Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Specialiosios tarnybos

Iš arti. Kaip Seimas svarstė siūlymą išslaptinti prisipažinusius KGB bendradarbius

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 17 d. 0:09

17     

    

Iš arti. Kaip Seimas svarstė siūlymą išslaptinti prisipažinusius KGB bendradarbius

Jūsų dėmesiui siūlome diskusiją, kilusią šių metų birželio 14-ąją Lietuvos Respublikos Seime dėl Lenkų rinkimų akcijos atstovo Zbignevo Jedinskij pasiūlyto įstatymo projekto, kuriuo siūloma išslaptinti su KGB bendradarbiavusius ir apie tai prisipažinusius asmenis, nors Lietuvos Respublika yra pasižadėjusi jų paslapti išsaugoti.

Deja, siūlomos pataisos nebuvo pristatytos, tik apsikeista įžeidžiomis replikomis – Andriui Kubiliui konservatorių frakcijos vardu paprašius pertraukos, projekto pateikimas buvo atidėtas iki kito posėdžio. Taip nusprendė iš 93 užsiregistravusių balsavę 92 Seimo nariai (31 buvo už, 45 – prieš, o 16 susilaikė; kas be ko, būtų gerai žinoti, ir ką tuo metu veikė 47 neva mūsų atstovai, bet niekas nė nebandys to aiškintis).

Diskusijų metu buvo išsakyta ir tokių nuomonių, kad išslaptinti įslaptintus KGB darbuotojus Lietuvoje siekia Rusija. Ypač aštriai nuskambėjo konservatorės Rasos Juknevičienės žinojimas, kad Kremlius veikia ir LR Seime. Dar daugiau – per Z. Jedinskį, šio projekto autorių, palaikantį V. Putino politiką, Kremlius galimai atlieka hibridines atakas prie Lietuvos valstybę. 

Kad jos pozicija būtų svaresnė, politikė pridūrė, jog taip mananti ne ji viena, bet ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas – kalbėdamas su ja telefonu, jis neva išsakęs tokią pačią nuomonę: įslaptintų KGB’istų išviešinimu suinteresuotos Rusijos slaptosios tarnybos.

Seimo narys Povilas Urbšys taip pat sukritikavo pasiūlymą paviešinti, kurie buvę KGB agentai apsisprendė nebendradarbiauti su KGB. Jo teigimu, tai, visų pirma, būtų naudinga senąją agentūrą suaktyvinti siekiančiam Kremliui. Kita vertus, taip paskatintų Kremlių keršto akcijoms. Kas nutinka tiems, kurie pasitraukia, geriausiai rodo cheminė ataka Jungtinėje Karalystėje prieš tėvą ir dukrą Skripalius.

Savo paaiškinimą pateikė ir konservatorius Arvydas Anušauskas. Jo teigimu, prieš 20 metų valstybė įsipareigojo saugoti paslaptį su sąlyga, kad buvę bendradarbiai neis į politiką. Kai du iš jų pabandė, jie buvo išviešinti, teigė A. Anušauskas. Nereikia nė sakyti, kad salėje tuo metu kilo triukšmas…

Klausimą pristatyti turėjusi Rita Tamašunienė atmetė visas insinuacijas, išvadinusi konservatorių frakcijos motyvus absurdiškais. Petras. Gražulis nusistebėjo, kodėl konservatoriai dangsto kagėbistus, o projekto autorius Z. Jedinskij konservatorių atsisakymą leisti pristatyti šį liustracijos projektą būtent Gedulo ir vilties dieną pavadino negarbingu. Jam pritarė ir Lenkų rinkimų akcijos frakcijos kolega Jaroslav Narkevič, pasidalijęs savo nuostaba, kad „Va­gys rė­kia – gau­dyk va­gį!“ Artūras Skardžius pasiūlė  kon­ser­va­to­riams iki ki­to po­sė­džio grą­žin­ti vi­sus iš KGB ar­chy­vų pa­vog­tus KGB ben­dra­dar­bių są­ra­šus.

Beje, Zbignevo Jedinskij projektas, išties ilgu pavadinimu „Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, registracijos, prisipažinimo, įskaitos ir prisipažinusiųjų apsaugos įstatymo Nr. VIII-1436 8 straipsnio pakeitimo įstatymas“, skamba taip:

1 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas
1. Užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra išslaptinami nuo 2019 m. sausio 1 d.

Taigi Jūsų dėmesiui – visas diskusijų Seime vaizdo įrašas:

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tik tiek       2018-06-18 14:59

Ne nuo to galo pradėta. Kaip galima matyti pavojų prisipažinusiuose, kurie Lietuvos saugumo žinioje? Kam įtarinėti juos užsėdant aukštas kėdes, jei, prieš atliekant šį veiksmą, būtina deklaruoti bendradarbiavimą su KGB? Didžiausia problema, neabejoju, - slapukuose, žinančiuose, jog jų bylos saugiai guli Maskvoje ar kur nors kitur. O tokių, būtų keista, jei nebūtų renkamuosiuose organuose ar jautriasielėj mūsų teisėsaugoj, per 28-erius Nepriklausomybės metus tik vieną iš aukštojo rango pasiuntusiai belangėn.

Jules       2018-06-18 13:11

Ne, mes žinome, kad skilo su Gorbio ir Šepečio palaiminimu, o jūs, pone Stasy? Urbšys tipiškas politikos pakabintas chameleonas kaip Ožkelytė kadais - tik ji buvo talentingesnė, nes aktorė, o šis kokių ten tarnybų agentukas, nagi priminkite, pamiršau?

Stasys       2018-06-18 9:34

O jūs vis dar tikite, kad LKP “skilo” be kremliaus žinios bei palaiminimo ?
,

Nesupratau P. Urbšio pasisakymo       2018-06-17 20:34

Dėl Kremliaus susidorojimo su buvusiais. Tai ką, Kremlius nežino, kas jie, nežino, kad perėjo į Lietuvos pusę? Reiškia, dar vis dirba jam, juk nesigirdėjo apie įtartinas mirtis? Tai reikia kaip tik kuo greičiau išviešinti, kad negalėtų kenkti Lietuvai. Konservatoriai tai tikrai įmerkę uodegas šioje nešvarioje istorijoje. Jie ir grobė dokumentus ir pažymas padirbinėjo ir “liustravo” tuos, kurie jiems kliudė, patys toliau tarnaudami šeimininkui Kremliuje. Juk prisimenate, kaip skilo komunistų partija. Tautiniai komunistai tapo LDDP, ideologiniai liko ant platformos, bet didelis skaičius karjeristų-tskpistų, visa tarybinės korupcijos sistema, nebuvo kvaili idealistai, jie sulindo į Sąjūdžio struktūras, pas “Dėdulę” į glėbį. Kad viskas po senovei būtų jų rankose! Ir taip liko!

Konservai surugo       2018-06-17 15:56

Jfn. Uzgule laiko sarasus.

Skaitykime tarp eilučių       2018-06-17 15:42

O ten aiškiai matosi, kad konservatoriai priešindamiesi paviešinimui, tuo pačiu ir pasiviešino.

Pone Pikasai,       2018-06-17 12:32

bet buvo leistas užvaldyti stambųjį verslą, kapitalą, o šis jau parinkinėjo mums kandidatus į LR Seimą ir į savivaldybių tarybas.

jeigu ne       2018-06-17 9:32

tinklalapiai tiesos.lt ir propatria.lt, tai netgi nežinotume, kas iš tiesų vyksta Lietuvoje. Labai didelis ačiū abejų tinklalapių aministracijai, darbuotojams ir žurnalistams už ištikimybę Dievui ir Tėvynei. Paskelbkite žodžius ,,Dievui ir Tėvynei’’ valstybiniu Lietuvos devizu - turime vieną seniausių herbų Europoje, todėl reiklingas ir devizas.

kol konservatoriai sedes seime.       2018-06-17 9:20

tol nebus jokio progreso.

kol konservatoriai sedes seime.       2018-06-17 9:19

tol jokio progreso nebus.

Stasys       2018-06-17 8:37

Nusipelnusių kgbistų, tebeveikiančių iki šiolei bei gėrėušnikų, manau, nerasime jokiame sąraše. Jų pavardės yra už devynių spynų. Tomkaus sąrašas yra paskelbtas “ant durniaus”. Sąrašuose, manau, figuruoja tik eiliniai “stukačiai”, iš kurių, gal būt, dauguma nieko gero okupantams nenuveikė, o tiesiog buvo užverbuoti “dėl skaičiaus”. O paviešinti visus, prisipažinusius ar ne, būtina, nes turime žinoti kas yra kas. Va, manau, jie, kaip kokie avantiūristai, ir griauna mūsų valstybę.

Agnė       2018-06-17 8:16

Tai “darbas” seime: kaip nuo konservatorių apsiginti!? Dėkui konservatoriams už “gražią” dovanėlę tremties dieną. Įvertinsime.
O Urbšiui pasakysiu: verbavo ne vieną, bet ėjo ne visi. Žinojo, kur eina

Pikasas       2018-06-17 7:22

RETRO 2016
Manau, kad yra viena galimybė, kuri galėtų sukrėsti visų dabar valdančių  partijų galimybes. Tai - draudimas meluoti kandidatinėse anketose. Tai, kad 1600 buvusių KGB agentų išsiliustravo suteikia jiems teisę nebūti paviešintiems. Tačiau tas faktas nesuteikia moralinės teisės veržti į valdžią meluojant. Dar kraupesnis yra tas faktas, kad išsiliustravusių duomenys buvo nugvelbti ir grąžinti tik po 10 dienų. Kas juos galimai nusikopijavo gali daug ką valdyti. Ir tai gali būti net labai didelė įtaka. Gal net katastrofinė, Be to, negalima atmesti ir Rytų imperijos įtakos, kuri neabejinga savo buvusiai kolonijai. Lietuva, esanti ES ir NATO struktūrų pasienyje, netgi dažnai būna Kremliaus dėmesio centre. Tai taip pat trukdo mūsų šaliai ryžtingiau atsisakyti socialdemokratinio populizmo. Tenka tik apgailestauti, kad iš Lietuvos išvyko gal apie 800 tūkst. emigrantų. Manau, kad jie labiau atsikratę minėtų marazmų, kurie demokratinėje visuomenėje vis labiau tampa praeities atgyvenomis. Seimo rinkimai - rimtas išbandymas mūsų visuomenei. Pagal rezultatus galima atspėti apie mūsų visuomenės sąmoningumo augimą. Matysim…

P.s. Pirmą kartą iš A.Anušausko sužinojau, kad prieš 20 metų reikalavimas KGB agentams nesiveržti į politiką vis tik buvo…

Pagal Tomkaus paskelbta sąrašą "Respublikoje"       2018-06-17 6:53

Iš 31 simo konservatorių nario yra 18 KGB-istų, o kiek nepaskelbtų, tik vienas Dievas žino ir patys aršiausi KGB-istai - Juknevičienė,Anušauskas, Kubilius, Bilotaitė, Juozapavičius ir kt. Tai per tokius ir veikia Kremlius seime. Per tokius ir “rusai puola”. Kodėl seime taikstomasi su KGB-istinėmis išperomis konservatoriais.

Na va,       2018-06-17 6:06

ir “gerasis” Urbšys sublizgėjo, tai gal ne veltui Tomkaus buvo įrašytas į kgbistų sąrašą?

Akivaizdu,        2018-06-17 6:01

kad tie įslaptinti kgbistai yra koncervatorių tarpe ir patiems koncervatoriams yra gerai žinomi, kitaip taip aršiai jų negintų ir neslėptų, tik jie tomis žiniomis nenori pasidalinti su savo rinkėjais. Gėda!

konservatoriai        2018-06-17 5:39

labiausiai saugoja patys save! Butinai isslaptinti!


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.