Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Iškilmingai palydėti amžinojo poilsio Rasų kapinėse atgulė Lietuvos žemės didžiavyriai – 1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai

Tiesos.lt redakcija   2019 m. lapkričio 23 d. 2:40

11     

    

Iškilmingai palydėti amžinojo poilsio Rasų kapinėse atgulė Lietuvos žemės didžiavyriai – 1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai

Iškilmingai palydėti amžinojo poilsio Rasų kapinėse atgulė 1863–1864 m. sukilimo vadai Zigmantas Sierakauskas ir Konstantinas Kalinauskas bei dar 18 sukilimo dalyvių, kurių palaikai rasti Gedimino kalne.

Valstybinėse jų laidotuvėse dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir Lenkijos Prezidentas Andrzejus Duda su pirmosiomis poniomis bei Baltarusijos Respublikos vicepremjeras Igoris Petrišenko, kiti garbingi užsienio svečiai iš Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos ir Latvijos.

Kaip Lietuvos prezidentūros pranešime spaudai rašoma, po Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje vykusių šv. Mišių kalbėjęs Lietuvos Prezidentas pabrėžė: 1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai buvo savo Tėvynės verti sūnūs – atsisakę susitaikyti su jos pavergimu, stojo į nelygią kovą ir galiausiai dėl to paaukojo gyvybę.

„Teismo akivaizdoje jie nerado teisingumo, o po mirties daugumą jų priglaudė nežymėta duobė ant Gedimino kalno viršūnės. Mūsų akyse juos iki šiol vienija budelių noras paslėpti aukštesnę tiesą – tai, kad jie mirė ne veltui“, – sakė Lietuvos Prezidentas.

Pasak šalies vadovo, Lietuva gali pagrįstai didžiuotis šalies archeologais, istorikais, menotyrininkais ir kitų sričių specialistais, kurių dėka atgavome vertingą savo istorinio palikimo dalį. Kruopštūs tyrimai mums atskleidė sudėtingas ir dramatiškas sukilimo dalyvių gyvenimo istorijas. Simboliška, kad nedvejojant atpažinti tragiško likimo sukilėlių vado Z. Sierakausko palaikus padėjo vestuvinis žiedas – amžinos meilės ir ištikimybės ženklas.

Prezidentas pabrėžė, kad Lietuvos žmonių ryšys nuo 1863–1864 m. sukilimo dalyviais niekada anksčiau nebuvo toks stiprus, kaip šiomis dienomis. Jų keltos pilietinių teisių, tikėjimo, sąžinės ir žodžio laisvių, socialinio teisingumo idėjos žymėjo ne vien lietuvių, bet ir kitų regiono tautų atsivėrimą modernybei.

„Šiandien galime įvertinti, kad patriotizmo, ištikimybės, kilnumo ir ryžto temos nepriklauso vienai kuriai tautai ar kuriam nors istoriniam laikmečiui“, – sakė Prezidentas Gitanas Nausėda.

Šalies vadovas pabrėžė, kad bendros valstybės laikus menantys lietuviai, lenkai, baltarusiai, ukrainiečiai ir latviai – tai tautos, kurios patyrė visokių negandų ir atlaikė daugybę išbandymų, tačiau galiausiai sugebėjo atkurti valstybingumą. „Galbūt jis įgavo naujas formas, kitokias, nei įsivaizdavo 1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai, tačiau mūsų bendra praeitis tebėra gyva ir kalba su mumis senose kapinėse ir bažnyčiose, mūsų miestuose, laukuose ir miškuose. Ji įkvepia mus siekti glaudžių santykių, kurti naujas laisvės vizijas ir kibti į bendrus darbus“, – sakė šalies vadovas.

Šv. Mišias Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje aukojo arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, jose dalyvavo Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos vyskupai ir kariuomenių kapelionai.

Po šv. Mišių, skambant Vilniaus bažnyčių varpams, iškilminga laidotuvių procesija pajudėjo į Senąsias Rasų kapines. Jų aidą atkartojo išskirtinai svarbiomis progomis skambantis ir didžiausias Krokuvoje Vavelio katedros Žygimanto varpas.

1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai amžinojo poilsio atgulė Senųjų Rasų kapinių koplyčios kolumbariume.

2017 m. sausio 3 d. pradėjus Gedimino kalno šlaitų tvarkymo darbus, kalno aikštelėje atsitiktinai buvo rasti palaidojimai. Įsitikinus, kad tai 1863–1864 m. sukilimo dalyvių, kurie buvo nužudyti Vilniaus Lukiškių aikštėj palaikai, buvo pratęsta paieška ir atkasti 20-ies asmenų palaikai. Iki šio nepavyko surasti kunigo Stanislovo Išoros palaikų.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

gudams šventė       2019-11-24 15:40

Nereikia stebėtis, kad dominavo Gudijos tautinės vėliavos. Kostas Kalinauskas jiems prilygsta mūsų Jonui Basanavičiui,o jo kapas buvo nežinomas. Todėl jie plūdo, plūsta ir dar plūs į Rasų kapines. Kosto Kalinausko dėka nuo šiol Vilnius tampa viso pasaulio gudų piligrimystės vieta.
Vasarą vos nenuverstas Lukajedas pabūgo laidoti Svislačėje, greta brolio, nes susilauktų pikto skambučio iš Kremliaus. Aš jau nekalbu apie tai, kad Kostas Kalinauskas galėjo būti perlaidotas Raudonosios bažnyčios Minsko centre šventoriuje. Perlaidojimo Svislačeje atveju miestelis taptų augančiu turizmo centru. Kolchozo pirmininkas negalėjo nematyti naudos tame, bet po visų nuotykių su Vovano įgaliotiniu Gudijai Babičiumi, nusprendė neužsitraukti dar didesnės maskolių nemalonės.
Kad jūs žinotumėte, kiek visko teko perskaityti socialinių tinklų gudiškoje terpėje prieš laidotuves! Zianono Pazdniako ir panašių egzotiškų veikėjų įkvėpti “livinistai” netgi įtarinėjo, kad “žmudzinai” norės pasisavinti Kalinauską, buvo sapaliojamos visokios nesąmonės apie priežastis, dėl kurių lietuviai pasiūlė Kalinauską perlaidoti Gudijoje, ir taip toliau, ir panašiai. Bet viskas pasibaigė euforija ir padėkomis Lietuvai, nes tikrai buvo labai pasistengta, kad kuo daugiau gudų galėtų dalyvauti laidotuvėse. Jiems dabar tai be galo svarbu.

to klausimas       2019-11-24 14:10

kodėl neatsinešei vėliavos?

nepiktai       2019-11-24 12:26

pirmajai porai reiketu prisiminti arba pasikonsultuoti kaip reikia elgtis Sv.misiu metu

abc.       2019-11-23 23:00

gal bus įdomu paskaityti ūkininko patarėjo žurnalisto aleksandravičiaus pastebėjimus šia tema.

pavydui       2019-11-23 21:21

Nepavydėk. Vektoriai skirtingi ir jie niekada nepūs į vieną dūdą. Ten sakytojai pasirenka rašytojus (kalbų), o pas mus rašytojai pasirenka kalbėtojus. Bet gražius.

pavydu       2019-11-23 15:35

Stipri ir ugninga lenkų prezidento kalba, mūsiškio gražuolio - drungna,gerai,kad buvo dar prastesnė belaruso.

ah1       2019-11-23 14:04

reziume “prieš vėją nepapūsi”, “nepūsk prieš vėją nes lūpos suskils” pataria patarlina liaudies išminties lobynai.

Gerai,kad buvo nekremuoti        2019-11-23 12:51

tada,tai buvo rasti,ir kalno šlaito slinkimas turėjo prasmę?

Tvankstas       2019-11-23 11:46

Kuo skiriasi šiandienos pasipriešinimas Lietuvoje prieš paidofilų mafiją ?
Turime suprasti, kad po 150 metų bus pagerbti kovoję ir žuvę už vaikų teisę turėti neišniekintą vaikystę ?

Jules       2019-11-23 10:38

Kai Vokietijos dėka, kryžiuočių vaikaičių dėka, buvo sutriuškinta carinė Rusijos imperija Antrajame Žalgiryje ir jos pavergtos tautos po pralaimėjimo tame Žalgiryje iš jos išsivadavo, kas tada nutiko, nebežino mūsų inteligentai ir VU su VDU docentai, ir kartu su dezi LRT sapalioja apie Pavelą Avalovą, parsidavėliškai ir tyčia, ciniškai Bermontu(Bermondt) vadindami. Dizertyrų plėšikaujančias Gaujas vadina kažkokia bendra rusų ir vokiečių kariuomene, kurie tebuvo plėšikų gauja, dezertyravusi iš savo kariuomenių ir siaubusiu Baltijos šalis. Tas Bermondt mirė Niujorke, Amerikoje, kur niekas jo nei teisė, nei ką, o va Lietuvos Respublikos pirmąjį prezidentą gyvą ten bandė sudeginti - numarino. Tokio docentų idiotizmo ir Lietuvos inteligentų parsidavėliškumo už geras babkes seniai bebuvome girdėję. Žinoma, tai buvo neišsilavinusio mažaraščio nuomonė, ne daugiau.

Klausimas       2019-11-23 10:09

Kodėl niekur nesimatė Lietuvos Trispalvių, bet matėsi tik Žečpospolitos ir Lenkijos bei Baltarusijos tautinės vėliavos?


Rekomenduojame

Povilas Gylys. Kas Jums, profesoriau Janeliūnai?

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (III)

Algimantas Rusteika. Metodiniai patarimai. Subalansuota LRT indrėms ritutėms, bet tinka ir ... žmonoms

Geroji Naujiena: Kad vaikščiotume Viešpaties šviesoje!

Regina Terleckienė. Sukilėlio likimas. Iš carinių baudėjų nagų ištrūkęs sukilėlis

Tomas Baranauskas. Vienas faktas yra neabejotinas

Nuo bačkos. Europarlamantarė Aušra Maldeikienė: konservatoriai man verti pagarbos, nes ...

Vygantas Malinauskas. Griūna dar vienas propagandos stereotipas

Kamilė Šeraitė. Kas vagia Lietuvos istoriją?

Povilas Gylys. Kodėl vieni skandalai eksponuojami, o kiti pridengiami?

Ramūnas Aušrotas. Lyčių lygybės prievaizdų užmačios

Leonas Merkevičius. „Perversmininkų“ bylos naujienos

Tautos forumo rezoliucija dėl LRT laidos „Spalvos. Gėjai tėčiai“

Valdas Vasiliauskas. „Mūsiškių“ premjera: nei bravo, nei švilpimo. Nieko

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Liudvikas Jakimavičius. Ir pasklido kvapas

Rasa Čepaitienė. Baubinimas

Vokietija įveda sienų kontrolę: Europos be sienų svajonė žlugo negrįžtamai?

Vytautas Radžvilas. Ne rinkiminio turgaus prekeivių, bet kovojanti partija!

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva yra teisinė valstybė? (II dalis)

Pirmą kartą paskelbtas žydų žudikų Paneriuose sąrašas

Jie labai myli kultūrą

Algimantas Rusteika. Kodėl aš negaliu jos pamiršti?

Vytautas Sinica. Drakoniška? Absoliučiai. Proporcinga? Ne. Ar tai atgrasytų nuo atitinkamų pažeidimų ateityje? Neabejoju

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (II)

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva tebėra yra teisinė valstybė?

Geroji Naujiena: Mūsų Viešpats Jėzus Kristus – Visatos Valdovas

Kodėl signatarui sopa širdį dėl Lietuvos?

Liudvikas Jakimavičius. Kultūrininkai ar „kultūrininkai“?

Rolandas Kačinskas. Susipažinkime: Graikijos garbės pilietis Zygmantas Mineika – sukilėlis, kuriam motina antrąkart padovanojo gyvenimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.