Šiaurės Amerika

JAV rinkimų žemėlapis: laikas respublikonų pusėje?

Tiesos.lt siūlo   2020 m. rugpjūčio 27 d. 21:24

5     

    

JAV rinkimų žemėlapis: laikas respublikonų pusėje?

y-news.lt

Williamas Huangas | mercator.net

Jau kelis dešimtmečius viena iš mėgstamiausių JAV politikos apžvalgininkų temų yra neišvengiamas demokratų partijos stiprėjimas dėl imigracijos dėka augančios rinkėjų įvairovės. Dėl šios tendencijos, manoma, kad baltųjų protestantų dauguma JAV skaičiuoja paskutinius metus ir jai netrukus teks mažumos statusas.

Daugybė tyrimų patvirtina šią nuomonę – juk nekyla abejonių, kad demokratai yra nenugalimi Kalifornijoje pirmiausiai todėl, kad ši valstija iš Ronaldo Reagano Kalifornijos pavirto ispanakalbę daugumą turinčia valstija. Demokratai netgi rodo į apklausas Teksase ir Arizonoje, vildamiesi, kad demografinės permainos pavers šias raudonas valstijas (raudona – JAV respublikonų partijos spalva, vert. past.) violetinėmis, o paskui ir mėlynomis (mėlyna – JAV demokratų partijos spalva, vert. past.)

Bet, kaip netrukus jums pademonstruosiu, tai yra tik dalis paveikslo. Tiesą sakant, demokratai ne kartą naiviai manė, kad kylantis mažumų milžinas atneš naudos jiems ir tik jiems. […]

Bet lotynų-amerikiečių populiacijos augimas nėra vienintelė demografinė transformacija Amerikoje. Pasirodo, respublikonai taip pat sulauks rinkiminių „vitaminų“ iš grupių, apie kurias galbūt niekada nebuvote girdėję: ispanakalbių protestantų (ypač evangelikų), žydų haredžių, amišų ir jų ultrakonservatyvių brolių anabaptistų. Šių grupių demografinė ateitis gali užkirsti kelią garantuotai demokratų hegemonijai. Galbūt jau greitai pamatysime krikščioniškos baltosios Amerikos saulėlydį, tačiau raudonoji konservatyvioji Amerika gali taip niekada ir neišnykti ar net demografiškai sustiprėti.

Ispanakalbiai protestantai

2020 m. rugpjūčio mėn. nepartinis Viešosios religijos tyrimų institutas (PRRI) paskelbė ataskaitą, kuri sukrėtė „Twitterį“. Jos pavadinimas: „Ar D. Trumpas prisijaukino ispanakalbius amerikiečius?“. Pasak ataskaitos, dabartinis JAV prezidentas, iš tikrųjų įgyja lotynų-amerikiečių palankumą. Tokia išvada nustebino net pačius tyrimo autorius, turint omeny pandemiją, Black Lives Matter judėjimą ir taip vadinamus „D. Trumpo rasistinius skandalus“, kuriuos žiniasklaida mėgsta akcentuoti dvidešimt keturias valandas per parą.

Ataskaitoje rašoma, kad D. Trumpą 2020 m. rugpjūčio mėn. palankiai vertina 36 procentų visų ispanakalbių amerikiečių (2019 m. šis skaičius buvo 28 proc. ir daugmaž atitiko jo 2016 m. gautų lotynų-amerikiečių balsų dalį). Vis dėlto labiausiai stebina tai, kad D. Trumpą palaiko beveik dauguma vienos dažnai užmirštamos, bet vis įtakingesnės ispanakalbių grupės narių.  Tai ispanakalbiai protestantai, kurių net 50 proc., pasak apklausos, teigiamai vertina dabartinį prezidentą. […]

Bet – girdžiu jus klausiant – kodėl tai turėtų būti svarbu? Argi dauguma lotynų-amerikiečių nėra katalikai? Ir ką reiškia 41 proc. ar 51 proc. palankumas D. Trumpui tarp ispanakalbių evangelikų, palyginus su 82 proc. palaikymu, kurį jis gauna iš baltųjų evangelikų? Štai čia viskas pasidaro tikrai įdomu, tad užsisekite saugos diržus.

Pasirodo, dauguma ispanaklabių amerikiečių nėra katalikai. Remiantis agentūros „Pew Research“ duomenimis, dar 2010 m. 67 proc. suaugusių ispanakalbių JAV laikė save katalikais, tačiau nuo to laiko įvyko kvapą gniaužianti demografinė transformacija. Iki 2014 m. šis skaičius sumažėjo iki 55 proc., o 2019 m. save katalikais laikė tik 47 proc. visų JAV ispanaklabių. Tuo tarpu protestantų ispanakalbių skaičius išaugo nuo 19 proc. 2014 m. iki 24 proc. 2019 m. […]

Tad, ką reiškia ketvirtadalis visų JAV ispanakalbių? Apie 4 – 5 proc. visų amerikiečių. Taipogi, skirtingai nuo senstančių baltųjų evangelikų, tai jauna ir vis auganti demografinė grupė. Kas trečias lotynų-amerikietis protestantas yra jaunesnis nei 30 metų, o jų medianinis amžius – 37 metai. Baltųjų evangelikų medianinis amžius, tuo tarpu, yra 55 metai.

Protestantai lotynų-amerikiečiai taip pat gyvena politiškai svarbiose valstijose. Jie sudaro 6 proc. Floridos gyventojų, 8 proc. Teksaso gyventojų ir 5 proc. Arizonos gyventojų. Šių valstijų svarba rinkimuose yra akivaizdi. Demokratai jau daug metų svajoja laimėti Teksasą ir Arizoną; Joe Bidenas, pasak kai kurių apklausų, jose pirmauja ir deda didžiules viltis į augantį ispanakalbių gyventojų skaičių abiejose valstijose.

Bet atsižvelgiant į tai, kad ispanakalbiai sparčiai pereina į evangelinį protestantizmą, šioms demokratų viltims nebūtinai lemta išsipildyti. […]

Žydai haredžiai

Greičiausiai ultraortodoksai žydai nėra pirmoji grupė ateinanti į galvą svarstant būsimus svarbius respublikonų elektorato blokus. Juk septyni iš dešimties JAV žydų balsuoja už demokratus. Ortodoksai bei ultraortodoksai šiuo metu sudaro tik apie 10 proc. visų JAV žydų tautybės gyventojų. Bet svarbiausia yra ateitis ir, daugeliu aspektų, ateitis jau prasidėjo.

Haredžiai žydai jau tapo raktiniais Izraelio politikos žaidėjais. Siutindamas sekuliarius izraeliečius, augantis haredžių elektoratas įgijo nemenką rinkiminę ir politinę galią; ir balsuoja griežtai pagal rabino nurodymus. Dėl to Netanyahu ir Izraelio politika vėl ir vėl yra priversta sukti į dešinę. Štai kodėl pasauliečiai žydai Izraelyje jaučia didžiulį pasipiktinimą Haredim atžvilgiu. Būdami sparčiausiai augančia demografine grupe, Izraelyje haredžiai turės tolydžio vis daugiau politinės įtakos. Vieną dieną tai gali tapti realybe ir kai kuriose JAV dalyse.

2013 m. „Pew Research“ apskaičiavo, kad 10 proc. Amerikos žydų yra ortodoksai, (3 proc. – modernieji ortodoksai, o 7 proc. – ultraortodoksai (haredžiai). Žvilgsnis į JAV žydų jaunimą, kita vertus, rodo pritrenkiančias tendencijas. 2013 m. 60 proc. žydų naujagimių Niujorke gimė ortodoksams. („Pew“ apskaičiavo, kad visų ortodoksų vaisingumas yra 4,1 vaiko moteriai, o haredžių gimstamumas, remiantis Izraelio statistika, galėtų būti maždaug 7,1 vaiko moteriai.)

Tokiu tempu iki šimtmečio vidurio ortodoksų žydų padaugės nuo dabartinio milijono iki 3,5 milijono. Jie sudarys daugumą žydų Amerikoje, kurių, prognozuojama, 2093 m. bus 7,2 mln – vien dėl ortodoksų skaičiaus didėjimo (kitų žydų populiacijos sparčiai nyksta).

Ką iš viso to išlošia respublikonai? Pirmiausiai, kaip ir Izraelyje, haredžiai balsuoja ir balsuoja uoliai. Jie taip pat balsuoja skirtingai nei kiti paprastai liberalūs Amerikos žydai. 2013 m. 57 proc. ortodoksų žydų pirmenybę teikė respublikonų partijai.

Tačiau tai buvo prieš demokratams išrenkant Ilhaną Omar ir Rashida Tlaib (abi politikės kaltinamos antisemitiniais pareiškimais) ir gerokai anksčiau nei Donaldas Trumpas perkėlė JAV ambasadą Izraelyje į Jeruzalę. Dabar apie 68 procentus haredžių teigiamai vertina ir ketina balsuoti už D. Trumpą, visiškai priešingai nei 70 procentų visų žydų, balsuosiančių už demokratų kandidatą. […]

Bet tai nesvarbu – galite sakyti – nes haredžiai gyvena Niujorke, kuris visada rinks tik demokratus, tiesa? Nevisai. Haredžiai jau kuris laikas kuriasi už Bruklino ribų. Jie sparčiai kraustosi į gyvenvietes likusioje Niujorko valstijoje, visame Naujajame Džersyje ir net Klivlendo priemiesčiuose Ohajo valstijoje. […]

Balsuodami išvien, haredžių miestai ir gyvenvietės taps reikšmingi Kongreso ir vietos rinkimuose, padėdami respublikonams tiek giliai mėlynose, tiek ir violetinėse valstijose. Turint omeny, kad šių miestelių gyventojų skaičius kasmet auga bent po 5 proc., tolesnė demografinė slinktis įvyks labai greitai. […]

Skaityti visą tekstą (anglų k.)

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah1> 2020-08-29 4:54       2020-08-29 13:45

Įtariu kad egiptą valdė lietuviai, nes pavadinimas Nilas buvo ne Nilas o parasčiausias vardas Upė, pagal Bibliją, na o sunaikino egiptą religija į dievą Ra - saulę, kuri iš išdegino Egiptą savo kaitra. Jei norėsi paaiškinsiu kaip tai veikia.

Vaclovas ing ah1       2020-08-29 4:54

Ryžtumėtės atsakyti, kokios tautos/religijos senąjį Egiptą iš tikrųjų engė, kol galiausiai iš esmės sunaikino? Ar susiimat delnais veidą, gėdingai pripažindami, kad judėjų jų tarpe nebuvo. Ir taip su visais būtovės skauduliais. Jūs tautas išstatote nejudančiais taikiniais, supančiotais ėriukais, kas tegali išspausti tik šypsnį. Jei esate vienas iš gudruoliukų, kodėl dar laisvas ar nepasidavęs, kai aplink riešalos žydy smile

ah1       2020-08-29 0:26

Nieko najo. Egipte bėdos irgi prasidėjo kai žydai pradėjo smarkiai veistis ir daugintis, tai egiptiečiai pradėjo bijoti daug prisiveisusių žydų, o paskui žydai išžudė Egipto naujagimius ir apiplėšė Egiptą, pagal Bibliją, vienu žodžiu nieko naujo. Be to Rusijoje 1917 revoliuciją - apreiškimą irgi žydai darė - va pats Putinas demaskavo internete kad tuomet Rusijos vyriausybėje buvo apie 80 proc. žydų, žydas Gordonas demaskavo kad kad NKVD - daugumoje buvo žydai, kad revoliuciją darė žydai ir demaskavo kodėl,  o Rusija žydų revoliucijos pasekoje “paskandinta” kraujo jūroje. Ir dar pas rusus girdėjau posakį “tam gdie židi tam ždi bidi”.

Protestantas.       2020-08-28 22:02

Veltui vargs statytojai, jeigu Dievas nestatys. Čia mano palinkėjimai “liberastiniams demokratams”. Šie “demokratai” be reikalo vargsta.

greiciau praeitis        2020-08-28 13:37

Dabartiniai amerikos Respublikonai tapo partija moderniu korumpuotu sukciu su dalinai fasistine ideologija. ..
trumpas yra geriausias issigimelio pavyzdys tik kvailesnis negu musolinis ar adolfas…ir dar nenuzude tiek daug kaip putinas…
Lietuviu kalbos zodyne truksta blogu zodziu jam apibudinti…

 


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Pasirenkame kasdien ir kiekvienas. Ką?

Liudvikas Jakimavičius. Tema, kuria turėtų diskutuoti visos sisteminės ir nesisteminės partijos

Liudvikas Jakimavičius. Fokusas marokusas

Nida Vasiliauskaitė. Apie reklamą. Rimtai

Joana Noreikaitė. Tylioji tiesos akcija

Audrius Bačiulis. #Sorososus_vulgaris

Vinco Kubiliaus reportažas iš Simono Daukanto aikštėje vykusios tradicinės „Tie-SOS!“ akcijos

Vytautas Sinica. „Politikai, kurie tokiam diktatui nusileistų, laikytini nebent vasalais, bet ne tautos atstovais demokratinėje valstybėje“

Vytautas Radžvilas. Valstybė prieš Albiną Kentrą

Pagerbta pirmoji sovietų okupacijos auka

Andrius Švarplys apie Tėvynės Sąjungos programą: „Čia ne konservatizmas, čia yra grynasis liberalizmas“

Vincentas Vobolevičius. Kaip vertinti politikų apklausas? – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Vytautas Sinica. Fasadinė demokratija Lietuvoje: rinkimai tik tiems, kas jau Parlamente

Gintaras Furmanavičius.· STT nerimsta

Ramūnas Aušrotas. Viskas, ką jūs turite žinoti apie Laisvės partiją

Andriaus Švarplio replika: Tuomet buvo šūkis „Visa valdžia Taryboms!“ O dabar…

Algimantas Rusteika. Garsėjantis kompų šnaresys ir klaviatūrų barškėjimas, negęsta ilgai langai redakcijose

D.Stancikas: „Lietuvos istoriją pasauliui privalome rodyti ne žydo, ruso ar amerikiečio, bet lietuvio žvilgsniu, nes niekas kitas už mus to nepadarys“

Nuo bačkos. Virginijus Sinkevičius: Europa bus pavyzdys pasauliui

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Tu ką, [mulki,] humoro nesupranti?!

Ramūnas Aušrotas. Darbuotojas yra nei vyriška, nei moteriška sąvoka. Tėtis ar mama – yra

Gintaras Furmanavičius. Ar čia tik aš vienas toks nesupratęs ir nesusipratęs?

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.