Dienos aktualija, Seimo rinkimai 2020, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Iš skaitytojų pašto: Artūras Skrinska. Utopinis rinkėjas

Tiesos.lt redakcija   2020 m. spalio 23 d. 23:55

9     

    

Iš skaitytojų pašto: Artūras Skrinska. Utopinis rinkėjas

Pasibaigus 2020 m. Lietuvos Respublikos pirmajam Seimo rinkimų turui ir matant partijų pagrindinę vertybę – valdžią, natūraliai kyla noras diskutuoti apie demokratiją ir rinkimus. Išties būtų keista, jei mes pripažintume evoliuciją visur, išskyrus demokratiją, bet ir ši sistema turi tobulėti.


Partijos flirtuoja viena su kita ne dėl vertybių, čia jų nėra, yra tik tikslas –  valdžia ir kraštutinė kairė, bet toks jau laikmetis. Partijos vadinasi visaip, tarsi atstovautų įvairioms pažiūroms: dešinei, centrui, kairei, tautinėms mažumoms, „KGBistams“, korupcionieriams ir panašiai – jų šiuose rinkimuose varžėsi net septyniolika.

„Laisvi“ norėjo „Laisvės“ partijos, kuri žada „laisvę“, tik paradoksalu, kad šalyse, kur šios politinės minties ideologija laimi, atsiranda stipri cenzūra – vadinamoji „neapykantos kalba“, taip pat ir „politinio korektiškumo“ pavidalu, bei stiprus smurto sparnas „Antifa“, kuris dažnai smurtauja prieš „laisvės“ idėjai nepritariančiuosius, o taip pat ir vaikų indoktrinacija, kad esą yra „69“ lytys, o tėvams, kurie nenori leisti „šviesti“, grasina vaiko teisių gynėjų tarnybos, esą tėvai riboją vaikų ugdymą.

Lietuvos socialdemokratų partiją į rinkimus vedęs už korupciją teistas G. Paluckas susilaukė rinkėjų palankumo taip pat kaip ir Lietuvos Liberalų sąjūdis (dar nesibaigus eks-lyderio E.Masiulio politinės korupcijos bylai). Pastarieji, „vertindami“ rinkėjų „budrumą“, į pirmąsias gretas pastatė buvusio KGB leitenanto dukrą Viktorija Čmilytę Nielsen. Apie Darbo partiją ir V. Uspaskich net pirštų gaila rašyt…

Rinkėjai rinko skirtingas partijas, bet išrinko visas beveik tų pačių vertybių – tai įrodė laimėjusių „konservatorių“ („dešiniųjų“) pirmininkas G. Landsbergis, pareiškęs esą jų vertybės nesiskiria nuo centro kairės „Laisvės“ partijos vertybių, ir su socialdemokratais (kaire) vertybės tos pačios, kas dėl Darbo partijos – dar neįsigilino į jų programą (suprask: vertybės gal ir sutampa).

O partija „Nacionalinis susivienijimas“, kalbėjusi Sokrato stiliumi, – jei darome prielaidą, kad teisybė yra aukščiau už gražbylystę, – krito prieš viešuosius ryšius.

Išvada A: kaip sako O. Koršunovas, „šių dienų magija – tai viešieji ryšiai“.
Išvada B: rinkėjai – politiškai iracionalūs.

Juk jei tu esi aukštos kvalifikacijos medikas, tai dar nereiškia, kad esi ir puikus fizikas ar autoelektrikas ir pan. Bet visi kažkodėl įsivaizduoja esantys puikūs politikos žinovai. Mano kukliu įsitikinimu, rinkėjai turėtų būti politiškai racionalūs, kitaip tai panašu ne į demokratiją, o ideokratiją, kur akli renka gražiausias spalvas.

Politiką ir rinkimo teisę turintis žmogus turėtų išmanyti filosofiją, sociologiją, istoriją, etiką, tarptautinius santykius. Su žmogumi, neišmanančiu šių dalykų, diskutuoti apie politiką yra tas pats, kas su daltoniku kalbėti apie spalvas. Jei nesipiktinate dėl to, kad pastariesiems daudžiama vairuoti, manau, ir mano pasiūlymas turėtų būti priimtinas.

Mano galva, išeitis yra utopinis, rotuojamas rinkėjas – vadinkime jį rinkiku. Kad jį atrinktume, piliečiai turėtų sutikti būti laisvanoriškai egzaminuojami. Panašiai vyksta Konstitucijos ar lietuvių kalbos egzaminas.

Taigi valdžią rinktų tik tam tikra dalis – išlaikiusieji geriausiai. Kurį laiką iki rinkimų ir po to jie negalėtų būti susisaistę su jokia partija ar politiku. Kad rinkikai atstovautų visiems, bent penktadalį jų galėtų sudaryti ir kiti, atsitiktine tvarka parinkti egzamine dalyvavę įvairių socialinių grupių piliečiai. Egzaminus turėtų rengti nepriekaištingos reputacijos komisija.

Išsirinkus aukštos moralės, išmintingus, idėjinius žmones į valdžią, manau, sumažėtų politinis apatiškumas, dėl to visuomenė išsiugdytų naujų idėjų ir lyderių.
Tai, ką aš siūlau, žinoma, ne panacėja, bet, manau, apie tai būtina diskutuoti, net jei tokius svarstymus galios pozicijoje esantys ir vėl marginalizuotų – kaip sako ispanai, „Leidimo nereikia tam, kuris gali be jo apsieiti“.

Nereikia jiems, nereikia ir mums.

Trumpai apie autorių: Artūras Skrinska – VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų magistras.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kisa,       2020-10-24 22:05

ką įkalei šįvakar?

Kis       2020-10-24 20:53

siulai ne tik isvaryti,bet ir burnas uzciaupti.Negi budamas magistru teiseje,esi protingesnis uz mane ,kad ir kosmosi srityje.As tau su tavo morale neleisciau rinkti iseiciau i protesto akcija ir viska sustatyciau pagal kosmosa?

amžina vertybė       2020-10-24 17:22

Tik žmogus sau yra valdžia. Gal būt tik ožė (ožys, avis, veršis) gali norėti sau svetimos nemeluojančios valdžios. Bet, taip sakant, todėl jis ir yra ožys.

Al.       2020-10-24 13:18

Bet taip jau ir yra - specialistai mums valdžią ir parenka. Mes tik užvizuojam.

tiek       2020-10-24 9:40

kairėcentrasdešinė politinę lietuvišką mišrainę laikas įvardyti tiksliau: tai dariniai ,vykdantys asocialų kursą piliečių atžvilgiu. Trumpiau - asocialai dievinantys ,kai juos vadina “partijomis” - mistiniais konservatoriais, dešiniaisiais, kairiaisiais .Tik “valstiečiai” ,kaip nekeista , pirmą kart praktiškai parodė dėmesį Lietuvą sukūrusiems , dabar į garbingą poilsį pasitraukusiems. Ale miškai…..:(

Prašalietis       2020-10-24 8:49

A.Skrinskui kaip ir visiems kitiems pseudovalstybiniuose dariniuose neišsivaikščiojusiems idiotiniams veršiams ” trūksta išsiugdytų naujų idėjų ir lyderių”, kurie juos vestų... Nors tautinę idiotinių veršių bandą “išsiugdyti” tautiniai komunistiniai, KGB-sąjūdiniai lyderiai nusidažę įvairiomis “politinėmis” spalvomis ir “apsiginklavę nesibaigiančiomis patriotinėmis idėjomis” vedžioja jau 30 metų.... Bet A.Skrinskui vis tiek norisi daugiau “demokratinio” kaifo, kuris būtų, jei dar gausesnė banda “lyderių savo gausiomis idėjomis” jį už nosies vedžiotų....

Jurgi,        2020-10-24 8:30

tu čia pats jau parašei? Jedinstveninkų draugija pačiam jau nusibodo?

marazmas       2020-10-24 7:47

kažkoks, juliaus Milaičio skaitiniai. Va, ir krūvelę jau tėkštelėjo - 6.34.

Kas nežino,        2020-10-24 6:34

kad KGB šiandien reali jėga? Tai žinodami šiandien net pradinukai nori tapt Tėvynės ir lietuvių išdavikais ir skundikais, kad užaugus visi keliai atsidarytų-būtų atviri. Galėtum baigt po penkias univerkės ir būt Covid specialistu arba profesoriumi.


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Andrius Švarplys. Pagaliau Facebookas bus paduotas į teismą dėl cenzūros

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.