Politika, Savivalda

Irena Vasinauskaitė. Politinis cirkas tęsiasi – vėl Remį iš krėslo vers

Tiesos.lt redakcija   2018 m. balandžio 20 d. 1:56

1     

    

Irena Vasinauskaitė. Politinis cirkas tęsiasi – vėl Remį iš krėslo vers

Balandžio mėnuo prasidėjo dviguba švente – Didžiojo Prisikėlimo ir Pasauline juoko diena. Pastaroji, regis, tebesitęsia, nes dirbti su politikais ar greta jų yra amžinas humoro ir nesusipratimų laikas. Raseinių rajono savivaldybės tarybos narių ir mero A.Griciaus ketinimas trečią kartą reikšti nepasitikėjimą Remigijumi Aču tai tik patvirtina. Todėl ne nuodėmė pafantazuoti vietos klerkų pajuokavimų „ Žemaičio“ paminklo dislokacijos vietos keitimo tema, kur pilkojo Raseinių pastato tarnautojai žada perkelti skulptūrą arčiau savivaldybės ir rankos mostą nukreipti į kitą pusę. Gal būtų tikslingiau, jei istorinį V.Grybo paminklą dar ir „patobulintume“, t.y. atsuktume „Žemaitį „veidu į savivaldybės pastato fasadą su pridėtu prie smilkinio pirštu, nes dabartiniams raseiniškių išrinktiesiems iki Dvasinio Prisikėlimo tiek toli, kad jų perrinkimas dar vienai kadencijai būtų nedovanotina klaida.

Kartojimas – mokslo motina

Neramus pastarasis pusmetis ištiko Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorių Remigijų Ačą. Per penkis mėnesius jau trečią kartą jam bus reiškiamas nepasitikėjimas. Pirmąjį inicijavo jo buvę bendrapartiečiai – „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos taryboje atstovai. Tuomet tik didžiausi optimistai prognozavo iniciatorių sėkmę. Nuosaikesni situacijos vertintojai tikėjosi kolegų apgaulės. Taip ir atsitiko: iš 25 tarybos narių 12 nepasitikėjo R.Aču, 10 jį palaikė, o 3 biuleteniai buvo pripažinti negaliojančiais. Politikai iki šiol aiškinasi, kas išdavė, ką kas papirko, kas pernai gruodį, tarpušvenčiu, kauštelėjęs už vairo pakliuvo ir buvo „pakabintas“. Kalbėjo žmonės, kalbėjo, neva abu tarybos konservatoriai pakriko kaip Grigo bitės: vienam šaulių kuopos uniformas atšviežinti magėjo, o vyresnėlis niekada neslėpė savo puoselėjamų simpatijų interpeliuojamajam. Dar radosi mintijančių, kad urėdijų naikinimas kai ką be darbo paliko, tai negalima į perversmininkus veržtis… Tik, regis, vienam Valdemarui Jacikui viskas buvo aišku, „kad tie, kurie turi motyvų, žinos, kaip balsuoti“. Nereikia daug spėlioti, kad savivaldybės finansus administruojantis R.Ačas supranta, kaip stipriai pinigai motyvuoja. Todėl pirmasis nepasitikėjimo administracijos vadovu nepavyko, nes pritrūko vieno vienintelio balsiuko, kad raseiniškių nemėgstamam politikui būtų pasakyta „Atia“ ir jis galėtų ramiausiai ūkininkauti.

Antrasis nepasitikėjimas R.Aču reikštas iš karto po Naujųjų – sausio 13-osios išvakarėse. Regis, pakankamai laiko po metų pradžios švenčių buvo praėję, kad ryžtumeisi blaiviam ir atsakingam sprendimui. Tarybos posėdžio išvakarėse, susiskaičiavus balsus, pasitarus bei tą pasitarimą įrašius, paaiškėjo, kad šį kartą administracijos direktoriumi nepasitiki 13 politikų iš 25. Raseinių išrinktieji jau tikėjosi sėkmingos baigties, tačiau pamačius slapto balsavimo rezultatus, ne vienam lūpa atvipo. „UŽ“ R. Ačo atleidimą balsavo 11, vienas buvo „PRIEŠ“, o 13 politikų prisipažino besą beraščiai t.y. gadino balsavimo biuletenius, paišydami dailius kryželius. Tą kartą savivaldybės administracijos direktorius galėjo pasielgti didvyriškai ir pareikšti, kad atsistatydina, nes turint tik vieno politiko paramą dirbti neįmanoma, o su tokiu kiekiu totalių beraščių ir prasidėti nėra ko… Tačiau ir šį kartą nugalėjo stipri motyvacija – pinigai bei pelningos savivaldybės ūkio dalies privatizavimo perspektyvos.

„Nepamainomasis“ Raseinių savivaldybės administracijos direktorius poste išsilaikė, matyt, pamiršęs, ką žadėjo savo inauguracinėje kalboje: „Jei padarysiu gerai, viskas – tvarkoje. Jei padarysiu blogai, prisiimsiu atsakomybę“. Vadinasi, per kelis mėnesius padaryti bent du Lietuvos Respublikos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje pažeidimai, anot R.Ačo, yra „viskas tvarkoje“ ? Vienas jų – „grupinis“ pažeidimas – kartu su žmona Seimo nare Vida Ačiene.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija – ne autoritetas 

Balandžio 26-ąją vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje Raseinių meras Algirdas Gricius, 2016-aisiais pats teikęs R.Ačo kandidatūrą į administracijos direktoriaus pareigas, dabar inicijuoja trečiąjį siūlymą jį atleisti, nes šis esą prarado politinį pasitikėjimą. Buvęs artimas mero komandos narys pats atsistatydinti neketina, nors per nepilnus metus „susigriebė“ net du Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos [VTEK] sprendimus dėl valstybės tarnyboje supainiotų viešųjų ir privačių interesų. R.Ačas abu Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimus apskundė teismui. Vienas jo skundas jau atmestas, o kitą Vilniaus apygardos administracinis teismas dar nagrinėja. Vyras aiškina nežinojęs, kad jo žmona, Seimo narė Vida Ačienė sudarė didesnį nei 3000 eurų sandorį su viena kelionių agentūra, todėl to nedeklaravo. Keista situacija – nežino, kas vyksta šeimoje, tačiau Raseinių rajono finansai kaip ant delno. Be to, anot R.Ačo pasisakymų viešojoje erdvėje, jam VTEK – ne autoritetas, kad į jos sprendimus apie kažkokius supainiojimus rimtai reaguotų. Tos painiavos galėjo būti dar daugiau, tačiau vietos politikams galimai fantazija atšoko arba skundus dėl R.Ačo maklių rašyti pavargo.

Civilizuotame pasaulyje politinio pasitikėjimo pareigūnas, kuriam pareiškiamas nepasitikėjimas, atsistatydintų pats, nes to reikalauja elementari logika. Pavyzdžiui, ar matėte kas vilką ir avį žolę rupšnojant? Kas šioje Raseinių istorijoje – vilkas, o kas – avis, spręskite patys, garbieji skaitytojai. Tačiau viena aišku – neįmanomas joks normalus konstruktyvus bendradarbiavimas rinkėjų labui, kai politikai vienas kitu nepasitiki. O gal tik puikiai tą nepasitikėjimą vaidina, kad savo juodus darbelius nirtulingais konfliktais užmaskuotų? Neneigsiu, kad yra toks aukštasis politinio populizmo menas, kuomet rinkėjų dėmesys nuo esminių problemų nukreipiamas menkaverčiais pasiburnojimais tarpusavyje.

Raseiniuose jau seniai sklando kalbos, kad meras A.Gricius kvies žmones į piketą, kad šie padėtų R.Ačą atstatydinti. Tačiau žmonės net dviejuose pastaruosiuose – tiesioginiuose mero ir Seimo rinkimuose – už R.Ačą balsavo taip kukliai, kad šis nė į antrą turą nepateko. Vadinasi, nebereikia demonstruoti elementaraus populizmo. Metas liautis žmones mulkinus. Girdi, mes jį verčiam verčiam, o jis „negriūna“, ir gana. Tuo tarpu R.Ačas, nutaisęs V.Jaciko tipo šypseną, ištaria: „Tegul pažaidžia…“ Čia derėtų priminti, ką kalbėjo R.Ačas, kuomet meras A.Gricius teikė jo kandidatūrą į administracijos direktoriaus pareigas: „Esu giliai įsitikinęs, meras visada renkasi su kuo dirbti.“

Pameluos ir trečias kartas?

Paspėliokime, kaip šį kartą dėl nepasitikėjimo R.Aču balsuos Raseinių savivaldybės tarybos nariai. Kokie dar galimi variantai, po to, kai piniginį motyvą ir beraštystę jau išnaudojo? Galima surepetuotus triukus pakartoti arba sugalvoti milijoną priežasčių ir tiesiog „išsinešti kvorumą“, t.y. neatvykti į posėdį iš viso arba netikėtai iš jo išeiti. Įmanoma savo lojalumą merui A.Griciui ar administracijos direktoriui identifikuoti, ištraukiant iš balsavimo aparatų tarybos narių korteles ir netvirtinti balsavimo biuletenio arba neįrašyti nepasitikėjimo R.Aču tarybos sprendimo projekto į darbotvarkę ir t.t., ir pan.

Už politinių cirkų demonstravimą bei rinkėjų valios nepaisymą tėra viena bausmė – 2019-ųjų rinkimuose nebebalsuoti už Raseinių taryboje kelias kadencijas sėdinčius ir susigiedojusius politikus, nesvarbu, kokiuose partiniuose ar naujai įsisteigusiuose visuomeninių rinkimų komitetų sąrašuose jie bebūtų.

O dabar paatviraukime: kas yra Raseinių meras

Baigdama priminsiu skaitytojams keletą R.Ačo pasisakymo fragmentų, kaip jis gražbyliavo Raseinių rajono savivaldybės tarybos nariams 2016-aisiais prieš šiems balsavimu patvirtinant jo kandidatūrą į administracijos vadovo pareigas: „Visokių kalbų čia prileista per šį laikotarpį. Buvau už Atlanto atsipūsti nuo visokių kalbų.[...] Ar nebus du merai, dvi nuomonės. Nebus. Bus viena nuomonė. [...] Tie, kurie bandysit laviruot galvodami, kad mes čia lyg tai pešimės ar kažkas tai… Bus viena nuomonė.[...]“

Nuoširdumas žmogaus. Neapsakomas. Viskas su kaupu pildosi. Yra viena nuomonė, ir ji – ne Algirdo Griciaus. Ir meras – vienas. Bet ne tas, kuris buvo išrinktas 2015 metais pirmuosiuose Lietuvos istorijoje tiesioginiuose merų rinkimuose.

Atvažiavo politinis cirkas į Raseinius ir pamiršo išvažiuoti.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

o kas laukia Jonuko!       2018-04-20 7:19

Juk Acaite gerai isisuko i jo milijonus…


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Andrius Navickas: siūlau Švietimo ministeriją iškelti į Estiją

Rūta Visocnik. Ar gali „vaiko teisės“ kviesti tėvus į posėdžius nenurodydamos aiškios priežasties?

Vidmanto Valiušaičio knygos „Istorikai nenaudoja dalies šaltinių“ pristatymas (video)

Algimantas Rusteika. Jei direktoriumi būčiau aš

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: pasakyk bankui „sudie“

Nuo bačkos. Bernardas Gailius. Patriotizmas trukdo valstybei augti

Jurga Lago: Mes iš Lietuvos

Lietuvoje nutylėta Europos Parlamento istorinė rezoliucija „Dėl europinės atminties svarbos Europos ateičiai“ –  dar vienas smūgis R. Šimašiui

Vytautas Sinica. Apie ministro Kukuraičio kovą su skurdu ir socialine atskirtimi

Eurofederalistai kviečia į diskusiją: „Kalbėkime apie klimatą“

Vytautas Radžvilas. Lukiškių aikštėje – paneuropinio konflikto aidas

Kviečiame į konferenciją Kaune spalio 5 dieną!

Vytautas Sinica. Pasikartojanti klaida diskusijose apie tautiškumą

Marijus Kaukėnas‎: Apie turą po Labanoro girios kirtavietes, arba Ir vėl apie teisėtumą, prasilenkiantį su teisingumu

Susipažinkite: Labanoro dykros

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Ar reikia Kauno rajoną prijungti prie Kauno?

Gintautas Vaitoška. Dievui ir Tėvynei!

Andrius Švarplys. Kažkas atsitiko Vakarų žmogui

Algimantas Zolubas. Mero Šimašiaus didelis viešosios tvarkos pažeidimas

Vytautas Sinica. „Nausėda labai skiriasi nuo Grybauskaitės“

Kiečiame į tarptautinę konferenciją „Antikomunistinis pasipriešinimas Centrinėje ir Rytų Europoje po Antrojo pasaulinio karo“

Liutauras Stoškus. Jaunimo eitynės už ateitį

Irena Vasinauskaitė. Miesto Medžių išvarymas

Vytautas Sinica. Kam reikia priešų, kai tokie draugai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.