Istorija

Istorikas: Antanas Sniečkus buvo komunistas, pasižymėjęs sentimentais Lietuvai

Tiesos.lt siūlo   2016 m. gruodžio 4 d. 17:57

8     

    

Istorikas: Antanas Sniečkus buvo komunistas, pasižymėjęs sentimentais Lietuvai

Simona Aginskaitė | RT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt

Antanas Sniečkus buvo bolševikinių įsitikinimų žmogus, bet jo veikla ir netgi tai, ką jis pasižymėdavo savo užrašuose, rodo, kad jis buvo Lietuvos gerbėjas. Taip LRT RADIJUI sako istorikas Marius Ėmužis, neseniai apsigynęs disertaciją, kurioje tyrinėjo, kokią reikšmę A. Sniečkaus valdymo laikotarpiu turėjo politinio elito tarpusavio ryšiai ir kaip kūrėsi politiniai klanai. Istoriko teigimu, būtent A. Sniečkus neretai pasistengdavo, kad Lietuvoje komunistų partijos nariai išvengtų griežtų bausmių už nacionalistinius pasisakymus, tačiau lygiai taip pat jis pasistengdavo pašalinti politinius oponentus.

Savo moksliniame darbe tiriate politinio elito tarpusavio ryšius sovietmečiu. Teigiate, kad egzistavo tam tikra paralelinė valdymo sistema – neoficiali, niekaip neaprašyta, tam tikros neformalios, nerašytos taisyklės, kurios buvo gal netgi svarbesnės už oficialią hierarchiją ir įtvirtintą įstatymais tvarką. Kaip reiškiasi paralelinė sistema kasdienybėje?

Neformalūs ryšiai, santykiai, tam tikros nerašytos taisyklės sovietinėje visuomenėje, ekonomikoje, politikoje buvo svarbios. Turbūt kiekvienas anuomet gyvenęs žmogus prisimena blato ryšius. Politinėje erdvėje irgi panašiai vyko.

Buvo politiniai santykiai, neformalūs ryšiai, naudojami saugoti užnugarį, tai patikimi asmenys, kurie vykdė politiką, kuriais buvo galima pasitikėti. Kitas dalykas, politikoje buvo svarbios visokios paslaugos – ar politinės paslaugos, ar politikos tęstinumas, ar politikos formavimo užtikrinimas, ar net ir asmeninės paslaugos.

Antanas Sniečkus, ilgametis LKP CK pirmasis sekretorius, naudojosi asmenine pažintimi su Vytautu Zenkevičiumi, kuris buvo išsiųstas dirbti į JAV, į Sovietų Sąjungos ambasadą. Jis A. Sniečkus ne tik gaudavo svarbios politinės informacijos apie Lietuvos išeiviją, bet ir siųsdavo vaistus iš JAV, kas buvo turbūt buvo labai svarbu.

Ar oficialiai A. Sniečkus nebūtų galėjęs gauti tokios informacijos?

Tas žmogus vis dėlto užėmė oficialias pareigas, jis galėjo gauti, žinoma, visa tai raštiškai, bet ta forma šiuo atveju buvo kitokia – asmeniniai laiškai, įvairi informacija, paklausimai „kaip jums sekasi“, „kaip jūsų šeima gyvena“, „gal kažkuo aš galiu padėti“, „kaip jums sekėsi įsikurti valstijose“. V. Zenkevičius klausė, „kaip Lietuvoje“, pasidalindavo įvairia informacija – „štai, atšventėme naujus metus, buvo labai linksma“.

Oficialus raštas turi būti toks: pirma, antra, trečia. Viskas turi būti išvardinta papunkčiui, neįsiveliant į pasakojimą. Asmeniniame, neformaliame laiške galima tikrai daug ką papasakoti, kas lieka užkulisiuose. Iš išlikusių laiškų ir matome, kad tas ryšys papildydavo.

Gal reikėtų sakyti, kad tie tarpasmeniniai ryšiai ne tiek užgoždavo oficialią sistemą ar ją absoliučiai pakeisdavo, kiek ją papildydavo. Lygiai taip pat, kaip mano minėtas blatas papildydavo ekonominius netobulumus. Tarpasmeniniai ryšiai irgi tai darė.

Net nežinau, ar galima kalbėti apie papildymą, ar vis dėlto pakeitimą. Kažin ar kompetencija šiuo atveju buvo svarbiausia. Jūs teigiate, kad asmeniniai ryšiai buvo ypač svarbūs?

Asmeniniai ryšiai buvo svarbūs. Žinoma, svarbi buvo ir kompetencija, bet kyla klausimas, kiek ta kompetencija turėdavo įtakos galutiniame etape, formuojant artimųjų ratą. Ar tikrai visada būdavo atsižvelgiama į tai, kad žmogus yra geras specialistas, ar labiau buvo manoma, kad naudingiau turėti tokį žmogų, kuris man ne tiek prieštaraus, vykdys tai, ką aš nurodau?

Sovietinėje sistemoje autoritarinio vadovo tipas, principas buvo labai įsišaknijęs. Kitas dalykas, visada vyravo nesaugumas dėl savo posto. Buvo ne vienas toks mažas perversmą, pavyzdžiui, kai CK sekretoriai būdavo nušalinami nuo pareigų. Gal ne visada išmetami į politinį šiukšlyną ar nuteisiami, ne kiekvienu atveju taip būdavo, bet jie būdavo pašalinami į žemesnes, ne tokias įtakingas pareigas. To buvo vengiama.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale LRT.lt ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

LR pilietis       2016-12-5 20:48

Arvydui: taip, sutinku. Istorikas atrado Ameriką ir dabar didžiojais atradimu… Naivuolis, o gal kvailelis? Neformalūs ryšiai politikoje yra visur nuo JAV iki Kinijos. Ką dabar Donald Trump skirs į savo komandą? Ogi savo draugus ir pažįstamus kuriuos pažįsta ir tarp jų bus neformalūs ryšiai.

Arvydas       2016-12-5 12:45

“Neformalūs ryšiai, santykiai, tam tikros nerašytos taisyklės sovietinėje visuomenėje, ekonomikoje, politikoje buvo svarbios” - čia tai bent atradimas, vertas disertacijos. O dabar jos nebesvarbios? Dabar jų nebėra?
Visame pasaulyje šitie žaidimai vyksta tais pačiais principais. To gali nesuvokti tik žmonės su moksliniais laipsniais. Nesityčioju. Tiesiog man gūdu, kad “mokslo” vyrai dasigyveno iki tokio lygio. Jau nežiūrint į tai, kad Lietuvoje “elitas” tebėra tas pats, kuris buvo ir anuomet. Ir pamainą sau jau yra paruošęs gan neprastą.

tikrai       2016-12-5 12:19

visas kaimas kalbėdavo kad Sniečkaus išmislas buvo paskelbti snukio nagų ligą kad rusams mėsos nevežtų, mėsytė  Lietuvoje liktų, dažniausiai snukio nagų liga būdavo skelbiama rudenį, kai paršai užaugę būdavo…Ant kelių statydavo dezinfekcinius ružus su drožlėmis sulietomis chemikalais ir šlakbaumus.

turbūt       2016-12-5 12:05

Sniečkui reikėtų paminklą pasatyti. Net eilniai Ne Lietuvos rusai prisimindavo Sniečkų kaip puikų vadovą ir lygindavo Lietuvą kokia Lietuva buvo prie Sniečkaus ir ne prie Sniečkaus, Sniečkaus naudai. Net Leningrade apie jį žinojo.

ruta       2016-12-5 11:27

..dabar Rusijoje ir kruvinas degeneratas stalinas pristatomas , kaip efektyvus menedzeris ..
Stai ir Snieckus buvo KGB virsininku .., kaip matau dar yra istorijos atminties ir sveiko proto neturinciu net ‘istoriku’ , ziauru ..

$+$       2016-12-5 11:15

Kiek galima tiražuoti tą marazmą?! Kas neskaitė Kazio Blaževičiaus straipsnio “Antanas Sniečkaus. Kas ji?”, publikuotią XXl amžiuje 2003-01-24, vertėtų paskaityti.
Kai idėjau komentarą ” Lietuvos žiniose” su šia nuoroda, straipsnis iš karto atsidūrė užkulisiuose.
Jau vienas sakinys, kuriame aferistas ir vagis žydas Josif Moniuš vadinamas lietuviu Juozu Maniušiu, pasako, kas yra straipsnio autorius ir jo užsakovai.

Kažką supainiojai       2016-12-5 11:02

Lietuvos šlikštynės - Lansbergis patriarxas su visa korumpuota konservine gauja. Nereikia painioti Brazausko, Juršėno, Kirkilo.

reikia šlykšynes garbinti       2016-12-5 9:47

eilėje:
- brazauskas,
- kirkilas,
- juršėnas.
ir kiti korumpuoti kolaborantai - dėl kurių Lietuva tiesiog akyse nyksta.

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (III)

Danijos sulaikytieji gali būti įkalinti užsienyje

Karolinska ligoninė „kastruoja“ ir mėgina pakeisti vaikų lytį bei nutyli sunkius pakenkimus

Linas Karpavičius. Referendumas Šveicarijoje

Durnių laivas ir 2,5 jo kapitonai: kuris tikras?

Arkivyskupo Carlo Marija Vigano pareiškimas

Aleksandras Nemunaitis. Neries krantinės reikalai

James Traub. Netgi Švedija nebenori daugiau migrantų

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (III)

Lenkijos valdžia: nenorim tokių protestų kaip kitur Europoje, todėl papildomų draudimų dėl pandemijos imtis neplanuojame

„Mes giname Europą“ – teigia Lenkijos Ministras Pirmininkas

Graikų ortodoksų hierarchas apie GP bažnyčiose: netoleruosime valdžios institucijų melo

The Lancet: stigmatizuoti nepasiskiepijusius – neteisinga

Daugėja neapykantos nusikaltimų prieš Europos krikščionis

Dominykas Vanhara. Naujausi reitingai

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Apie klerikalizmą ir pašaukimų krizę

Garsiąją Kauno vilą Perkūno alėjoje gynusį architektą teismas pripažino kaltu – už rangovo pastūmimą ir kaukės nuplėšimą skirta bauda

Mirė partizanas Juozas Jakavonis-Tigras

Ketvirtadienį Vilniuje bus paminėtos kun. B. Laurinavičiaus žūties metinės

Manifestacijos Austrijoje prieš suvaržymus

Kęstutis Pranckevičius. Tamsią naktį žvaigždės ryškiau šviečia

Vytautas Sinica. Kada JAV kongresas atšauks Nepriklausomybės deklaraciją?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus grybai

Leidžiama žaisti demokratiją

Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija reiškia susirūpinimą dėl narkotikų ir alkoholio prieinamumo didinimo

Vytautas Sinica. Solidarumo galia

Chris Waldburger. Valia siekti Kristaus?

Edvardas Čiuldė. Kokiu mokslu reikėtų tikėti, a? (II)

Almantas Stankūnas. Kiek dar ilgai žaisime neoliberalistinius rinkos žaidimus ten, kur negalima jų žaisti?!

Br. Paulius Vaineikis OFM: skelbiu nepaprastąją padėtį

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.