Istorija

J. B. Hannibalssonas. Sovietų Sąjungos žlugimas – naudingiausias XX amžiaus įvykis

Tiesos.lt siūlo   2016 m. vasario 17 d. 16:28

0     

    

J. B. Hannibalssonas. Sovietų Sąjungos žlugimas – naudingiausias XX amžiaus įvykis

Baltijos šalių kelias į laisvę 9-o dešimtmečio pabaigoje ir 10-o pradžioje sutapo su Šaltojo karo finalu. Jis žymėjo tiek nacionalinį atgimimą, tiek demokratinį sukilimą. Aplinkiniam pasauliui padarė įspūdį stiprių aktyvistų judėjimų iškilimas, pademonstravęs jų gebėjimą mobilizuoti žmonių valią – prisimenate gyvąją (Baltijos kelio) grandinę 1989-ųjų rugpjūtį? Tai buvo veikiančios demokratijos pavyzdys. Dėl to nepriklausomybės judėjimų lyderiai turėjo svarų pagrindą tikėtis, kad bus pasitikti išskėstomis rankomis, grįždami į Europos demokratijų šeimą.

Vis dėlto jų laukė šiurkštus atsibudimas. Vietoje pagyrimų jie sulaukė priekaištų dėl neatsakingo elgesio ir buvo netgi įvardyti „ramybės drumstėjais“. Jiems buvo liepiama elgtis atsakingai visų labui. Ir patariama nusiteikti kompromisui su savo kolonijiniais valdytojais, nekeliant jokių išankstinių sąlygų. Negi nepakaktų kokios nors formos autonomijos SSRS sudėtyje?

Manęs dažnai klausia, kodėl Islandija tiesiog nesutiko su šia įprastine Vakarų lyderių išmintimi Baltijos šalių klausimu. Aišku, kad tai nebuvo susiję su jokiais gyvybiškai svarbiais nacionaliniais interesais. Priešingai – Islandija buvo priklausoma nuo Sovietų Sąjungos naftos ir dujų – bet kurios išsivysčiusios ekonomikos gyvybės syvų – nuo tada, kai Britanija paskelbė embargą Islandijai, vykstant „Menkių karams“ 6-ame dešimtmetyje. Be to, argi nežinojome, kad iš mažųjų šalių tikimasi, jog jos glausis prie didžiųjų galybių ir pripažins jų lyderystę?

Visa tai yra gerai žinoma. Tačiau vis tiek mes nebuvom linkę to daryti. Vakarų lyderiai akivaizdžiai siekė savų tikslų. Be prognozuojamos naudos iš Šaltojo karo užbaigimo, Jungtinėms Valstijoms reikėjo, kad sovietai susitaikytų su invazija į Iraką (kuris buvo sovietų sąjungininkas) 1991 metų sausį. Vokietijos vyriausybei, savaime suprantama, labiausiai rūpėjo taikiai suvienyti šalį. Jeigu į šiuos planus nepateko Baltijos šalių nepriklausomybės atkūrimas – ką gi, joms nepasisekė. Manyta, kad kiltų tiesiog per didelis pavojus sugriauti partnerystę su Gorbačiovu, jeigu Baltijos šalims būtų leista atkurti nepriklausomybę. Šiuo atžvilgiu Vakarų lyderių nuomonė buvo daugmaž vieninga.

Mes tiesiog su tuo nesutikome. Kai Šaltąjį karą užsibrėžusios užbaigti Vakarų demokratijos pradėjo skelbti, kad Sovietų Sąjunga turi būti išsaugota bet kokia kaina – taikos ir stabilumo vardan – mąstantiems žmonėms turėjo toptelėti, kad kažkas išties negerai.

Kas negerai? Visų pirma tas naivus susižavėjimas ponu Gorbačiovu buvo menkai pagrįstas ir tiesiog pavojingas. Buvo absurdiška mūsų pastangų užbaigti Šaltąjį karą sėkmę susieti su vienintelio žmogaus likimu. Nereikėjo laikyti savaime suprantamu dalyku, kad griežtosios linijos šalininkai bus grąžinti į valdžią, net jeigu ponas Gorbačiovas būtų atstatydintas. Vėlesni įvykiai greitai įrodė, kad šiuo atžvilgiu buvome teisūs.

Buvome įsitikinę, kad sovietų sistema yra krečiama egzistencinės krizės, kuriai jos lyderiai negalėjo pasiūlyti jokių sprendinių. Imperiją buvo apėmęs byrėjimo procesas: ją ištiko lygiai toks pats likimas, kaip ir Britanijos, Prancūzijos ir kitas Europos imperijas po Antrojo pasaulinio karo. Sovietinės santvarkos tikėtina politinio išlikimo trukmė buvo smarkiai perdedama. Nebuvo klausimo, ar Sovietų Sąjunga subyrės – tik klausimas, kada tai įvyks.

Kitaip negu Putinas – kuris yra pareiškęs, kad „Sovietų Sąjungos subyrėjimas buvo didžiausia XX amžiaus geopolitinė katastrofa“, tuomet tikėjau ir dabar tebesu įsitikinęs, kad Sovietų Sąjungos išardymas turėtų būti sveikinamas kaip galbūt naudingiausias XX amžiaus įvykis. Ir jeigu tam prireikė nedidelio stumtelėjimo iš Baltijos šalių pusės – juo geriau.

Trumpai apie autorių: Jónas Baldvinas Hannibalssonas yra buvęs Islandijos užsienio reikalų ministras, ėjęs šias pareigas, kai Islandija pripažino Lietuvos nepriklausomybę. Komentaras parengtas pagal jo kalbą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute.

BNS

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Tai buvo klaida, sako Šiauliuose plakatą prieš skiepus gaminusios kompanijos vadovas

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Prof. Jonas Jasaitis. Pradėjome naujuosius. Absurdų ar žmonijos naikinimo laikmetis?

Italijos vyskupas uždraudė neskiepytiems kunigams dalyti Komuniją

Nacionalinis susivienijimas. Sausio 13-oji primena: metas atkurti Lietuvos valstybę

Pfizer pirmojo asmens išpažintys: ketvirta dozė, o po to 10 metų vakcinų

Edvardas Čiuldė. Kodėl mums nereikėtų persiimti vadinamojo progresyvizmo marazmų pamėgdžiojimu?

Seimas žengė žingsnį link Valstybinės lietuvių kalbos konstitucinio statuso pažeminimo

Už balos. Svarbiausi klausimai 2022 metais

Audrius Bačiulis. Užsienio reikalų ministerijos užsakymu „Vilmorus“ paklausė apie užsienio politiką

Aleksandras Nemunaitis. Sužinome, kad Vilniuje gali dingti centrinis šildymas

Eugenijus Jovaiša. Nė viena save gerbianti pasaulio valstybė neleidžia tapatybės dokumentuose rašyti kitaip nei valstybine kalba

Ispanija sekuliarizuoja Jėzaus gimimą

Diskusija: ar visiems nebus geriau be savarankiškumo, vardan saugumo ir materialinės gerovės

Eric Zemmour: LGBT vaikams plauna smegenis mokyklose

Gėjų sekso scena ant Atėnų Akropolio įžiebė pasipiktinimo audrą Graikijoje

Prof. dr. Ignas Vėgėlė. Ar pakaks Prezidentui valios ir ryžto?

Nacionalinis susivienijimas. Pareiškimas dėl asmenvardžių rašybos Lietuvos piliečių asmens dokumentuose

Robertas Malone apgaudinėja cenzorius: tai, ką mRNR technologijos kūrėjas pasakė interviu po to, kai jį išmetė iš Twitter, užgniaužia kvapą

Gintaras Songaila. Laisvės gynėjų dienos proga – šokis ant Lietuvos Konstitucijos kapo?

Bosnija tampa pirmąja Europos šalimi be Covid’o pasų. Mirnes Ajanović nugalėjo Bosnijos federacinę vyriausybę

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Dėl lietuvių kalbos ir jos raidyno išdavystės

Ramūnas Aušrotas. Stambulo konvencija grįžta

Alvydas Butkus. Vienu šūviu du zuikiai? Tik kas tas šaulys?

Pensilvanijos universiteto translytis pralaimėjo plaukimo varžybas translytei iš Jeilio

Vytautas Sinica. Atkreipkim dėmesį, kokį sektorių sužlugdys konservatorių „vertybinė” politika

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.