Įžvalgos

Justas Mundeikis. Planas, kaip kovoti su kylančiomis kainomis

Tiesos.lt siūlo   2018 m. rugsėjo 27 d. 21:09

5     

    

Justas Mundeikis. Planas, kaip kovoti su kylančiomis kainomis

lithuanian-economy.net

Lietuvos Vyriausybėje vyko posėdis, kuriame buvo aptariamas planas, kaip kovoti su kylančiomis kainomis. Šiame komentare apie tai, kaip vertinu tokį planą / darbų sąrašą ir jame minimas darbų sritis.

Svarbu paminėti, jog viešoje erdvėje minimi darbai, temos, nėra baigtiniai ir tai nėra įstatymų projektų siūlai, kuriuos būtų galima vertinti, tad komentaras labiau apie sritis, į kurias norima arba nenorima koncentruotis.

Plano siūlymo laikas

Laikotarpis, kada imtasi kainų temos, neatrodo atsitiktinis. Nuojauta kužda, kad artimiausiu metu bus mestos didelės valdžios sektoriaus pajėgos „pažaboti“ kainas ir taip ruošiama teigiama dirva artėjantiems rinkimams. Kitaip įvertinti viešojo sektoriaus skurdinimo per mokesčių „reformą“, iš vienos pusės, begalinį rūpestį mažas pajamas gaunančiais namų ūkiais, iš kitos pusės, neįmanoma. Logikos nėra. Kaip turėtų būti argumentuojama, kad Vyriausybei prireikė >2 metų, susivokti, jog reikia ką nors daryti irgi neaišku.

Valstybinio alkoholio parduotuvių monopolio atsisakymas

Niekada nepalaikiau valstybinio alkoholinių gėrimų parduotuvių monopolio idėjos. Tačiau manau, jog be reikalo nevyksta diskusijos apie alkoholinių gėrimų restoranams/barams bei parduotuvėms licenzijų aukcionavimo. Teisingai parengtas alkoholinių gėrimų pardavimo licencijų aukcionas nusiurbtų šių įmonių pelno dalį, padidintų alkoholio kainas, sumažintų prieinamumą ir skatintų privatų sektorių kovoti prieš šešėlinę rinką…

Bet tokia mintis reikštų MG Baltic ir kitų koncernų pajamų netekimą…Tad įtariu, jog realybėje tokių ekonomisto idėjų realizavimo niekada nesulauksime…

Konkurencijos tarybos teisių ir įgaliojimų stiprinimas

Pasisakau absoliučiai už tai, jog mūsų konkurencijos tarybai (kaip ir vartotojų teisines ginančioms institucijoms) būtų suteikta daugiau teisių bei galimybių, kurios yra įmanomos Europos Sąjungos teisyno rėmuose. Ar ir kiek erdvės yra mūsų teisės sistemos tobulinimui, žino tik šios srities specialistai. Tačiau, mano supratimu, svarbus ne tik teisinės bazės gerinimas, bet ir techninių bei žmogiškųjų resursų gerinimas. Kai Konkurencijos tarybos vyriausias specialistas uždirba ~1000 eurų ir turi atlikti be galo kokybišką ir kompleksišką darbą, žinant, kad „priešininkai“ turės tarptautinių kompanijų parengtas studijas, kuriomis bus remiamasi teisme ir kad „priešininkių“ atlyginimai neretai yra 10–20 kartų didesni, reikia stebėtis, jog šiose institucijose išvis dar kažkas dirba. Mano supratimu, ten dirbantys specialistai yra tikri patriotai.

Bet negrįšiu prie viešojo sektoriaus skurdinimo temos (= mokesčių „reforma“), nes atsibos….

GPM lengvatos

GPM lengvatos, mano kukliu supratimu, yra nesąmonė. Iš esmės Lietuvoje politikai turėtų nuspręsti, kokio santykio tarp sąžiningos ir paprastos mokesčių sistemos norima. Tarsi norima, kad viskas būtų labai paprasta, bet kartu ir socialiai teisinga – špagatas. Siūlymas susigrąžinti dalį GPM mokesčio, jeigu apsiperkama mažose parduotuvėse, bijau, kad reikš didesnius administravimo kaštus nei socialinę ar ekonominę naudą. Be to, abejonių kelia ir tokių siūlymų socialinis teisingumas, nes dengiamos išlaidos galimai būtų tos, kurias tendencingai patiria didesnes pajamas turintys namų ūkiai. Tačiau kol nėra konkretaus pasiūlymo, komentuoti sudėtinga.

Biurokratijos naštos mažiesiems rinkos dalyviams mažinimas

Šį punktą esu linkęs palaikyti, jeigu tai nereiškia neproporcingo pavojaus vartotojams padidėjimo. Tiesa, nelabai manau, jog toks žingsnis masto požiūriu bus pakankamas, jog reikšmingai didintų konkurenciją ir skatintų didžiuosius rinkos dalyvius mažinti kainas (tiekimo grandinės kaštus) .

Idėja rinkti kainas

Idėja rinkti kainas yra bene geriausia visų priemonių dalis. Labai gerai būtų, jog visi prekybos tinklai būtų įpareigoti sukurti atvirą IT prieigą (API) tam, kad bet kas galėtų matyti visų prekių aktualias bei istorines kainas. Labai panašus dalykas buvo įgyvendintas Vokietijoje prieš ~ 6 metus, kai visos degalinės buvo įpareigotos sukurti tokią duomenų pateikimo prieigą. Netrukus atsirado internetiniai puslapiai, kuriuose buvo galima realiu laiku pasitikrinti kuro kainas, rasti pigiausią degalinę.

Manau, tokių duomenų prieinamumas mažmeninėje rinkoje būtų tiesiog fantastiškas. Įsivaizduokite, jog kokiame nors PIGIAU.LT tinklapyje susirenkate savo norimus produktus ir Jums apskaičiuojama, kur aplinkui Jūsų gyvenamąją vietovę būtų pigiausia apsipirkti? Ir visai tai ne svajonės, o palyginti lengvai įgyvendinama… na jeigu nebūtų lobizmo… nes toks siūlymas reikštų, jog vartotojai iš tiesų įgautų visuminę informaciją apie rinka, o tai skatintų konkurenciją ir mažintų pelno maržas. Tad nuojauta kužda, kad agrarinės ekonomikos institutas ir vėl kažką skaičiuos, bet realios naudos iš to nebus jokios…

Nauji rinkos dalyviai

Nauji rinkos dalyviai galėtų potencialiai būti tik mažo asortimento parduotuvės (pvz., ALDI), nes būtent jų labai mažas asortimentas supaprastina tiekimo grandinę ir sudaro prielaidas konkuruoti kainomis. Didieji prekybos tinklai tenkina vartotojų norą VISKĄ rasti vienoje vietoje, tačiau toks norų tenkinimas kartu išpučia ir tiekimo grandinės kaštus. Kartu su palyginti nedidele apyvarta, šie kaštai dalijami nedideliam prekių kiekiui. Taigi už tai, kad esame išpuikę, susimokame patys. Mažo asortimento tinklo atėjimas reikštų, jog LIDL atsirastų realus konkurentas, tada šie tinklai pradėtų tarpusavio konkuravimą kainomis. Į kainų karus, tikėtina, būtų įtraukti ir didieji tinklai. Daugiau ar mažiau toks mechanizmas veikia Vokietijoje. Dabar LIDL, nors ir turi, tikėtina, mažesnius kaštus nei, pavyzdžiui, Maxima, nemato prasmės naudos perteikti vartotojams, kai didieji tinklai dėl savo didelio asortimento konkuruoti nėra pajėgūs.

PVM mažinimas

Pasisakau už PVM mažinimą iki 5–9%. Tačiau yra du BET:

1. Teikiantys tokį siūlymą turi siūlymų, kaip socialiai atsakingai alternatyviu būdu surinkti PVM įplaukų netekimus į biudžetą. (Ach, ir vėl grįžtame prie mokesčių „reformos“ temos…)

2. Būtina institucija, kuri turėtų panašias teisines galias (rinkti informaciją, vertinti ir, jeigu reikia, bausti) bei techninius ir žmogiškuosius resursus, bausti įmones, kurios neatiduotų PVM sumažinimo vartotojams. Šiuo metu turime veikiančią Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją, kuri, pavyzdžiui, panašiai vertina ir tvirtina šilumos tiekėjų kainas (įvertinę, ar nurodomi kaštai yra pagrįsti, ir t.t.).

Tačiau ar tokio prievaizdo atsiradimas įmanomas? Ech, tas lobizmas…Tikėtina jog ne. Be to, manau, jog kiltų daug diskusijų, kaip ilgai tokia institucija turėtų veikti (po PVM sumažinimo) ir kas būtų, jeigu, pavyzdžiui, po numatytų dvejų metų veiklos tokia institucija būtų uždaryta. Ar tada pasikeistų mažmeninės rinkos dalyvių elgsena?

Neturėdami „botago“ rizikuotume, jog nutiktų kaip ir su PVM sumažinimu viešbučiams: PVM sumažėjo, kainos – ne. Argumentuojama padidėjusiais kaštais.

Tiek ir daugiau būčiau kalbėjęs Info TV laidoje „Info diena“, bet kaip visada, eterio laikas ribotas

Žr.: Info TV (2018-09-26): „Info Diena“ apie Vyriausybės planus mažinti kainas ir didinti konkurenciją:

lithuanian-economy.net

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2018-09-30 0:17

Pritariu Čingischanui, nes kainas čia valdo ne rinka, o karteliai. Aišku, kad turi būti kažkokios lubos, gali valstybė turėti ir monopolį, ten, kur jis vis tiek natūraliai yra - pvz kam mokėti mokesčius per švedų banką, o ne valdišką? Ir kokiu pagrindu pirkdami dar sumokam PVM mokestį? Lygiai taip pat galėtumėm mokėti ir už orą.

to to Chingishan       2018-09-28 10:20

Nedraudžia jokie įstatymai- o jei draudžia - juos galima nedelsiant pakeisti.
O kad ES akylai stebi- tai tegu stebi- jie viską akylai stebi- ypač kad čia žemiausios pasaulyje pensijos ir didžiausios pasaulyje kainos- vat ką jie stebi.
Taip kad patylėk ekonomiste nuo žagrės.

To Chingishan        2018-09-28 8:32

Jūsų pasiūlymas irgi nulinis, nes taip elgtis draudžia įstatymai ir ES akylai stebi tokius reikalus.

Jzp       2018-09-28 7:48

Norint suvaldyti krautuvininkus, reikia pirmiausia turėti instrumentus.
Reikia paleisti visokias feikines “konkurencijos tarnybas” atleidžiant visus ten “dirbančius” 100%.
Reikia šalinti kiekvieną teisėją kuris bandys priiminėti krautuvininkams palankius sprendimus.
Reikia lupikiškiems antkainiams įvesti 100% pelno mokestį, o metų gale kompensuoti gyventojams per vmi sistemą.
Baudos prekybtinkliams turi būti ne po keletą nusmurgusių tūkstantėlių, o procentai nuo apyvartos.
Koks antkainių perviršis, tiek ir nugręžti nuo metinės apyvartos.

Chingishan       2018-09-28 4:33

VISI PASIŪLYMAI IR NULINIAI IR 5-OKO LYGIO.
NORINT PAŽABOTI KANAS TEREIKIA NUSTATYTI GALIMUS ANTKAINIUS PVZ MAISOT PREKĖMS NE DAUGIAU KAIP 5 PROC. IR VISKAS KAINOS SUMAŽĖS 2-3 KARTUS- VISOS AŠAROS KAD TAI NETEISINGA AR NETEISĖTA, AR RINKA VISKĄ SUREGULIUOS- YRA TIK PLEPALAI SKIRTI IDIOTAMS.


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. „Tokios protkrušystės gal galėtume tikėtis Mozambike ar Šiaurės Korėjoj“

Vidas Rachlevičius. Stebint Brexit‘o batalijas Briuselyje ir Britanijoje neapleidžia „déjà vu“

Rasa Baločkaitė. Šliaužiantis totalitarizmas, arba Kairiosios minties vingiai

Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ kreipimasis į premjerą

Prie URM vyks piketas – prieš J.Noreikos atminimo juodinimą, už – L.Linkevičiaus atstatydinimą

Vytautas Vyšniauskas. Vilniaus universiteto Centrinė akademinės etikos komisija pripažino…

In memoriam dr. Augustinui Idzeliui. Vidmanto Valiušaičio atsisveikinimo žodis ir interviu „Tautos atsakas sovietams – sukilimas“

Andrejus Gaidamavičius. Tarp mitų ir tikrovės: atsakymai Aidui Pivoriūnui

Andrius Tapinas: TS-LKD – mūsų partija

Algimantas Rusteika. Ko trokšta – apie tą meluoja

Liutauras Stoškus. Sakote „iškertamas tik vienas procentas per metus“? Tuomet išmeskit iš namų lovą ir įsitikinsite, daug tai ar mažai

Laisvūnas Šopauskas. Vienos politologinės konferencijos analizė, arba Už Lietuvos pinigus – valstybės griovimas (II)

Gintautas Kniukšta. „Ne, ministre, nei rytoj, nei po savaitės Labanoro girios jūs nekirsite“

Patriotinės organizacijos kviečia į piketą prie URM: Pone ministre, jei turite savigarbos – atsiprašykite, jei ne – atsistatydinkite

Vladimiras Laučius. Apie europiečių dviveidišką „žaliąją“ politiką

Algimantas Zolubas. Kilnus reiškinys

Geroji Naujiena: Kad būtume laisvi pasirinkti ne turėti, o būti

Algimantas Rusteika. Visuomeninio transliuotojo tyla – irgi žinia: pabaigos pradžia jau arti

Apginkime Lietuvos miškus: žygis už Labanorą –  žygis už Lietuvos ateitį

Ženevos pareiškimas: turime suprasti, kas iš tiesų yra žmogaus teisės

Karolis Venckus: „Mama yra be galo stipri, tačiau sėdėti kalėjime už nieką nėra malonu“

Algimantas Rusteika. LRT dabar – svarbiausias valstybės klausimas

Letas Palmaitis. Kas kieno brolis („Visos religijos yra geros“ tema)

Jurga Lago. Kaip iš dvasios ubago tampama tikru ubagu

Andrius Švarplys. Apie Lietuvą, „privažiavusią prie rampos“

Vytautas Radžvilas. LRT depolitizavimo spektaklis turi baigtis

Seime buvo svarstomos parlamentinio tyrimo išvados dėl LRT veiklos

Labanoro Žygis – Ateik ir Pamatyk Pats!

Mindaugas Kubilius. Valstybės gyvasties klausimas: ar išsivaduosime iš „mužikų“?

Laisvūnas Šopauskas. Vienos politologinės konferencijos analizė, arba Už Lietuvos pinigus – valstybės griovimas (I)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.