Johnas Watersas. Užuot pasidavę ideologijai, pasirinkime priešintis

Ramutė Bingelienė   2018 m. liepos 22 d. 19:43

10     

    

Johnas Watersas. Užuot pasidavę ideologijai, pasirinkime priešintis

Laisvos visuomenės institutas

Kartais klausantis pastarųjų pasaulio naujienų kyla pagunda pulti į neviltį. Pats neseniai patyriau tą jausmą skaitydamas pranešimą apie konservatyvių pažiūrų komentatorių, kurį JAV Federalinių tyrimų biuras apklausė todėl, kad jis socialiniame tinkle paskelbė trumpą žinutę. Ši žinutė pajuokė Kampaniją už žmogaus teises (toliau – HRC) dėl siekio įtikinti verslininkus matomose vietose pasikabinti vaivorykštines vėliavas, kaip sutikimo su LGBT politine darbotvarke simbolį.

„Tai geras verslas. Būtų gaila, jei jam kas nors nutiktų“, – savo socialinio tinklo paskyroje paskelbė Šeimos ir žmogaus teisių centro vadovas Austinas Ruse‘as. Nors tai buvo akivaizdi mafijos kalbos stiliaus karikatūra, tačiau, žinoma, kovotojai už socialinį teisingumą pokšto nesuprato. HRC A. Ruse‘ą paskundė teisėsaugai ir vėliau jis sulaukė FTB pareigūno skambučio. Pasisekė, kad pastarasis puikiai žinojo šį pokštą ir viskas tuo pasibaigė.

Vis dėlto A. Ruse‘as atkreipė dėmesį, kad HRC dažnai puola krikščionis, ginančius tradicinę seksualinę moralę. Jis paaiškino: „Tai veikia taip. Vietinis restoranas priklauso katalikui, kuris nepritaria homoseksualų politinei darbotvarkei. Jie pastebi, kad jis lange nėra pasikabinęs vaivorykštės: „Kodėl lange neturi vaivorykštės? Ar tu homofobas? Ar tikrai nori, kad vietos bendruomenė apie tave sužinotų?“. Jau suprantate, kur tai ritasi. Į jį nusitaiko vietiniai peštukai, kurie stengiasi jo gyvenimą paversti apgailėtinu, galbūt pakenkdami ar net sužlugdydami jo verslą“.

Panašūs dalykai plinta tokiu greičiu, kad atrodo tikrai grėsmingai. Šie žmonės ne tik negali pakęsti kitokių nuomonių nei jų politinė darbotvarkė. Jie nenurimsta tol, kol rimtai nepakenkia tam, kas jais abejoja. Valdininkija veikia išvien ir traktuoja juos kaip linksmus pokštininkus.

Dubline pasibaigus LGBT pasididžiavimo mėnesiui (angl. Pride Month), Airijos laikraščiai publikavo policininkų, pozuojančių su nacius pašiepiančiais sadomazochistine apranga vilkinčiais homoseksualais, nuotraukas. Praeitais metais turėjau progą pranešti apie incidentą, kai keli LGBT asmenys socialiniame tinkle grasino man smurtu. Policininkai buvo malonūs, tačiau paaiškino, kad įstatymas dar neprisivijo tokio pobūdžio puldinėjimų. Tuokart jais patikėjau, bet dabar nesu tikras.

A. Ruse‘o patirtis priminė Vaclavo Havelo istoriją iš vieno jo kūrinio (The Power of the Powerless) apie daržovių pardavėją, kuris lange pasikabina šūkį „Pasaulio proletarai, vienykitės!“. V. Havelas mus įtraukia į pardavėjo, kuris šūkį pasikabina iš esmės kaip paklusnumo ženklą, mąstyseną. Šį ženklą galėtume skaityti ir taip: „Aš bijau ir todėl neklausinėdamas paklustu“. Bet tai sugėdintų pardavėją. Šūkis „Pasaulio proletarai, vienykitės!“ tarnauja ir pardavėjo, ir režimo poreikiams patenkinti. Kaip ir vaivorykštiniai lipdukai. Tokiu būdu pakabintas šūkis ar lipdukas tampa ženklu, jog veikiama ideologizuotoje kultūroje. Tai tikroji jo paskirtis.

V. Havelas paaiškina, kad ideologija yra kvazi-metafiziniai klijai, išlaikantys totalitarinę galios sistemą ir bendrininkais paverčiantys visus, kurie iš tikrųjų yra ideologijos aukos. Ideologijos tikslas yra nužmoginti ir priversti žmones savo tapatybes iškeisti į vieną kolektyvinę tapatybę. Ideologijos pagalba sistema pasiekia savo tikslų taip, kad iš išorės nematyti prievartos. Žmogaus pavergimas sistemai tampa nematomas, paslėptas už motyvų ir idealų. Ideologija apsimeta, kad sistemos reikalavimai kyla iš gyvenimo reikalavimų.

Ideologija taip pat siūlo tapatybės, orumo ir moralumo iliuziją, tačiau tuo pačiu „palengvina žmonių atsiskyrimą“ nuo viso to. Taigi, daržovių pardavėjo pademonstruota savisauga yra pavaldi „aklam iš sistemos kylančiam nesąmoningam veikimui“. Pakabindamas šūkį pardavėjas pats bendrininkauja savo pavergime.

V. Havelas aptaria šūkių panoramą, darančią įtaką sovietinės diktatūros kraštovaizdžiui. Tačiau jis aiškiai parodo, kad kalba apie universalias sąlygas. Jo apibūdinamas sindromas turi daug paralelių Vakarų kultūroje, ypač iš politinio korektiškumo kylančiose ideologijose. Šiame kontekste žodis lygybė buvo taip iškreiptas ideologinio imperatyvo, kad nurodo nebe nuoširdų troškimą, jog visi žmonės būtų lygūs, bet signalą, kad tam tikros grupės turėtų reikalauti ir įgyti teises kitų sąskaita. Kai kurie žmonės lygesni už kitus.

V. Havelo teigimu, žmonės gyvena mele ne todėl, kad neturi pasirinkimo, bet todėl, kad dėl kažkokių priežasčių taip gyventi patogu. Žmonės gali susitaikyti su melu, įskaitant melą, kuris juos paverčia mažiau žmonėmis. Jis teigia, kad šis prisitaikymas egzistuoja ir tariamai laisvų Vakarų masinio vartojimo sistemoje, kurioje nenoras dėl dvasinių reikalų ir moralinio integralumo paaukoti materialinių privalumų baigiasi demoralizacija, kurios dėka režimas įgyja savo galią. Vartotojiškos vertybių sistemos suviliotas asmuo, kurio tapatybė ištirpsta ir kuris, V. Havelo žodžiais, „neturi šaknų, neturi atsakomybės niekam kitam, tik savo asmeniniam išgyvenimui“, tampa demoralizuota režimo marionete.

Tačiau nuo individų bendrininkavimo priklausoma melo galia gali būti palaužta, jei individai pasiriks pasipriešinti. Gyvenimas tiesoje reikalauja mažo žingsnio, bet jo galia – milžiniška. Visi, kurie nesivadovauja melu, „iš principo jam prieštarauja ir kelia grėsmę“.

Čia slypi atsakymas visiems, jaučiantiems, kad modernios visuomenės jėgos yra pernelyg stiprios, kad joms galėtų pasipriešinti vienas asmuo. V. Havelas atskleidžia, kad būtent vieno žmogaus veiksmas gali demaskuoti ir pakirsti melą.

Melas yra bandymas nuslopinti tiesą. Jis atsiranda todėl, kad tiesa egzistuoja. Vadinasi, neteisingumo nuojauta visuomet turėtų mus įspėti apie kažko realaus slopinimą. Gyvenimas tiesoje būnant galingo melo akivaizdoje nėra toks rizikingas kaip gali atrodyti; tiesa randa sutarimą su savimi ir yra su niekuo nesupainiojama. Tiesa yra pavojinga režimui, bet kartu ji – pavergtųjų pagalbininkė. Gyvenimas tiesoje reiškia [melo] ardymą, kuris laikui bėgant stiprėja.

Tiesai nereikalingos armijos, ji stiprybę randa represuotųjų troškime gyventi tokį žmogaus gyvenimą, koks turėtų būti gyvenamas. Tai – silpnųjų galia. Nematomas judėjimas, kurį ji gali sukelti, gali virsti politiniu ar socialiniu reiškiniu. Būtent todėl režimas visada persekioja net mažiausius gestus, kurie atrodo kaip siekis gyventi tiesoje. Tam, kad visas melas subyrėtų, užtenka jį tik šiek tiek pralaužti.

Svarbiausia yra ne gesto mastas, bet jo prigimtis. Gestu gali tapti menininko darbe atskleidžiama tiesa ar piliečio pastangos aiškiu ir bekompromisiu būdu išsaugoti žmogaus orumą. V. Havelas rašo: „Paprasčiausiai ištiesinkite savo stuburą ir oriau gyvenkite kaip asmuo“. Tiesos eliksyras nugali melo sluoksnius, kurie galiausiai suyra. Niekas nežino, kuriuo metu ar dėl kokio veiksmo, bet melas galiausiai suirs.

Versta pagal ‘Choosing to Refuse’.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas tomarginalasui       2018-07-25 17:44

Kada kalbėjau, neva nereikia priešintis? Priešintis reikia organizuotai prieš tuos akivaizdžius elektroninio pavergimo punktus, kuriuos nuolat dėstau, priešintis taip, kaip darė ir daro graikai. Bet lietuviai ignoruoja ir kalba apie lenkiškas raides mikročipo kartoniuke. Graikai organizuodavo milijonines demonstracijas ir užvertė valdžią tūkstančiais laiškų, o mane apgavo Radžvilas, pažadėjęs tuo klausimu “paskambinti”, ir tuoj pat griebėsi lenkiškų raidžių pripažindamas pagrindinę sekimo priemonę. Tai kaip dar priešintis? Renkant oligarchams “atstovus”?
Juk net paties pavergimo klausimo, nuo privataus gyvenimo kontrolės iki būsto neliečiamybės ir bankinio indėlio paslapties naikinimo niekas nekelia, tarsi to nėra - mat “visur” taip.
Čia visi “priešinasi” sėdėdami prie kompų ir dar bijodami vieni kitiems atskleisti savo vardą, tarsi jų kompai nežinomi. Tfu, tai tikras rusiškas vėmalas!

dievazi- Pikasui       2018-07-24 9:03

dievazi, p. Pikasai, na gi negalima taip pilti jusu nesamones tokiais kiekiais. cia zmones komentuoja straipsni. vieni vienaip, kiti kitaip. nuomoniu ivairove. o jus? pilate savo rasliavas be galo, nesvarbu, apie ka yra straipsnis.

zinokite kompiuteryje galima rasti zymiai idomesniu funkciju, negu tik copy-paste. pabandykite paieskoti, nuustebsite,  kiek ten visko yra:)

Pikasas       2018-07-24 7:44

Visa Pasaulio bendruomenė privalo jungtis bei kartu spręsti iškilusius bei galimus pavojus žmonijos ir visos gyvybės žemėje egzistavimui.  Turint tokį tikslą verta apsispręsti kas gali būti tokio jungimosi pagrindu. Bolševikų aiškinimai, kad “visas pasaulis raudonai sužydės” buvo tik nykus blefas. Labai nykiai šioje raidoje atrodė ir fašistinės bei komunistinės imperijų sandėriai, žudymo lageriai,  išprovokuotas karas. Žuvo šimtai milijonų Žemės gyventojų, buvo žymiai sugriauta didelės dalies Pasaulio ekonomika bei padaryta didelė trauma žmogaus susivokimo raidai. Visa laimė, kad karo metu susijungė valstybių grupė, kuri sugebėjo pakirsti hitlerinį fašizmą. Išlikęs komunizmas toliau teršė pasaulinę erdvę, trypė šalių ir jų gyventojų teises. Manau, kad nuo jo labiausiai nukentėjo SSRS gyventojai. Daug žalos padarė ir “Varšuvos bloko” sukūrimas. Europos Rytų valstybės gerokai atsiliko savo raida nuo laisvų šalių. To pasekmes matome iki dabar. 
Vis labiau ryškėja du tarptautiniai susivienijimai. Tai karinio gynybinio pobūdžio NATO ir ekonomiškai susivienijusi ES.  Kremlius daro viską ką tik pajėgia kad išsaugoti savo bolševikinę monstrišką prigimtį skaldant šių junginių vienybę.Šia prasme šiokių tokių laimėjimų Maskvos režimas turi, bet jie nėra esminiai. Jungtinės Valstijos ilgoką laiką buvo pasaulinės taikos garantu. Kartu su kitomis demokratiją kuriančiomis valstybėmis trečio pasaulinio karo kol kas išvengti pavyko. Dabartinis JAV prezidento nenuspėjamumas ar net keisti pasvyravimai neraminą taikos siekiančių šalių visuomenėms. Reikia tikėtis, kad tokia situacija tik laikina. Manau, kad Jungtinių Valstijų konstitucinės valdžios ir jų visuomenė šią problemą išspręs. Tai būtų labai svarbus Kremliaus politikos pralaimėjimas. Jo pasekoje galėtų sušvelnėti “Brexit” pasekmės ir kiti tarp pažangių valstybių vykstantys skilinėjimai. Tikėkimės, kad šis laikotarpis, kurį galima pavadinti pereinamuoju, vis tik greitai baigsis.

Pikasas2       2018-07-24 7:44

Pasaulio visuomenei tada atsiras šansas susijungti taikos ir saugos siekiams. Kai pasaulinė visų šalių pramonė bus nukreipta įvairių pavojų žmonijai stabdymu, žmonių žudymo technologijų kūrimas bei gamyba neteks prasmės. Jų reikės tik bendrai tvarkai palaikyti. Tad Pasaulio visuomenė galės nukreipti savo pastangas bei lėšas pagal galimybes apsisaugoti nuo grėsmių iš kosmoso, vidaus išteklių taupymo bei visokių galimų epidemijų stabdymui. Bent jau badavimo rykštė nekankins didelės žmonijos dalies. Nemanau, kad toks optimizmas perteklinis. Jis taps realybe jei visi vieningai tokių tikslų sieksime.

to marginalas       2018-07-23 21:27

nu tai užsitrauk anklodė ir šliaužk link kapinių tyliai. Tokius kaip tu panikierius akd viskas žlugo ir net nereikia priešintis- karo metu prie sienos ir kulka į pakaušį kad užsičiauptum.

Kaip dauginasi       2018-07-23 12:23

vaivorykštiniai upėtakiai?
Ikrais?

$+$       2018-07-23 12:20

Sakote priešintis. Paskaitykite ką rašo Bradford Richardson “Gay megadonor on going after Christians: ‘We’re going to punish the wicked’  (The Washington Times - Wednesday, July 19, 2017)
⤵⤵⤵
“Despite the legalization of gay marriage in all 50 states, tech millionaire Tim Gill said he is not satisfied with the movement’s progress. He plans to use his immense wealth, corporate influence and political network to target red states with laws protecting religious people who disagree with the LGBT movement’s worldview.

Mr. Gill is a software programmer who made his fortune during the dot-com boom and has since poured more than $400 million into advancing the LGBT movement.”

Straipsnyje yra daugiau detalių, kurias verta žinoti. Mums iki amerikoniškos „demokratijos” dar toli.

Marginalas       2018-07-23 11:07

Ką galima ir ko negalima elektroniniame konclageryje.
GALIMA:
pasirinkti tarp nacinės simbolikos ir ją pašiepiančios sodomomazochistinės simbolikos,
rašinėti peticijas,
įrodinėti, kad vyrai yra vyrai, o moterys - moterys, arba priešingai,
dalyvauti rinkimuose renkant oligarchų tarnus skirtingais pavadinimais (konservatoriai, socialdemokratai, darbiečiai, liberalai, gamtos gynėjai, alaus mėgėjai).
NEGALIMA:
domėtis, kodėl visas tavo asmeninis gyvenimas turi būti kontroliuojamas nuo susirašinėjimo internetu iki šeimos biudžeto ir sveikatos,
protestuoti prieš tokį “rūpinimąsi žmogumi ir jo interesų apsaugą”,
viešai reikalauti naikinti totalinę elektroninę kontrolę, grąžinti bankinio indėlio paslaptį, grąžinti draudimą policijai brautis į privatų būstą be teismo sankcijos, įvesti teisminę atsakomybę už pokalbių telefonu pasiklausymą be teismo leidimo, reikalauti bent savo šalyje gyventi be biometrinių pasų kontrolės.
TAČIAU GREIT, BRANGIEJI, VISOS TOS PROBLEMOS LIKS PRAEITYJE:  PANAIKINS ATSISKAITYMĄ GRYNAISIAIS IR VISI UŽSIČIAUPSITE BIJODAMI, KAD UŽ CYPTELĖJIMĄ UŽBLOKUOS MIKROČIPĄ IR MIRK BADU. NEI KALTŲJŲ, NEI ATSAKINGŲJŲ, NEI TEISMŲ PAGALBOS NERASI, VISUR BUS TIK ELEKTRONIAI FAQ (frequently asked questions) SU GATAVAIS ATSAKYMAIS, TARP KURIŲ TO, KO REIKIA, KAIP TIK IR NEBUS.
TUO IR BAIGSIS DABARTINIAI “PASIPRIEŠINIMAI”.

VaidasVDS       2018-07-23 9:38

Kartais būti mažu yra didelis privalumas.
Tiesa net pas mažą gali būti labai didelė, o pas didelį dažnai tiesa tol lenkiama į jo pusę, kol tiesos ten nelieka.
Puikus kūrėjas Jurijus Ševčiukas paskutinėje savo kūryboje yra išsireiškęs taip: “jeigu pusiau tiesa visiems yra tiesa, tai mūsų bangoje tai yra milžiniškas melas”.
Ir bet kokia netiesa, melas ar pusiau tiesa galų gale iš tiesų suirs.

Vilnietis       2018-07-23 6:42

Mes ir priešinamės iki pilnos pergalės. Kol neliks nei vienoje alyje legaliai veikiančių lgbt organizacijų. kol juos visus pradės gydyti arba sodinti, o jų jau sudarytos santuokos ir parnerystės atšauktos.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.