Geopolitika, Europa

Iš propagandos frontų. Guy Verhofstadas įsitikinęs: liberaliajai demokratijai Lenkijoje iškilo reali grėsmė

Tiesos.lt redakcija   2017 m. kovo 31 d. 1:33

12     

    

Iš propagandos frontų. Guy Verhofstadas įsitikinęs: liberaliajai demokratijai Lenkijoje iškilo reali grėsmė

Ketvirtadienį, kovo 30-ąją, Lietuvos nacionalinio transliuotojo portalas LRT.lt paskelbė publikaciją „G. Verhofstadas: liberaliajai demokratijai Lenkijoje iškilo reali grėsmė“, pasirodžiusią portale project-syndicate.org Romos susitikimo išvakarėse kovo 24-ąją pavadinimu „Defending Liberal Democracy in Poland“.

Joje Guy Verhofstadas, buvęs Belgijos ministras pirmininkas, dabar vadovaujantis Europos Parlamento liberaliai ALDE frakcijai, šių metų kovo 1-ąją išleidęs brošiūrą „Paskutinis Europos šansas: kodėl Europos valstybės turi sudaryti tobulesnę sąjungą“ („Europe’s Last Chance: Why the European States Must Form a More Perfect Union“), samprotauja apie politinę situaciją, susiklosčiusią suverenioje šalyje – Lenkijos Respublikoje, kai demokratiniuose rinkimuose prieš porą metų į valdžią atėjo Teisės ir teisingumo partija (TTP), rinkėjams pasiūliusi neliberalią programą ir pelniusi jų pasitikėjimą.

Jau pirmojo sakinio burtažodžiai – 2015 m. į valdžią atėjusi TTP esanti „populistinė“ ir ji pradėjusi „sisteminį puolimą prieš šalies liberaliosios demokratijos institucijas“ – abejonių nepalieka: bus dėstoma vienos ideologijos požiūris. Antrojo sakinio kategoriškumas ir apibendrinimai – „TTP ėmėsi riboti Lenkijos konstitucinio teismo įgaliojimus, be paliovos kėsinasi į teisėjų nepriklausomumą ir siekia nutildyti spaudą“ – irgi iškalbingi: tekste bus rūpinamasi ne šiaip demokratija, o tik liberaliąja, ir tai bus daroma be didesnių skrupulų.

Toks „užkalbėjimas“ tęsiasi ir antrojoje pastraipoje, kurioje ne tik informuojama, kokia bausmė laukia Lenkijos – „Europos Sąjunga prieš Lenkiją pradėjo procedūrą dėl teisinės valstybės principo pažeidimo“, bet ir atviraujama: „Tačiau kol kas pastangos priversti TTP pakeisti savo vis labiau autoritarinę politiką neatnešė sėkmės“. Sutikite: tas atvirumas, su kuriuo pripažįstamas pagrindinis sankcijų tikslas – priversti suvereno pasitikėjimą gavusią partiją atsisakyti savo politinės dienotvarkės – glumina: negi prievartinis liberaliosios demokratijos gynimas nepanaikina pačių liberaliosios demokratijos prielaidų?

Kam skirtos kitos dvi pastraipos, lieka neaišku. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog ir toliau plėtojama „liberalų skundo“ ir „Lenkijos skundimo“ tema: iš to, ką rašo G. Verhofstadas, ima atrodyti, kad jei ne Lenkija, ES viršūnių susitikime Romoje būtų vykusios rimtos diskusijos („Susitikime buvo planuojama aptarti ES ateitį, atsižvelgiant į svarbius rinkimus ES valstybėse narėse, į Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES procesą, į neaiškią santykių su naująja JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija perspektyvą ir į 60-ąjį Romos sutarties jubiliejų“), „[t]ačiau numatytas diskusijas teko atidėti į šalį, nes paskutinę minutę Lenkijos atstovai TTP pirmininko Jaroslawo Kaczynskio nurodymu pareikalavo, kad buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas būtų atstatydintas iš Europos Vadovų Tarybos pirmininko pareigų“. G. Verhofstadas žino ir tokio Lenkijos reikalavimo motyvus: asmeninis J. Kaczynskio kerštas („J. Kaczynskis seniai siekė atkeršyti D. Tuskui, vadovaudamasis konspiracine teorija, kad D. Tuskas kažkaip prisidėjo prie jo brolio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio žūties per lėktuvo katastrofą 2010 m. netoli Smolensko.“). Bet tikrasis kerštautojas išsiduoda net nemėgindamas nors kiek pridengti savo „demokratinės“ piktdžiugos: „Tačiau J. Kaczynskio politinis sąmokslas žlugo. Lenkijos valdžia buvo pažeminta – D. Tuską parėmė 27 iš 28 ES valstybių narių, ir jis buvo perrinktas antrai kadencijai“.

Kaip ir dera „liberaliam demokratui“, daroma „logiška“ išvada: Lenkija neturi jokios teisės vykdyti antiliberalią politiką, tiksliau – savarankiškai spręsti, kokią politiką ji įgyvendins („Pasak autoriaus, jei ES nesiims ryžtingų ir vieningų veiksmų, dabartinė Lenkijos valdžia ir toliau įgyvendins antiliberalią politiką. Nėra jokių abejonių, kad TTP stums šalį į vis gilesnę konstitucinę krizę ir, siekdama toliau silpninti demokratines institucijas, ims dar labiau varžyti pilietinės visuomenės gyvenimą ir politizuoti teisingumo sistemą“), o ES privalo padaryti viską, kad „liberalioji demokratija“ būtų apginta („ES turi atsisakyti iliuzijos, kad problema išsispręs savaime, ir, kol nevėlu, pradėti ginti liberaliąją demokratiją Lenkijoje“).

Tad ką daryti? G. Verhofstadas nesismulkina – siūlo dvi priemones: stabdyti numatytų Lenkijos programų finansavimą iš struktūrinių fondų („Pirma, ES politikos formuotojai turėtų apsvarstyti galimybę nustatyti, kad ateityje struktūrinių fondų lėšos būtų išmokamos tik toms šalims gavėjoms, kurios laikosi teisinės valstybės principo. Europos Komisijos oficialiaisiais duomenimis, 2014–2020 m. laikotarpiu Lenkijai numatyta skirti 86 mlrd. EUR lėšų pagal 24 skirtingas nacionalines ir regionines programas. Šios lėšos, kurios turėtų būti panaudotos infrastruktūros investicijoms, aplinkos apsaugai, taip pat mažųjų ir vidutinių įmonių konkurencingumui didinti, sudaro daugiau kaip ketvirtį visų šioms reikmėms numatytų ES išteklių. Ir valstybėms narėms, kurios neužtikrina teisinės valstybės principo, toks finansavimas turėtų būti stabdomas“) ir atimti „balso teisę, kol šalies valdžia nepakeis savo antiliberalios politikos“.

Ir šių priemonių ES „privalo imtis“ – tik įsiklausykite! – „ne tam, kad nubaustų Lenkijos žmones, o kad apsaugotų vieną iš savo pamatinių principų“ – teisinės valstybės principą.

Baigdamas G. Verhofstadas nepamiršta kreiptis ir į „Lenkijos žmones“: jis jų bausti visai nenori, bet… „Ar Lenkijos žmonės yra pasirengę stovėti nuošalyje ir stebėti, kaip jų šalis ima skursti ir tampa vis labiau izoliuota dėl to, kad J. Kaczynskis siekia įgyvendinti savo fantazijas ir nepaiso liberaliosios demokratijos idealų, įtvirtintų šalies konstitucijoje?“

Ir čia pat pats atsako – dar vienu burtažodžiu: „Nes tik Lenkijos žmonės gali nulemti savo šalies likimą“.

Ir išreiškia viltį – it koks komunizmo statytojas jis viliasi, kad „Lenkijos žmonės“ ims protestuoti prieš savo netikėlius autoritarus ir už Lenkijos šviesų rytojų Europos Sąjungos sudėty („Reikia tikėtis, kad jie išeis į gatves, protestuodami prieš vis didėjantį šalies valdžios autoritarizmą ir siekdami šviesesnės Lenkijos ateities Europos Sąjungoje“).

„Kai tai įvyks, jie [protestuojantys žmonės] turėtų žinoti, kad ES juos tvirtai remia“, baigia savo „demokratinius užkalbėjimus“ G. Verhofstadas.

* * *

Kad taip samprotauja Europos Parlamento liberalios ALDE frakcijos vadovas, ko gero, nieko neturėtų stebinti – jis nuosekliai dėsto savo įsitikinimus ir kalba iš tų galios pozicijų, kurias jam pavyko užimti (kas skaito angliškai ir nori palyginti, žr. ČIA).

Kitas klausimas – kodėl Lietuvos nacionalinio transliuotojo portale LRT.lt šis tekstas skelbiamas būtent taip – susitapatinus, be menkiausio atsiribojimo?...

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Palaukau       2017-04-1 14:40

kaimynus lenkus, jei jie atsilaikys, gal ir mums bus šiek tiek lengviau prieš eurobiurokratų invaziją atstovėti. O mūsų valdžiukėje sėdintys tik ir uosto, iš kur vėjas pučia.

C-fam       2017-04-1 9:37

Dear Colleague,

C-Fam’s remarkable deputy research director, Dr. Rebecca Oas, has worked her magic again with an analysis of UN human rights system’s preoccupation with homosexuality and abortion. Her analysis shows, however, that less than 25 (out of 193) UN Member States are hung up on homosexuality. Most of the pressure comes from these mostly western countries.

A UN side-event shows the cowardice and deception of powerful UN actors when it comes to abortion. The UN Population Fund, along with Spanish activist groups, spoke out on “sexual and reproductive rights” but then refused to answer if those “rights” include a right to abortion. They refused, repeatedly to answer, but everyone knows where they stand. Dr. Marianna Orlandi reports.

We had a big win at the UN Commission on the Status of Women that just ended. On Monday begins the UN Commission on Population and Development and another massive fight over abortion and homosexuality, along with such nasty ideas as “comprehensive sexuality education” (keep your kids far away from that one!). We sure could you use help: http://www.c-fam.org/donate .

Spread the word. Be brave.
Yours sincerely,
Austin Ruse, President
https://c-fam.org/friday_fax/analysis-shows-tiny-number-un-member-states-obsessed-homosexuality/
https://c-fam.org/friday_fax/un-secretariat-unfpa-show-hand-abortion-rights-feminist-conclave/

"...kodėl Lietuvos nacionalinio transliuotojo port       2017-04-1 9:25

Tai kad Lietuvoje jau senokai nebėra NACIONALINIO transliuotojo. Taip ,kažkada buvo tikras , nacionalinis ,lietuviškas „Lietuvos radijas ir televizija“.Vietoj jo dabar turime kažkokį “Ėlėrtė” ,kuris kažkodėl tai save tituluoja garbingu titulu “Nacionalinis”.

Marginalas       2017-04-1 1:44

Šunsnukiams nepatinka Jaroslavas Kaczynskis vien tuo, kad jau atskleidė savo brolio nužudymo prie Smolensko kremlinius vykdytojus ir artėja prie Tusko demaskavimo. Ogi demaskavus Tuską, paaiškės ir tikri Lecho Kaczinskio bei nacionalinio elito likvidavimo užsakovai Vakaruose.
Taigi “liberalioji demokratija” nuo įprastos sodomodemokratijos matyt skiriasi tuo, kad suteikia valdžiažmogiams pilną laisvę blokuoti bet kokią tiesą apie jų nusikaltimus ir smerkti neklusniuosius, drįstančius tą tiesą atskleisti vergų masei, kuri turi gyventi su užčiaupta burna ir tik dauginti visas jai per melasklaidą diktuojamas polit(dez)informacijas.

Pikc       2017-03-31 23:07

Iš tikrųjų, labai įdomus variantas - “mūsų” liberastinė purvasklaida su visom atitinkamos “orientacijos” partijom (libkonais, liberastais, “socdemais” ir pan.) be muilo lenda lenkams užpakalin dėl jų šovinistinių reikalavimų Lietuvai - bet kaip pasiutę šunys loja ant tų pačių lenkų demokratiškai išrinktos valdžios, vos tik Briuselis ką nors viaukteli (arba net jeigu jie PAGALVOJA, kad Briuselis galėtų viauktelėti). Mano akimis žiūrint, tai pati žemiausia, visiškai degradavusio baudžiauninko pozicija: kol lenkai “raunasi” ant Lietuvos - tada tų padarų akyse lenkai yra “ponai”, ir todėl jiems būtina pataikauti, bet kai įsikiša Briuselis - ten jau didesni ponai, ir tada JIEMS reikia pataikauti (t.y. loti ant “mažesnių” ponų - lenkų). Man trūksta žodžių apsakyti, kokią panieką ir pasišlykštėjimą aš tiems padarams jaučiu.

Jadzė       2017-03-31 19:36

Po šito ponaičio pareiškimo siūlau vartoti terminą “Totalitarinis Briuselis”.

Tarabilda       2017-03-31 15:38

Pardon. Sakinį skaitykite: ” Ir kokiu pagrindu remiantis skleidžiama agitacija prieš kaimyninę mums valstybę, kviečiant net versti teisėtai išrinktą jos valdžią.

Tarabilda       2017-03-31 15:35

Šitas paukštelis Briuselyje ir diktuoja muziką, ir diriguoja. Bala jo nematė, bet įdomus kitas dalykas, kaip taip atsitinka, kad mūsų visuomeninis transliuotojas be jokio prierašo susitapatina su šito niekšelio totalitarine propaganda ir agitacija. Ar tokia ir yra mūsų valstybės pozicija? Ir kokiu pagrindu remiantis agitacija prieš kaimyninę mums valstybę, kviečiant net versti teisėtai išrinktą valdžią.
Netelpa galvoje.

VaidasVDS       2017-03-31 9:33

Štai iki ko prisigyvenome - neliberalus liberalas skelbia neliberalias idėjas apie liberalizmo neliečiamumą, visiškai suvaržant kitokią nuomonę ar kitokias pažiūras.
Ir tai vadinama ES vertybe.
Kažkas (o iš tiesų labai daug kas) yra labai smarkiai paklydęs bet kokiose vertybėse.
Dvasinė išmintis sako:
“Nežabojama savivalė ir nevaldoma saviraiška prilygsta nesutramdytam savanaudiškumui, nedieviškumo viršūnei. Laisvė be drauge einančio ir nuolat augančio savojo aš nugalėjimo yra egoistinės mirtingojo vaizduotės prasimanymas. Savuoju aš motyvuota laisvė yra koncepcinė iliuzija, žiauri apgaulė. Savivalė, besislepianti laisvės apdarų maskarade, yra gėdingos vergystės pranašas.”
—-
Gal ir sunku bet kokiam savavaliautojui tai suvokti, bet kol žmonių grupės kurs savąsias žmogiškas ideologijas ir bandys jas pateikti visuomenei kaip neklystančias ir tobulas, tol ir egzistuos toks stebėtinas nepakantumas kitokiai nuomonei ir kitokioms pažiūroms, kartu kviečiantis tokioms priemonėms, kaip nubausti, netgi bet kokiu būdu pakeisti suverenios valstybės įstatymus ar visą teisinę sistemą, kuri atitiktų siauros (vienos pakraipos) žmonių grupės pažiūras. Tai daug labiau panašu į visiškai neliberalų totalitarizmą...

Nu ir niekšas       2017-03-31 7:10

Jis skaito kad liberalai tai demokratinė institucija. Vyt juos iš EP.

Lenkai šaunuoliai       2017-03-31 7:02

O kada Lietuvoje dinks liberalioji demokratija kartu su liberastkonserviniais? Jau seniai laikas būtų juos nušluoti nuo Lietuvos padangės. Tai niekšų niekšai.

Lenkija nuo       2017-03-31 6:47

liberalios demokratijos plėšia susidievinimo skraistę  ir liberalią demokratiją pastatys į savo vietą lygioje gretoje tarp kitų pasaulėžiūrų.Popiežiaus Tėvynės šalyje liberalų stabas verčiamas nuo pjedestalo.Viskas normalu.Taip ir turi būti.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Raimondas Navickas. Prasideda…, arba „Eikite ... su savo ‘Black lives matter’ afera“

Vytautas Sinica per Marijos radiją. Ką šiandienos žmogui sako istorinės atminties ženklai: paminklai, memorialinės lentos, atminimo aikštės?

Nacionalinis susivienijimas. Apie cenzūrą ir Lukiškių aikštę

Rasa Čepaitienė. Kaltė ir įniršis

Geroji Naujiena: Palikti iki pjūties

Iš propagandos frontų. Užkalnis: pagaliau Lietuva atsiveria imigrantams. Pasitinku su gėlėmis

Raimondas Navickas. Versli moteris – kiekvieno politiko svajonė

Joana Noreikaitė. Liepos 17-toji

Dar viena 17-oji Simono Daukanto aikštėje: kas išgirs ir atsakys, ar dar gyva Deimantė?

Justas Mundeikis. Imituokime socialinį dialogą. Antra dalis

Algimantas Rusteika.Tikras lietuvis viską, kas jam sakoma, užmiršta per savaitę

Vytautas Sinica. Europa, kurios gėdijasi tariami euroentuziastai ir kurią taip mylime mes, ‘euroskeptikai’

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.