Naujienos

Įspūdis: Irena Vasinauskaitė. Visada su Lietuva širdy

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugpjūčio 6 d. 23:34

7     

    

Įspūdis: Irena Vasinauskaitė. Visada su Lietuva širdy

Pakili Nepriklausomybės ištakų dvasia į Ariogaloje vykstantį tradicinį sąskrydį sukviesdavo šimtus tūkstančių tremtinių, politinių kalinių, Lietuvos laisvės gynėjų bei jų šeimos narių. 1990-aisiais šis renginys vadinosi „Laisvės ugnis – ateities kartoms“, o jo svarbiausio šeimininko ir organizatoriaus Antano Vizbaro nuopelnas tarp sąskrydžio senbuvių iki šiol nepamirštamas. Tuomet ir finansavimas buvo mažesnis, ir talkininkų – „ne prūdai“, tačiau jautėsi tvirtesnė tautiškumu grindžiama bendrystė: mažne pusė dalyvių vilkėdavo autentiškais arba stilizuotais tautiniais rūbais, vyraudavo vienintelis papuošalas – Lietuvos auksu vadinamo gintaro sagės, karoliai, apyrankės. Tokios galybės lino drabužiais pasipuošusių elegantiškų moterų daugiau niekur ir neteko matyti. Be to, A.Vizbaro organizuotuose Ariogalos sąskrydžiuose negirdėjau pasisakant iš tribūnų nė vieno Tautos genocidą vykdžiusios partijos atstovo ar šios organizacijos politinės atmainos darinio nario. Jie tiesiog Ariogalą sąskrydžio metu aplenkdavo…

Galiu sau leisti tokį ekskursą į praeitį, nes iš 27-ių Ariogalos sąskrydžių nebuvau tik dviejuose. Ir tai dėl labai pateisinamų priežasčių. Kasmet jaučiu pareigą pirmąjį rugpjūčio šeštadienį nusileisti į Dubysos slėnį, tarsi atstovaučiau visiems giminės partizanams ar tremtiniams, kuriems nebuvo lemta tokiuose susibūrimuose dalyvauti, tačiau jų širdyse liepsnojusi tikėjimo Lietuvos laisve ugnis, ko gero, rusena ir manojoje.

Šiemetiniame Lietuvos politinių kalinių, tremtinių ir Laivės kovotojų sąskrydyje „Su Lietuva širdy“ dalyvavo apie 10 000 žmonių. Šv. Mišias aukojo arkivyskupai Sigitas Tamkevičius ir Lionginas Virbalas. Sąskrydžio aukurą, žygeivių iš Kauno, Prienų ir kt. Lietuvos vietų atneštą nuo Vytauto Didžiojo karo muziejuje degančios Amžinosios ugnies, uždegė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Garbės pirmininkas Povilas Jakučionis. Kariuomenės Garbės kuopos nariai iššovė tris salves Lietuvos politiniams kaliniams ir partizanams, visiems Lietuvos tremtiniams ir Laisvės kovotojams bei Tėvynei Lietuvai.

„Būtų gerai, kad tik tokius šaudymus ir girdėtume per amžius,“ – pusbalsiu atsiduso šalia manęs stovėjusi žilagalvė.
Ariogaloje susirinkusius savo atvykimu pagerbė ir žodį tarė Pirmasis Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, vienas „Misijos Sibiras“ fundatorių ambasadorius Vygaudas Ušackas, Raseinių rajono meras Algirdas Gricius ir kt. Sveikinimą atsiuntė ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė, šį kartą savo netikėtu atvykimu nenutraukusi jungtinio tremtinių choro dainos.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas pristatė sąskrydžio rezoliucijas dėl politinės padėties šalyje, dėl istorinės atminties išsaugojimo ir įamžinimo. Savanorių kūrėjų organizacijos vadas Antanas Kliunka kreipėsi į susirinkusius informuodamas, kad Kryžkalnyje kuriamam Lietuvos partizanų žygdarbių įamžinimui būtinas susitelkimas. Lietuvos Laisvės kovotojai atidavė gyvybes už mūsų šiandieną, vadinasi, mūsų pareiga – įamžinti jų žygius prisidedant ir asmeninėmis lėšomis. „Atiduok, ką privalai“, – partizanų šūkis aktualus ir šiandien, svarbiausia, kad pareigos jausmo neištiktų atrofija.

Susirinkusiems koncertavo Liudas Mikalauskas, bardai Valerijus Šerelis ir Ernestas Kuckailis, ansamblis „Ainiai“, nepailstantis ansamblio „Armonika“ vadovas Stasys Liupkevičius bei šventės vedančiųjų gana originaliai pristatytas „dainininkas, Seimo narys, gražiausias Lietuvos vyras – Vytautas Juozapaitis“.

„Darbas sekcijose“, taip būtų galima pavadinti susitikimus atskirose edukacinėse erdvėse: diskusijų palapinėje veikė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro paroda „Krepšinis sovietų lageriuose ir tremtyje“, vyko knygų pristatymai bei prekyba jomis, Seimo nariai Laurynas Kasčiūnas ir Žygimantas Pavilionis duetu skaitė paskaitą „Iššūkiai nacionaliniam saugumui“ ir emocingai diskutavo su klausytojais. Po jos visi norintieji galėjo pasižiūrėti režisieriaus Donato Ulvydo filmą „Emilija iš Laisvės alėjos“. Tik lauke vykusio koncerto fone kino žiūrovai pasigedo stipresnio garso kino palapinėje.

Be to, partizaninių kovų rekonstruktorių klubas „Partizanas“ kartu su jaunaisiais šauliais eksponavo naujai įrengtą partizanų slėptuvę. Vyko diskusijos apie partizanų kovas, jų siekius, buvo galima susipažinti su Laisvės kovotojų priimtais dokumentais. Žodžiu, veikė savotiška ekspozicija – istorinė partizaninio karo rekonstrukcija.

Ariogalos sąskrydžio „Su Lietuva širdy“ organizacinė dalis buvo beveik be priekaištų. Namine kaimiška duona, gira bei koše visus vaišino Raseinių savivaldybės vadovai – meras A.Gricius ir administracijos direktorius R.Ačas. Puikiai dirbo Raseinių policija bei jos rėmėjai. Nemaža ir patogi erdvė buvo skirta verslo žmonėms. Renginiui pasibaigus, garbaus amžiaus dalyvius į gana statų kalną vežė vienas paskui kitą zujantys mikroautobusiukai. Tai, beje, buvo puiki paskata kitais metais į sąskrydį atvykti ir tiems, kurių judėjimą riboja metų našta.

Minusus pastebėjau tik DU. Abu – esminiai. Jaunimo bei vidutinio amžiaus žmonių atvyko mažiau nei ankstesniais metais ir meistriškai buvo pažeidinėjamas Raseinių rajono savivaldybės tarybos sprendimas, draudžiantis tokiuose susibūrimuose prekiauti svaigalais. Keli šiauliečiai gyrėsi alaus skardinių gana nepigiai nusipirkę, kaip sovietmečiu, „iš po prekystalio“. Reikėjo tik garsiai padejuoti, ko sąskrydyje trūksta…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ela       2017-08-10 13:52

Nuosekliai ir objektyviai parašyta.

Antanas       2017-08-9 10:28

....ko sąskrydyje trūksta?  Tikros meilės Lietuvai. Manau kad šitą meilę jau užgožia sponsorių ir politikų reklama. Ar ne iš šios tribūnos vis šaukė būsimi prezidentai, kad va čia tai Lietuva? O kur dar ta Lietuva, kad politinių  tremtinių ir kalinių  vaikai emigruoja iš tos Lietuvos už kurią jie aukojo gyvybes. Taip, etnokultūra tapatinami   renginiai ( koncertai bažnyčiose,  atlaidai ir sakrališki dalykai- kultūrine veikla ir t.t.) kur dar susirenka piliečiai, tampa didele reklama, bet manau kad jau ne meile Lietuvai kai skaičiuojami pinigai. Jau daugelis disidentų  kunigų nevyksta į šį politikų organizuojamą sąskrydį

tukas.       2017-08-7 21:38

kažin apie ką melavo rezistentas nr 1 ?

to ruta       2017-08-7 14:31

Jūs gal stipriai apsirūkiusi arba net be pradinio išsilavinimo. Negali valstybė būt be vadovo ir pasirašinėt tarptautinių sutarčių. Nori panaikinti valstybę, ane? Landsbergis pasirašė pačias svarbiausias, egzistencines sutartis ir norėtum jas atšaukti, ane? Nori grįžt Rusijon, ane?

ruta       2017-08-7 8:32

Konstitucinis Teismas yra konstataves , jog 1990 m. kovo 11 d. atkurus nepriklausoma valstybe ir priemus Laikinaji Pagrindini istatyma , VALSTYBES VADOVO institutas jame nebuvo nustatytas . Toks institutas atsirado TIK 1992 m. priimtoje konstitucijoje ..Stai del tokiu landsbergiu i nevaziuojame daugiau i Tremtiniu saskrydi , nes jos tapo farsu su komunistines sistemos liekanu pasirodimais .

Aha,       2017-08-7 8:28

visada su nunykstančia Lietuva širdy. Anksčiau buvo sodybų tuštėjimo metas, o dabar sodybų nunykimo metas kartu su tauta. Gal laikas sustoti ir pradėti galvoti, pradėti stabdyti tautos nunykimą ir nebežaisti su likimu, neberemti kolchozų milijardierių ir oligarchijos dvaro zampolitų? Nebeklausyti dezistų dezi propagandos per TV, radiją, spaudą ir nebesiremti samdomais intiko troliais?

A.Svarinskas aplenkdavo...       2017-08-7 6:33

kai stribai iš konservatorių nutraukė A.Svarinsko kalbą, suprato monsinjoras, kas tie per “patriotai” diktuoja tą Ariogalos suvažiavimą...


Rekomenduojame

Povilas Urbšys. Velniava slypi detalėse

Vytautas Vyšniauskas. Sustabdyti nacizmą gali tik nacionalizmas

Lidžita Kolosauskaitė. Pasaulinės galios tendencijos

Arnoldas Aleksandravičius. Mėgėjiškos Kremliaus klastotės

Geroji Žolinės Naujiena: Laiminga įtikėjusi

Algirdas Endriukaitis. Susidorojimo potekstė – ne demokratija ir procedūros, o Lietuvos valstybės likvidavimo judesys

Nuo bačkos. Dr. Nerijaus Mačiulio tiesa: progresą paneigti sunku – gyvename vis geriau ir geriau

Advokatas Saulius Dambrauskas Kauno merui V. Matijošaičiui: Išsaugokime unksmingąją seno miesto dvasią (papildyta)

Bronius Puzinavičius. Ar tikrai Lukiškių aikštė formuojama kaip pagrindinė reprezentacinė Lietuvos aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais?

Geroji Naujiena. „Drąsos! Tai aš. Nebijokite!“

Raimondo Kuodžio „laimės išklotinė“

Vytautas Vyšniauskas. Kas laukia kairiojo liberalizmo nūdien brandinamų vaisių?

Ekskomunika korumpuotiesiems ir mafijozams

Rimas Norvaiša. Kada mokyklose pradėsime mokyti matematikos?

Lesbiečių pora tapo populiaraus „Disney“ filmuko vaikams herojėmis

Verta prisiiminti. Aras Lukšas: Neramus 1935-ųjų rugpjūtis

Lietuva – tarp mažiausiai vaikais besirūpinančių pasiturinčių pasaulio šalių

Dalius Stancikas. Kūnas ir dvasia

Vytautas Radžvilas. Premjero ekonominės įžvalgos neabejotinai vertos Nobelio premijos

Vytautas Vyšniauskas. Demokratijos išbandymas sąžiningumu ir N. Putinaitės rusenanti veidmainystė

Kuo lietuvių ir užsienio auditorijai svarbus prezidentas Kazys Grinius?

Algimantas Rusteika. Nereformų metas

Bronislovas Burgis: mokytojai – niekinami ir pažeminti

Lietuva EK įteiks kone 39 tūkst. piliečių parašų už prigimtinę šeimos ir santuokos sampratą įtvirtinančius apibrėžimus

Sovietų pastangos panaikinti santuoką

Algimantas Zolubas. „Kryptis Lietuva“ – kada valstybės galvos liausis kiršinti tautą?

Audrius Jurgelevičius. Struktūrinės švietimo reformos „iš po skverno“ – mokytojams nulis eurų ir atleidimai!

Nerija Putinaitė susirūpino diskusijų kultūra: „Vietoje diskusijos – asmeniškumais persmelkta kova be taisyklių“ (papildyta)

Tyrimas: vis daugiau amerikiečių įžvelgia Rusijos grėsmę ir pritaria teiginiui, kad JAV turėtų ginti Baltijos šalis

Tomas Viluckas. Gyvenimą supratęs kaip atvirumą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.