Socialinė politika, Ekonominė politika

Justas Mundeikis. Apie nedarbą Lietuvoje

Tiesos.lt siūlo   2018 m. liepos 26 d. 11:00

5     

    

Justas Mundeikis. Apie nedarbą Lietuvoje

lithuanian-economy.net

Šiandien Žinių radijo laidoje “Atviras pokalbis” kartu su Darbo biržos direktore Ligita Valalyte ir Lietuvos verslo konfederacijos prezidentu Valdu Sutkumi buvome pakviesti diskutuoti apie nedarbą Lietuvoje. Nors laidos pradžioje ir pavyko šiek tiek apžvelgti realią situaciją, laida realiai tapo tik vienos DB programos aptarimu. Mano supratimu prelegentas V.Sutkus per daug koncentravosi į pavienio, jam nepatinkančio, atvejo aptarimą, o ne tai, kaip darbdaviai galėtų ateityje labiau prisidėti prie nedarbo mažinimo Lietuvoje, kaip dar labiau skatinti darbdavių atstovų, DB ir Švietimo ministerijos bendradarbiavimą . Visgi kviečiu pažiūrėti laidos įrašą.

Laidos vaizdo įrašas:

Taip pat norėčiau pateikti ir šiek tiek statistikos, jog skaitytojai galėtų susidaryti aiškesnį nedarbo situacijos vaizdą.

Nedarbas nuosekliai mažėja, tačiau nepaisant darbdavių aiškinimo, jog nėra kas dirba, nedarbas dar nepasiekė 2008 žemumų

Santykis tarp laisvų darbo vietų ir užimtų darbo vietų taip pat, dar apytiksliai 2006m lygmenyje, tad galima daryti prielaidą, jog darbo rinkoje pikas dar nepasiektas.

Ilgalaikio nedarbo problema Lietuvoje nėra per daug didelė, lyginant Lietuvą su kitomis ES šalimis, tačiau tai nereiškia, jog nereiktų spręsti ilgalaikio nedarbo problemų.

Tikimybė, jog ilgalaikis bedarbis susiras darbą per metus Lietuvoje siekia 10 %, jeigu asmuo 25-54 metų – 11 %, jeigu >55, tada tik 6 %

Tačiau tikimybė ir apskritai susirasti darbą bedarbiui asmeniui Lietuvoje, nėra labai didelė – 18 % (nepriklausomai nuo nedarbo trukmės). Tikimybė didmiesčiuose – 22 %, miestuose – 20 %, kaimuose tik 16 %.

Absoliučiai sutinku su darbdavių atstovais ir manau, jog Darbo biržos direktorė sutiks, jog rengiant perkvalifikavimo / profesinio ruošimo programas yra būtinas socialinių partnerių bendradarbiavimas.

Visgi turime suprasti, jog be adekvataus Darbo biržos ir DB programų finansavimo, toli nenueisime. Lietuva skiria vos 0.5% nuo BVP kovai su nedarbu. Esame treti nuo galo visoje ES ir maždaug 5-6 kartus atsiliekame nuo įdarbinimo čempionų skandinavų. Taip pat būtina atkreipti dėmesį, jog nemenką dalį viso šio finansavimo gauname iš ES, tad kyla klausimas, kokia apimtimi mažės galimybės finansuoti varias DB programas po 2021m., kai mažės ES finansavimas (arba didės poreikis kofinansuoti programas iš biudžeto lėšų), o Lietuvos biudžetas „pajaus“ visą mokesčių „reformos“ galią (neteks 1-2 mlrd. €)

Manau, jog labai svarbu atkreipti visuomenės bei darbdavių dėmesį į tai, kokias pasekmės turi ilgalaikis nedarbas žmogui tiek fiziologiškai tiek psichologiškai.  Suprantu, jog V. Sutkui galbūt psichologija prilygsta “hokus-pokus-fokus”, tačiau siūlyčiau, su visa pagarba, skirti daugiau laiko savišvietai, nes socialiniu jautrumu pas prelegentą “nekvepėjo”.

Taip pat norėtųsi Valdui pasiūlyti iš vieno ar dviejų atvejų (minimų spaudoje), nedaryti išvadų apie bendrą populiaciją, kurios dydis 40.000. Manau statistikai mane pataisys, bet normali reprezentatyvi imtis turėtų siekti apie 100-250? O argumentacijoje naudojimas kelių atvejų moksliniu žargonu vadinamas “anecdotal evidence”

Kam norisi daugiau info, siūlau skaityti OECD publikacija apie Lietuvos darbo rinkos ir socialinę politiką OECD tinklapyje.

lithuanian-economy.net

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

O kas       2018-07-27 21:57

tą tokią vergvaldžių valdžią renka, jei ne tie patys runkeliai?

Julius       2018-07-27 3:08

Lietuvoje uždirbami pinigai neproporcingai maži pragyvenimo minimumui. Kitaip tariant fiziškai dirbantys žmogus daugiau išleidžia negu kad uždirba. Visa Lietuvos darbo rinka yra dampinta darbdavių ir jiems patarnaujančios valdžios.

Kai nebebus       2018-07-26 19:05

neuždirbtų vokiečių babkių Lietuvos verslinykams po kelių metelių, va tada ir pamatysite, ko mes verti?

Verygos ligoninių       2018-07-26 16:35

reforma žymi masinės kolektyvizacijos pradžią Lietuvoje.Ir ne šiaip visus sukels į miestus,o privers imti paskolas būstui ir dirbti kaip vergus.Jei nemoka tvarkytis Veryga ir valstiečiai,tegul atsistatydina.Viskas išvogta.

27 metus       2018-07-26 11:54

vykdytos nejautrios konservatoriškos ,socdemiškos politikos pasekmė.Dabar uždarinės ligonines,-visi kaip suparaližuoti tyli.Iš kur bus gimstamumas,jei nėra skyrių?Negi kažkas naiviai tikisi,kad kažkaip kažkas savaime pasikeis?Arba moterys bus patriotės ir gimdys bet kokiomis sąlygomis,kaip mūšio lauke.Jau ne tie laikai.Laikas gerbti savo piliečius ir pilietes.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.