Istorija

Janina Survilaitė. R. Vanagaitės knygos „Mūsiškiai“ akiratyje

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 15 d. 14:14

15     

    

Janina Survilaitė. R. Vanagaitės knygos „Mūsiškiai“ akiratyje

Apie Rūtos Vanagaitės knygą „MŪSIŠKIAI“ atsiliepimų girdėti daug: vieniems būtų geriau, kad holokausto žaizdos nebūtų liečiamos, kiti, priešingai, atsidūsta lyg sunkų akmenį nuo širdies nuritinę ir pasirengę kartu su nusikaltėle Tauta melstis, gailėtis už nuodėmes.

Štai Andrius Užkalnis nori, kad lygiagrečiai nebūtų pamiršti ir Stalino budeliai. Vidmantas Valiušaitis pasigenda autorės teisingumo vertinant Lietuvos laikinosios vyriausybės (LLV) veiklą, nes anoji buvusi ne „nacizmo rėmėja, o rakštis…“

Tai rodo, kad knyga reikšminga ir reikalinga: verčia atidžiau pastudijuoti Lietuvos istoriją ir įsitikinti, kas tuo metu buvo Tautos nelaimė ir gėda, o kas – pasididžiavimas. Svarbu ir tai, kad autorė primena, jog ir vėl gali ateiti neprognozuotas rytojus: ko ir vėl sulauks mūsų tauta, įstumta į dabartinio laiko katastrofų peripetijas?

Rašytojos knyga įtikina, kaip mūsų tautą dešimtmečius palaikė naivumas, jog melas dėl to, kas vyko per holokaustą, išliks amžinu melu…

Noriu pasidalyti mintimis, kaip baisius istorinius įvykius, susijusius su holokaustu, daliai lietuvių teko išgyventi už Tėvynės ribų – Šveicarijos lietuvių bendruomenėje (ŠLB) pokaryje.

ŠLB narė esu jau ketvirtis amžiaus, o aštuonerius metus (1999–2006) buvau ir valdybos pirmininkė, kartu su senąja lietuvių karta parašėme jų istorinės veiklos knygą „Alpių lietuviai“ (2005). Senieji stengėsi, kad jų istorijoje būtų išvengta melo ar klastočių: dėjo išsaugotų dokumentų kopijas, o svarbiausia – aiškino sudėtingas Šveicarijoje pokario metų LB kūrimosi sąlygas, kai jų – pabėgėlių studentų – tarpe nelegaliai slapstėsi lietuviai žydų žudikai ir Werhmachto kariškiai – tie politiniai nusikaltėliai, kuriems šveicarai privalėjo parodyti kelius į Niurnbergo teismą arba, sovietinei Lietuvos valdžiai reikalaujant, sugrąžinti atgal. Visi šie nacistiniai politiniai nusikaltėliai Šveicarijos pogrindyje buvo subūrę pirmąją lietuvišką organizaciją „Lietuvių sąjunga“, į kurią stengėsi įtraukti kuo daugiau lietuvių. Nors to nepavyko, tačiau pati „Sąjunga“ išsilaikė iki pat 1951-ųjų metų.

Senoji karta vengė garsiai kalbėti apie šią „Sąjungą“, tik pabrėždavo, kaip nuo pronacistinės „Sąjungos“ ir jos propagandos šalinosi lyg nuo maro. Tik 1952 metų vasario 17 dieną suvažiavę iš visos Šveicarijos į Ciurichą pasitvirtino dr. A. Geručio suredaguotus Statutus ir įkūrė pirmąją teisėtą oficialią Lietuvių bendruomenę. Deja, kaip esu rašiusi lietuviškoje spaudoje (ČIA ir ČIA), teisinga Šveicarijos lietuvių bendruomenės įkūrimo data išliko neilgai. Naujieji emigrantai, vadovaujami ŠLB pirmininkės Jūratės Jablonskytės Caspersen, neišsiaiškinę pokarinės politinės painiavos, ŠLB įkūrimo datą perrašė į 1950-uosius metus, taip Šveicarijos lietuvių bendruomenę sutapatindami su Tautai pavojinga pogrindine nacistine „Sąjunga“.

Atstatyti datos nepavyksta iki šiol, nes Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) valdyba gina ne išsaugotų aiškių archyvinių dokumentų faktus (naujai patvirtintus ir LR Istorijos instituto oficialiu raštu 2015 m. gruodyje), o teisina jų klastotoją p. J. Caspersen, kuri ir pati yra PLB valdyboje…

Kalbant šia tema, atskirai būtinai reikia paminėti mažai žinomą faktą. Kai 1949–1951 metais Šveicarijos vyriausybės saugumo tarnybos paleido pronacistinės lietuvių „Sąjungos“ narių išvarymo iš šalies mechanizmus, žydų žudikus ėmėsi gelbėti prieškario LR Ciuricho konsulato konsulas Stepas Garbačiauskas, išduodamas žudikams sufabrikuotas asmens pažymas svetimomis pavardėmis… Dėl to užjūriuose dingę žudikai be vargo gavo naujus asmens dokumentus… Kadangi Šveicarija buvo vienintelė šalis Europoje, kuri nekonfiskavo prieškario Ambasados ir Konsulato turto, todėl konsulas S. Garbačiauskas valdė konsulato archyvus, žymas, aktus, antspaudus ir t.t. (žr. dr. V. Plečkaičio knygą „Šveicarija, kurios nepažįstame“, 2013).

Beje, tokius žydų žudikų tapatybių klastojimus konsulas atliko ne už dyką: kiekvienas žudikas, įsikūręs užsienyje, kaip paliudijo senoji karta, iki gyvos galvos privalėjo siųsti atsilyginimus doleriais Schweige Geld (pinigus už tylėjimą). Visų žudikų tikrosios ir pakeistos pavardės konsulo Garbačiausko buvo kruopščiai suregistruotos ir liko užrakintos jo asmeniniuose stalčiuose. Garbačiauskui mirus, „schweige Geld biznį“ tuo pačiu būdu (t.y. registruotuose pašto vokuose iš užsienio gaudavo grynais) sėkmingai iki mirties tęsė dukra Rita Garbačiauskas. Kai ji 2010 metais mirė, ŠLB pirmininkė J. Caspersen pasistengė viską pasiimti sau. Nors ponia Rita Ciuricho miesto daktarų komisijos buvo pripažinta neveiksnia ir neturėjo jokios juridinės teisės rašyti testamentą, J.Caspersen vis tiek tuo pasinaudojo ir slapta visą ponios Ritos turtą (su žydšaudžių sąrašais!!!) pasiėmė sau.

Nors dėl šio nusikaltimo buvo ne vieną kartą kreiptasi žodžiu ir raštu į LR prezidentūrą bei LR URM ir yra gauti LR Prezidentės kanceliarijos asmenų aptarnavimo skyriaus raštas (2013-06-27 Nr. (1D-2423 )-2D-3654) bei LR URM užsienio lietuvių departamento raštas (2013-07-01 Nr. (26.11.)3-4823), kuriuose išreikšta padėka už pateiktą reikalingą informaciją bei pažadai padėtį ištirti, iki šiol tam laiko vis neatsirado…

Šiomis dienomis lietuviškoje spaudoje pasirodė Lietuvos Žydų bendruomenės pirmininkės p. Fainos Kukliansky kreipimasis į Lietuvos generalinę prokuratūrą ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrą dėl viešo paskelbimo „bendrojo pobūdžio duomenų“ apie asmenis, kurie, anot istorikų tyrimo, galėjo prisidėti prie Holokausto Antrojo pasaulinio karo metais.

Būtų teisinga, kad, šalia kitų tyrimų, būtų išsiaiškinti ir Lietuvos Respublikos Ciuricho konsulato dokumentų dingimo faktai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Edmundas       2016-04-5 16:43

Archyvu uzvaldymas tikrai neleistinas.Valstybe turi isreikalauti juos grazinti i Lietuva.Tai Lietuvos istorija ir ja turime rupintis besalygiskai.Aciu p. Janinai Survilaitei uz be galo svarbu Lietuvai ir ateities kartoms istorines tiesos issaugojima.

Danė       2016-02-19 22:16

Neįsivaizduoju iš kur p. Janina Survilaitė semiasi atkaklumo ir stiprybės kovojant už istorinės tiesos išsaugojimą, kai ta tiesa taip veidmainiškai ignoruojama pačios PLB valdybos.Tokia valdybos pozicija parodo ir pačios institucijos nesusivokimą  ir menkumą. Visada ir visur svarbu asmenybės, sugebančios tiesos vardan atsisakyti išankstinių sprendimų, kurie visada gali būti koreguojami.Šis laikas yra labai nepalankus asmenybių atsiradimui, nes devalvuotos visos vertybės. Bet tai netruks amžinai. Svarbu, kad ši klastotė yra iškelta, ir kad niekam nepavyks nuneigti tikslios Š L B įsikūrimo datos. O p.Caspersen saviveikla tikriausiai priimtina nieko apie Lietuvos valstybės ir jos patriotų veiklą nežinantiems dabartiniams ekonominiams emigrantams, stokojantiems, o ir visai neturintiems jokio patriotiškumo jausmo.

man nepatiko       2016-02-18 23:36

nepatiko ir viskas. o tiesos.lt jau .....

Uzsienio lietuve       2016-02-18 14:28

Aciu autorei uz labai idomu straipsni. Tikimes, kad ju bus ir daugiau…..

Pavadinimas MANIŠKIAI ar       2016-02-17 23:47

MANO GIMINAIČIAI gal būtų tikslesnis?

rutai ir jos "draugams"       2016-02-17 11:22

nesuprantu, ką bendro su Lietuvos konsulato Šveicarijoje dingimu turi Jūsų ~argumentai~ apie GULAG-ą ir kt. ką jūs savo rašinyje minite. Jei jūs tiek daug žinote, tai gal pasakysite, kur yra tas archyvas?..nepasakokit pasaulio istorijos - tą visi galim paskaityti…O jei ką žinot apie archyvo likimą - tikrai būtų labai įdomu iš jūsų išgirsti…

Komentarui 20.33       2016-02-17 10:38

Pati “muse” pavadinot. Ir iš kur išpešėt neapykantą ir pyktį? Rašiau labai ramiai, tik atgrasumą kelia nuolatinis ir besaikis holokausto eskalavimas, kai patys žydai lietuvius naikino nė kiek ne mažiau. Bet va - lietuviai tyli ir viliasi, kad gal žydai kada nors susigės. Ir gal baigiam tą temą?
O Rūtai ačiū. Internete galima rasti sąrašą žydų, trėmusių lietuvius, bet tiek to - nebesinori kapstytis po tą bjaurastį.

ruta       2016-02-17 9:35

Taip suprantu, autore del pinigu sielojasi , o archyvas , tai ‘kablys’  tems pinigams gauti ..Idomu , kokia motivacija buvo pabegti is Lietuvos , nejau del bolsevikinio teroro kurio iniciatoriai , deja, daugumoje zydai .Kone visa GULAGo valdyba buvo sudaryta is zydu .Tarsi slepdami savo tapatybe daugelis zydu buvo pakeite pavardes ..Zinovjevas / Apfelbaumas / ,Kamenevas / Rozenfeldas/ , Sverdlovas /Jankelis/ , Steklovas / Nakhamkesas/ ,Trockis/ Bronsteinas/ ..Tyrinetojai raso , kad isskirtine zydu padeti bolseviku valdzioje ir CCCP tesesi iki kokiu 1938 ..Raudono teroro metais / Solzenicinas /bolseviku baudziamuju organu centriniuose aparatuose zydai sudare 50%tarnautoju , o atsakingose pareigose net 70 % !Butent zydai daugiausiai dirbo komisarais ir tardytojais , Lenino sutikimu buvo net sukurtas Zydu komisariatas ..
Dabar galime ir nacistus zydus prisiminti -Oficialus nacionalsocialistu ideologas , zydu kilmes A. Rozenbergas / gimes Taline , mokesis Rygoje ir Maskvoje /
Skleide idejas , kad uz bolsevikines Rusijos vairo taip pat stovi zydai / pirmoji Lenino sukurtoje vyriausybeje is 47 komisaru / stai is kur Europa paieme tuos savo komisarus ../ 42 buvo zydai !
Net pats Hitleris turejo glaudziu rysiu su Vienos milijonieriumi , zydu kilmes bankininku is penkiu broliu finansininku dinastijos - A. M. Rothschildu .........
Gestapo sefas - H. Himmleris / pusiau zydas/ , naciu propogandos ministras - J. Goebbelsas / pusiu zydas/ ,nacistinio laikrascio lidejas -J. Streicheris / Abraamas Goldbergas/ ,nacistinis nusikaltelis A. Eichmanas / grynakraujis zydas , svarbiausias holokausto oganizatorius , priziurejas koncentracijos stovyklas ..,R.  Nessas -nacistas, zydas , mire kalejim sulaukes 91 metu , kur Zurofai su Vistaitem i Katcais ?
Kodel jie nenagrineja , nepasmerkia , neparaso knygu ’ Zydu kruvinas istorijos kelias ’  , ar ‘Zydu nusikaltimai tarnaujnt represiniam kruvinm bolseviku rezimui ..’, ‘Savu zudimas nacistu zydu ‘..

komentaras komentarui       2016-02-16 20:33

...griebkites ir jus tokios muses “pradinge Lietuvos Konsulato archyvai”... Be to - savo neapykanta ir pykti patarciau lieti savo vardu pasirasytuose straipsniuose, o ne uzlindus uz komentaru tvoros…

Komentarui 13.21       2016-02-16 19:35

“Jūs galite rašyti savo pasakojimus apie gerus lietuvių darbus…manau jie tikrai bus spausdinami.” Apie tai jau pakankamai prirašyta. O jei rašyčiau apie blogus žydų darbus, ar būtų spausdinama? Jūs šit net už musės griebiatės…

Ūla       2016-02-16 16:13

to Ar čia vėl reikia muštis į krūtinę? 
pritariu tamstos komentaro nuostatoms, tuo pačiu ir a.a. Gajauskaitei. Jeigu patys neapsiginsime, mūsų niekas neapgins. Man labai gaila visų žmonių kurie kentėjo ir buvo nužudyti, tačiau niekados neužmiršiu ir kitiems neleisiu, kad būtų užmiršta mūsų tautos kančia ir tos kančios vykdytojai. Kur tie “rašytojai ir tiesos” ieškotojai, įskaitant ir Zurofą, buvo tarybiniais metais (kol buvo gyvi, gal būt, įtariamieji)? Gal “mūza” neaplankė? Kodėl prabilta tik kai Lietuva iškovojo Nepriklausomybę? Kažko nesuprantu….

komentaras komentarui "Ar čia vėl reikia muštis į        2016-02-16 13:21

Straipsnis apie batus, o jūs apie ratus…Negi apie kiekvieną problemą turime pradėti pasakojimą nuo Adomo ir Ievos…taip kiekvieną straipsnį sudarytų dešimt tomų...Rašinyje kalbama aoie Lietuvos Konsulato Šveicarijoj archyvą, kuris buvo vieno žmogaus paimtas. Kas su juo atsitiko, kiek mėtosi kur nors to archyvo likučių? Kodėl niekam tai nerūpi? O visa kita, ką jūs minite - visiškai nieko bendro neturi su Konsulato archyvo likimu…Antra tema - nuomonė apie R.Vanagaitės knygą, kartu pridedant kai kuriuos faktus iš Šveicarijos lietuvių bendruomenės istorijos - bet nematau aš straipsnyje, kad “vėl eilinį kartą kaltinami lietuviai kaip didžiausi žydšaudžiai”- čia jūs, atsiprašau, iš musės dramblį padarėt…
Jūs galite rašyti savo pasakojimus apie gerus lietuvių darbus…manau jie tikrai bus spausdinami..jei jums asmeniškai atrodo, kad visi šiandien tik apie blogus dalzkus rašo…Sėkmės Jums…

Ar čia vėl reikia muštis į krūtinę?       2016-02-16 11:11

Nesupratau - čia vėl eilinį kartą kaltinami lietuviai kaip didžiausi žydšaudžiai? Nejau neskaitėte Rūtos Gajauskaitės straipsnio “Genocidas ar holokaustas?” Ištrauka:

“Pastaruoju metu pasaulyje piktybiškai skleidžiama dezinformacija apie Lietuvos valstybės ir lietuvių dalyvavimą žydų holokauste. Iš tikro tai tikrovės neatitinkančios žinios, nes: − Lietuva – vienintelė valstybė Europoje, dar viduramžiais gelbėjusi žydus nuo pogromų: Lietuva ne tik priglaudė, bet ir įstatymiškai gynė žydus., − Lietuva jau 1939 m. priėmė karo pabėgėlius iš Lenkijos, tame tarpe apie 30 000 – 40 000 žydų., − Lietuva daugeliui pabėgėlių žydų išdavė tarptautinę galią turinčius dokumentus, kuriais remiantis visos valstybės ( tame tarpe ir Japonija) galėjo duoti vizas, garantavusias jų išsigelbėjimą nuo mirties; Taip išsigelbėjo 56 000 žydų nuo fašistų teroro. − Okupavus Lietuvą, žydus gelbėjo dešimtys tūkstančių lietuvių, patys rizikuodami savo ir savo šeimų gyvybe, tačiau nėra nei vieno atvejo, kad žydai gelbėtų lietuvius nuo nacių ar komunistų teroro; − Už žydų gelbėjimą 2 705 lietuviai pripažinti žydų gelbėtojais , o 800 lietuvių suteiktas Pasaulio Teisuolio vardas; − Lietuva viena iš nedaugelio valstybių nedalyvavo SS dalinių formavime ir neturėjo bendrų valdymo institucijų su nacistine Vokietija. Todėl mes privalome ginti savo tautos ir Lietuvos garbę”.

Aš prieš žudymą, - bet kokios tautos. II pas. karo metu buvo žudomi visų tautų atstovai, apie 70 mln. buvo išžudyta. Ištremta į Sibirą tų pačių sovietiniams organams priklausiusių ir vadovavusių žydų bei rusų. Kodėl apie tai nekalbama?!

Patriotė       2016-02-16 11:08

Keista, kad užuot už tolius darbus Ponia turinti sėdėti kalėjime yra išrinkta į PLB valdybą.
Taip netyčia iki tokio lygio prisigyvenome!..

saunuole!       2016-02-16 9:43

Svarbu isvilkt i sviesa naujos PLB vadoviu tikraji veida ir ju paskirti. Apskritai- ar bereikalinga tokia Pasaulio lietuviu bendruomene, kuria sudaro 99 proc. treciabangiai?!

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.