Socialinė politika, Ekonominė politika

Justas Mundeikis. Šapoka, gal laikas pradėt dirbti savo darbą?

Tiesos.lt siūlo   2019 m. balandžio 11 d. 10:03

8     

    

Justas Mundeikis. Šapoka, gal laikas pradėt dirbti savo darbą?

lithuanian-economy.net

EK atstovybė Lietuvoje organizavo renginį skirtą 2019 m. šalies ataskaitos bei Sanglaudos politikos 2021-2027 m. planavimo pradžios pristatymui. Vilius Šapoka, IR VĖL ne tik nepasivargino pats pasirodyti, bet nesugebėjo atsiųsti ir nei vieno politinio pasitikėjimo įgaliotinio (viceministro).

Vienintelis pasirodęs renginyje „politinis“- ūkio viceministras M.Skuodis, kuris iš esmės aiškino, kaip pas mus viskas gerai, o jeigu dar ne gerai, tai jau parengti teisės aktai , kurie tuoj tuoj būs įgyvendinti ir gyvenimas pagerės.

Kadangi antroje renginio dalyje diskusijoje dalyvavo Finansų ministerijos Investicijų departamento direktorius Paulius Baniūnas (pareigybės aprašas), teko, vietoj Šapokos, kalti šį klerką prie sienos. Šapoka, gal laikas pradėti dirbti savo darbą ir vaikščioti į Seimo komitete vykstančius EK ataskaitos pristatymus bei atitinkamai į EK pristatymus plačiajai publikai? O gal tamstai reikia priminti, kas yra politiko darbas?

Baniūnas vs Mundeikis:

WTF, kaip čia atsidūrėme?

Pirmoje šiandien vykusio renginio dalyje Benjamin Angel (Europos Komisijos Ekonomikos ir finansų direktoratas) dar kartą pristatė Lietuvos 2019 m. ataskaitą (nuoroda).

Pristatymo esmę galima trumpai perteikti taip: ekonomika auga, augimas lėtėja. Investicijos yra per mažos, pajamų nelygybė viena didžiausių ES, skurdo rizikos lygis irgi. Mokesčių sistemos poveikis pajamų nelygybei per menkas. Mokesčių ir BVP santykis vienas mažiausių ES, todėl atitinkamai ir išlaidos socialiniai sričiai perpus mažesnės nei ES. Fiskalinis stabilumas „pensijų reformos“ dėka užtikrintas tik trumpuoju periodu ir tai, pensininkų sąskaita.

Dar blogiau DG pabrėžė, jog taip išgirtoji „mokesčių reforma“ tikėtina kainuos 1% BVP (~800 mln €) ir šios reformos finansavimas nėra užtikrintas.

Labai rekomenduoju pasiklausyti šį 8 min video:


Po jo kalbėjo K.Ivankovic-Knezevic (Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukumo direktoratas), kuri dar kartą pabrėžė neadekvataus viešojo sektoriaus finansavimo problemas:

Vėliausiai dabar kiekvienas turėtų sau užduotų klausimą:

Jeigu mūsų mokesčių ir BVP santykis jau dabar tragiškai žemas ir dėl to mes nepajėgiame finansuoti viešojo sektoriaus (įskaitant ir soc. apsaugos srities), kodėl mes vykdome mokesčių reformą, kuri kainuos papildomus pinigus ir dar labiau nualins viešąjį sektorių? Kaip ir kada žadame didinti mokesčius, tam, kad artėtume ES lygio link, jog užtikrintume adekvačias pensijas (kartu su fiskaliniu stabilumu) ir t.t.?

Šaponomics

Ir tik jau nereikia, jog va atsirado socialistas, netikintis „Reaganomics“ (čia ta politika, kurią išpažįsta G.Nausėda, o vykdo S.Skvernelis) propaguojamu „trickle down economics“. Ši vyriausybė  dar 2017 metais pasirašė „Nacionalinį susitarimą“, kuriame be kita ko sutarta:

4.2. mažinti darbo jėgos apmokestinimą, perkeliant mokestinę naštą mažiau ekonomikos augimui žalingiems mokesčiams. Nedidinti bendros mokestinės naštos verslui ir vadovautis principu, kad vieni mokesčiai būtų didinami mažinant kitus.

Na tai sveikinu, mokesčius darbui sumažinote, o kur tie, augimui nežalingi mokesčiai, kurie turėtų kompensuoti biudžeto netekimus?

Politiniai klausimai reikalauja politinių atsakymų

Ir taip, tai yra politiniai klausimai, ne techniniai. Tačiau renginyje pasirodė tik vienas „politinio pasitikėjimo“ vyriausybės atstovas – Marius Skuodis, kuris giliai pažvelgęs kažkodėl man į akis ir pasakė, jog žino, kad ir ką pasakys, viskas bus blogai ir kritikuojama…. bet Mariau, ar aš kaltas, kad EK paskelbė ataskaita vasario 27d., o vyriausybė iki šiol nesugeba adekvačiai reaguoti? Ar aš kaltas, kad vietoj tavęs nestovi FinMin (vice)ministras? Ir juk reikia būti arba iš medžio iškritusiu (arba Šapoka), kad nesuvokti, jog padarytos skaidrės su daug paveikslėlių, pasigyrimais, kad įstojome į OECD bei 0 reakcijos į EK kritiką, netenkins mastančios publikos.

ŪkMin viceministro gulbių šokis

Mariau, žadate, kad 2035 m. pasieksime 100% ES BVP vienam gyventojui. Bet nekalbate, kokia bus pajamų nelygybė. Nekalbate, kaip atrodys viešasis sektorius, universitetai, sveikatos apsauga ir toliau laikantis šio, neįtraukios ekonomikos modelio. Koks planuojamas S80/S20, Gini koeficientas 2035 m. su „all things equal“?

Kalbate apie išaugusią imigraciją, bet nutylite, jog emigracijos srautai per pirmus tris šių metų mėnesius atitinka 2015-2016 srautus. Taigi gyvenimas gerėja, bet žmonės bėga? Ar gerėjant gyvenimui neturėtu emigracijos srautai mažėti?

„Sustainable finance: the path to growth“ – ane?

Mariau, Jūs kalbate apie pagaliau įvestas ir ateityje mažėsiančias „Sodros“ įmokų lubas, kurių neigiamo efekto konsoliduotam biudžetui neatsveria GPM antrasis tarifas. EK kalba apie per mažus mokesčius, Jūs atsistojęs ginate regresinę mokesčių sistemą. Bet gražūs grafikai skaidrėse, tiesa? Kiek to „sustainable finance:  the path to growth“ – su tokia socialine sistema kaip pas mus, tikrai neaišku…

… kai Lietuvoje socialinę pašalpą gali gauti tas, kurio pajamos mažesnės nei ~125€. Tuo tarpu SADM nustatė minimalių poreikių krepšelį, kuris siekia ~250€ (= absoliuti skurdo riba). Taigi skurstantiems padedame tada, kai jie skursta dvigubai daugiau. O skurstančiu vadiname tokį asmenį, kuris gauna tik apie pusę MMA.Būtų juokinga, jei nebūtų graudu, 21ame amžiuje, ES.

Skiriame savivaldybėms socialinėms reikmėms asignavimus pagal 2009m. skaičiavimus, ex ante žinodami, kad apie pusę pinigų bus nepanaudoti ir kurių į biudžetą grąžinti nereikės.  Kontrolės kaip savivaldybės išleidžia „kitoms soc. reikmėms“ niekas netikrina. Net valstybės kontrolė, pikti liežuviai iš SADM plaka, nesiima 60 savivaldybių karaliūksčių audito.

Bet taip, apie nepatogius dalykus, geriau nekalbėti, neeskaluoti.  Geriau apie pensijų indeksavimą  (kad ir per žemame lygyje, kad ir praėjusios vyriausybės darbas) pakalbėti. Negi tai turėjo išgelbėti vyriausybės kailį šiame renginyje?  Kam girtis 7.5% padidintu MMA, kurio didesniam didinimui oponavo pati vyriausybė, o pats didinimas yra tik pavėluotas VDU augimo atkartojimas?

Aš suprantu, ne Mariui reikėjo stovėti ir kalbėti, o Šapokai, jeigu ne pačiam vyriausybės vadovui.

Finišas

Štai ir priėjome prie atsakymo, kodėl Paulius Baniūnas, FinMin klerkas, turėjo bandyti atsakyti, ką FinMin mums, kaip visuomenei žada sekantiems 5 metams į priekį. Ar turėsime pinigų finansuoti viešąjį sektorių, ar tesim bado dietą?

Tiesa, Baniūnas ne visai „ne prie ko“. Pats savo pristatyme pasiguodė, kad dabartiniame EK siūlyme Lietuvai (2021-2027 finansavimo periodui), numatyta 2.6 milijardų eurų mažiau nei šiame finansavimo periode. Tai jeigu tai jo pristatymo ir darbo dalis, gal ir verta būtų pagalvoti, iš kur tuos trūkstamus 2.6 mlrd. eurų padengt? Ar padengimais rūpinasi jau kiti?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kasparas       2020-05-29 12:57

Jei neišeina dirbti savo darbo, galbūt reiktų pamėginti laikiną darbą? Ką? Pažiūrėsite kur geriausiai sekasi, gal atrasite savo nišą. https://simplika.lt/laikinas-darbas/

>Petrui       2019-04-12 22:34

na tamsta savo laikais buvote irgi pernelyg uolus sistemos tarnas…
Gal priminti uoliai vykdytą slaptą La-ienės nurodymą apmokestinti ką? - žmonių išlaidas (ne pajamas) už komunalines paslaugas… Šiais laikais mokesčių nemokančius nuomotojus išgaudo daug paprasčiau, ir nuomininkų neterorizuoja.
O kas link valdininkų durniaus voliojimo, - taip, esate visiškai teisus.

Petras Navikas       2019-04-12 10:57

Kasdieną gaunu Finansų ministerijos informacija, kurioje demonstruojas ministras besisveikinantis su vis kitos valstybės pareigūnais prieš pradėdamas propaguoti savo išradimą ~ ne daug kam suvokiamą fitnesą. Daugiau kaip pusę darbo laiko praleidžia kelionėse, suprantama, už valstybės pinigus.

pensininke,       2019-04-12 8:10

pavargo zmones su tokia pensija   badmiriauti, senatvej nera finansines   ramybes ar tai cia laiminga   senatve kodel atemet musu pinigus   i privacius fondus, kodel   pensininkai vis lieka gale kas liks

Vilius Šapoka       2019-04-11 18:15

yra atvirai pareiškęs, kad yra mažojo viešojo sektoriaus fanas. Todėl jo (teisybės dėlei -ir ankstesnių valdančiųjų) siekis akivaizdus - ir toliau dar labiau susinti viešąjį sektorių, nors to sektoriaus finansavimas (% nuo BVP) ir taip atrodo menkiausias visoje ES, nuo vidurkio atsilieka 12%, (t.y. ~5 mlrd. eurų kas met nesistengiama surinkti).
Keistokai atrodo: nei LVŽS, nei juos remiančiųjų programose tokio siekio nėra, o tebevykdoma tokia perskirstymo politika, kurios, matyt, pageidavo Vilių Šapoką į ministrus delegavę. Kas jie? Kodėl jiems negalioja Konstitucijos nuostatos, pvz.: “Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei.” Dabar gi didžioji ekonomikos prieaugio atnešama naudos dalis atitenka 15% turtingiausiųjų.Ir jiems vis tiek mažai.

rinkėjai       2019-04-11 18:03

o gal nustokim moralizavę, ypač tiems, kurie dar mąsto, tegul ir pasiremdami kitų kalbų žodžiais?
Sakote, jums buvo nelengva skaityti - gali būti. Bet…
Spėju, autorius baigė mokslus ne Lietuvoje ir jam sulietuvinti savo minčių raišką yra kur kas sunkiau.
Negi jūs išties norite, kad jis nustotų rašyti, dalytis savo mintimis, t.y. dovanoti?
Ir tik dėl to, kad Jums atrodo nepatogus ar įmantrus “įpakavimas”?
Aš nenorėčiau.
Mūsų skurdžioj viešojoj erdvėj kiekvienas mąstantis žmogus yra didelė dovana.
Verčiau pagalvokim, kaip jam padėti.

rinkėja iš Kauno       2019-04-11 13:49

p. Mundeiki, kam tas bereikalingas angliškų terminų ir posakių kaišiojimas vietoj paantraščių ar jų perteklinis įterpimas į tekstą? Tam , kad autorius pasipuikuotų tikrai mokąs anglų kalbą? Tikiu, kad jūs mokate angliškai, bet ar reikia tą taip prikišamai demonstruoti tekste, skirtame skaityti visuomenei? Man asmeniškai buvo sunku skaityti tą pusiau skusta, pusiau luptą kalba surašytą straipsnelį.Juk neiname pas kaimynus skolintis duonos, jei namie turime savo. Taip ir su kalba - nekaišiokim be reikalo anglicizmų , kai minčiai išreikšti į valias pakanka lietuviškų žodžių, juk mūsų kalba daug turtingesnė ir senesnė nei anglų. Vien sinonimikos lobiai kokie milžiniški.

$+$       2019-04-11 12:05

Kad prie sienos „kalė” P. Baniūną, tai čia quid pro quo. O kam įdėtos dep. direktoriaus pareigybės taip ir nesupratau. Na, nebent dėl 7.16. punkto:
„pagal kompetenciją vykdyti ministro, ministerijos kanclerio, finansų viceministro pagal ministro nustatytas veiklos sritis, departamento direktoriaus, departamento direktoriaus pavaduotojo pavedimus…”

Įdomu, kokio dep. direktoriaus ir kokio dep. direktoriaus pavaduotojo pavedimus šis, Investicijų departamento direktorius, vykdo???

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.