Socialinė politika, Ekonominė politika

Justas Mundeikis. 2017 metų gyventojų materialinis nepriteklius Lietuvoje

Tiesos.lt siūlo   2018 m. balandžio 17 d. 7:02

4     

    

Justas Mundeikis. 2017 metų gyventojų materialinis nepriteklius Lietuvoje

lithuanian-economy.net

Lietuvos statistikos departamentas šią savaitę paskalbė naujausią Lietuvos gyventojų materialinio nepritekliaus statistiką. Nors gyventojų materialinis nepriteklius vidutiniškai mažėjo, tam tikroms socialinės grupėms jis didėjo. Rūpinimąsi šeimomis deklaruojančiam socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui ši statistika turėtų apkartinti gyvenimą, tiesa, tik jeigu turėtume normalią žiniasklaidą, t. y. žurnalistus, o ne reporterius, kurių dėmesio nepatraukė didėjantis vaikų bei šeimų su vaikais didelis materialinis nepriteklius.

Kas yra gyventojų (didelis) materialinis nepriteklius?

Vertinant gyventojų materialinį nepriteklių, atliekant reprezentatyvią apklausą, respondentų yra klausiama, ar jie patiria šiuos ekonominius sunkumus:

namų ūkis dėl pinigų stokos negali laiku sumokėti būsto nuomos, komunalinių mokesčių, būsto ar kitų paskolų, kredito įmokų;
namų ūkis neturi galimybės praleisti bent savaitės atostogų ne namuose;
namų ūkis negali sau leisti pakankamai šildyti būsto;
namų ūkis negali sau leisti bent kas antrą dieną valgyti mėsos, žuvies ar analogiško vegetariško maisto;
namų ūkis negalėtų apmokėti nenumatytų išlaidų (išlaidų suma lygi ankstesnių metų mėnesinei skurdo rizikos ribai: 2016 m. – 240 EUR, 2017 m – 260 EUR) iš savo lėšų;
Taip pat klausiama, ar namų ūkis dėl lėšų stokos neturi automobilio.

Namų ūkiai priskiriami prie patiriančių materialinį nepriteklių, jeigu dėl lėšų stokos susiduria su bent 3 iš 6 sunkumų.

Namų ūkiai priskiriami prie patiriančių didelį materialinį nepriteklių, jeigu dėl lėšų stokos susiduria su bent 4 iš 6 įvadintų sunkumų.

2017 metų statistika

2017 m. materialinio nepritekliaus lygis Lietuvoje siekė 24.4% (2016: 26.1%), o didelio materialinio nepritekliaus lygis – 12.4% (2016: 13.5%). Tai, kad vidutiniškai materialinio nepritekliaus rodikliai gerėja neguodžia, žinant, kad Lietuvoje vis dar kas aštuntas gyventojas dėl lėšų stokos susiduria su bent keturiais iš šešių materialinio nepritekliaus elementų.

Socialinės grupės, kurioms situacija Lietuvoje tik blogėjo

Nors bendras didelio nepritekliaus lygio rodiklis mažėjo, visgi 2017-ais metais didelis materialinio nepritekliaus lygis namų ūkiuose su vaikais padidėjo iki 11.4% (2016: 11.2%), ypatingai, dviejų saugusiųjų su 3 ar daugiau vaikų namų ūkiuose materialinio nepritekliaus rodiklis šovė į viršų iki 20.8% (2016: 9.2%). Didelio materialinio nepritekliaus rodiklis didėjo ir namų ūkiuose, kuriuose gyvena du suaugę su vienu vaiku 7.2% (2016: 6.2%).
Ne ką geresnė ir vieno suaugusiojo su mažiausiai vienu vaiku namų ūkių padėtis: didelis materialinis nepriteklius padidėjo iki 25.9% (2016: 24.9%). Taigi kas ketvirtas namų ūkis, kuriame yra tik vienas suaugęs ir bent vienas vaikas (vaikus auginantys vieniši asmenys) 2017-ais metais dėl lėšų stokos susidūrė su bent keturiais iš šešių materialinio nepritekliaus elementų.

Didelio materialinio nepritekliaus lygis pagal amžiaus grupes

Nors gyventojų materialinio nepritekliaus rodikliai mažėjo visose gyventojų amžiaus grupėse, tačiau praėjusiais metais didelio materialinio nepritekliaus rodikliai vaikų/jaunimo amžiaus kategorijoje (0-17 m.) padidėjo iki 13.0% (2016: 11.5%).

Įdomu, kaip tai pakomentuos Socialinės apsaugos ir darbo ministras? Ogi niekaip, nes juk jokiam „žurnalistui“ tokie pokyčiai nėra įdomūs.

Kas antras namų ūkis Lietuvoje negalėtų apmokėti nenumatytų išlaidų iš savo lėšų

Iš tiesų sunku net patikėti, jog gyvenant XXI amžiuje, Europos Sąjungos šalyje, net kas antras namų ūkis nurodo, jog negalėtų apmokėti nenumatytų išlaidų iš savo lėšų. Be to beveik trečdalis namų ūkių Lietuvoje nurodo neturintys galimybės pakankamai šildyti būsto.

Ministras Linas Kukuraitis problemas supranta…

Delfi.lt rašė:

<…>

Pasak ministro, šalyje labiausiai skurstančios grupės – pensinio amžiaus žmonės ir vaikai. Jiems buvo skirtos visos ministerijos papildomos įplaukos. Pensijos didėjo jas indeksavus, padidintos bazinė ir šalpos pensijos. Imta mokėti, o kitąmet žadama dar didinti vaiko pinigus. Užimtumo tarnybos reforma, padidintos socialinės išmokos, sumažinta kompensavimo už šildymą riba – ministras vardija, kas turėtų sumažinti skurdą. Finansų ministras sako, skurdo problemoms spręsti bus siūlomos reformos

<…>

Profesorius Romas Lazutka savo facebook paskyroje į tai replikavo:

<…>

reikia, jog skurstančiųjų pajamos augtų sparčiau nei skurdo riba. Skurdo riba pastaraisiais metais kilo apie 7-9 proc. kasmet. Minimali alga per kelis pastaruosius metus augo vid. po 7 proc., pensijos indeksuotos 7 proc. Dauguma socialinių išmokų, ypač socialinė pašalpa, šalpos pensijos, vid. nedarbo išmoka ir kt. yra žemiau skurdo ribos ir pastarųjų metų padidinimai jos nepasiekia

<…>

Belieka tik palinkėti ministrui prisiminti, jog iš Lietuvos emigruoja ne pensininkai, o čia negalintys pragyventi / išgyventi darbinio amžiaus žmonės, kurie ir moka pensijas. Tad galbūt reiktų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos klerkams susėsti ir peržiūrėti ministerijos prioritetus bei reikalauti iš finansų ministro kurti mokesčių reformą taip, jog būtų užtikrintas adekvatus socialinės apsaugos ir darbo ministerijos socialinių programų finansavimas?

lithuanian-economy.net

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Liberalizmas, atmesdamas       2018-04-18 6:45

pareigą,susipainioja ir viską pamažu gramzdina į chaosą.Daktarai nori gydo,nori negydo.Mokytojai nori moko,nori nemoko…Žmogus sutinkamas pagal išorę,vertinant ,kiek jį galima apgauti.Protas jau neturi reikšmės.Inteligentus galima labiausiai apgaudinėti.Kas vyksta ir kuo tai baigsis?Lietuvos uždarymu?

Nekilnojamo turto       2018-04-18 6:42

mokestis skatins prarasti tėviškes,šaknis.Čia turėtų būti išlyga.

Pikasas       2018-04-17 10:16

Naujas socialinę sritį liečiantis projektas akivaizdžiai siekia padėti turtingesniems. Galima net neabejoti, kad būsto nuomos sąlygos pablogės, nes savininkas nenorės nieko prarasti. Kažin, ar nuomotojai patys turtingiausi piliečiai. Greičiau - atvirkščiai. Naujų automobilių gamintojai ir jais prekiaujantys bus labai dėkingi šiai vyriausybei. Klausimas tik, kaip už tokią paslaugą atsidėkoti… Gal kokias nuolaidas “reformistams” asmeniškai pritaikyti? Tampa akivaizdu, kad nuosekliai didinama atskirtis tarp daugiau ir mažiau uždirbančių bei tarp pensijas gaunančių. Tokia valdžios reforma pratęsia tokį siekį, kad daugiau gaunantys gaus dar daugiau, o kitiems “katinas priverks”.... Kalbėjimas apie “vidurinę klasę”, kuri per paskutinius metus baigia ištirpti keliamų mokesčių ir brangstančių prekių bei paslaugų pelkėje - viena iš apgaulės būdų. Ir ne kitaip. Žadama didinti atlyginimus didinant mokesčius? Kol kas kitų būdų nesimato. Argi tai galima pavadinti prasminga reforma? Ir anksčiau galima buvo spėti, kad į pensininkų kaupiamus fondus taip pat bus pasikėsinta. Dabar ryškėja kaip tai bus daroma atliekant numatomus dviejų procentų veiksmus. Tos sumos SODROS nepasieks, o teigiama, kad “išmokos padidės”. Beje, vėl atskirties tarp pensininkų didinimo link. Priminsiu ankstesnes mintis. RETRO 2017m. “Paviešintos mokesčių reformos kryptys neužsimena apie sąžiningus pensijų kaupimo ir tų sumų išsaugojimo principus. Dar blogiau, kad tokia iškreipta sistema skatina emigracijos bangą. Na, o tie, kuriems pensijos skaičiuojamos pagal metus iki “perestrojkos” (1985m.), net ir turinčius reikiamus metų stažus su pertekliumi bei gaudavę solidžius atlygius. Kai matomos tokios įstatyminės spragos, atsiranda nepasitikėjimas ateitimi. Kas gali garantuoti, kad ir vėl surinkti SODROS fondai nebus sunaikinti, o dirbantiesiems ir toliau bus siūloma labiau pasistengti, nes pensijoms išmokėti trūksta lėšų. Dabartiniai pensininkai savo darbu jas sukaupė patys ir niekas neturėjo teisės tų lėšų nugvelbti. Siūloma reforma kelia daug kol kas neatsakytų klausimų. Per daug, kad būtų galima ją tiksliai įvertinti. Matysim…”

 

Liberoidų režimo       2018-04-17 7:35

progresas Lietuvoje akivaizdus - dar niekad taip gerai negyveno prasčiokai kaip dabar. Progresas akivaizdus - gyvenimas gerėja ir gerėja. Belieka tik priimti laisvanoriškos eutanazijos įstatymą bedaliams - pastatyti linksmas, liberalias kartuves nelaimėliams katedrų aikštėse. Tiesa, a kaip ten Masiulis ir jo krikštatėvis laikosi, ar kelia korumpatoriai savo kandidatą į LR Prezidentus.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.