Dienos aktualija, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Savivalės istorijos, Demokratija ir valdymas

Irena Vasinauskaitė.  Vergvaldžiai pastatys paminklą „Tautos laisvei“? Nejuokinkite!

Tiesos.lt redakcija   2021 m. vasario 28 d. 7:18

6     

    

Irena Vasinauskaitė.  Vergvaldžiai pastatys paminklą „Tautos laisvei“? Nejuokinkite!

Seniai, labai seniai architektas Valentinas Mazuronis tekstu „Ar Šiauliuose statysime paminklą smurto aukoms?“ kreipėsi į miesto visuomenę. Nors šio opuso pavadinimas šiandien primena citatą iš Stambulo konvencijos, tačiau turinys buvo „visai pamanomas“. Tegul nedrąsiai, bet prabilta apie vykdytą mūsų Tautos fizinį ir dvasinį genocidą.

1989 metų birželio 6 dieną paviešintame tekste V.Mazuronis postringauja apie atsigręžimą į praeitį. Ne tik Šiauliuose, bet ir visoje Lietuvoje tais metais buvo aktyviai diskutuojama, ar reikia statyti paminklą stalinizmo aukoms pagerbti. Tačiau „pasirodė, kad apibrėžti, kas yra stalinizmo aukos, gana sudėtinga“. Tapo nebeaišku, „ar tik stalinizmas kaltas dėl visų mūsų bėdų“ arba „kada baigėsi stalinizmo era ir ar ji baigėsi?“

Kaip atsakytumėte į pastarąjį klausimą? Aš manau, kad stalinizmo epocha paliko gilų įspaudą mano Tautos atmintyje. Fizinis teroras virto psichologine priespauda kiekvienam, turinčiam savo nuomonę ir nebijančiam jos pareikšti neanonimiškai. Veidaknygės terminais tariant, jei turi drąsos pasakyti ar parašyti kitokią nei „masinė nuomonė“, lieki „užbanintas“  karjeros kelyje ar net asmeniniame gyvenime.

Prasminga, kai ginamos A. Navalno teisės, nes tada plačiai ir viešai Užsienio reikalų anūkas pasireklamuoja, kad motininėje šalyje visi jau esame apginti. Todėl policijai galima viduryje baltos dienos S. Daukanto aikštėje išsukinėti rankas žmogui, turinčiam rimtą sąnarių ligą. Dar įdomiau, kai policijos suvestinėje parašoma, kad „asmuo sulaikytas dėl to, kad garsiai rėkė“. Kaip nešaukti, jei ligotus kaulus žaloja? O Vidaus reikalų Agnė tyli, nes jai svarbiau pareigūnus ant savivaldybių „rubežiaus“ sutupdyti.

Šiandien baimė mutavo į totalų abejingumą, kai negalvojant palaikoma didesnės žmonių masės nuomonė, o ne ta, kuri manai esant teisinga. Tiesiog nesinori, kad sutaršytų, „sugražulintų“, užbanintų... Lieka vienintelė išeitis – niekur nebesikišti ir „užmušti“ pilietį savyje…

Mano tautiečiai ir tėvynainiai tyli net tuomet, kai koks nors susireikšminęs Seimo Žygis moko Sakartvelo gyventojus ir tol kišasi į tos šalies vidaus reikalus, kol šeimininkai paprašo užsičiaupti. Energetikos ministerijos Dainius kaltina „braliukus“ latvius, kad šie perka Astravo AE produkciją ir dar aiškina ukrainiečiams, kad šie boikotuotų baltarusišką elektrą. Nereikia mulkinti žmonių: Lietuva, Latvija, Estija ar Ukraina neturi atskiros, testuotos elektros linijos į Vakarus. Kabeliai į Skandinavijos šalis negali išgelbėti išbalansuoto Lietuvos elektros ūkio. Visos minėtos posovietinės valstybės „kybo“ ant Rusijos elektros linijos. Neįmanoma atskirti rusiškos elektros nuo baltarusiškos, tekančios tais pačiais laidais. Elektronai – ne energetikos tarpininkų ar lobistų lagaminuose gabenami pinigai…

Per daugiau nei 30 Nepriklausomos Lietuvos metų konservatoriai ne kartą buvo valdžioje, bet taip ir nesugebėjo optimizuoti vidaus ūkio. Lietuva neparengė elektros sistemos atjungimo nuo Rusijos, todėl geriausia uždanga savo pačių neveiklumui – kitų puldinėjimai. Dabartinės valdančiosios daugumos elgesys gali aptemdyti Lietuvą. Rusija gi atliko namų darbus. Ji pasiruošusi savarankiškai, be Lietuvos, Latvijos ar Estijos, apsirūpinti elektros energija. Bet kurią akimirką Maskva gali įvykdyti „antiastravinio“  Sąjūdžio reikalavimą bei nebepardavinėti Lietuvai ir jos bendramintėms baltarusiškos elektros.

Kodėl nenutiesta elektros linija į Vakarus? Gal nepavyksta „sustrateguoti“ „Independence terminalo“ varianto elektros ūkyje, kuomet išliko akivaizdi dviprasmybė: Lietuva neva atsijungė nuo Ivano dujų vamzdžio. Turi nykiai prabangų ir žiauriai brangų terminalą, nuomojamą iš Norvegijos. Tačiau apie 50 proc. mūsų šaliai reikiamo dujų kiekio perpus pigiau tebeperka iš... „Gazpromo“.

Lietuvos Energetikos Dainius – istorikas. Savo nervingais reikalavimais jis gali pasiekti tik vieną istorinį tikslą – užtemdyti Lietuvą. Elgdamasis nediplomatiškai, susipykęs su visomis Baltijos sesėmis bei Ukraina, pribloškęs savo „išmone“ net ES Direktoratą, D.Kreivys tiesiausiu keliu tempia mūsų valstybę į energetinę krizę.

Viešpatie, kokie kantrūs mano broliai lietuviai! Negaliu patikėti, kad žmonės nesupranta, kas vyksta. Kol rinkėjai abejingai tyli, ruošiamos rinkimų įstatymo pataisos – ketinama dar labiau apriboti Konstitucines suvereno galias. Maldeikių atžala Lietuvos Respublikos Seime trykšte trykšta energija 1,92cm. grožio, įsikūrusio S. Daukanto aikštėje, paversti rūmų  kaliniu. Mol, tegul gėrisi savo dvaru ar apstulbęs žvelgia į paauksuotus veidrodžius.

Lietuvoje šiuo metu „šeimininkauja“ bene mažiausią pasitikėjimą Tautoje turinti valdančioji dauguma. Už pastarąją 2020 metų Seimo rinkimuose tebalsavo vos 40 proc. į rinkimų apylinkes atėjusių žmonių. Apgailėtina, bet dabartinę valdžią išrinko apie 20 proc. visų sąrašinių rinkėjų, todėl ji neturi teisės kalbėti Tautos vardu. Kiekvienas jų žingsnis, lemiantis kardinalius pokyčius valstybės ir žmonių gyvenime, privalo būti patvirtintas referendume.

Nevarginsiu skaičiais, tačiau dabartinės valdančiosios koalicijos atstovo, Maldeikių sūnaitėlio įgarsintos svajonės bei Premjerės Ingridos ketinimai pasisavinti Lietuvos valstybės vadovo titulą ir į ES Vadovų tarybą deleguoti Vyriausybės galvą jau kelią juoką. Už Gitaną Nausėdą aš nebalsavau, bet gerbiu tų 881 495 žmonių pasirinkimą [65,68 proc. atėjusiųjų balsuoti] ir pripažįstu, kad jis turi solidesnį Tautos pasitikėjimo mandatą nei Ingrida Šimonytė. Pastaroji surinko perpus mažiau atėjusių balsuoti rinkėjų balsų [443 394, arba 33,04 proc.].

Nederėtų pamiršti dar vieno rodiklio. Premjerės partija 2020 metų rinkimuose „uždirbo“ dar mažiau balsų nei ji pati prezidentiniame vajuje [24,8 proc. visų dalyvavusių]. Beje, tikiuosi, jei ES bus suformuota ES Premjerų Taryba, savo politinius apetitus galės patenkinti ir šie. Todėl nuotoliniu būtų spaudžiu dešinę savo buvusiam Sąjūdžio bendražygiui, EP nariui Andriui Kubiliui, kuris I. Šimonytės yra kritikuojamas už tai, kad paisė subordinacijos ir „leido“, kad valstybei vadovautų Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Na, prisipažinkit, ar nenorėtumėte išgirsti, kaip koks nors Seimo Maldeikis pypsi: „Grybauskaite, nevažiuok…“

Ir tik vienintelis žavesys ištiko mane šią savaitę: Seimo Viktorija įvertino valstiečio Ramūno Karbauskio vadovaujamą šešėlinę vyriausybę. Ji pareiškė, kad alternatyvusis kabinetas galėjo prisidėti prie parašų rinkimo, reikalaujant, kad Laisvės partijos Tomas Vytautas, vadinamas profesionaliu gėjumi, būtų pašalintas iš parlamento Žmogaus teisių komiteto pirmininko pareigų. Šaunuolė mūsų miesto Garbės pilietė Viktorija Čmilytė-Nielsen, puikiai pareklamavo žmones, pasakiusius referendumo lygio nuomonę.

Paklausite, kokia situacija Saulės mieste? Čia puikiausiai tinka posakis: „kaip Danguje, taip ir ant Žemės“. Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis šios kontoros darbuotojus vadina savo žmonėmis, nors tie „jo žmonės“, kaip, beje, ir jis pats yra šiauliečių samdiniai, o ne kokio valdininkėlio vergai, bijantys nosis iš kabinetų iškišti, kai viešojoje erdvėje apie ponus A.Bartulį ar A. Visocką pasirodo kritinė publikacija.

Dar pernai gruodį Šiaulių visuomenininkai pateikė 2020 metais vykdytų projektų ataskaitas, tačiau tebelaukia atsakymų – gerai juos atliko ar nelabai. Tiesa, neatsižvelgdami į karantino diktuotas sąlygas, valdžios galvočiai suskubo atiminėti projektinius pinigus iš tų, kurie nebijo atviros, tiesios diskusijos. Tačiau visai „nekliudė“ savų, su kuriais „bendradarbiaudami“ pažeidžia Viešųjų ir privačių interesų valstybės tarnyboje įstatymą.

Reziumuokime. Taigi, ar pastatys vergvaldžiai paminklą „Tautos Laisvei“ tuo metu, kai jiems naudinga valdyti bailius, abejingus, bežadžius, vis labiau į dvasinės vergijos liūną klimpstančius gyventojus?

Jau 32 metus tęsiasi kadaise architekto V.Mazuronio pradėta diskusija: „ar statyti, kur statyti, kokį statyti“ paminklą stalinizmo aukoms. Manau, netrukus imsime svarstyti, ar „stalinizmas baigėsi“, jei keliaaukščius dvarus jau montuojame į parkus. Tikiu, kad laisvu nuo jų projektavimo metu, architektai ketina suręsti kokį „balvoniuką“ ir Laisvei. Tarsi skulptorių nebeturėtume.

Taigi, jei Tauta prarado savigarbą ir amą – ji neverta Laisvės. Juolab jos simbolio – paminklo. Pastarojo vergvaldys ir nestatys. Istorinė atmintis bei pagarba jai – nesuprantami reiškiniai Šiaulių valdžiukei. Ar ne Antanas Bartulis bei Artūras Visockas suniokojo Saulės miesto centro paveldą? Todėl abu tenusprendžia, kurio iš jų skulptūra ir stosis ant laiptukų, sumontuotų skvere prie miesto savivaldybės pastato.

Pats tas metas pasikartoti: „Pirmyn, vergai nužemintieji…“?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Bendramintis       2021-03-3 18:27

Pritariu - bebrynas ir tie visi kiti be ryškesnės politinių genų mutacijos būtų  pats geriausias ateities Lietuvos pasirinkimas.

Kis       2021-02-28 19:29

visas rasinys primena(kaip ten ji po paraleliais-kazkaip ekvilibristika ar kazkas panasaus)tai daug maz siauliu kiemo problemos.Patiko paskutinis sakinys;piemyn vergai pazemintieji…far nepatiko,kad be visocko ir kazko neisdriso musu maryte"ivardinti to setono,kuris verda ta kose,o juk viskas prasideda nuo tos bliamba gaujeles,kuri laisvai su laisvomis partijomis daro su Lietuva kaip nori ir su kuo.Kas atnese ta politika i glezna demokratija(Lauras Bielinis),drasko skersai ir isilgai.Nebijokite ,tiesa musu puseje,kas drasus reikia jau ruostis imtivaldzia,nes kol tik gauja,nezinia ka jie dar nuveiks,jeigu ju nesulaikyti laiku.

Nuo "sofutes"       2021-02-28 18:35

Saunuole! Tikrai viska aiskiai sudeliojo-nei pridesi nei atimsi..Esame versiu ir bailiu tauta/.Aciu gerb.Autorei.

Agnė       2021-02-28 14:40

Na va, kaip gražiai sudėliojo I.Vasinauskaiė. Ačiū.
Rašytojai, nesnauskit, tęsinys “gyvulių ūkio” dėliojasi, norisi verkti

tiek> Gimę šliaužioti neskraidys       2021-02-28 7:47

Ar ne per daug įsijautei į “temą” , susitapatinai , skant. Užuojauta

Gimę šliaužioti neskraidys       2021-02-27 23:44

Mes* esame tauta - savininkai, ir per rinkimus pasirenkame - nusamdome valstybės ūkvedžius (tarnautojus).
Samdinys piktybiškai išsidirbinėja, o šeimininkas jo prašo liautis… Tada tas šeimininkas neturi jokios savigarbos.
Mėmės, lodoriai, vergai… - gimę šliaužioti neskraidys.
Lietuviai veršiai… o veršiam reikia bizūno.
Lietuviai labai aiškiai deklaruoja ATSISAKYMĄ į savivaldą, nes juos tenkina pamintojo statusas.
Kitu atvėju, nedemonstruotų savo ištižimo !!!
—-
Audrius Butkevičius: “Niekas priešo taip neskatina pulti, kaip demonstratyvus ištižimas. (Citata iš atminties).

Rekomenduojame

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.