Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Iš Tiesos.lt pašto. Laimonas Kairiūkštis: Pilietinė visuomenė – ar tinkamas laikas?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 3 d. 6:06

3     

    

Iš Tiesos.lt pašto. Laimonas Kairiūkštis: Pilietinė visuomenė – ar tinkamas laikas?

„Šiandien keikiamasi garsiai, net reiškiami ultimatumai „valdžiai“, kuri įsivaizduojama kaip priešiška jėga, nesirūpinanti paprastu žmogumi. Beveik trisdešimt metų valstybinės patirties rodo, kad tokia elgsena menkai veiksminga. Ji silpnina valstybę, nes nepatenkintieji nemato reikalo imtis asmeninės atsakomybės teikti siūlymus, ieškoti kontaktų su konkrečiais politikais, kad tie siūlymai būtų įgyvendinti.“ Tomas Daugirdas. „Lietuvoje nėra pilietinės visuomenės“, 2016, „Naujasis židinys-Aidai“/bernardinai.lt

Dažnas esame gavę pakvietimą ateitį į diskusiją, susirinkimą, kuriame bus aptariami tavo namo, sodų bendrijos, vaiko mokyklos, seniūnijos klausimai. Na, šiuo metu aš neturiu laisvo laiko, tuo metu būsiu užsiėmęs, turiu dalyvauti n-toje veikloje ir t.t. Taip skambėjo daugelio iš mūsų atsakymai.

Šiuo metu kaip niekada mes to laiko turime, turime ir galimybių, juk visi mes esame prisijungę prie globalaus tinklo ir tereikia tik įvesti naršyklėje susitikimo adresą. Sakote, nėra apie ką diskutuoti? Konsiliumas – kelių gydytojų pasitarimas – paprastai kviečiamas, kai neaiški liga. Jo metu tikslinama ligonio diagnozė, svarstoma jo būklė, gydymo būdai ir priemonės. Ar visiems aišku, kuo sergame, kaip jūs, jūsų vaikai gyvens rytoj? Ar jūs vis dar tikite, kad atskris gerasis skvarnėnas ir atneš jums duonos kasdienės?

Kas gi trukdo, ypač karantino metu, mums susirinkti, aptarti problemas, rasti geriausius sprendimus? Juk visi žinome, jog tiesa gimsta tik diskusijoje. 

„Lietuvoje pilietinė visuomenė neegzistuoja. Esama visuomeninio gyvenimo ir politinio gyvenimo, kuriuos jungia labai menkai įžvelgiamas pilietinio visuomeniškumo takelis.“Tomas Daugirdas. „Lietuvoje nėra pilietinės visuomenės“, 2016, „Naujasis židinys-Aidai“/bernardinai.lt

Gaila, bet nematau Lietuvoje profesorių, visuomenės veikėjų, politikų, kurie pakviestų šalies gyventojus į diskusiją. Taip į diskusiją, ne į reklaminę gražiai besišypsančių veidų akciją, ne į partijos steigimą, kuriame nutarimai jau būna iš anksto nutarti, ar spaudos konferenciją, kur tau aiškiai, „demokratiškai“ nurodo, kokią vėliavą išsikelti, kokią kaukę užsidėti.

Karantinas čia nieko dėtas, kaukes pradėjome vis dažniau dėvėti nuo 1994 metų, kai ypač padidėjo pilietinės visuomenės atskirtis nuo politikos. Politikai viską padarė, kd žmonių dalyvavimas politikoje būtų minimalus ir prie balsadėžių ateitų tik „valstybininkai“, bebrai, bebriukai, bebrienės, nes tik jie turi teisę žinoti, kaip mums visiems geriau gyventi.

Jei Lietuvoje randasi pilietinės visuomenės užuomazgos, tai jos iš karto uždusinamos, nes tai reali grėsmė valdžiai, nes visi sprendimai turi vykti už uždarų durų, svarstant kabinetuose po kilimu, vykstant aktyviems užkulisiniams sostų karams.

Kaip bebūtų gaila, bet tie švietėjai, profesoriai, filosofai, kurie turėtų aiškinti pilietinės visuomenės naudą, dalyvauti ją kuriant, kviesti, raginti žmonės susiburti, diskutuoti, kartu ieškoti šalies problemų sprendimų, užsiima tik politinės valdžios stiprinimu. Ir šie žmonės labai gerai supranta ką daro – jie juk protingi, išmintingi, bet visiškai neturi empatijos, jiems visiškai nusispjauti, kas bus su manimi ir tavimi, kas laukia mūsų šeimų. Jie pakvies tave į „pilietinę“  akciją, kai reikės išnešioti rinkimų lankstinukus ar nuleisti garą paremiant nieko nereiškiančią peticiją.

Nežinau, kiek dar reikės laukti, kol Lietuvoje atsiras inteligentija, kovojanti už savo šalies žmonės, tautos išlikimą. Tikiu, kad toks laikas ateis, ir trisdešimt metų vis didėjanti socialinė atskirtis bei skurdas, kai kas ketvirtas žmogus gyvena žemiau skurdo ribos, pradės mažėti. Lengvais laikais gimsta silpni žmonės, sunkūs laikai ugdo stiprias asmenybes.

Piešinys – Kęstučio Pabijuto.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2020-05-3 13:32

Stasy,o tu zvilgterek is uzpakalio,ziurek ir pamatysi ko dar nesi mates?

Kis       2020-05-3 13:31

kaip gaila ir juokinga tuo paciu,kai bernardinai.lt atsimena,kad Lietuvoje yra ir visuomene?Ar ne paveluota gerti borzomi?

stasys        2020-05-3 7:36

Tema str. įdomi . Gal atsiras gebančiu ir drąsiu į ją pažvelgti iš šono ..


Rekomenduojame

Rastas 1920 m. Mickevičiaus-Kapsuko laiškas atskleidžia Rusijos tikslus Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas. Liūdna, nes juk ES pradžia buvo visai kitokia

Raymond Ibrahim. Hagia Sophia: Turkų pasakos prieš istorinius faktus

Algimantas Matulevičius. Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

Nida Vasiliauskaitė. Žmonija progresuoja. Iš kur žinome?

Algimantas Rusteika. Lempučių filosofija

Neringa Venckienė informuoja

Algirdas Endriukaitis. Kas laukia nacijos, jei jos politikams nerūpi valstybės egzistencinis likimas?

Nuo bačkos. Majauskas: Su Ingrida už Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra moteris

Tomas Čyvas. Įdomu, kada radikaliai kairioji minia uždraus Bulgakovą?

Algimantas Rusteika. Ar turi teisę atbuvę tremtį žinoti savo skundikus?

Geroji Naujiena: Padauginame tik dalydamiesi

Rasa Čepaitienė. Verygos paradoksas

Raimondas Navickas. Tai NE fontanas, tai kitaip vadinasi!

Liudvikas Jakimavičius. Covido simptomas: „Aplink nosį vaikšto šeškas – nieko neužuodžiu“

Vytautas Sinica. Siūlyčiau, priešingai, Lietuvai pagaliau viešai ir deramai pagerbti LAF’ą

Alvydas Jokubaitis. Noras panaikinti visus prietarus yra pats didžiausias prietaras

Arvydas Anušauskas Fainai Kukliansky: „Tai jau su J.Lukša-Daumantu viskas gerai?“

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.