, o ne dirbančiųjų klasės ir valstybės interesus.

Stambus verslas, politikai ir politiniai argumentai

„Aš esu žaidėjas ir manau, kad visi žaidėjai turi būti prižiūrimi. Turi būti žaidimo taisyklės“,- skelbė George Sorošas viename iš savo interviu 1998 m.

Ši pavardė šiame kontekste neatsidūrė atsitiktinai. 2002 m. pagal LLRI ataskaitą „Atviros Lietuvos fondo (ALF) prašymu LLRI atliko analizę, kiek Švietimo įstatymo projektas yra palankus ar nepalankus nevalstybiniam švietimu“, o 2003 m. pagal LLRI ataskaitą „Atviros Lietuvos fondas LRS Švietimo ir kultūros komiteto prašymu parengė ir atskiru leidiniu „Švietimo politikos monitoringas“ išleido nuomonę dėl Švietimo įstatymo projekto, kuriame įtrauktos ir LLRI pastabos dėl nevalstybinio švietimo“. Kitaip sakant tiek „Atviros Lietuvos fondas“, tiek ir LLRI dirbo išvien.

Minėtu laikotarpiu LLRI vyr. ekspertas buvo liberalas Remigijus Šimašius, kuris, vėliau tapo ir instituto vadovu, o dar vėliau ir Vilniaus miesto meru. Verta pasvarstyti, ar politikas nėra šališkas priimdamas sprendimus, jei tai vienu ar kitu keliu liečia ekonomiką ir kieno interesus gintų dabartinis Vilniaus meras.

Ką apie institutą galvoja kiti akademikai?

Vienas iš LLRI kritikų yra soc. mokslų daktaras Romas Lazutka. Jis teisingai pastebi, kad „dabar Laisvosios rinkos instituto atstovai jau patys išeina į politiką ir tai irgi labai įdomus dalykas – jie kovoja su valdžia, o po to patys eina ir naudojasi valdžios teikiamomis gerybėmis“, o tai puikiai iliustruoja R. Šimašiaus atvejis.

Be to, jis pastebi, jog „Laisvosios rinkos instituto skleista ir tebeskleidžiama ideologija yra ant nesąmonių ribos, tiesiog ideologiškai labai angažuota. Jie turi tam tikrą doktriną, kuri ne veltui yra prilyginama komunistinei, kur buvo valstybės vaidmens fundamentalizmas žmonių ir ekonominiame gyvenime, o čia yra toks fundamentalistinis požiūris, kad viską sutvarko rinka“.

LLRI idėjų realizavimas reikštų nekontroliuojamą rinką, kurioje geriausias pozicijas užimtų monopolijos. Tai reikštų labai didelę naštą smulkiam ir vidutinio dydžio verslui, bei žinoma dirbančiajai klasei.

„Išvalstybintos“ ekonomikos siekimą liudija ne tik LLRI šlovinama radikalias ekonomines liberalizmo idėjas. Tokios ekonomikos siekimą įrodo ir veiksmai. 2010 m. LLRI dalinai siūlė sunaikinti „Sodrą“.

Kaip teigia „Alfa“ „pateiktuose pasiūlymuose LLRI siūlo pamažu uždaryti „Sodrą“ ir įstatymu įpareigoti visus asmenis dešimtadalį pajamų pervesti į privačias kaupiamąsias pensijų fondų sąskaitas“. Sutapimas ar ne, bet tačiau tarp LLRI rėmėjų yra tokie gyvybės draudėjai „Aviva Lietuva“, „Swedbank Gyvybės draudimas“ bei „SEB gyvybės draudimas“.

Tiesos dėlei vertą atkreipti į tai kaip tai komentavo tuometinis vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos narys Rytis Juozapavičius. Jis teigė, kad LLRI yra „privati organizacija. Nori – jais tikėk, nori – netikėk. Formalių nurodymų, kaip nevyriausybinė organizacija turėtų informuoti apie savo ryšius su rėmėjais, nėra. Gal dėl tokio švento skaidrumo institutas galėjo prie savo įžvalgų pažymėti, kad kelios draudimo rinkoje veikiančios bendrovės kilniai remia LLRI.”

Kitaip sakant, visi šie „biografiniai“ LLRI faktai perša išvadą, jog LLRI nėra nešališka ir objektyvi mokslinė institucija siekianti akademinės tiesos. Verčiau, tai yra didelių verslų ir jiems palankių politikų institutas generuojantis iš anksto vienaip ar kitaip nukreiptas išvadas taip, jog jos atitiktų stambaus kapitalo interesus prisidengiant moksliškumu.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

T0mas J. -> 2020-08-23 21:51       2020-08-24 21:25

Savo internetinio vardo nesu užpatentavęs, tad oficialių priekaištų tamstai reikšti negaliu, tačiau,
matydamas kad aš pasirašinėju vardu “T0mas J.” - SAU galėjai ir kitokį vardą sugalvoti. Nesutinki?

Nepasirašysiu        2020-08-24 15:36

Ponas Juozapavičius savo laiku lyg ir nesiteikė atskleisti vadovautos Transparency International Lietuvos Skyriaus rėmėju sąrašo. Skyrius vis dar veikia, rėmėjai vis dar nežinomi, kaip ir tarybos nariai. Bet, pasak Juozapavičiaus, koks skirtumas - tai juk privati organizacija.

Nesikiškit        2020-08-24 11:04

į mūsų reikalus. Mes valdome Vilnių. Mūsų Vilniaus brigada. Mūsų Vilniaus prekyba. O gojai buvo ir liks gojais.

Vytas>Tomas J.       2020-08-24 8:26

Nenustebciau, jog ir dabar MG Baltic koncerne VSD vyrukai turi savo akciju dali.

stasys        2020-08-24 7:27

O kodėl neapsvarsčius kiek tas jaunimas karštas ir kiek jo karštos galvos perpustos stereotipu ? Juk iš esmės tas jaunuolis nieko kitos nesiūlo tik paloti ant didelio verslo ir Lazutiškai pafilosofuoti apie sena socialine valstybės sandarą. Norint žengti valstybei į priekį jei privalu ieškoti naujas bendradarbiavimo formas su dideliu verslu..yba kas dar valstybėje pajėgus užtikrinti tvarius ekonominius augimo rodmenis ? gal sapožnkai ? ar kiti smulkaus verslo atstovai teikiantis savo paslaugas visuomenei ? Be abejo autorius ne apie juos galvoja .. Jis kaip tie pramuštgalviai iš filmo ‘karštos galvos‘  šoką į savo susigalvotą įvykiu scenarijų ir būtinai pasiekia neįtikėtiną pergalę  ..Nežinau , graudu ir pikta skaityti tokius tekstus . ..tai primena tuos laikus kai užsidėti kryželį anketoje , mol parašius tiek str., buvo būtina sąlyga norint gauti svorio kokioje nors humanitariniu mokslu srityje .. Eik pliuškiau gyvenimo paragauti o paskui čia sapalioti .. kaip kam atrodo tas liberalizmas tapatinamas su komunizmu .

O kodel        2020-08-23 21:58

Garbaniaus teisesauga nejudina e-masiulio kysininkavimo byloje? Juk Kurlianskis jo pinigus dalino politikams papirkti?

Darijus        2020-08-23 21:53

Garbanius D.Mockus pirmaji milijona uzdirbo su Dekanidzes tevu. Nera ka pridurti.

T0mas J.       2020-08-23 21:51

Mockus visada bendradarbiavo su spec.tarnybomis, buve KGBesnikai ir dabartiniai VSDesnikai yra MGBaltic koncerno “stogas”. Tad nera Korea’s cia stebetis, kad Laisvosios rinkos institutas yra privati institucija, kitaip sakant spec.tarnybu priedangos organizacija.

T0mas J. -> Privati organizacija?        2020-08-23 20:49

Atsakau į tamstos klausimą. Atsakymas - ir LLRI išlaiko, ir Seimo narius papirkinėja TIE PATYS ŽMONĖS.

Privati organizacija?       2020-08-23 20:46

tai kodėl Seimas ir vyriausybė veikia taip, lyg būtų LLRI PAVALDŪS? Institutas pasakė, ir šventa, ir vykdo - priima smulkiam verslui bei individualiai dirbantiems nepalankius įstatymus argumentuodami tuo, kad LLRI tokia nuomonė. Jei LLRI tokia nuomonė, tai tegu jis taip dirba. O kodėl pagal jo nuomonę turi visi kiti LT gyventojai dirbti ir gyventi?  Juk ne giminės esam? Prisimenu Nepriklausomybės pradžios Seimo ginčus - kaip Antanavičius, Rajeckas, kiti bandė stabdyti Seimą nuo šalies ūkio nuvedimo klaidingu keliu. Deja, Seimas ėjo LLRI piršteliu   rodoma kryptimi.

Jei nieko nepainioju       2020-08-23 20:28

prisiminkime: po kažkokių įvykių išlindo į viešumą, jog viena iš prezidento VA (buvusių?) patarėjų yra RU agentė. Prieš tai ji dirbo institute. Dabar, atrodo, vėl ten grįžo? Ir ar ne jos duktė susituokė su vienu iš Maksimos savininkų? Taigi, viskas toliau netrukdomai rieda savo vaga?

 


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Kastytis Braziulis. Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai

Andrius Švarplys. Kaip atrodo leftistinis „atvirumas“

Povilas Gylys. Highway to hell!

Algimantas Rusteika. Beprotybė ir laimė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.