Sveikatos apsaugos politika, Nevyriausybinės organizacijos

Juozas Dapšauskas. Kas nori sunaikinti šapranauskus, vareikius, beresnevičius, parulskius?

Tiesos.lt redakcija   2016 m. balandžio 20 d. 17:32

9     

    

Juozas Dapšauskas. Kas nori sunaikinti šapranauskus, vareikius, beresnevičius, parulskius?

Šią savaitę prezidentūroje prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė, kad inicijuoja ilgalaikę kampaniją „Už saugią Lietuvą“. Be abejo, pirmiausia reikia pasidžiaugti, kad galiausiai prezidentė susivokė, kad ne politiniai vakarėliai užsieniuose, bet baisios vidinės problemos pas mus seniai yra svarbiausios. Tik gaila, kad tik dabar, gaila, kad ne kartą buvo būtent kurčia nevyriausybinių organizacijų, ekspertų balsui, ne kartą labai prastai atliko savo tiesiogines pareigas pasirašydama įstatymus. Matydama, kad ir be valdžios pastangų ir teisingų sprendimų, vien pilietinės visuomenės dėka, nevyriausybinių organizacijų darbu visuomenė susivokia (tai rodo ir parašų rinkimo akcija „Už blaivią“ keičianti alkoholio kontrolės įstatymą), kad tikrai būtina spręsti vieną iš visuomenės baisiausių skaudulių – alkoholio vartojimo problemą, tada prezidentė apsimeta taip pat tapusi „visuomenininke“.

Prezidentė nėra visuomenininkė, o valdžios atstovė ir iš jos lauktume tiesioginių savo pareigų atlikimo. Ji už tai gauna, švelniai pasakius, normalią algą, nekalbant, kiek kainuoja visos prezidentūros išlaikymas. Aišku, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į neveiklumą šioje srityje – apie kurį dabar prakalbo – kiek ji pasiūlė mokslu pagrįstų įstatymų projektų, kurie realiai spęstų problemą? Nekalbant apie tai, kiek ji asmeniškai yra prisidėjusi prie Lietuvos girdymo: nevetavo alkoholio reklamos draudimo atšaukimo 2011 m., nerišliai pareikšdama, kad draudimų nebereikia, reikia šviesti, nors 50 nevyriausybinių organizacijų prašė jos jį vetuoti.

Ilgai buvo ruošiamasi šviesti, galiausiai, visuomenininkų nuostabai, Seimas 2014 metų pabaigoje priėmė įstatymą, kad 2 proc. nuo apdoroto tabako akcizo būtų skiriama priklausomybių prevencijai. Tada „apsireiškė“ švietėja D. Grybauskaitė, kas buvo visiškas šokas visuomenininkams – šį įstatymą vetavo. Galiausiai prezidentė pasirodo kaip visuomenininkų telkėja, ne kartą į visuomenininkų ir ekspertų balsą nusispjovusi.

Bet reikia džiaugtis, kad apie tas problemas kalba vis daugiau žmonių, kurie įtraukti ir į šią kampaniją – Andrius Mamontovas, Andrius Tapinas, Rūta Mikelkevičiūtė, Liaudanskas Svaras ir kiti. Apie šias problemas kalba ir dar kiti. Štai neseniai pasirodė Sigito Parulskio tekstas „Atėjo laikas užtarti girtuoklius“. Pirmiausia būtina taip valstybę organizuoti, kad tų girtuoklių būtų kuo mažiau, antra, girtuoklius reikia ne tiek užjausti, o labiau padėti iš tos girtuoklystės išbristi. O kad tai galima, parodo Anoniminių alkoholikų pavyzdžiai, parodo kiti reabilitacijos centrai ir pavieniai žmonės, kurie Dievo, visuomenės pagalba ir savo pastangomis iš girtuoklystės liūno išsikapanojo. O nematyti, kiek girtuokliai suteikia baisaus skausmo sutuoktiniams, vaikams, tėvams, visuomenei – tai būti bohemiškai apakusiam.

Pirmiausia klausimas – ar tokiais rašiniais, toks gebantis kažką parašyti gali būti vadinamas kultūros žmogumi, juk svarbu ne kokiu įmantriu stiliumi parašai, bet turinys, o jis tai labai nedarnus: „Aišku viena, man nepatinka, kad girtavimas lyginamas su kažkokia nešvankybe, o blaivybė – su dorybe“. „Nežeminkite žmonių, kuriems paprasčiausiai patinka girtauti“. „Gyvenimas kartais būna visiškai šūdinas. Ir atimti vienintelį dalyką iš žmogaus, vieninteli anestetiką, kuris nors trumpam atbukina šios tikrovės skausmą – nehumaniška“. Tai atsakingo žmogaus kalba?

Jei S. Parulskiui atrodo, kad tas gyvenimas iš esmės yra tokia „sumauta skylė“, tai klausimas: ar jis toks tikrai yra, ar reikia tokiam rašytojui keisti savo matymo objektą: nebežiūrėti tą, anot jo žodyno, „šiknaskylę“, o pakelti akis į gražesnius dalykus.

Būtina pirmiausia skirti asmenį ir netinkamą elgesį, dar kitaip sakant, nusidėjėlį ir nuodėmės blogumą. Asmenį reikia visada gerbti, bet blogą reiškinį, elgesį toleruoti – tai jau yra dalyvavimas nusikaltime. Klystančius, nusidedančius reikia suprasti, užjausti ir raginti pasikeisti, o ne užjaučiant sakyti dar nusidėk, išgerk, nusikalsk, nes gyvenimas tai toks sunkus, „sumautas“ ir pan.

Dar vienas asmuo, kuris pastaruoju metu viešojoje erdvėje vėl buvo aptariamas – tai turėjęs skaudžių problemų su alkoholiu politikas Egidijus Vareikis. Pirmiausia reikia prisiminti, kad kaip Seimo narys jis yra ne kartą balsavęs palankiai alkoholio pramonei, taip prisidėjęs prie alkoholio didelio suvartojimo šalyje. Antra, akivaizdu, bomžu ir alkoholiku negimė. Tai intelektualus žmogus, tiesiog geru metu pastoviai pagurkšnojęs „tauriųjų gėrimų“. Problemos prasidėjo po truputį. Kai kas patyliukais pradėdavo lįsti ir į viešumą: tai iš vieno susitikimo su rinkėjais Šiauliuose važiuodamas sustabdoms neblaivus ir įpūtė 1,37 promiles, tai šiap saikingai nusiramindavo alkoholiu, nuimdavo to sunkaus gyvenimo įtampą. Dar turint mintyje skaudžią netektį, kai žuvo paauglys sūnus, tos neužgijusios žaizdos dar labiau galimai paskatintino iš saikingo alkoholio vartojimo pereiti į problematišką: tai E. Vareikiui ir nutiko.

Tačiau Egidijaus asmenyje yra ir kita žinia: žmogus gali pasikeisti ir privalo pasikeisti, jei iš vis nori gyventi socialų gyvenimą ir jokios užuojautos, „girtuoklių užtarimai“ čia nepadės. Jei nori šapranauskus, vareikius, beresnevičius, parulskius ir kitus tikrai nekvailus, gilius, jautrius žmones (turinčius problemų su priklausomybėmis) sunaikinti – tada geriausias būdas juos užjausti be reikalavimo keisti savo gyvenimą.

Logoterapijos (prasmės terapijos) pradininko Fiktoro Franklio pasirinkta Goethe‘s maksima teigia: „Priimdami žmogų, koks jis yra, padarome jį blogesnį; priimdami jį tokį, koks turi būti, padarome tuo, kuo jis gali tapti“.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2016-04-29 14:06

Prasigėrę tautos likučiai tampa lengvu grobiu visada alkaniems kaimyniniams grobuonims. Kaip sakė Uljanovas, nam nado čužimi rukami nečajanno tolknut padajuščevo čeloveka.

Didžiausia priklausomybė       2016-04-26 5:50

yra ne priklausomybė nuo alkoholio bei narkotikų, bet nuo tokių mūsų “atstovų” 25-rius metus sėdinčių valdžioje, kurie dirba šių svaigalų pramonei ir jų pelnų sąskaita.
Priklausomybė nuo tokių “politikierių” yra visų priklausomybių priežastis - ji skatina svaigintis ir emigruoti į užsienį ar save, kad nematytume to absurdo.
Jei norime, kad kas nors keistųsi, reikia ne drausti, bet keisti ir pirmiausiai keisti savo požiūrį ir tai viešai įrodyti pasirinkimu.
Draudimai tėra tik bandos ganymas, kuris galiausiai pasibaigia skerdykloje…

Alkoholizmas       2016-04-22 13:06

bjaurus dalykas, bet vis dėlto teisesnis Parulskis, o ne Dapšauskas. Kažkodėl moralistai labiausiai mėgsta auklėti žmones tada, kai jie neblaivūs. Tai tuščias užsiėmimas. Draudimai, branginimai, pardavimo laiko apribojimai irgi nieko nesprendžia. Problemos sprendimas - konkrečiame žmoguje. Pagalba iš šalies gerai, bet tai turi būti ne feldfebelio, o draugo pagalba. Šitai suvokiančių dar maža. Blaivininkams reikia mokytis žmgiškumo gal net uoliau už alkoholikus

s.m. Tarabildai       2016-04-21 0:28

gerokai nugrybavai. pazek, kas autorius… ko cia uzsiveryginai?
Nepiktai. Nieko asmenisko.

Tarabilda       2016-04-20 23:54

S. Parulskis visiškai teisus, kalbėdamas apie tokius verygas. Kai jo paklausai, net negeriančiam pasiutusiai užsinori išgerti. Negaliu suprasti, ką tas žmogus mąsto, kad nesuvokia esminio dalyko - alkoholizmo šaknys ne alkoholio prieinamume. Uždrausk iš viso alkoholį, pons Veryga. Žmonės pradės uostyt klijus. Ir jų bus daugiau negu buvo alkoholikų iki uždraudimo. Amerika jau kartą pasimokė.
Tęsiant kalbą apie klijus. Ir juos, pons Veryga gal tik kaip vaistinėj pagal receptą staliams bus nuspręsta pardavinėti. Kai jau ir klijai bus nebeprieinami liaudžiai, žmonės vietoj sviesto ant duonos ims teptis batų vaksą. Gal manot, kad apsiriję vakso mažiau šuliniuose nuskandins vaikų, nei prasigėrę. Iš kur tokios žinios?
Esat per bailus garsiai pasakyti alkoholizmo priežastis, Pons Veryga, va kur yra jūsų tikroji problema. Todėl ir kviečiat kovoti su vėjo malūnais, liežiuvio malūne.

Naikštė       2016-04-20 23:27

Prancūzijoje, Gaskonų krašte, Eauzės miestelio centre veikia fontanas, vaizduojantis bravorą. Ant jo akmenyje iškalti kardinolo Vitalio de Fouro žodžiai iš jo knygos, išleistos Vatikane 1551 m. apie armanjako teikiamas gėrybes.

RECIPE VINUM BONUM AC FORTE PURUM RUBEUM ET PONE IN ALEMBICO ET DISTILA LENTO IGNE. SIC FIT AQUA ROSACEA ET EXIBIT PER SUBLIMATIONES AQUA ARDENS ET SI SAEPIUS DISTILETUR QUANTO PLUS DISTILABITUR TANTO ERIT SUBTILIOR AC UTILIOR ...

Uoga       2016-04-20 23:21

A kur, pons Dapšauskai, pametėt skafandrą. Žiūriu į nuotrauką ir skaitau rašinį, dar pažiūriu į nuotrauką - EUREKA - jūs iš kosmoso. Kosmonautas. Bet kur padėjot skafandrą.

Naša Daša       2016-04-20 19:43

Mes jus priimam už durnius.
Durniais jus darome, durniais ir paliksite.

Nepasirašysiu        2016-04-20 18:04

Neblogai 2016-aisiais pagaliau praregėti, koks rašytojas yra Parulskis. Geriau vėliau nei niekada.
Bet kritikuoti Parulski, o nekritikuoti Grybauskaitės yra tiesiog nešvanku. Jei autorius nori ir toliau gyventi Lietuvoje ir todėl su visais (ten dar likusiais) draugauti, nieko neužgauti - gal geriau nerašyti nieko? Prisitaikeliu visada buvo, gal jų net reikia, bet nereikia ydos reklamuoti.
Matyt dėl autoriaus diplomatiskumo nepastebėtas ir Mamontovo, Svaro ir kitu aklumas bei prisitaikymas. Tiesa, is artistu (cirko, muzikos ar kitokiu) niekas ir nelaukia smegenų rieviu. Galima rieves sėkmingai vaidinti ant scenos ir realybėje net 30 ir daugiau metu, kaip Mamontovas, o tuomet prisijungti prie akcijos, kurios tikslas pareklamuoti prezidente, galutinai pardavusia Lietuva Skandinavijos žiniasklaidai, bankams, dujų ir laivu tiekėjams, o ne stabdyti smurtą.
Smurtą gali sustabdyti ir stabdo daugybe paprastu žmonių savo pavyzdžiu. Nurašydami straipsniu, nieko mereklmauodami ir nesireklamuodami.


Rekomenduojame

Pirmą kartą paskelbtas žydų žudikų Paneriuose sąrašas

Jie labai myli kultūrą

Algimantas Rusteika. Kodėl aš negaliu jos pamiršti?

Vytautas Sinica. Drakoniška? Absoliučiai. Proporcinga? Ne. Ar tai atgrasytų nuo atitinkamų pažeidimų ateityje? Neabejoju

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (II)

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva tebėra yra teisinė valstybė?

Geroji Naujiena: Mūsų Viešpats Jėzus Kristus – Visatos Valdovas

Kodėl signatarui sopa širdį dėl Lietuvos?

Liudvikas Jakimavičius. Kultūrininkai ar „kultūrininkai“?

Rolandas Kačinskas. Susipažinkime: Graikijos garbės pilietis Zygmantas Mineika – sukilėlis, kuriam motina antrąkart padovanojo gyvenimą

Vladas Vilimas. Klausiate: ar pasitikime teismais? Bet apie kokius teismus kalbate, p. Šedbarai?

Arkivysk. Gintaras Grušas: Žinia, kurią mums skelbia prieš dvejus metus atrasti sukilėlių palaikai

G. Nausėda: „Jų keltos pilietinių teisių, tikėjimo, sąžinės ir žodžio laisvių, socialinio teisingumo idėjos žymėjo mūsų tautų atsivėrimą modernybei“

Iškilmingai palydėti amžinojo poilsio Rasų kapinėse atgulė Lietuvos žemės didžiavyriai – 1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai

Algimantas Rusteika. Prisiminimai apie ateitį

Ramūnas Aušrotas. Apie Laisvės partijos atstovų iniciatyvas, siekiant varžyti laisvę šeimose

Vytautas Matulevičius. Iš JAV galime prašyti tik kareivių ir tankų, bet ne teisėjų. O gaila

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (I)

Kviečiame į konferenciją–diskusiją apie gender ideologiją!

Mindaugas Buika. Tikėjimo sklaida statistikos veidrodyje

Vytautas Radžvilas. Netikros tikrovės ištakos. Pilietinė ir politinė visuomenė

Diana Nausėdienė: Kodėl mes išskiriame moteris? Pakalbėkime, ką patiria vyrai

Apie 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių gyvenimą ir mirtį, arba Lietuvos žemė grąžina savo didžiavyrius

Lapkričio 22-ąją vyks 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių valstybinės laidotuvės

Algimantas Rusteika. Atimti ir padalinti – jie nieko daugiau nesugeba

Vytautas Landsbergis: Venckienės ir kitose garsiose bylose uždėtas „kalpokas“, apie ką galima kalbėti, o apie ką – ne

Seimo kanceliarijos atliekami teisėkūros tyrimai ir apžvalgos – atviri ir visuomenei

Kanadoje išgelbėta beveik 400 vaikų, dėl kaltinimų vaikų išnaudojimu areštuoti 348 suaugusieji

Kviečiame į Albinos Žiupsnytės paveikslų parodą „Meilė niekada nesibaigia…“ (1 Kor 8 )

„Teisingumo registras“: ar Lietuvoje žmogus yra saugus? Vieno atvejo ir ne tik analizė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.