Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Jonas Vaitkus: šiuolaikiniai žmonės – enciklopediškai pakaustyti ir neturintys dvasios

Tiesos.lt siūlo   2017 m. sausio 15 d. 20:19

13     

    

Jonas Vaitkus: šiuolaikiniai žmonės – enciklopediškai pakaustyti ir neturintys dvasios

Agnė Kairiūnaitė | LRT KLASIKAI laida „Manasis aš“ | LRT.lt

Šio meto žmonės patys baisiausi – jie enciklopediškai pakaustyti, bet neturi dvasios, iš žinojimo nieko nekuria, nėra proto ir širdies harmonijos. Taip LRT KLASIKAI sako režisierius Jonas Vaitkus. Anot jo, po truputį atsiras tokių, kurie atsigręš į save: „Arba pati gamta tai sutvarkys, arba gyvenimas taip trinktelės į pakaušį, kad žmonės atsipeikės – pamatys, kad esame žmonių, o ne gyvulių planeta.“

Į Nacionalinį Kauno dramos teatrą grįžote po dešimtmečio. Kodėl?

Taip jau atsitiko, reiškia, kažkokie ryšiai išlieka. Buvau tai pažadėjęs, kai švęstas teatro jubiliejus, kviesti visi režisieriai. Aš vis nesugebėdavau rasti laiko, bet turėjau tą įsipareigojimą. Dabar tam pats laikas, tad grįžau.

Koks jausmas dabar dirbti Kaune?

Jausmas, žinoma, prieštaringas, viskas jau yra kitaip. Bet jei teatras sugeba išlaikyti tą teatro bacilą, jis išlaiko ir gyvastį. Žmonės jau kitokie, kitokia pasaulėjauta, pasaulėžiūra. Nors, kiek man teko susidurti ir su jaunesniais, ir su vyresniais, bėdos ir skauduliai – tie patys. Gal tik yra daugiau abejingumo. Lyg ir skauda, bet niekas neišsako rimtos priežasties, kodėl.

Nesigilinama, nenorima gilintis arba manoma, kad gilintis į tokius dalykus – bergždžias reikalas. Niekas tuo netiki, tik pačiu savimi. Jaučiu lyg abejingumą, nusivylimą, lyg netikėjimą arba rimtos perspektyvos neturėjimą.

Sakote, kad žmonės kitokie. O ar jūs toks pat?

Aš taip pat kitoks. Bet aš neatšalau savo požiūriu į teatrą ar jo prasmę, jo reikalingumą. Gal kuo nors kitu ir negaliu užsiimti. Jaučiu, kad dar yra dėmesys ir kažkoks poreikis, yra žiūrovų, žmonių, kuriems įdomu, ką darau teatre. Tad tuo ir gyvenu.

Be to, visad dirbu su jaunimu, daug bendradarbiauju su studentais, jaunaisiais aktoriais. Tad turiu ryšį ir su jaunais žmonėmis, ir su vyresniais už save. Nėra kada ilsėtis, nurimti. Ir neturiu tokio jausmo, kad man neįdomu, nebetikiu ir pan.

Pagal Thomo Manno kūrinį „Fjorenca“ pastatėte spektaklį Kauno dramos teatre. Iki šiol jis statytas Lietuvoje nebuvo, kodėl?

Priežasčių nežinau. Nors rengiami festivaliai ir pan., rimto susidomėjimo nėra, užsiimama paviršutiniška veikla. Gal todėl ir neatkreiptas dėmesys.

Pati pjesė – apie liberalizmo krizę, apie kurią daug kalba Europos mąstytojai, visuomenė. Kaip, jūsų manymu, Europa priėjo iki tokios krizės?

Priėjo, nes nėra supratimo apie žmogų. Apie tai, kad žmogus ne daržovė, ne išnaudojimo, pavergimo objektas. Žmogų nuo pat pradžių pradeda bombarduoti įvairiais dalykais, kurie sunaikina pradinę – gamtos ar Dievo duotą – sielą. Ji tuoj pat gali užgesti, jei tik patenka į tam tikrą terpę, o tokia terpė labai akivaizdi. Ji labai nepalanki žmogaus vystymuisi – tai buvimas motinos įsčiose, gimimas ir kokie 3–5 pirmieji metai.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale LRT.lt ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

wqwqwqwq       2017-11-14 2:52
Dzeikas       2017-01-17 5:59

Doleriams:
Kaipgi jus galite spresti apie zmonijos likima ir jos issivystymo etapa, jos vystymosi problematika jeigu negalite apibrezti skirtumo tarp sielos ir dvasios?

$+$       2017-01-16 22:09

Nenorėčiau kabinėtis prie žodžių, bet žmogus gali turėti sielą, Dvasios slankioja kažkur aplink. Civilizacija savo vystymesi pasiekė ribą, už kurios nieko humaniško (žmogiško) nebesimato.
O gyvulių planeta mes buvome ir liksime, tik tiek, kad Aukščiausiasis (Kūrėjas) kai kam ledo atsistoti ir tapti homo erecktus, po to įdėjo į rankas akmeninį kirvį ir pavertė homo habilis. Dalis iš jų sugebėjo su to paties Kūrėjo pagalba tapti homo sapiens.
Deja, nori ar ne, bet tenka pripažinti, kad naujosios technologijos vystosi sparčiau nei atskiro individo (žmogus) gebėjimas susiorientuoti tuose informaciniuose srautuose, kurie jį užplūdo. Ir tie informacijos antplūdžiai homo sapiens ne tik nepadaro, nepastumia ant aukštesnio laiptelio harmoningo asmenybės vystymosi linkme, bet neretai duoda pagrindą manyti, kad procesas juda priešinga (ne ta) linkme. Homo sapiens tampa acefalijomis, kurios vienaip ar kitaip yra susijusios tiek su minėtomis priežastimis, tiek su netiesioginėmis aplinkybėmis, kai išnaudojamos visos galimybės daryti poveikį žmogaus sąmonei ir ypač jo pasąmonei, labiausiai pažeidžiami homo sapiens vietai.

Dzeikas       2017-01-16 20:51

Oponentui:
1) Jus pripaisote man dalykus kuriu as nesakiau ir nereiskiau.
2) Ligonis tas zmogus ar ne, as nezinau nes negydytojas.
3) Budamas liberalas as neatimu teises is to zmogaus deklaruoti toki lytiskuma , koki jis nori.
4) Taciau liberalumas man visai netrukdo atmesti to zmogaus teise reikalauti ji ivardinti ta lytimi,kuria jis pareikalaus JEIGU jis ignoruoja visuomeniskai priimtus MATOMUS VIESAI deklaruojamos lyties pozymius. Kitaip sakant, jei zmogus deklaruoja save moterimi, ir demonstruoja antrinius lytinius pozymiius priesingai deklaracijai(t.y. vyro) iseint is bendrojo gerio sampratos man nedera pripazinti jo deklaruojamos lyties.
Jus pasakysite kaip gi, juk kaip liberalas as privalau leisti elgtis aplinkiniams kaip nori, jeigu nedaro zalos man.
Atsakysiu, ne neprivalau gerbti jo teises, jeigu naudodamasis ja jis daro zala bendrajam labui.Siuo konkreciu atveju ardo visuomenes samprata, inesa sumaisti i ja.
Tuo tarpu visokie naciai ir pseudopatriotai kergia liberaliai idejai sodomijos generavima.
Tuo metu, kai ja, sodomija, generuoja ne liberali ideja, o krikscionybes atsisakymas.

> Dzeikas 2017-01-16 12:57        2017-01-16 17:10

Rašote ne apie esminius, bet šalutinius dalykus. O esminiai dalykai čia yra du: viena, kad tas žmogus yra psichinis ligonis (sutrikęs jo lytinis potraukis) ir, antra, kad toks žmogus nori, kad normalioji visuomenės dalis jį priimtų kaip normalų.
Vis tik patikėkite, kad žmogaus išeinamoji anga nėra jo lytinis organas.

Nepasirašysiu        2017-01-16 15:10

Ar čia tas pat režisierius, kuriam dėstant LMTA galimai nepakėlęs dėstytojo smurto ir/arba patyčių nusižudė studentas, o to pasėkoje kilusio skandalo metu paaiškėjo, kad tai ilgamete režisieriaus praktika, ir kad kai kuriems buvusiems studentams fizine ir dvasine panieka netgi patiko (nebutu lietuviai)?
Geriau jokios dvasios nei tokia iškrypusi dvasia.

Dzeikas       2017-01-16 12:57

Ir syki, visame kame kaltinamas liberalizmas, naudodmasis proga noreciau pateikti pavyzdi , kad liberalizmas negali buti taikomas ten, kur dera vertinti elgesi visai pagal kitus kriterijus:
Vokietija.Kazinkoks muziejus, einu pranesti, kad atveziau krovini. Priimamajame sedi vyras, ryskus briunetas su vesliais usais. Prie langelio parasyta FRAU(paryskinta ir pabraukta kelis kartus) Tokstai. Ir jeigu tu nepaisydamas pavadinsi pona Tokstai “Herr” - gali tureti istatymo baudziamasias pasekmes. Nes matai jis save laiko moterimi.
Tam yra labai lengvas kontrargumentas. Liberalizmas sioje vietoje netaikytinas, nes: zmogus , sutinku, turi teise pasirinkt lytiskuma.Tebunie jis moteris syki taip nori, suauges gi.Nors man tas nepatinka, taciau tai jo reikalas. Taciau uzsivadines moterimi ir reikalaudamas gerbti jo pasirinikima, jis turi gerbti doros normas ir zmoniu besilaikanciu tu normu jausmus ir poziurius: t.y. atatinkamai palaikyti pozymius budingus jo pasirinktai lyciai. As kaipo toks vadinsiu ji “Frau”(ponia) taciau jis turi palaikyti atributus patvirtinancius jo lytiskuma.To nebuvo. Atatinkamai as galejau ignoruoti jo reikalavima vadinti ji taip.

Dzeikas       2017-01-16 11:45

Yra zmoniu visuomenes krize, o autorius tai ivardija liberalumo krize.
“Liberalumas leidzia pasirinkti lyti 5 metu vaikui”. Tokie nusikalbejimai atsitinka kai teatro rezisierius ima kalbeti apie politine raida, ar visuomenes gyvenimo filosofija. Leisti 5 meciui pasirinkti lyti ligoniu apeliuojanciu i liberaluma kliedesiai. Liberalumas yra tiek sveikintinas, kiek uztikrina zmogaus laisve veikti bendrojo labo vardan. Kaip krikscioniska visuomene turime bendraji laba suprasti krikscioniskame kontekste, krikscionybes traktuoteje.
Dievas sukures zmogu uzdraude jam skinti vaisius nuo blogio ir gerio pazinimo medzio. UZDRAUDE, bet neuzkardijo. T.y. laisve veikti zmogui paliko.Ir savo evoliucijoje zmogaus progresas matuojamas jo artejimo link Dievo laipsniu, nes pagal Jo atvaizda buvome sukurti.
Sekdami tuo ir budami liberalais turime leisti zmogui veikti ta veika kurios pasekmes atsilieps tik jam paciam tiek gera, tiek bloga, TACIAU nereiskia kad skatiname ji elgtis blogai. Tiesiog dera informuoti , kad blogis turi pasekmes ir jam zmogui teks atsakyti uz blogi, net jeigu tas blogis padarytas sau.
Zmogus gali(manau sveikintina tureti tokia galimybe) pasirinkti lytiskuma, kai gali savarnkiskai gyventi. 5 metis savarankiskai gyventi negali, atatinkamai jo lytiskumas nustatomas pagal jo isorinius pozymius, arba gydytoju konsiliumo jeigu yra kokios nors komplikacijos del to.
Kalbantis priesingai remdamasis liberalizmu yra destruktyvi asmenybe ir/arba nelabojo tarnas dvasiniame lygyje.

VaidasVDS       2017-01-16 10:31

Labai geras Jono Vaitkaus straipsnis.
Labai geri ir rimti pamąstymai.
Tik sunaikina ne “gamtos ar Dievo duotą – sielą”, o Dievo duotą sielą. Gamta negali iš nieko sukurti sielos. O štai Dievas iš tiesų dovanoja ne tik gyvybę, bet ir Dievą suvokti galinčioms būtybėms padovanoja sielą.
Ši bedvasė krizė kažkada tikrai pasibaigs. Iš tiesų labai labai mažai žmonių, kurie ieško tikrų dvasinių vertybių. Labai daug savanaudžių, daug trokštančių turtų ir valdžios, tiesiog tik patogaus gyvenimo.
Paradoksas yra tik tame, kad žmogus besivaikydamas materialios gerovės tiesiog net nespėja ir pagalvoti apie dvasines vertybes.
Dar vienas labai blogas įsitikinimas, kad bažnyčia yra kažkaip atsakinga už religiją. Šiandieninė bažnyčia yra beveik tik ritualų atlikėja. Iš jos naudos yra tik tiek, kad joje lygiai taip retai, kaip ir visuomenėje atsiranda gilių mąstytojų, kurie pasižymi ir giluminiu Jėzaus mokymų atskleidimu - blogį sugeba įveikti tiek gerumu, tiek tikėjimu, tiek prasmingu gyvenimu, taip, kaip blogį įveikė Jėzus. Tik tai ir yra tiek prisikėlimo, tiek ir kitokio gyvenimo paslaptis. O štai savanaudžiai tiki atpirkimu - na atpirko, neva tikiu ir viskas tvarkoje… Deja, tą kol kas suvokia tik vienetai tiek materialioje bažnyčioje, tiek ir visuomenėje…

lietuviškas liberalizmas       2017-01-15 23:42

aš ne korumpuotas - aš liberalas
aš ne pedofilas - aš liberalas
aš ne vagis - aš liberalas
aš ne vergvaldys - aš liberalas
aš ne banditas - aš liberalas
aš ne kgbistas -aš liberalas.
aš ne pederastas - aš liberalas.
——-
vadinasi esu nepakaltinamas - tą pripažįsta teismai, KT ir kita teisėsauga

Tarabilda Liberalumui       2017-01-15 23:31

Netiksliai išsireiškėte.“Gyvenimo druska” yra ne šiaip prieskonis. per daug garbės būtų liberalams vadinti juos druska.

Liberalumas netgi pavojingas sveikatai ir gyvybei.       2017-01-15 21:28

Jo reikia ne daugiau kaip druskos.

Tarabilda       2017-01-15 21:14

Tiesą Jonas kalba.

Rekomenduojame

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.