Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Jūratė Laučiūtė. Gal jau laikas ir mums, žemaičiams, kviesti: „Atvažioukėt pasėveizietė, kol tabesam“???

Tiesos.lt redakcija   2021 m. gegužės 23 d. 23:21

17     

    

Jūratė Laučiūtė. Gal jau laikas ir mums, žemaičiams, kviesti: „Atvažioukėt pasėveizietė, kol tabesam“???

Žiūrėjau laidą apie Rusijos Šiaurės chantų-mansių tautelę, kurią baigia išnaikinti ... nafta. Kaip liūdnai baigė laidą vedančioji: „Nyksta jagelis (tokia kerpė, kuria maitinasi šiaurės elniai). Jis labai trapus. Nėra jagelio – nėra elnių. Nėra elnių – nėra chantų (jų šiandien – apie 20 tūkstančių). Atvažiuokite pasižiūrėti. Jei dar suspėsite“.

Šiurpas nukrėtė nuo tų trumpų sakinių, nuo tokios jų sekos.

Paradoksas – žmonių pasaulyje daugėja, o mažos gentys, mažos tautelės nyksta su greitėjančiu pagreičiu.

Paskutinius pasakotojos sakinius lydėjo chantų liaudies muzika. Apstulbau: „atpažinau“ žemaitišką lopšinę, kuria mama migdė mane, kuria aš migdžiau vaikus. „Atpažinau“, žinoma, ne žodžius, o melodiką, ritmą.

O žodžiai labai geri (didžiosiomis raidėmis pažymėti kirčiuoti skiemenys): „Aa aa, a-pa-pA, zoikis vaka lingavA,  balingoudams ožsnūdA, nu krieslelė nosprūdA, katėns nuosį nukondA“...

Gal jau laikas ir mums, žemaičiams, kviesti: „Atvažioukėt pasėveizietė, kol tabesam“???

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>>> dar       2021-05-29 19:09

Klystate pone dėl žodžių. Tamstos nurodyti kai kurie žodžiai žemaičiams buvo ir yra puikiai žinomi ir net plačiai buvo vartojami Žemaitijoje ligi pat XXI a. pr. O gal net ir dar dabar… Tik jų transkripcija kiek kitokia ir tartis. Pavyzdžiui: dropanos-drapanas/drabužėė; dobėlts/dvėgubs; stovyla/skulptūra; kūtė/tvarts; kėseles/krėpšis… Na ir visa eilė kitų žemaitiškų žodžių: šmuots; pėloodė; douba; jauja; abetaa; apėntas; vėleek; rokuotėjs; videlčios y tap toliau…

Ona       2021-05-27 17:12

Graži lopšinė.O sako žemaičiai, kad jie, tipo, ne lietuviai. O dainuoja tai lietuviškai

dar       2021-05-26 12:42

Žemaičiams tikriausiai nežinomi anksčiau rytų aukštaičių vartoti žodžiai: zėnas,zenkis-jaunuolis, dropanos-drabužiai, riktigai-teisingai,starkus-gandras, jaknos-kepenys,launagas-pavakarių valgis,dubultas-dvigubas, bokanas-kepalas,grojimas- virinto pieno plėvelė, stovyla-skulptūra,grumuntas-grumstas,kūta-tvartas,brolanas-pusbrolis,keselys-pintinė...
Kupiškėnų tarmės plote taip pat sakoma undo- vanduo (taip sakydavo ir uteniškiai,anykštėnai,dalis panevėžiškių), pavoseris-pavasaris, atajo-atėjo, ošenai-aš,margoita-mergaitė.Tad ne tik žemačių tarmės skiriasi nuo literatūrinės lietuvių kalbos.

>> 8:48       2021-05-25 17:13

O buvusiame jotvingių krašte yra Leipalingis ir turbūt ne tik. Mūsų (ir ne tik mūsų) gentys migravo ir maišėsi nuo pat paskutinio ledynmečio, taigi jau keliolika tūkstančių metų. Kas traukė paskui šiaurės elnius, ką viliojo dar kokie nors gamtos turtai. Dar viena migracijos ir maišymosi banga kilo dėl viduramžių karų. Viskas veikė kalbą, daug kur palikome savo pėdsakų, pvz., baltiškų vandenvardžių. Ir pokyčiai natūralūs, ir prokalbės palikimas labai svarbus. Dabar turime suvokti, kad visi, kiek mūsų dar liko, esame giminės, ir tik nuo pagarbos vieni kitiems priklausys, ar išliksime.

>> 14:01       2021-05-25 16:56

Aš kilimo ne iš pačių Raseinių, bet iš Kelmės - Raseinių rajonų paribio, iš Viduklės - Nemakščių šnektos pakraščio. Taip: dūna, pyns, svysts, siūls ,,suolas”, vandū, bieg, kluo ,,kloja”, lytus lyn, kas nuonts ,,kas nors”... Dar daugiau: žierniai, duomples, pierms ,,pirmas”, pipiers… Mygt ,,miega”, skaust ,,skauda”... Ateik pas munes ,,ateik pas mane” ir t.t. Tačiau su kitų tarmių atstovais žmonės stengiasi kalbėti bendrine kalba, todėl svetimieji tos tarmės gali ir neišgirsti.

apie istoriją       2021-05-25 9:08

Teko skaityti,kad rašytojos Žemaitės tėvai vaikystėje jai draudė kalbėti lietuviškai,manydami,kad tai trukdys jai įsilieti į aukštuomenę,tad lietuviškai ji išmoko jau sulaukusi pilnametystės.Deja,kitas žemaičių kilmės bajoras Juzefas Giniatovičius Pilsudskis ( Juozapas Gineitaitis Pilsūdiškis?) tikriausiai nebemokėjo lietuviškai ir galimai nematė  nepriklausomos lietuviškos Lietuvos valstybės perspektyvos.

apie tarmes       2021-05-25 8:48

Yra mokslinė hipotezė,kad žemaičiai susiformavo užnemunės gyventojams migruojant į šiaurės vakarus ir maišantis su vietiniais kuršiais.Teigiama,kad vietovardžiai su priesaga -ang, -ing (Palanga,Gondinga, Kretinga, Ablinga,Babrungas, Būtingė) yra kuršiškos kilmės.Tačiau rytų Aukštaitijoje yra Dubingių kaimas.

to >> apie tarmes 13:35       2021-05-24 15:13

„ ,,Savos parapijos” patriotizmas gal ir gražu, bet šiek tiek kenkia vienybei.“
Moksliškai tai vadinama ‘vidinė konkurencika’ (nemaišyti su ‘sovietiškai…’ ar ‘tarybiškai..’).

apie tarmes       2021-05-24 14:01

Ar Raseiniuose vis dar sakoma dūna,pynas,dyna? Nekalbu apie netoli Raseinių esančią Marcelijaus Martinaičio tėviškę Paserbentį -ten matyt,vis dar gyva pietų žemaičių tarmė.

>> apie tarmes       2021-05-24 13:35

Netiesa, kad Raseiniuose žemaičių patarmė sunykusi. Ji tik kitokia, nes tų vietų žemaičiai neturėjo kuršių protėvių. Tiesa ta, kad tie kuršiškieji žemaičiai tik save pačius laiko žemaičiais ir niekina tuos, kurie ne iš kuršių. Todėl apie Raseinius ir atsiranda žmogelių, kurie pasiduoda, sako: na, aš toks pusiau žemaitis. Mane stebina kitkas: buvusieji jotvingiai, sėliai, žiemgaliai didžiuojasi savo protėviais, o buvusieji kuršiai bijo savo praeities kaip velnias kryžiaus. Kodėl? O juk pasąmonėje dar aiškiai išlikęs tas išskirtinumas. Tik tie, kurie nuo Kretingos, Skuodo, Plungės, Mažeikių, sakosi esą atskira tauta. Bet juk taip ir yra. Atsiverskite internetinį XII amžiaus baltų genčių žemėlapį, ir patys tuo įsitikinsite. O tie žemaičiai, kurie nuo Raseinių, Kelmės, Šilalės, Tauragės, Lietuvoje nesijaučia kitataučiais. Nes jie su aukštaičiais sudaro tą pačią tautą, nors ir iš skirtingų genčių. Tie pietiniai žemaičiai lengvai susikalba ir su šiauliškiais, ir su kauniškiais, ir su sūduviais. Lengviau negu su kokiais kretingiškiais ar skuodiškiais. O jau tos šiaurietiškos laužtinės priegaidės neištartų net prie sienos pastatyti. Tiesa, su pačiais rytiniais, pagudės, aukštaičiais raseiniškiams irgi sunkoka būtų susikalbėti, bet vis tiek lengviau negu su šiauriniais žemaičiais. Todėl, manau, dialektologijos mokslą kas nors kada nors turėtų šiek tiek patikslinti. ,,Savos parapijos” patriotizmas gal ir gražu, bet šiek tiek kenkia vienybei. Ypač kai sava parapija iškeliama virš kitų. Nėra nei ,,geresnių”, nei ,,prastesnių” žemaičių. Skirtumai turi teisę gyvuoti.

Šią žiemą mėgom       2021-05-24 12:41

pažiūrinėti video apie tas šiaurės tauteles.O kokio gražaus elegantiško kirpimo jų paltai.Kad mums kažką panašaus pasiūtų.

O kur tada       2021-05-24 11:57

žiūri, taip vadinamoji, pasaulio bendruomenė? Juk tai viešas, atviras genocidas? Ko tyli žydai, ko negina chantų? Ko negina Amerikos prezidentas su Anglijos karaliene? Lenkiją juk gynė kadais Anglija ir Amerika, net karą skėlė Vokietijai, o čia tyla, kodėl? Kur jų moralė ir įsipareigojimai demokratijai?

apie tarmes       2021-05-24 11:40

Manau, žemaičių patarmės dar sėkmingai gyvuoja ir Plungės,Skuodo,Telšių,
Mažeikių,Kretingos apylinkėse. Raseiniuose pietų žemaičių patarmė labai sunykusi,nors į pietus nuo Juodaičių , jau dabartiniame vakarų aukštaičių (“kauniškių”) patarmės plote ne kartą girdėjau sakant Nemuns, Jonuks o ne Niemunas,Jonukas, lytus,o ne lietus, pas tėvų buvo, o ne pas tėvus buvo.

Info       2021-05-24 11:36

Kokia ta laida (be reklamos)?

Kis       2021-05-24 11:07

mane besina tas noras zemaiciu noras buti isskirtinais,labai panasu jaip ir gejai su lesbemis.Kodel pone nepagalvojus apie Lietuva,juk Lietuva didelis kaimas,kurio taip bijoma prisipazinti,nuvaziuokite i Suvalkija,Dzukija,Aukstaitija visos mamos migdidamos vaikusius ir supdamos lopsius pakabintus ant lingiu,dainuodavo ne angliskai,o savo tarmeir sitaip beveik skirtingai skirtinguose kaimuose.Siandiena mums parankiau angliku kalba,nes Zukauskas panaikino VU net lietuviu kalbos fakulteta,uztai sedi seime su istvirkeliais,stai kokiu “sviesuliu"reikia bijoti,ka toks padaras gali duoti zemaiciui ar aukstaiciu su dzuku bei suvalku.Mokykime vaikus myleti artimus,o jie jau mokes myleti ne narkotikus ir istvirkavimus ,bet pasirinks Lietuva Tevyne.Pasodink i auto ir pervezk per Lietuva pradzioje isilgai po to skersai parvesivaikus anukus jau su kita smegenine.

Vytka       2021-05-24 6:52

tai ką p. Jus Jūrate, ir pas Jus Žemaitijoje jagelis nyksta?
Kodėl taip liūdnai apie žmudzinus?

Petras       2021-05-24 5:50

Pritariu mielajai p. Jūratei, tik manau, kad tas pats gresia ir visai Lietuvai, ir daugeliui mažesniųjų valstybių. Todėl kviečiu visus tikinčiuosius, kovojančius už išlikimą, melstis už visus žmones, prisidedančius prie globalistų masonų, genderistų, sodomitų, satanistų vykdomos “didžiojo perkrovimo” programos, siekiant įvesti vadinamąją “naująją pasaulio tvarką”: už Dievą ir Jo įsakymus atmetusius “valdančiuosius”, “influencerius”, melagingos informacijos skleidėjus, diktatoriškosios valdžios reikalavimams paklususius medikus, dvasininkus, mokslininkus, mokytojus, menininkus, “žvaigždes” ir “žvaigždūnus”. Dieve, apšviesk juos bei mus visus ir pasigailėk! Amen.

Rekomenduojame

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.