Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Aplinkosaugos politika

Irena Vasinauskaitė. Signataras: „Valdžiai pasakiau – pritrūks geros valios stabdyti medžiapjūtę, važiuosim aiškintis pas ES pinigų dalintojus“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugsėjo 10 d. 19:44

5     

    

Irena Vasinauskaitė. Signataras: „Valdžiai pasakiau – pritrūks geros valios  stabdyti medžiapjūtę, važiuosim aiškintis pas ES pinigų dalintojus“

Šiaulių miesto medžių gynėjai piketavo Vilniuje prie Vyriausybės ir Prezidentūros rūmų. Akcijose dalyvavo Alfredas Daulius, Petras Daunoras, Salomėja Jastrumskytė, Monika Peldavičiūtė, Austė Juozapaitytė, Aldona Lengvinienė, Danguolė Petkauskienė ir pats piketų iniciatorius signataras Algimantas Sėjūnas.

Išvakarėse socialiniuose tinkluose pasirodę skelbimai apie renginį sukėlė erzelį Šiaulių tarybos narių tarpe. Pasirodė komentarų, esą ne piketuose probleminiai klausimai sprendžiami. Gudragalviai vietos politikieriai, visaip tyčiojęsi iš medžius ginančių žmonių vietinės reikšmės susitikimuose, tuomet dar nežinojo apie sutartus susitikimus su Premjero patarėjais bei Prezidentūros tarnautojais.

Sostinėje reziduojančios vykdomosios valdžios atstovai dokumentinę informaciją apie medžių naikinimą Šiauliuose, visuomenės nuomonės ignoravimą, LR Želdynų įstatymo pažeidimus bei prokuratūros pradėtą tyrimą dėl viešojo intereso gynimo buvo gavę jau išvakarėse.

Vyriausybėje lengvas pakrikimas

A.Sėjūnas papasakojo, kad susitikimus derino iš anksto, visas namų užduotis atliko, tačiau Vyriausybės rūmuose laukė netikėtumai.

– Mums atėjus, jautėsi lengvas sutrikimas: premjero patarėjai dar negrįžę iš atostogų, tarnautoja, kuri su manimi derino aptariamos problematikos temas, netikėtai susirgo, o klausantis besiblaškančių Vyriausybės aparato darbuotojų pašnekesių, buvo galima suprasti, kad mūsų pokalbis su Vyriausybės specialistas… blokuojamas iš apačios, – pasakojo į Šiaulius grįžęs signataras.

Pati esu susidūrusi su tokia kasdieniška situacija, kad žmogui nusprendus kreiptis, tarkime, į medikus ar į kokio nors lygio klerką, apie tą interesantą operatyviai surenkama ir asmeninė, ne tik probleminė informacija. Galimai, ir Premjero kadrai išsiaiškino, kad Šiaulių medžius ginantys žmonės yra ryžtingi, nemeta pradėto darbo ir, kaip ne vienas iš piketavusiųjų Vilniuje yra pareiškęs, „jei jau pradėjome, tai eisime iki galo“...

Geros valios paieškos

Neverta aiškintis, kas sutrikdė Vyriausybės tarnautojus, vizito išvakarėse signataro klaususius: o ko gi piketuotojams reikia – viešumo ar protesto pareiškimo? Signatarui Algimantui Sėjūnui asmeniškai viešumas nereikalingas, o protestuoti tuščiai jis niekada nebuvo linkęs. Jam visada rūpėjo viena – REZULTATAS, kuris būtų naudingas valstybei, savivaldybei ir, svarbiausia, žmonėms.

Tą teigiu, nes šį žmogų pažįstu daugiau negu trisdešimt metų. Net būdamas vadinamojoje didžiojoje politikoje, jis niekada nesityčiojo iš rinkėjų, nemačiau kito taip ryžtingai, ramiai, motyvuotai sprendžiančio iškilusias viešąsias problemas. Atgimimo pradžioje apie A.Sėjūną net tokia vaizdinga legenda klaidžiojo tarp sąjūdininkų, esą šis žaliasis, jei imasi ką nagrinėti, tai problemai, lyg gyvatei primina uodegą ir, tol veikia, kol sutraiško galvą, t.y. klausimą išsprendžia.

Gal todėl piketuotojai pasirinko netradicinį apsilankymo Vyriausybėje būdą – pakvietė vienytis geros valios darbui ir gelbėti Šiaulius bei Lietuvą nuo medžiapjūtės už ES skirtas lėšas.

– Šiuo metu Lietuvoje visiškai deformuota URBAN projektų vykdymo esmė, – stebisi A.Sėjūnas ir tęsia: – Šių projektų tikslai yra gerinti gyvenamosios aplinkos kokybę. O kur tas kokybiškumas pasireiškia totaliai sunaikinus gamtos plaučius – medžius? Nesuprantu, ar Šiaulių savivaldybės vadovai nesimokė biologijos, ar praleido 5, 6 klasės pamokas? Ir šiaip dabar valdžioje sėdi žmonės, stokojantys bendro humanitarinio išsilavinimo. Su tokiais kalbėtis neįmanoma, nes jie primena radijo aparatus – patys kalba, o kitų pasiklausyti nenori.

Kai Vyriausybės pastate dirbantys žmonės susivokė, kas pas juos apsilankė, ar, pagaliau, susipažino su LR Signatarų statuso įstatymu, Šiaulių miesto atstovus priėmė Ekonomikos politikos grupės vadovė Lina Liubauskaitė bei savivaldos klausimų patarėjai. Gerą valandą jie klausėsi A.Dauliaus, S.Jastrumskytės, A.Juozapaitytės, P.Daunoro, M.Peldavičiūtės pateikiamos informacijos.

– Susidarė keistas įspūdis, kad Vyriausybės pastate sėdi žmonės gerokai atitrūkę nuo vietos problemų. Mes pakvietėme juos dažniau pasižiūrėti pro Vyriausybės pastato langus ir įvertinti, kokie apgailėtini mažalapiai mutantai Gedimino prospekte pasodinti. Nudžiūvę, nykstantys, mirę ar vos leisgyviai. Ir toks vaizdas yra visoje Lietuvoje, kur tik sunaikinami brandūs medžiai, – sakė signataras.

Prezidentūroje – vaizdelis kitoks

Piketuotojų pasakojimu, Prezidentūroje juos priėmusi Prezidento patarėja aplinkosaugai Agnė Jakstienė su situacija Šiauliuose buvo susipažinusi, todėl bendrauti bei ieškoti problemos sprendimo kelių buvo lengviau.

– Mus išklausė. Supratau, kad yra išsamiai susipažinta su iš anksto Prezidentūrai pateikta informacija. Radome sąlyčio taškų, aptarėme pagrindinio problemos sprendėjo –  Vyriausybės ir jos kompetencijoje esančių – veiksmus, – paaiškino A.Sėjūnas ir tęsė: – Ką nors šią akimirką sukonkretinti yra sunku, nes mūsų pateikta informacija Vilnių pasiekė tik rugpjūčio viduryje. Iki spalio 2 dienos pratęstas prokuratūros tyrimas dėl viešojo intereso gynimo. Nors iš Aplinkos ministerijos gautas atsakymas arba bent jo fragmentas vertas viešo pacitavimo.

Na, kadangi ir pilietinio portalo Tiesos.lt redakciją [ir net Šiaulių savivaldybę! – aut.past.] pasiekė pastarasis dokumentas, tai suteikiame progą su juo susipažinti ir mūsų skaitytojus.

P.S. Žinote, gerbiamieji, ko neįmanoma sutalpinti į rašinį? Piketuoti sostinėje bei susitikti su Lietuvos valdžios atstovais važiavusiųjų ryžto, energijos bei geros nuotaikos. Ne vienas Šiaulių medžių gynėjas kartojo į pavadinimą iškeltus signataro žodžius, minėjo siekį sutvarkyti projektų vykdymo kontrolę. O šių visuomenininkų žygius už brandžių medžių išsaugojimą, manau, lydi visų padorių žmonių nuostata – „Būsime padarę viską, ką galime“. Ir tai nuteikia viltingai.

P. P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

To signatarui       2019-09-11 8:10

Ir nuvažiuos, kai Lietuvoje bus išnaudotos visos galimybės. Dokumentų komplektas, kaip suprantu, ES Direktoratui baigiamas suruošti.

Signataras,       2019-09-11 7:42

užuot kalbėjęs, galėtų ir nuvažiuoti.

Įdomu       2019-09-11 7:29

Aplinkos ministerijos atsakymas suteikia vilties, kad galima rasti būdų išsaugoti medžius.Ačiū už paviešinimą.

Bravo       2019-09-10 20:50

Nors vienas signataras už žmones kovoja.

babute       2019-09-10 20:33

saunuoliai kad gina savo miesto ‘‘plaucius’‘

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.