Demokratija ir valdymas, Ugdymo politika

Irena Vasinauskaitė. Žurnalistinis tyrimas: Kas gali būti baisiau nei švietimo administravimas, patikėtas liberalams?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gegužės 8 d. 13:09

20     

    

Irena Vasinauskaitė. Žurnalistinis tyrimas: Kas gali būti baisiau nei švietimo administravimas, patikėtas liberalams?

Niekada nebuvau švietimo sistemos reformų, vykdytų eksministro Gintaro Steponavičiaus, šalininkė. Esu idealistė, todėl visada imponavo dr. Meilės Lukšienės kurta Tautinės mokyklos koncepcija.

Prisiminkime Atgimimo ištakas: argi nesvajojome ugdyti laisvas, kūrybingas asmenybes, mokančias ir nebijančias reikšti savo nuomonę neanonimiškai, dirbančias Tautos ir Tėvynės labui?

Dideliam savo nusivylimui turiu prisipažinti, kad taip ir neteko pamatyti pradėjusios veikti Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje M.Lukšienės išpuoselėto Tautinės mokyklos modelio. O gal neatidžiai žvalgiausi?

Deja, po kurio laiko mūsų valstybės švietimo sistemą „ištiko“ dar viena reforma – moksleiviai imti „profiliuoti“. Kai šiandien vienos pedagogės paklausiau, ar dar veikia vadinamoji profilinė sistema mūsų bendrojo lavinimo mokyklose, ji perklausė: „O kas tai yra?“

Užtat apie kitą reformą – su liberalo G. Steponavičiaus vardu siejamą švietimo sistemos „krepšelizaciją“, arba apie lietuviškąją „vien tik auksas valdo mus“ versiją – yra girdėję visi.

Taigi Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų mokiniams bei pedagogams nuo pat 1990-ųjų metų tiesioginės įtakos turėjo trys švietimo sistemos koncepcijos – tautinė, profilinė, krepšelinė. Idealistinė – norėjusi skatinti tautinį pasididžiavimą; pragmatiškoji – siūlanti rinktis, net jei dar nesi tam subrendęs, tik tai, kas bus reikalingiausia gyvenime, o apie kitką nesukti sau galvos; manipuliacinė – finansinėms machinacijoms erdvę suteikianti, paskui kiekvieną vaiką, kol jis mokosi, „vaikščiojanti piniginė“, kitaip – krepšelis.

Šie susivokimai ne šiaip sau. Perskaičiusi didžiulį šūsnį dokumentų: prokuratūros, teismų, Darbo ginčų komisijų ir kt. kontroliuojančių įstaigų raštų, nutarčių, sprendimų, pamaniau, kad laikas pažiūrėti, kas iš tiesų vyksta mūsų mokyklose, kur su žiauria realybe susiduria visi: ir pedagogai, ir mokiniai, ir jų tėvai.

Pradėkime nuo vieno atvejo, deja, simptominio, tyrimo – Šiaulių rajone veikiančios Meškuičių gimnazijos, kurios mokytojai bei aptarnaujančio personalo darbuotojai viešu laišku kreipėsi į premjerą. Žmonės dar turi vilties, kad liberalų apetitai bus apmalšinti bent švietimo sistemoje.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dongdong8       2018-07-4 10:21
ROSARIO       2017-12-5 10:17
buvusio mokinio mama       2017-05-14 9:12

Sveiki.Noriu pasakyti,kad tie pinigų rinkimai iš tėvų tai čia dar niekis.Bet , kad buvome įkliuvę į bėdą, dėl to,kad direktoriaus A.Mačiulio partijai buvo užrašytas be mūsų sutikimo vienas procentas-tai jau baisiau ir negali būti.Kiek man žinoma į tokią padėtį pakliuvo labai daug mokinių tėvelių,kuriems buvo tas vienas procentas partijai užrašytas ir kai į tavo kiemą atvažiuoja policijos mašina (gėda ir nuo kaimynų) ir klausia ar skyrei partijai vieną procentą tai žmogus taip išsigąsti ir atrodo kad koks vagis būtumei tapęs,o paskui važiavimai i tardymą,kiek nervų,laiko,o to galėjo ir nebūti jei direktorius būtų sąžiningai vadovavęs mokyklai.Čia mano kaip mokinio mamos prisiminimai ir tokius prisiminimus išgyveno atvykus dėl vieno procento Mačiulio partijai labai daug mokinių tėvelių,ir dar baimė laukiant eilėje pas tyrėjus,kur važiavome ne vieną kartą.Pabandykite pabūti mūsų,tėvų,vietoje,kai esi nakaltas,o tampo tave po apklausas,IR VISA TAI BUVO DAROMA GIMNAZIJOJE KUR YRA GERUMO,MANDAGUMO,SĄŽININGUMO,GYVENTI BE PATYČIŲ MOKOMI MŪSŲ VAIKAI-MŪSŲ ATEITIS.Ar begali būti baisiau…......ir kai skaitai tuos straipsnius tai verkti norisi,tai daroma vaikų ugdymo įstaigoje,užtai ir vaikai tyliai palieka šią mokyklą,nes, manau daugelis tėvų mato tuos sukčiavimus,pasipelnijimus iš mokinių tėvų.Palaikome tuos žmones,kurie nebijojo kreiptis visur kur tik jie begalėjo ,kad mokykloje sugrįžtų gražus,ramus gyvenimas…

Tėvas       2017-05-14 8:15

ką žinau,tai žinau,kad ne tik tuoletiniam popieriui Mačiulio vadovaujamoje gimnazijoje pinigėlius iš tėvų rinko, bet rinko ir spaudos užsakymui po 2 litelius iš mokinių tėvelių.Pinigėliai buvo renkami atėjus pavasariui iš mokinių tėvelių ir klasės grindų dažymui,kad atėję po atostogų mokiniai ,,džiaugtųsi’’ išdažytomis savo klasės grindimis.ir klasių remontams rinko,dažyti mokytojams padėdavome ir tėvai.Į gimnazijos raštinę, kur sėdi gimnazijos sekretorė net nesinori eiti:
juk visi gerai žinom ,kad būsime nemielai sutikti, o jei dar kokį popiergalį atnešime, tai ir kompiuteris GALI
NEVEIKTI…
Absurdas, negi savivaldybė neskirdavo tuoletiniui popieriui pinigų,spaudos užsakymui,dažams,negi ???Ar tikrai???Matosi, kad gimnazijoje nekokia padėtis,karo stovis.Pirmyn ŽMONĖS ŠAUNUOLIAI, kurie keliate visas problemas į viršų.Tik JŪSŲ dėka ,tikime mes tėveliai,mokykla ATGIMS NAUJAM GYVENIMUI.SĖKMĖS.

Juozas       2017-05-13 23:04

Meskuiciu zmones nori zinoti tiesa ir tik tiesa.tik tiesa atvers zmonems tikra gimnazijos veida.su nekantrumu sekame ivykius ir laukiame nauju ziniu.

Studentė       2017-05-11 21:40

Mokiausi šioje gimnazijoje,kraupus vaizdelis net pinigus rinkdavo už tuoletinį popierių,negi neskirdavo lėšų tam reikalui,juk vaikai,jiems didžiausias dėmesys turėjo būti skiriamas.Sveikinu tuos žmones,kurie drįso iškelti blogus dalykus į viešumą, aišku jums labai sunku atlaikyti atakas iš anos pusės,bet laikykitės .Sunki kova turi būti jūsų pusėje.Sėkmės Jums .Palaikome Jus.

malonu       2017-05-10 22:47

kad periferijos piliečiai sukyla prieš Steponavičiaus politrukus,nuvariusius švietimo sistemą iki beprotybės. Tik su dideliu apgailestavimu turiu pareikšti: pareigūnas, kuriam adresuotas laiškas atlieka jam patikėtas pareigas tokiu pat konstruktu, kaip ir buvęs Meškuičių gimnazijos direktorius Algis Mačiulis. Varnas varnui į akį nekerta. tačiaau lašas po lašo ir akmenį pratašo.

Pensininke       2017-05-10 14:57

Kaip matau jau zmones kyla i kova.pirmyn,sekmes,palaikome Jus.Stiprybes.

JONAS       2017-05-9 20:34

Ocho kiek čia tas Mačiulis prisidirbęs, o vis dar savivaldybėje tebesėdi.Iš direktorėlio paaukštino už tokius darbelius pareigose ir vicemeru tapo.Gražu,ar ne?

Dana       2017-05-9 19:10

Na ir vagia ,daro ka nori ir niekas nebaudzia.

Pilietė       2017-05-9 12:03

Šaunūs žmonės esate,palaikome visokeriopai,sėkmės,stiprybės Jums linkime.Mes su Jumis,reikia pradėti rauti Lietuvoje blogio, pasilupikavimo šaknis.Juk tokioje Lietuvoje kurią dabar turime nebegalima nei gyventi, nei ramiai dirbti.Tik viešumas ir dar kartą viešumą atveria akis tiesai,sąžiningumui,kurių toje gimnazijoje tikrai nesimato.Tokie žmonės negali užimti vadovaujančių postų.Gėda kai tokie sėdi.

Lietuvos piliečiai       2017-05-9 10:18

Dar pasirodo yra Lietuvoje Žurnalistų, kurie neparsiduoda už pinigus. Dėkojame Jums. Linkime sėkmės. Mes Jus mylime.

Kostas       2017-05-9 10:07

Kuo daugiau zurnalistai atskleidzia tiesos tuo mums paprastiems darbo zmoneliams lengviau.juknegali tokie vicemerai buti pasaulio karaliais.ir jiems toje karalysteje karaliauti turi ateiti pabaiga.sekmes zmones saunuoliai kurie isdrysote atverti tiesa.

Lietuvos pilietis       2017-05-9 10:00

Dėkojame už įdomias informacijas Lietuvoje

Janina       2017-05-8 22:56

SIAI GIMNAZIJAI FINANSINIO AUDITO REIKIA,SITIEK AFERU PRASUKTA,O KAS DAR NEZINOMA.

Ne visai nugesino...       2017-05-8 22:38

Nuo pedagogų priklauso, kiek Tautinės koncepcijos likučių Lietuvos mokyklose rastume ir šiandieną...

Pikc       2017-05-8 22:10

” Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų mokiniams bei pedagogams nuo pat 1990-ųjų metų tiesioginės įtakos turėjo trys švietimo sistemos koncepcijos – tautinė, profilinė, krepšelinė.” - pala, TAUTINĖ? Kada spėjo? Gi “nugesino” ją vos ne tuoj pat, kai tik suformuluota buvo.

Kaip       2017-05-8 13:18

prie ruso.Giminaitė buvo valytoja mokykloje ,ant jos rašydavo etatus,o pinigus pasiimdavo direktorė.

Istorija tęsiasi       2017-05-8 7:02

Tikimės, kad Lietuvoje pilietinė žiniasklaida dar nemirė.

taip       2017-05-8 6:30

Toks šmugeliavimas vyksta dažnoje darbovietėje,žmonės atidavinėja pinigus savo vadovams,  tik retoje atsiranda tam pasipriešinančių ir viską išviešinančių žmonių. Nesigirsi, kad jie laimėtų, o gaila, nes toks žinojimas pakeltų galvas kitiems.
Parašykite, kuo baigėsi Jūsų istorija.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.