Prezidento rinkimai 2019, Demokratija ir valdymas

Iš Prezidento rinkimų pasitraukusios Aušros Maldeikienės klausimai pasilikusiems ir pažadas: „Kovosiu kitaip. Dabar jau gerokai žiauriau ir atviriau“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. vasario 2 d. 23:44

21     

    

Iš Prezidento rinkimų pasitraukusios Aušros Maldeikienės klausimai pasilikusiems ir pažadas: „Kovosiu kitaip. Dabar jau gerokai žiauriau ir atviriau“

Atsakau visiems tiems, kurie klausėte, kodėl palikau rinkimų lauką. Ir ypač tiems, kurie dėl to nusivylėte. Aš tikrai neketinu nuleisti rankų, bet kovosiu kitaip. Dabar jau gerokai žiauriau ir atviriau. Be vadinamųjų mandagybių ir visokio kitokio „melo“, kurį inspiruoja noras patikti ir įtikti, o ne kalbėti tiesą.

Kodėl palikau prezidentines lenktynes?

Pirma, yra formalios, iš esmės antrinės priežastys – parašai, pinigai, reitingai, palaikytojai, etc. etc. etc. Priešingai, nei įprasta kalti į mažai išsilavinusios abejingosios daugumos galvas, tai tik išvestiniai dalykai.

Antra. Svarbesnė ir tikrai gilesnė mano pasitraukimo priežastis – debatų logika ir jų vedėjų abuojas cinizmas. Man tikrai buvo gėda ir už kėdėje išsidrėbusį ir absoliučių niekų Utenoje klausinėjantį Aidą Puklevičių, ir už nuobodžiaujantį Paulių Gritėną Vytauto Didžiojo universitete, uždavinėjanti kažkokius smulkius, jam pačiam akivaizdžiai neįdomius klausimus. Abu tuos žmones gerbiau. Gaila, bet ... tiesa man brangesnė už saldų padlaižiavimą, juolab laikas baigiasi. Istorijos laikas, turiu galvoje.

Tikrai geriau atrodė Rasa Tapinienė KTU salėje, bet klausimų lygis (juos, kaip suprantu, rengė KTU akademinė bendruomenė ir jos lyderis Ainius Lašas) domėjosi tik patiems svarbiais aukštojo mokslo klausimais, tarsi visiškai pamiršę prigimtinę akademiko prievolę būti aukščiau minios ir asmeninio savanaudiškumo. Man iš esmės tapo visiškai aišku, jog jokių rimtų debatų tikrai nesulauksime, kai sužinojau, jog jų vedimas vėl pavestas jakilaičiams ir pumprickaitėms. Nepykit, bet tai tereiškia, jog debatų nebus, o išdrįsęs pasakyti, ką manai esant svarbiu dalyku, būsi tamsuolio „žurnalisto“ auklėjamas. Aš tokio auklėjimo jau mačiau anais sovietiniais laikais prie ruso, tai nenoriu valstybės gėdos dauginti.

Tačiau svarbiausia kita. Taigi, trečia. Prezidentines kovas palieku todėl, kad, deja, man nepavyko inspiruoti jokių rimtų debatų net pateikus rinkimų programą. Akivaizdu, jog Lietuvos intelektualai, jei tokių liko, tyli (bijo????), ir komentarai nusirita iki krupavičių, baršauskų, etc. lygio pigaus plagiato vienas iš kito kelių lėkštų šūkių, kurių jie net nebando kažkaip pagrįsti, juolab analizuoti pasauliniame kontekste.

Na, ne valytoją, ne sodžiaus pirmininką ir net ne miesto merą ruošiasi rinkti Lietuva. Dabartinis prezidentas ateina valdyti šalį tuo metu, kai pasaulis iš esmės kasdien vis labiau artėja prie globalių tektoninių politinių lūžių:
• JAV pasitraukia „į namus“ (America first);
• JAV santykiai su ES formuojami per naudos (visų pirma, ekonominės) prizmę ir įtampa tarp šių centrų toliau augs, patinka tai mums ar ne, ir, nebeapgaudinėkime savęs, tą įtampą kelia tikrai ne vien Rusija;
• dviejų plotmių geopolitinę erdvę keičia mažiausiai keturių geopolitinių centrų struktūra: vietoje branduoline galia paremtos pusiausvyros tarp JAV ir SSSR bei liberalios demokratijos priešpriešos likusiam pasauliui ateina JAV, ES su daug išcentrinių jėgų, Kinija, Rusija. Paveikslą dar labiau skaido atskiri besiformuojantys ir kol kas labai neapibrėžti galios centriukai (Šiaurės Korėja, Iranas, Irakas, Turkija(?), Šiaurės Afrika, etc.);
• protekcionizmo stiprėjimas keičia vadinamąją laisvąją prekybą (Vašingtono konsensusą) ir grįžta merkantilizmo laikai;
• liberalioji demokratija, kurioje teisės viršenybė atrodė neatsiejamai sulieta su demokratija, yra keičiama į demokratiją be teisės viršenybės, ir ateina dešiniojo populizmo laikai.

Gyvename laikais, kai istorija tik prasideda ir į politiką grįžta politika. Elitinius technokratus (lietuviškai jie vadinasi „specialistais“) keičia politikai. Prezidentas ateina vesti Lietuvos per audringą pasaulio jūrą, kurioje kasdien keičiasi ir bangų lygis, ir srovių kryptis, ir veikimo logika.

Jeigu turėtume žurnalistų, jie jau vakar būtų visų pretendentų klausę, o ką reiškia Lietuvai JAV pasitraukimas iš vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties. Klausimo negirdėjau.

Prezidento rinkimai prasidės, kai imsime kalbėti apie ateitį iš ateities perspektyvos. O mes įsikalinę praeityje ir primityvių neįvykdomų pažadų žarstyme.

Net mano mylima Ingrida tada, kai jau seniai privalo kalbėti savo tautai apie rimtus dalykus, vis dar žada pradėti tartis ir susitarti. Tai kad ne laikas kalbėti apie tai, kokias daržoves būsimam baliui auginsime, kai svečiai prie stalo sėda.

Dabartinė prezidentinės kovos taktika neturi jokio gilesnio turinio, nes kandidatai neformuluoja jokių savo strateginių tikslų, išskyrus ganėtinai lėkštą siekį įsitaisyti Daukanto aikštės rūmuose. Klausimas, kuris čia įdomiausias, yra klausimas: o ko ten eiti?

Atsiribojant nuo viešojoje erdvėje vykstančios prezidentinės kampanijos „analizės“, kuri iš esmės paremta primityviais viešųjų ryšių triukais, pirma reikėtų apibrėžti prielaidas, kurios formuotų esamą rinkimų kontekstą bei tai, kaip kandidatas vertina esamą geopolitinę situaciją.

O dabar, kokias matau tikras problemas, su kuriomis neišvengiamai susidurs būsimas Lietuvos vadovas. Kai eisite prie rinkimų urnų, pagalvokite, ar tikite, kad tas žmogus sugebės išlaviruoti tarp daugybės rifų.

Prikabinu tezes apie tai, kokie klausimai, mano galva, šiuo metu svarbiausi Lietuvai ir kokius klausimus dabar turi klausti bent minimaliai išsilavinęs ir savo valstybę mylintis žurnalistas, debatų vedėjas.

1. Lietuvos Prezidento galios priklauso ir nuo Konstitucijos, ir nuo konkretaus asmens gebėjimo jas sukaupti savo rankose. Taigi, klausimas kandidatui, kokio valdymo stiliaus – demokratinio ar autoritarinio – ir kodėl laikysitės?

2. Klausantis šiuo metu vykstančių vadinamųjų debatų akivaizdu, kad daroma klaidinga prielaida, kad cituojant Francisą Fukuyamą, jo „istorija jau pasibaigė“. Tiek klausimai, tiek atsakymai sukasi apie tai, kaip keliausime į šviesų rytojų ir tai tereiškia, jog mes pernelyg optimistiškai ir labai naiviai vertiname pasaulio padėtį.

Pretendentai į Lietuvos valstybės vadovus turi aiškiai formuluoti iššūkius, su kuriais jie ketina susidurti per savo prezidentavimą. Taigi, įdomūs ne atsakymai apie tai, kaip kokiame nors Utenos rajone stimuliuoti jaunimo norą verslauti (konkretus pavyzdys iš konkrečių prezidentinių (?) „debatų“), o kokį pasaulį pretendentas mato 2024 ar net 2029 metais ir kaip tame naujame pasaulyje ketina išsaugoti Lietuvos nepriklausomybę bei jos Konstitucinius principus.

Taigi, klausimas kandidatui, kokias rimčiausias grėsmes jau artimiausiu metu teks įveikti Lietuvai santykiuose su kitomis pasaulio valstybėmis? Kap galima plačiau ir nuosekliau, su visomis povandeninėmis srovėmis.

3. Dabartiniame pasaulyje tarptautinėmis sutartimis kontroliuojama pasaulio tvarka, kurią iki šiol „prižiūrėjo“ JAV, dekonstruojama ir pereinama prie dvišaliais mainais grįstos tarptautinės politikos ir tai jau per artimiausią dešimtmetį iš esmės pakeis pasaulio geopolitinį vaizdą.

Taigi, klausimas kandidatui, kur ir kokios povandeninės srovės čia laukia Lietuvos ir kaip reikėtų elgtis?

4. Lietuvos socialinis ekonominis modelis, pagrįstas žema pridėtine verte ir išskirtine pajamų ir turto nelygybe, „nebepatemps“ dar poros dešimtmečių ir jis atvirai graso valstybės nepriklausomybei.

Kita vertus, dabartinis Lietuvos socialinis ekonominis modelis tiek priklauso nuo senųjų technologijų, kad dar dešimtmečio neišlaikys ir visų pirma tarptautiniame lygmenyje: tarkime, proteguodama savo vežėjus Lietuva nenori matyti Prancūzijos vežėjų, kurie irgi balsuoja. Tik labai naivus žmogus gali manyti, kad Prancūzija ir Vokietija savo rinkimų programose įsirašys „Linavos“ savininkams naudingus dalykus, o mąstant iki galimos tokios vienos, tegul ir įtakingos, Lietuvos interesų grupės pageidavimų aptarnavimo atomazgos – mus gali tiesiog paprašyti palikti Sąjungą.

Taigi, klausimas kandidatui, kaip ketinate realizuoti savo Konstitucines galias bandydamas eliminuoti arba sušvelninti valstybės išlikimui grėsmingus gilesnius struktūrinius lūžius.

5. Pretendentas turi aiškiai formuluoti, už kokius principus jis kausis iki galo, nes būtent vertybinių visuomenės nuostatų pokytis galiausia gali grasinti ir Lietuvos nepriklausomybei. Tarkime, jeigu Lietuva pasuka Vyšegrado kryptimi, ji nori nenori tampa Lenkijos vasalu (savotišku jaunesniuoju broliu) ir tai labai tikėtina galutinai suskaldo Baltijos valstybių, tegul ir tariamą vienybę, nes Estija pasuks Skandinavijos link.

Taigi, klausimas kandidatui, kaip vertinate teisės viršenybės principą ir valdžių balansą? Koks Prezidento veikimo stilius šiuo metu būtų naudingiausias valstybės suverenumo išsaugojimui? Kodėl?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-02-5 0:30

to “StasysG     2019-02-3 19:37”. Per daug gerai galvoji, gal ir supranta, bet PRSIŽIOTI tai tema nesgeba. O apie tai ji yra INFOMUOTA, kaip ir kiekvienas kitas Seimo narys be IŠIMČIŲ. O gal Jums StasyG kas nors dar neaišku?

stasys        2019-02-4 13:27

2019-02-4 12:35 kandidatas ? sutinku . Bet kandidatas su partiniais resursais rinkimuose tai jau išimtis . Sąlygos rinkimuose turėtu būti maksimaliai suvienodintos , aišku tai teorija ..taip kaip renkame valstybės vadovą kuriam privalu turėti visus tuos lyderiui privalomus turėti atributus , jūra iki keliu ir. t.t. Kaip atrodo tos lenktynės kai gružliai lenktyniauja o lydekos spokso šone ?

stasiui       2019-02-4 12:35

Klaidinate, bet labai jau neprotingai: Konstitucija kalba tik, kad išrinktas prezidentas turi išeiti iš partijos, o ne kandidatas į prezidentus.

stasys        2019-02-4 7:19

Tomas J 83-2d.

T0mas J.       2019-02-3 23:18

“kandidatas pagal Konstitucija privalo būti nepartinis” - klaidina jus 20:54 stasys. Nesileiskite klaidinami!

T0mas J.       2019-02-3 23:15

Pretendentams paprastai neužduodami klausimai iš tų sričių, kuriose paklausėjas pats nei bū, nei mė.

stasys       2019-02-3 20:54

Kai jau dėjo A.Maldeikienė tai jau dėjo su tais klausimais , nesu tikras ar juos uždavus va taip nuogai diskusijų laidoje atsirastu drąsiu pabandyti juos gvildenti ??. Aš tai mąstau apie kitką , gal atsiras drąsiu žurnalistu kurie surengs tokius kandidatu debatus su A.Maldeikiene ? Perleisti balso teise kitam kandidatui nesurengus egzamino likusiems labai silpnas argumentas prisidengiant ten autorės pavardintomis priežastimis . Kaip pavyzdys turime toki kandidatą Kazimiera Juraitį ..kuris ,pagal sena mada,  bando pralysti nematukėmis .. o jei nepavyks na kas ten ji pasmerks mulkinus visuomene tiek laiko .? Mes paprasčiausiai pamirštame ko verta ta Prezidento duodama priesaika todėl dažnai ja (priesaika) sutapatiname su simpatijomis anam- tam žmogui ..o juk turėtu būti kai ko daugiau . Taip autorė teisi Lietuvos žurnalistika tiek jauna ir nepatyrusi kad protingus klausimus paprasčiausiai nėra kam užduoti , vat todėl A.Maldeikienė ir virkauja Jakilaitis , Pumprickaitė !!.. o kur tie čirškiantis tautiniai žvirbliai ?? Trečia bėda kuri vis dar nutylima .. negalį valstybė išmesti tiek finansiniu lėšų  visuomenės nieko mainais negavus, rinkimai tai kaip egzaminas studento kuriame vis. pasitikrina savo nuomone o valdžia ja naujai vykdo . Kandidatai negali būti GEGUTĖMIS ..kurios deda savo kiaušinius ten kur joms patinka , jie privalo būti visuomenei atsakingi ir įsipareigoję kitais būdais , formomis .Tie kuriami visuomeniniais pagrindais rinkiminiai judėjimai , negali prisidėti stiprinant Lietuvos vidaus politine sistema ir sveika jos konkurencine aplinka, nes niekas neužduoda klausimo o kas su jais nutinka kai kandidatai likę pralaimi , kur jie dingsta ? į orą ? . Nors ir kandidatas pagal Konstitucija privalo būti nepartinis , bet jo pažiūros turi būti aiškios ir sietinos su konkrečia politine jėga ..Melas kuri bandome dangstyti Konstitucija tik pabrėžia kiek ydingą ta praktika kai matoma neatitinka deklaruojamų pareiškimu . Laikas grįžti prie vertybių kurios suprantamos visiems vienodai . Tai vienintelė gal;imybė neleisti GEGUTĖMS dėti savo kiaušiniu be atsakomybės ..

StasysG       2019-02-3 19:37

Nėra pakankamai įrodymų, kad “Ponia A.Maldeikienė pagal antikonstitucinius principus pati yra Seime”. Būtina nesididžiuojant kantriai ir detaliai tai įrodyti. Manau,  kad ji pajėgi tai suprasti.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-02-3 15:59

Citata: “....kaip tame naujame pasaulyje ketina išsaugoti Lietuvos nepriklausomybę bei jos Konstitucinius principus.”
Citata: “Taigi, klausimas kandidatui, kaip vertinate teisės viršenybės principą ir valdžių balansą?”
***
Ponia A.Maldeikienė pagal antikonstitucinius principus pati yra Seime. Todėl kalbėti apie konstitucinius principus ir teisės viršenybę turėtų būti nepatogu, na nebent kiaulės akis turi.
Poniai A.Maldeikienei net teismuose nėra korupcijos, kai tuo tarpu Lietuvos teismai už Lietuvos valstybės biudžeto pinigus Lietuvoje naikina teisingumą. Tai ką galima kalbėti su aklu ir dar antikonstitucininku???
Kavokis ponia A.Maldeikiene, nusileisk iš padangiu. Tik tiek gali pasiguosti, kad kiti kolaborantai yra ne geresni. Tokie patys antikonstitucininkai.

Štiš, nupašiota višta.       2019-02-3 15:46

Seniai buvo aišku kur esi nusitaikiusi. Vištos tik kudakuoja ne daugiau.

aha, ji per daug žinojo....       2019-02-3 14:24

tokių nereikia.
nes užsienio politika - tai ne tampomų lėlyčių (polikarpovana, nausėda, juozaitis) veikla o rimtų kumpanosių berniukų darbas.
——-
(aišku dabar, kodėl Ušacko neprileido nei iš tolo prie rinkimų)

Maldeikiene,       2019-02-3 13:21

klok ant stalo visus turimus maskoliškus mokslų laipsnius ir disertacijas - mes su mažaraščiais vertinsime arba siusime į Halės turgų toliau siaubo pasakų pasakot.

tiek >Kada V.Landsbergis sau       2019-02-3 12:22

galingas komentas:)))).Istorinis ,sakyčiau .Ir laaabai gyvenimiškai tikroviškas.

ah1       2019-02-3 12:14

ir vėl rinkimai be pasirinkimo - KGBistai lieka įslaptinti, rinkti ne KGBistą galimybės nėra.

Teisingas       2019-02-3 12:13

Sprendimas, dabar kaip sako buvusi pretendentė, reikia ŠVIESTI, va tada ir tamsa ims trauktis, ir gali jau brėkšti.

tiesiog nuostabu       2019-02-3 11:24

kad ši tovarišč pasitraukė iš farso, vadinamo “rinkimais”. Kada pagaliau suprasite, kad jokie rinkimai nevyksta?

Kita vertus, menkas praradimas. Vien frazė “dešinysis populizmas” (kaip daug kitų) pasako daugiau nei reikia apie šią veikėją.

post scriptum       2019-02-3 10:36

ausrina-malvina yra prisiekusi laukinės rinkos, globalizmo ir genderizmo šalininkė, tačiau nėra jokių abejonių, ši moteriškė moka komunikuoti su publika, daro tai tiesiog talentingai.
jeigu juozaitis turėtų bent 5% tokių gebėjimų, jis galėtų gana rimtai varžytis.
deja, arvydas turi komunikavimo neįgalumą.

Intetelktualūs       2019-02-3 10:27

žmonės pasiklydusioje vertybėse ES jaučiasi kaip spąstuose.

Kada V.Landsbergis sau       2019-02-3 10:13

prisipažins klydęs,kad tiesus ir lengvas kelias prie ES ėdžių nebuvo Lietuvos laisvė?

Vieno projekto dalyvė       2019-02-3 10:07

Realybės šou projektas “liberalios demokratijos rinkimai” pašalino vieną dalyvį iš tolimesnio žaidimo, nes jis nesurinks reikalaujamų parašų. Kiti projekto dalyviai tęsia žaidimą. Kur didysis brolis pasuks žaidimo eigą, prie televizorių sulipusiems gojams paslaptis. Gojai gali paremti projektą SMS žinutėmis balsuodami už kandidatus. Kaip žinoma televijos realybės šou yra pats pigiausias būdas užpildyti TV eterį, nes dalyviai dalyvauja už dyką, o visokio vandens pardavėjai primoka už reklamą.

Siulymas:       2019-02-3 7:41

be jokios abejones debatus puikiai vestu ir dauzytu pati p. Maldeikiene. Kodel puskvailis Jakilaitis ir besijauninanti Pumpricka Kazkoks bezdzioniu krastas. Niekam nesvarbu kokio lygio prezidentas!

Rekomenduojame

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Profesorius Ehud Qimrom: „Sveikatos ministerija, laikas pripažinti nesėkmę“

Vytautas Sinica. Prognozė Prezidentui

Vidmantas Valiušaitis. K. Pakšto įžvalga: Lietuva yra kraštas, kuriame labai pavojinga gyventi

Almantas Stankūnas. Tai sakote, bankrutuoja Vilniaus Šilumos Tinklai?

Vytautas Sinica. Kvailių ieškojimas

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Tai buvo klaida, sako Šiauliuose plakatą prieš skiepus gaminusios kompanijos vadovas

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Lenkija naikina PVM mokesčius maistui, mažina mokesčius degalams, dėl kylančių kainų kaltina Rusiją ir Europos Sąjungą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.