A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: Channel_images_model::$LOCS

Filename: models/channel_images_model.php

Line Number: 446

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: libraries/Functions.php

Line Number: 806

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: core/Common.php

Line Number: 409

Irena Vasinauskaitė. Tikro gerumo ilgesys, arba Apie renginius, kuriuose būna nejauku | Tiesos.lt

Piliečių akcijos ir iniciatyvos

🌄Irena Vasinauskaitė. Tikro gerumo ilgesys, arba Apie renginius, kuriuose būna nejauku

Irena Vasinauskaitė   2015 m. rugpjūčio 5 d. 20:12

9     

    

Irena Vasinauskaitė. Tikro gerumo ilgesys, arba Apie renginius, kuriuose būna nejauku

Šiemet Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos platintojui, Sąjūdžio knygnešiui, vieno iš Lietuvos Respublikos pasienio ir nacionalinio saugumo sistemų pirmeiviui Vincui Danieliui būtų sukakę 53-ji. Tačiau jau dvidešimt metų, kaip jo su mumis nebėra. Ilsisi Šiaulių rajono Meškuičių kapinaičių ramybėje greta irgi labai anksti mirusio tėvo. Vis mažesnis ir mažesnis būrelis bendražygių užsuka tos rimties sutrikdyti: kas užsieniuose įsidarbinęs, kas jau savam kalnely atgulęs…

„Kai 1980 m. man reikėjo jaunų žmonių kronikai platinti, paprašiau Meškuičių vidurinės mokyklos istorijos mokytoją Joną Abromavičių, kurį pažinojau, kad ką nors rekomenduotų, – prisimena Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris Albertas Špokas. – Pasiūlė jaunuolį Vincą Danielių. Tik vienas? Tuomet dar perklausiau, daugiau patikimų neturi? Atsakė mokytojas, kad vienas, užtat KOKS (išskirta autorės – red. past.)...“

Po šių A.Špoko žodžių, pasakytų prie amžinosios Vinco Danieliaus poilsio vietos 20-ųjų mirties metinių proga, stojo trumputė tyla. Kiekvienas tarsi prisiminėme, kokį mes pažinojome savo bendražygį.

Asmeniškai aš mačiau Vincą Danielių visokį: užsispyrusį, tačiau labai nuoseklų Sąjūdžio veikloje, darbštų ir itin kruopštų, profesionalų konspiratorių ir tiesiog sąžiningą jauną žmogų. Kol kuo nors nepasitikėdavo, buvo labai atsargus, mandagus, mokėdavo kiekvieną „laikyti bent per metrą“ nuo savęs. Na, o kai įsitikindavo, kad priešais jį – vienmintis, galėjai pajusti visą jaunuolio nuoširdumą: neįtikėtinas intelektas ir minčių branda stebino ne vieną su juo dirbusį ar bendravusį žmogų.

Visus mano prisiminimus tarsi iliustruoja Vinco Danieliaus dienoraščiai, kuriuos man patikėjo jo sūnus Vytenis Danielius. Vaikinas tėvą prisimena lyg per miglą, nes našlaičiu liko nesulaukęs nė ketverių. Šiandien Vincas didžiuotųsi savo sūnumi, užsirašiusiu savanoriu į Lietuvos kariuomenę.

Taigi, Vinco Danieliaus dienoraščiai.

Kiek juose aprašyta aplankytų parodų, spektaklių, kiek prisiminta unikalių susitikimų ar potyrių, kaip kūrėsi Lietuvos pasienio ar nacionalinio saugumo sistemos. O mano žvilgsnis užkliuvo už 1993 m. vasario 15 d. (pirmadienis) įrašo:

Baigėsi ilgai trukusi rinkiminė kova į prezidentus. Kaip ir reikėjo tikėtis, nugalėjo buvęs komunistų partijos lyderis A.Brazauskas. Nors dar nėra paskelbti tikslūs rezultatai, bet apytikriai duomenys jau yra. A.Brazauskas surinko 1 mln. su trupučiu, St.Lozoraitis – 700 000 su trupučiu. Viena aišku, kad didesnė dalis inteligentijos [o jos nėra daug] balsavo už St.Lozoraitį. Septyni šimtai tūkstančių – tai nėra mažai. Tai rodiklis, kiek mes dar turime dorų, sveikai mąstančių žmonių. Piniguočiai nebalsavo už St.Lozoraitį, jiems ir taip viskas gerai. Statosi ne namus, o pilis, bažnyčias. Dvasinių dalykų jie neturi, pagaliau jie nesuvokia, kas tai per prekė – tie dvasiniai dalykai. Tie žmonės man – aiškūs. Jie – žuvę. Tauta juos jau prarado (niekada neturėjo). Bet niekaip nesuprantu tikinčiųjų, o jų mes turime didelę armiją, kaip jie galėjo savo sąžinę parduoti šėtonui. Į tą klausimą bandau ieškoti atsakymo. Mano manymu, jiems tikėjimas kažkas panašaus į gražų rūbą, kuris pridengia nešvarų, purviną kūną. Jiems tikėjimas kažkas panašaus. Išėjus iš bažnyčios galima įžeisti artimą, parduoti tautą ir pan. Balsavusių už A.Brazauską buvo ir iš tremtinių bei politkalinių tarpo. Jų veiksmai man irgi nesuprantami. Vėlgi iškyla klausimas, kuo tuos žmones, tiek kentėjusius, vargusius, sugebėjo komunistai papirkti?..

Teko bendrauti ne su vienu, kuris balsavo už A.Brazauską. Nesutikau jų tarpe nei vieno , kuris būtų turėjęs bent aiškų argumentą, kodėl balsuoja už tą, o ne už St. Lozoraitį. Dauguma tų sutiktų žmonių buvo nepamatuoto pykčio St. Lozoraičio atžvilgiu, prisirinkę netikrų, iškraipytų faktų prieš jį.

Lietuva pirmoji pakilo į kovą už laisvę, bet labai gaila, kad toli pasiliko nuo Latvijos ar Estijos.

Šias a.a. Vinco Danieliaus mintis jo dienoraštyje perkaičiau jubiliejinio, 25-ojo, tradicinio Ariogalos politinių kalinių ir tremtinių sąskrydžio „Su Lietuva širdy“ išvakarėse…

Kažkas atsitiko?

Gal senstu, o gal tiesiog man labai nepasisekė, kad net dviejuose 2015-ųjų renginiuose pasijutau nejaukiai – tai birželio 3-iosios Sąjūdžio gimtadienio paminėjime istorinėje Lietuvos Mokslų akademijos salėje, kai nuskambėjo filosofo A.Degučio kalba, ir šiemetiniame sąskrydyje „Su Lietuva širdy“ Ariogaloje, kai LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo gana neįprastai pagerbta – jai buvo įteiktas 1-ojo laipsnio Lietuvos Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos apdovanojimas už nuopelnus Lietuvai.

Dažnai dalyvauju Sąjūdžio bei Politinių kalinių ir tremtinių renginiuose. Suprantu, kad tą birželio 3-iąją forumo organizatorius signataras Zigmas Vaišvila, suteikdamas žodį filosofui A.Degučiui, kiekvieną Putino Rusijos kritiką vadinančiam rusofobija, turėjo gerų norų atkurti demokratinę Sąjūdžio renginių dvasią. Pačios kalbos, kurioje buvo pateikta ir sunkiai suvokiama Ukrainos įvykių samprata, dauguma susirinkusiųjų klausėsi gana neramiai – dalis auditorijos piktinosi bei bandė nuploti, kiti šį pranešimą sutiko su džiaugsmu. Pastarųjų buvo daugiau, todėl mintyse jau klausiau savęs: ir ką aš čia veikiu? Kiek atlėgo, kai kiti birželio 3-iosios forumo pranešimai pasirodė informatyvūs bei objektyvūs.

Tradiciniame jubiliejiniame Politinių kalinių ir tremtinių sąskrydyje „Su Lietuva širdy“ LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino renginio dalyvius. Nekonspektavau, tačiau peržvelgusi rugpjūčio 1-osios informacinius šaltinius, dėl pačios kalbos neturėčiau jokių abejonių. Vienas šalies vadovų kalbėjo teisingus dalykus ir jautriai – apie atplėštus nuo gimtosios žemės, namų ir kalbos lietuvius, tremtyje išsaugojusius meilę Lietuvai. Prezidentės teigimu, valstybė amžinai prisimins iš tremties negrįžusius bei visada brangins tuos, kurie grįžo į gimtuosius namus.

Visa tai taip, bet…

Nemanau, kad Prezidentūros tarnautojai, organizavę D.Grybauskaitės išvyką į Ariogalą, nebuvo informuoti apie jai „gresiantį“ apdovanojimą iš tiek kančių patyrusių žmonių organizacijos vadovų rankų. Tokio lygio ir tokio rango atstovams tokie siurprizai netikėtai iš dangaus nenukrenta… Tačiau kas jai sutrukdė bent kartą pabūti kukliai, net jei po to šis įvykis ir būtų virtęs įrašu istorijos vadovėliuose, pavyzdžiui: „Sužinojusi apie Lietuvos Politinių kalinių ir tremtinių ketinimus apdovanoti ją aukščiausiuoju savo organizacijos apdovanojimu, padėkojo ir kukliai paprašė to nedaryti – yra ir už ją vertesnių.“

Gal bent po kokio šimto metų kas nors iš mūsų ainių būtų pajutęs susitaikymo nuotaikas Lietuvoje?..

O šiandien vienas mano Fb draugas parašė: „Kažkaip neskaniai išėjo su tuo apdovanojimu…“

Matyt, mums išties kažkas atsitiko, kad vis dar nebepastebime šalia esančių dorų eilinių, tiek nusipelniusių istorinių, tautinių organizacijų stiprinimui bei plėtotei. Esu tikra – jei jubiliejiniame sąskrydyje būtų pagerbti ilgamečiai šio renginio organizatoriai bei fundatoriai Danutė ir Antanas Vizbaros, šiandien būtume jautęsi kur kas teisingesni.

Tai kas mums atsitiko?

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Irena Vasinauskaitė       2015-08-6 17:04

Šiauliuose palaidotus Sąjūdžio žmones kasmet ramunėms pražydus, užmiestyje - kas penkis metus.

Vasinauskaitei       2015-08-6 15:42

Jūs pati, dažnai šį kapą aplankote?

Būna       2015-08-6 15:10

Auka supanašėja su budeliu…

Kad juos       2015-08-6 14:47

tuos tremtinius ar kalinius Landsbergis seniai išdūrė ir tikrieji tremtiniai su landsbergine įdeologija nieko bendro neturi. Tik padlaižių būrelis, jų vaikai ir anūkai liko landsbergizmo ir grybauskizmo garbintojai. Gal tie tremtiniai paaiškintų kokie yra Grybauskaitės nuopelnai Lietuvai. Dauguma Lietuvos žmonių išskyrius padlaižius tų nuopelnų nemato, nes ji dirba europai (kad europai būtų gerai), o ne Lietuvai.

nekenčiu veidmainiavimo       2015-08-6 12:19

Nieko mums neatsitiko. Visada tokie buvome. Dauguma. ir jie, kai tik tampa nors kokios valdžiukės atstovu, tuoj jaučia pareigą trigubai susiraitę be muilo lįsti į nors kiek aukštesnės valdžiukės atstovo užpakalį. Tai pastebėjo ir Kudirka. Tas pats ir dabar. Todėl ir renkame šalies Prezidentais okupanto pakalikus, lindusius aniems į užpakalius, nes jie daugumai atrodo patikimesni, nes yra tokie patys, kaip tie, kas juos renka.

O tie, kurie ne tokie, nuolat pasijutę, švelniai tariant, nejaukiai, traukiasi.

Esu gimusi tremtyje, abu tėvai buvo politiniai kaliniai, bet jau seniai nedalyvauju tremtinių organizacijose,reenginiuose, nes ten yra daug veidmainystės, pataikavimo… O pabandyk pasakyti, ką apie tai galvoji, tuoj būsi išvadint Lietuvos išdaviku. Nereikia man tokių etikečių.

ŠMEIŽTAS - galingas ginklas       2015-08-6 10:35

“Dauguma tų sutiktų žmonių buvo nepamatuoto pykčio St. Lozoraičio atžvilgiu, prisirinkę netikrų, iškraipytų faktų prieš jį”.

ruta       2015-08-6 9:59

Tremtiniu apdovanojimai uoliai komunistinio -KGB rezimo funkcionierei tai nonsensas !
Ar tikrai toje tremtiniu organizacijoje dar liko politkaliniu , disidentu , tikru tremtiniu ,o ne ju vaiku , anuku ..Nes pradedi abejoti ju tikrumu po tokiu sprendimu - palaize uztikrintai , kas tai, senatves marazmas ar nurodimu vykdymas mainais uz asmenines geroves / privilegiju suteikimas/?
Isejo ne neskaniai , o pasibjauretinai ,veidmainiskai ir pataikuniskai , tikri Tarybinio laikotarpio subjektai .

Gražiai       2015-08-5 21:15

sutvarkyti kapai.

Šiaulietis       2015-08-5 20:48

Duok Dieve Irenai Vasinauskaitei sveikatos sudėti tuos dienoraščius ir prisiminimus į knygą.
Laurus yra kam pasiimti nepelnytai, o atmintį apie patriotus stengiamasi numarinti.


Rekomenduojame

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.