Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Nida Vasiliauskaitė. Apie konspiratorių medžioklę

Tiesos.lt siūlo   2020 m. gruodžio 2 d. 0:00

3     

    

Nida Vasiliauskaitė. Apie konspiratorių medžioklę

DELFI.lt

Jei pasakyčiau, kad šiandien kas trečias tekstas medijose – apie „tuos kvalius“, kurie tiki (jūs tik pagalvokite!) nesuvokiamomis nesąmonėmis (kad Žemė plokščia, kad 5G pavojinga, kad skiepai kenkia, klimatas nešyla, rusai nepuola, politikai meluoja, rinkimai JAV suklastoti, Covid-19 nėra, kaukės nepadeda, o pasaulį valdo reptilijos iš Mėnulio…) – nedaug tesuklysčiau: na, gal kas antras.

Žanras bus arba „Šviesos riteris Proto ietimi smeigia Tamsybių drakoną“, arba orus ekspertinis įspėjimas apie neatsakingų šnekalų lakstymo be priežiūros viešumoje pavojus, arba „Tiesiog pažvenkime!“.

Aštrioji Proto ietis visada vienu ypu susmigs į visą išvardintą paketą: negali gi būti, kad abejojantis kaukių efektyvumu netikėtų reptilijomis ir negarintų acto, kad reginti JAV demokratijos griūtį akis nemirksėtų rusiškai, o stokojantys „pasitikėjimo valdžia“ nevyniotų savų smegenų stokojančių galvų į aliuminio foliją. Tiesiog negali: bet kuriam išsilavinusiam žmogui akivaizdu iškart, o kvailiams neišaiškinsi, ir laiko gaišti neverta.

O bet tačiau laikas gaištamas – su tokia energija ir aistra, lyg specialios darbo vietos šiems Šviesos riteriams būtų sukurtos: nežino jie nuovargio – rašo ir rašo, griauna, sprogdina, demontuoja ir demaskuoja, o Prietarų drakonas kaip gyvas, taip gyvas.

Nieko neteigiu: gal ir nesukurtos, gal jie nemokamai, grynai iš idėjos neša Rytų Europos Inteligento naštą – būti žibaline lempa kaimiečio pirkioje, neleisti jam klupinėti. Nes „kas, jei ne mes“? Nejau mes kokie individualistai, kad logiką, žinias, erudiciją pasilaikytume vien sau?

Nejau neatsakome už naciją ir valstybę? Argi ne mūsų šie paklydę žmoneliai? O gal nes čia – puiki proga tą savo erudiciją bei ilgai lavintą workshopuose kritinį mąstymą minimaliais kaštais pristatyti plačiai visuomenei: žiū, aš tas, kuris mąsto! Turiu juk būti protingas, jei visiškomis kvailystėmis netikiu!

Dabar rimtai: kaip – iš jo paties perspektyvos – paaiškinti šitą triūsą? Kodėl tiek protingų burnų beria tiek dar protingesnių žodžių, idant persvertų labai kvailų (ir jokio socialinio svorio neturinčių, nes kas gi tokius gerbia?) subjektų dar kvailesnes kalbas? Kaip persvertų? Argumentais? Labai kvailam (įsivaizduojamam) subjektui ir argumentų reikia kvailų, t.y. suprantamų, bet tada Šviesos riteris rizikuoja pavirsti (ir pavirsta) raišu kaimo blondinu – nėmaž neišmanesniu už savo priešus, ir mūšis tęsiasi.

Ir priešai laimi, kadangi kvailybei nuneigti mesta alternatyvi kvailybė tik pastiprina pirmąją (kurį „mitų griovimą“ beatsiverstume – pamatysime tik kritikos neatlaikančius arba išvis kitaip nei autoritetu neparemtus naivius teiginius, griaunamos pažiūros neišmanymą arba tyčinį neadekvatų pristatymą, atsakinėjimą ne į tuos klausimus arba laužimąsi pro atviras duris).

Straipsnio tęsinį skaitykite DELFI.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2020-12-2 7:54

... mažos problemos dengia dideles. Jūs autore , kai vakare grįžusi namo eilinį kartą išklausote kaimyno priekaištus žmonai , už sienos, dėl neskanios pagamintos vakarienės, juk nepuolate sau aiškinti jog tai elementarus psichologinis smurtas prieš moterį , pavyzdys. O gal aš klistu ..ir ta pati autorė skaniai gaminti nemoka ir to vargšo kaimyno bėdos jos visai nedomina . Kažkokie niekai.

Moterys isgelbes Lietuva       2020-12-2 5:41

Stai kodel Lieutva gyva. ..
Diskusijos tesiasi….
Aciu Nidai!

ah1       2020-12-2 3:05

nu jo, kosmoso nėra bo kosmosas tai tvarka, o betvarkė tai xaosas, o xaose - xaosas, o kur xaosas ten pragaras o kur pragaras ten pragaro taisyklės… Vienu žodžiu xaosas tai ozys…
Jei po kaklu pasikabinai azio bafameto karūną tai kam tarnauji?

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.