Socialinės inžinerijos eksperimentai

Jonathon Van Maren. Eufemizmai yra geriausi kairiųjų draugai ir didžiausi tiesos priešai

Tiesos.lt siūlo   2018 m. balandžio 18 d. 15:05

4     

    

Jonathon Van Maren. Eufemizmai yra geriausi kairiųjų draugai ir didžiausi tiesos priešai

laisvavisuomene.lt

Aktyvistai už abortą ir atliekantieji abortus vengia vartoti žodį abortas. Jie dažniau renkasi aptakius, abstraktesnius terminus, tokius kaip moters sveikata, teisė rinktis, reprodukcinės teisės arba teisė į savo kūną. Tam yra priežastis: šie žodžiai yra būdai išvengti tiesioginės nuorodos į debatų dėl abortų turinį. Kai palaikomi abstraktūs posakiai, abortų šalininkai gali laimėti debatus pristatydami savo poziciją, kuri nepateikiama kaip gimdoje esančio žmogaus sunaikinimo gynimas, o kaip gynimas sąrašo dalykų, kurie patinka visiems, tokių kaip pasirinkimas, laisvė ir sveikatos priežiūra.

Jau detaliai paaiškinau karą dėl kalbos savo 2017 m. išleistoje knygoje Matyti – tai tikėti: kodėl mūsų kultūra turi išvysti aborto aukas. Joje paaiškinta, kas nutinka, kai nukreipiame debatų temą nuo pasirinkimo ir pradedame kalbėti apie tai, kas renkamasi. Atsakant į tai, daug aborto šalininkų nori panaikinti žodį abortas ir pradėti procedūrą vadinti nėštumo nutraukimu. Britų medicinos žurnale Seksualinė ir reprodukcinė sveikata praėjusiais metais buvo rašyta, kad tas terminas buvo „neseniai daugelyje britų medicinos įstaigų priimtas kaip tinkamesnis žodis nei abortas (angl. induced abortion). Ir kodėl? „Greičiausiai tai nulėmė išaugęs aborto stigmatizavimas.“

Išties klausimynas cituojamame straipsnyje nurodė, kad 28 proc. respondentų mano, jog žodis abortas yra keliantis stresą ir kad nemažai abortą atliekančių darbuotojų vertina, jog šis terminas lemia įtampą su pacientais. Žodis abortas, nepaisant to, kad jis irgi yra eufemizmas, maskuojantis vaisiaus nužudymą, vis dėlto dar pernelyg provokuoja tų, kurie bando atsikratyti palikuonimis, baikščias sąžines. Taigi vietoje jo vartojamas kažkas tokio švelnesnio kaip „nėštumo nutraukimas“.

Šitai nurodo tiesą, kurią konservatyvių pažiūrų asmenys galėtų suprasti: kai diskusija pasilieka abstrakcijų priedangoje, progresyvieji laimi. Bet kai aiškiai pasakome, apie ką kalbame, diskusija pasisuka į kitą pusę. Čia, Ontarijuje, pavyzdžiui, liberalūs komentatoriai su panieka šnairuodavo į Progresyviųjų konservatorių lyderę Tanya Granic Allen, kuri metai iš metų priešinosi premjerės Kathleen Wynne radikaliam lytinio švietimo turiniui. Buvo laidomos beprasmės sąvokos, tokios kaip modernus ir pažangus, akivaizdžiai parodant, kad Granic Allen ir jos rėmėjai nėra labai modernūs ir greičiausiai išvis atsilikę.

Bet tada Granic Allen nustebino visus ir diskusijose bei interviu ji ėmė kalbėti konkrečiai. Aš klausiau vieno jos interviu CBC savo mašinoje važiuodamas namo iš darbo ir girdėjau, kaip laidos vedėjo ji paklausė, ar jis neprieštarautų, jei jo dukrai būtų pasakyta nešiotis prezervatyvų, bet niekada nebūtų pasakyta, kad meilė ir seksas yra susiję. Jo atsakymas parodė, kad jis susigėdo supratęs, jog galbūt daugelio tėvų prieštaravimas dėl lytinio švietimo programos buvo tikslingas.

Tai galioja ir diskusijai dėl savižudybės su gydytojo pagalba – žodžių junginio, kurio taip pat vengiama. Kaip Blaise Alleyne ir aš rašėme knygoje Kaip diskutuoti apie savižudybę su gydytojo pagalba, dauguma žmonių vis dar neigiamai reaguoja į žodį savižudybė. Daugeliui žodis savižudybė sukelia tragiškas asociacijas. Taigi savižudybių aktyvistai ėmė performuluoti savo argumentus, pasiskolindami idėjų iš abortų aktyvistų. Jie ėmė kalbėti apie pasirinkimą, kūno autonomiją ir gyvenimo pabaigos priežiūrą visiškai suarchyvuodami savižudybės terminą. Dabar oficialus oficialus pavadinimas yra medicininė pagalba mirštant (angl. Medical Aid in Dying), kuris yra sutrumpintas iki dar švelniau skambančio MAiD. Tai neskamba taip blogai, tiesa?

Bet ir vėl, jei kiek paspaudžiame diskusiją apie savižudybę, ji keičiasi. Abstrakcijos leidžia aborto specialistams apsimesti, kad nėštumo nutraukimo procedūra nėra fizinis mažo žmogaus kūnelio sunaikinimas, progresyviems politikams – kad jų modernus lytinis švietimas nėra ištvirkimo kultūros populiarinimas tarp paauglių, o savižudybių aktyvistams jos leidžia apsimesti, kad ką nors nužudyti yra sveikatos priežiūra. Kai leidžiame jiems vartoti šias abstrakcijas, leidžiame jiems pabėgti paleidus dūmus ir viešai parduoti savo darbotvarkę naudojantis slidžiais eufemizmais. Kai kalbame aiškiai, ir priverčiame juos ginti tai, ką jie populiarina – tada diskusija pasikeičia. Pats laikas tą ir daryti.

Versta iš: Euphemisms are the left’s best friends and the truth’s worst enemies

laisvavisuomene.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2018-04-19 21:35

“Žodynas be nutylėjimų” - būčiau linkęs kiek pakeisti apibrėžimus, nes jie, mano akimis žiūrint, kiek netikslūs.
1. Abortą vadinti vaisiaus nužudymu nelabai tikslu, nes vaisius yra tik nuo 10-os nėštumo savaitės, o dalis abortų atliekama ir anksčiau. Tada reikštų, kad embriono žudymas - jau ne abortas. Dėl tos priežasties siūlyčiau apibrėžimą supaprastinti iki “abortas - negimusio žmogaus nužudymas”.
2. Apibrėžiant homoseksualizmą kaip paleistuvystę, tik tarp tos pačios lyties asmenų, liberastai gali pradėti aiškinti, kad jei, tarkim, du pederastai ar lesbietės savo partnerių nekaitalioja, tai čia jokia paleistuvystė. O jeigu kas nors jaučia potraukį tai pačiai lyčiai, bet susilaiko nuo santykių - tai jau nebe homoseksualas? Dėl to siūlyčiau irgi paprastą homoseksualumo (mano akimis žiūrint, geriau, negu - izmas) apibrėžimą: “homoseksualumas - lytinio potraukio sutrikimas, kai jaučiamas potraukis lytiškai subrendusiems (čia kad atskirtume nuo pedofilijos) tos pačios lyties asmenims”.
“G.P” - Tamstos pateikti variantai yra vienas kitą papildantys, todėl galima paprasčiausiai sakyti “kai buvo sunaikintas litas ir įvestas euras” - arba “kai buvo sunaikinta nacionalinė ir įvesta sąjunginė valiuta” (šitas kiek platesnis, nes ne tik Lietuvai tinka - užtat kelia tam tikras (ir visiškai pagrįstas wink) asociacijas.
“Arvydas” - tamstos pastebėjimas labai taiklus. Jei dar neskaitėte, siūlyčiau pasidomėti info apie taip vadinamą “Overtono langą” (pvz. http://www.propatria.lt/2014/02/erika-drungyte-overtono-langas-nuo.html (principai) ar http://balarama.lt/overtono-langas/ (akivaizdus pavyzdys)).

G.P.       2018-04-19 20:09

Tikslus žodis - tai pamatinis dalykas. Pajuskite skirtumą:

1. “...kai buvo įvestas euras, kainos pakilo”;
arba
“...kai buvo sunaikintas litas, kainos pakilo”.

2. “Lietuvos banko” vadovybė daug ir įtemptai dirbo, kad Lietuvoje būtų įvestas euras.
arba
“Lietuvos banko” vadovybė daug ir įtemptai dirbo, kad būtų sunaikintas litas.

Žodynas be nutylėjimų       2018-04-19 18:30

Abortas – vaisiaus nužudymas.
Homoseksualizmas – paleistuvystė tarp tos pačios lyties asmenų.

Arvydas       2018-04-19 15:26

Tai tiesa. Juo toliau, juo mažiau lieka tradicinių, aiškių ir nedviprasmiškų teigiamų ir neigiamų gyvenimo reiškinių, kriterijų apibūdinimų. Visose srityse. Manau, absoliučiai tikslingai.
Vagystės, melavimas, amoralumas ir t.t. ir t.p. įvelkama į išplaukusius, abstrakčius apvalkalus ir nebeatrodo tokie jau baisūs. Netgi toleruotini. Po to - pageidautini. Dar vėliau - privalomi. Taip keičiamos gyvenimo normos ir kriterijai.


Rekomenduojame

Verta prisiminti. Partizanas Jonas Gediminas Rudis-Rickus 1947 m. vasario 16-ąją: „Vėl žaliuos, klestės gyvenimas“

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.