Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas

Irena Vasinauskaitė. Sveikinimas iš bunkerio

Tiesos.lt redakcija   2020 m. vasario 16 d. 13:55

12     

    

Irena Vasinauskaitė. Sveikinimas iš bunkerio

Ne, ne iš to, kurį lietuvių tautai kasa Lukiškių aikštėje. Iš to tikrojo, kurio šviesa ir tiesa turėtų lydėti kiekvieną mūsų žingsnį...

Prisimente, pernai Lietuva iškilmingai minėjo Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio [LLKS] Deklaracijos 70-ąsias metines. Valstybinės šventės nuotaikos ryškiai skyrėsi nuo Tautoje skleidžiamos dezinformacijos ir partizaninio karo dalyvių šmeižimų masto. Pavyzdžių? Prašom. Vanagaitiškos à la literatūrinės pamazgos, išpiltos ant partizanų bei vieno iš 1949 metų Vasario 16-osios Deklaracijos signatarų Jono Ramanausko-Vanago. Tik nesakykite, kad istorijos vingių priklydėlės pavardė nesąmoningai ir visai netyčia susišaukia su Laisvės kovotojo pseudonimu. Prisiminkime – net data išpuoliams pasirinkta kaip iš Gebelso-Stalino propagandos vadovėlių – Deklaracijos metinės.

Tais pačiais metais, LLKS Deklaracijos septyniasdešimtųjų metinių šventimo parodomajame šventime, Nacionalinė kultūros premija už 2018-ųjų metų nuopelnus buvo įteikta visuomenėje prieštaringai vertinamo romano „Žali“ autoriui. Neatsižvelgta į prieštaravusius, reikalavusius apdovanojimą šiam žmogui atšaukti.

Sostinės mero [nei jo, nei šį politiką vandališkiems žygiams įkvėpusių pavardžių neverta minėti, kad nepaniekinčiau greta įvardintų istorinių asmenybių – aut.past.] „nuopelnai“ Vilniaus valdžios vardu drauge su persivardijusiu Stanislovu nuplėšiant Jono Noreikos-generolo Vėtros Atminimo lentą dar laukia įvertinimo.

Kiekvienas garbusis šių eilučių skaitytojas savo mintyse gali pratęsti analogiškų nepagarbos valstybės istorijai bei jos Laisvės gynėjams pavyzdžių seką.

Nemanau, kad Lietuva tinkamai apgynė Tautos didvyrio Jono Ramanausko-Vanago, KGB rūsiuose iškentusio pragariškas kančias, ir jo bendražygių kovos prieš okupantus reikšmingumą bei iškilų atminimą.

Artėja Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metis. Siūlau visiems rinkėjams susimąstyti, ko galėtume reikalauti iš kandidatuojančių šiemet į Lietuvos Parlamentą, kad baigtųsi mūsų valstybės istorijos klastotės, perrašinėjimai, šaliai nusipelniusių asmenybių šmeižimas bei niekinimas. Jei negalime nuslopinti savyje neapykantos, totalaus susiskaldymo ir susipriešinimo, nerasime laiko kūrybai ar net geresnio gyvenimo siekiui.

Gal vertinkime gyvenimą 1949-ųjų metų Signatarų matu?

Papasakosiu asmenines patirtis. Nuo paauglystės prisimenu, kaip su tėvais važiuodavome aplankyti senelių kapų Pasvalio ir Biržų rajonuose. Vairuodamas tėvas pasakodavo apie šiuose kraštuose vykusias partizanų kovas su okupantais, o mama, atsisukusi į mus su broliu, sėdinčius ant galinės automobilio sėdynės, vis primindavo, kad mokykloje to pasakoti nereikia.

Rezistencinėse pokario kovose žuvo du tėvo ir vienas mamos brolis, Saločių miestelyje nužudytas gulėjęs numestas ant gatvės. Vėliau vietinio stribo arklys dėdės Vinco lavoną tampė po miestelį... Iki šiol nežinome, kur rado ramybę taip jo išniekintas kūnas.

Abu tėvo broliai atgulė Motiejūnų kapinaitėse. Abu juos iš mūšio lauko išnešė būrio kovotojai. Vienas sužeistas vis prašė: „Neškit pas mamutę. Ji mane išgydys…“ Bet nespėjo nunešti. Abu nakčia palaidojo užkampiose Biržų rajono kapinaitėse, kuriose visą sovietmetį tvarkėme bevardį kapą, ant kurio tik Sąjūdžio bangai plūstelėjus buvo pastatytas kryžius su pavardėmis.

Tėvas pasakodavo, kad dėdės Mykolas ir Povilas puikiai sutarė, tačiau dėl vieno amžinai ginčydavosi. Partizanui Mykolui atrodė, kad jei bus kovojama su stribais, tokiais pat lietuviais, kaip ir jiedu, tai jau bus pilietinis karas, todėl siūlė ginklus kreipti tik į vadinamajame Biržų „garnizone“ dislokuotus okupantų karius. Tai esą būtų išsivaduojamoji kova. Dėdė Povilas, sako, buvęs karštesnis, nes, anot jo, išdavęs Tautą ir nuėjęs su užkariautoju irgi priešas…

Aš labai stengiuosi viską šiame gyvenime matuoti tuo LLKS partizanų ir Signatarų matu, nes iš giminės istorijos žinau, kad Lietuva ir jos žmones reikia mylėti aukojantis, laikytis 10 Dievo įsakymų ir niekada nei ginklo, nei melo žodžio nenukreipti į artimą savo.

Koks gi tas kovojusios Lietuvos signatarų matas?

Pirmiausia pasikartokime 1949 metų vasario 16-osios Deklaraciją papunkčiui. Kiekvienas jų – labai reikšmingas ir net šiandien aktualus. Tarkime, LLKS nariai sakė, kad jų būstinė yra Lietuva. Tai kodėl šiandien pasigirsta smerkiančių šūkį „Lietuva – lietuviams, lietuviai – Lietuvai“? Trečiasis Deklaracijos punktas skelbia, kad „Valstybinė santvarka – demokratinė respublika“. Tai kodėl galima sulaikyti pilietį, mosuojantį valstybine vėliava, ar bausti jį, sumontavusį valstybės tarnautojo ar pareigūno karikatūrą? Kas liko iš Deklaracijos teiginio „Suverenė Lietuvos valdžia priklauso tautai“, jei panašus įrašas LR Konstutucijoje yra paneigiamas Konstitucio Teismo dvasiomis, ribojančiomis referendumų organizavimą?

LLKS Deklaracijoje yra 22 punktai ir visi jie tarsi šiai dienai rašyti. Tarkime, „[s]ocialinė globa nėra vien atskirų piliečių ar organizacijų reikalas, bet vienas pirmųjų valstybės uždavinių. [...]“ arba „[s]ocialinių problemų racionalus išsprendimas ir krašto ūkinis atstatymas yra susijęs su žemės ūkio, miestų ir pramonės reforma [...]“, „[k]onstatuojama teigiama religijos įtaka ugdant tautos moralę [...]“ ir t.t., ir pan.

LLKS Deklaracijos 16 ir 17 punktus privalu mintinai išmokti visiems, nuo 1990 metų kovo 11-osios buvusiems mūsų valstybės vadovams – prezidentams ir parlamentarams. O išmokus rasti padorumo viešai prisipažinti, kodėl nebuvo atlikta desovietizacija, iki šiol neleidusi mano tautiečiams išdidžiai pakelti galvos.

Todėl ir sakau: Brangieji, sveikinu Jus visus su Vasario 16-ąja, Lietuvos Valstybės atkūrimo diena, de jure... Tačiau de facto – iš bunkerio…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

štaziui       2020-02-20 22:08

Klausimai mums nekyla: lauk iš čia, сексот–кагэбэшный. Viskas labai akivaizdu, kitų variantų nėra. Beprasmio klausimo, ar tu koks толераст-расстрига neužduosime.

kodėl taip nutiko       2020-02-17 2:21

Nes rusai kaip ir išsinešdino, o stribai paliko. Teisesnis buvo tas karštesnis brolis, kuris buvo už stribų naikinimą. O su konstitucijos dvasiomis išvis bėda, nes KT pirmininkas jaunystėje labai “Mein Kampf” studijavo. Aišku, tai žmeižtasss, nes aš Kremliui iš tikro dirbu, bet atrodo, kad Adolio įtūžis iš kalėjimo konstitucinių dvasių piemeniui didelį įspūdį paliko.

juodas jumoras       2020-02-16 21:44

2050 metai. Lietuvos Respublikos Seime švenčiami tolerancijos ir pakantumo metai, iškilmingas posėdis:

Seimo pranešimas

Lietuva, titaniškomis mūsų teisėsaugos pastangomis, jau pagaliau išsprendė visas problemas su pakantumu ir tolerancija visuomenėje.

Beliko nedidelė netolerantiškų ir nepakantumu pasižyminčių žmogelių grupė, užsispyrusiai kažkodėl besivadinanti tauta – Lietuviais, jie kategoriškai atsisako vadintis išdidžiu vardu “europietis”. Ši maža, pasibjaurėtinų žmogelių grupė, yra aptverta rezervate netoli Balbieriškio. Jie savo netoleranciją kitų tautybių žmonėms pareiškia per tai, kad užsispyrusiai atsisako nebevartoti tos bjaurios Lietuvių kalbos. Jie yra tiek nepakantūs kitos seksualinės orientacijos žmonėms, kad vis dar ekstremistiškai gyvena šeimose, kuriose santuoka yra paremta vyro ir moters sąjungos pagrindu. Jie atsisako geranoriškai atiduoti vaikus į gėjų, žydų ir musulmonų tolerancijos mokyklas, kuriose šie galėtų laisvai nuspręsti savo seksualinę ir religinę priklausomybę. Todėl vaikų gerovės labui nuspręsta atiminėti iš jų visus esamus ir gimsiančius vaikus, idant jie nežalotų jų savo netolerantiškais ir nepakančiais požiūriais. Jų moterys nenešioja parandžos, tokiu būdu netolerantiškai įžeisdamos musulmonių jausmus. Jų vyrai nedaro apipjaustymo, tokiu būdu netolerantiškai rodydami nepagarbą žydų ir musulmonų bendruomenėms.

Kadangi beliko tik maža, šios pasibjaurėtinos netolerantiškos ir nepakančios sektos grupelė, be to iš jų yra atimti vaikai, esame įsitikinę, kad didžioji tolerancijos ir pakantumo era greitai nebebus bjaurojama šių žmogelių egzistavimu.

Iškilmingą pranešimą pasirašo- Lietuvos islamo Respublikos Seimo pirmininkas, muftijus Ibn Abdula Muchamedovičius.

Prašalietis       2020-02-16 21:01

Prašalaičiams     2020-02-16 20:22 Šiandieniniai valstybės “istorijos žinovai” su Viešpaties pagalba turėtų visiems “su dar užsitęsiusiomis balanų gadynėmis nežinantiems” pasakyti, kokiais Tiškevičiaus rūmų tipo elektros sietynais buvo puošiami Lietuvos"pokario valstybės vadovo” Ramanausko-Vanago išsikastas miškelyje bunkeris buvęs jo “prezidantūra” bei kitų tuo metu niekam nežinomų pasipriešinimo vadų “rūmai” ir jų slaptų susirinkimų vietos.

stasys        2020-02-16 20:55

Prašalietis musėt suvalkiečiu kilęs ir jo giminėje tik iškilus plik-bajoriai ir tie brangus „tovarišč“ iš TSKP- ė kuriems nepridera žieminėse ar bunkeriuose nakvoti .smile Todėl klausimas jo kaip ir logiškas ? gal autorė čia galėtu paaiškinti ?. iš kur gaudavo tie Lietuvos patriotai bunkeriuose popieriaus ir kuo pieštukus droždavo neturint tam prideramu priemonių , ar prie žibalinės lempos galima surašyti tokio svarbumo dokumentą kuriame tilptų tam reikalui visi reikalingi ‘štempeliai’ ?. Kaip be raudono kilimo ir orkestro tokio svarbumo pareiškimai tampa valstybinės svarbos lygio ..Ir kaip be faktiniu aplinkybių notaru konstatavimo galima tuos dalykus skaityti teisėtai įvykdytus .? Kaipo matote klausimai buitiniai o į juos neatsakius suprantamai ..gali kilti abejonių .

Prašalaičiams       2020-02-16 20:22

Atleisk, Viešpatie, valstybės istorijos nežinantiems…Jiems balanos gadynė gerokai užsitęsė, kokius laipsnius vargšiukai beturėtų.

Prašalietis       2020-02-16 20:06

Lietuva pasirodo ne tik “didvyrių”, bet ir “signatarų” žemė. Tokiai didvyrių žemei kaip Lietuva vasario 16 dienos ir kovo 11 d signatarų yra aišku per “maža”...Įdomu būtų sužinoti ne tik kokias deklaracijas 1949 metais bunkeriuose, klojimuose, tvartuose prie balanų, žvakių,žibalinių lempų, Mėnulio šviesos rašinėjo tų laikų raštingi, mažaraščiai ir beraščiai “signatarai”, bet ir ką po 1949 metų  iki pačių 1991 metų kovo 11 “šviesą ir tiesą lydinčiose deklaracijose” rašinėjo kiti gausūs 75 metams užsislapstinę “de jure signatarai”  de facto Aukštosiose Partinėse mokyklose, pastate Lukiškių aikštėje t.t.

Taikliai        2020-02-16 18:46

Vadinasi, svyla stasiams padai, kai ketinama aplinką vertinti 1949 metų signatarų matu.

stasys        2020-02-16 18:38

Ką čia komentuojat ?  >  geriau papasakok kaip pačiam padėti išsilaisvinti nuo įpročio visus pasverti ir teisti ?

Ką čia komentuojat ?       2020-02-16 18:14

Būtų atlikta desovietizacija, įslaptinti okupacinės valdžios rėmėjai demaskuoti, nepliurptumėte nesąmonių. Ir visai nesvarbu šiokiadienyje ar šventėms moteriškė straipsnį sudėliojo.

stasys        2020-02-16 16:03

Norisi tokia diena vengti kritikos tai moteriai , bet imame ir parašome ka nors keisto ..paskaitykite jauno partizano publikuota laišką sekančiame str.? Tik labai suvaržyti žmonės gali rinktis bunkerį tokia diena , o jei visa tai tik šposui ..tada kur mes taip nueisime ?

Heiders       2020-02-16 15:54

Ech , Vasinauskaite.  Viskas puikiai surasyta . Ir vis tik neapseita be klaidu.  Lietuva lietuviams , tai kremliaus sukis. Lietuva visiems !!!. Taip turi buti.  Kas myli Lietuva , tas lietuvis. Landsbergis taip sake , o tas didis ir kartu labai kuklus zmogus dar ner niekad nieko sumelaves.
Referendumas yra labai bjaurus dalykas.  Pas mus labai daug silpnavaliu zmoniu, pvz.AMB Prezidentas ( mus nusviede 20 metu atgal )ir labai didele kremliaus itaka.(zemes pardavimas uzsienieciams) Geriau pagal konstitucija , ir be referendumu.


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis atviru laišku kreipėsi į Seimo narius dėl tradicinės šeimos išsaugojimo

Verta prisiminti. Rein Raud. Lietuva: politinio vystymosi modelis

Brolio Pauliaus Vaineikio, OFM, liudijimas: „Dvasinis sukilimas prasidėjo: Už Kristų, už šeimą, už Lietuvą!“

ES vyskupų konferencija dėl EP rezoliucijos apie teisę į abortą Lenkijoje: nėra tokios teisės

Nida Vasiliauskaitė. Apie begalinio naivumo tikėjimą transformuojančia „švietimo“, mokyklos galia

Tomas Viluckas. Išskirtinis br. Pauliaus Vaineikio, OFM, vaizdo interviu: „Mes kovojame ne su žmonėmis“

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Lietuva Europos Sąjungoje

10 faktų apie Stambulo konvenciją

Audrius Bačiulis. Kodėl kai kas taip kovoja už Stambulo konvencijos pasirašymą

Vidas Rachlevičius. Po tokių parlamento pirmininkės veiksmų civilizuotoje šalyje pakviptų arba jos apkalta, arba pirmalaikiais rinkimais

Lionginas Baliukevičius-Dzūkas. „Tokios niekšybės, tokio velniško išdavimo dar nebuvo partizanų istorijoje. Judas šiuo atveju būtų toli pralenktas“

Liudvikas Jakimavičius. Keli klausimai, kylantys stebint viešąją diskusiją

Arkivysk. Kęstutis Kėvalas kunigams: Drąsinkime vieni kitus būti aktyvius ir nebijoti tų, kurie prieštarauja prieš teisę pasisakyti

Irena Vasinauskaitė.  Vergvaldžiai pastatys paminklą „Tautos laisvei“? Nejuokinkite!

Geroji Naujiena: Jo klausykime!

Artūras Grigas. Išlikti žmogumi

Kunigo Toliato atvejis, arba Ką Lietuvoje nuo šiol sakyti draudžiama

Dainius Rudzevičius. Stambulo konvencija ir jos ryšys su socialinės lyties ideologija

Ligita Sinušienė. Ar Stambulo konvencijai bebus ką pražudyti Kretingos pranciškonų gimnazijoje?

Rasa Čepaitienė. Kaukių kritimo metas

Brolis Paulius Vaineikis OFM. Šaukiu aš tautą nuodėmės užguitą

Lietuvos gyventojų nuomonių apklausa

Dovydas Norkūnas. Kaip iš tikrųjų atrodo LYTINIS ŠVIETIMAS? Kam iš tiesų reikia Stambulo konvencijos?

Brolis išsižadėjo brolio ar direktorius – pavaldinio?

Alvydas Jokubaitis. Ar Europos Sąjungai reikia šeimos? – Taip ir ne

Algimantas Rusteika. Iliuzijų pabaigos metai

Andrius Švarplys. „Influenceriai-garsenybės“ gali viešai kalbėti apie politiką, o Bažnyčia nebe?

Nuo bačkos. Andrius Kubilius: Tomai, neišsigąsk šios atakos! Tomas Raskevičius: Dėkoju TS-LKD už palaikymą. Pažadu nepasiduoti!

Konstantinas Bogomolovas. Europos pagrobimas 2.0. Režisieriaus manifestas

Pozicija, kurios nenori girdėti LGBT lyderiai. Dovilo Petkaus pokalbis su Eimantu Gudu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.