Irena Vasinauskaitė. Pagarba mirusiajam šiaulietiškai

Tiesos.lt redakcija   2014 m. lapkričio 4 d. 14:01

23     

    

Irena Vasinauskaitė. Pagarba mirusiajam šiaulietiškai

Tik kelios mintys perskaičius Delfi skaitytojo laišką:

DELFI skaitytojas: Galbūt kitą lapkričio pirmąją aš jau galėsiu uždegti žvakelę prie kolumbariumo sušildyti tėčiui?

Šiais metais Airijoje dėl tragiško atsitiktinumo netekau tėvelio. Nuvykau į Airiją ir ten kartu su mama atlikome visas apeigas, kurias galima atlikti – atsisveikinome su mirusiuoju… Daug galvoti nereikėjo, kur laidosim. Atsakymas buvo vienareikšmiškas – Lietuvoje.

Bet tai yra urna, pelenai, ne karstas… Ir tarsi būtų kas išgirdęs ten, aukščiau, mūsų klausimą, laikraščiai pateikė atsakymą: „2014 metų rugpjūtį Šiauliuose bus pastatytas kolumbariumas“.

Lapkričio pirmoji, du tūkstančiai keturioliktieji… Kolumbariumo tik pamatai padėti ir išklotos plytelės… Tėtis parvežtas ir laukia tos vietos, tačiau jos kol kas nėra…

Kiekvieną mėnesį po du, tris kartus bendrauju su Ginkūnų kapinių darbuotojais. Vis paskambinu ir paklausiu, gal jau kažkas dėl kolumbariumo aišku? Gal jau pradėjo statyti? Gal jau yra darbai pajudėję? Atsakymas kiekvieną kartą vis tas pats: „Niekas nejuda, užsakytos dėžės urnoms dėti, bet niekas nesiskubina ir daugiau informacijos neturim“.

Turiu labai stipriai pabrėžti, kad Ginkūnų kapinėse žmogus, atsiliepiantis telefonu, visada kantriai ir labai maloniai bendrauja tuo pačiu MUMS aktualiu klausimu. Mums didžiosiomis? Todėl, kad, atrodo, tik mums ir terūpi tas kolumbariumas. Miesto valdžiai labiau rūpi kažkokie ten oru skraidantys traukiniai su neaiškiais pinigais, niekam nereikalingas menų fabrikas (ar kaip ten jis) ir pietiniame rajone statomas kažkoks internatas…

Pastarąjį per šiuos metus jau net iki trečio aukšto pastatė, o kolumbariumas – tai vieno aukšto pastatėlis… Jam sugebėjo tik pamatus patiesti… Mes žinome, kad kolumbariumas bus ne už dyką, esam pasirengę sumokėti tuos pinigus, bet tik duokit mums tą vietą (!!!)... Tik pastatykit jį (...)

Savaitgalį važiavome lankyti savo artimųjų, aš taip pat… Bet kol kas ne visi jie turi savo kapus ir amžinojo poilsio vietas… Aplankęs mirusius draugus ir giminaičius sugrįšiu namo ir uždegsiu žvakelę prie tėčio urnos… Namie… Nes Šiauliai ar labiau miesto valdžia nesugebėjo per tris mėnesius užbaigti nedidelio projektėlio – kolumbariumo. Tai kaip reikėtų jiems patikėti rimtesnius projektus? Didesnius ne tik apimtimi, bet ir finansais?

Visiems ramybės – merui, savivaldybės darbuotojams (...). Gal gerdami kavutę ir skaitydami šią rašliavą prisiminsite, kad kažkas dar neužbaigta? Galbūt kitą lapkričio pirmąją aš jau galėsiu uždegti žvakelę prie kolumbariumo sušildyti tėčiui?

Dabar Šiauliuose veikiančiose kapinėse beveik visi tarpeliai, platesni takeliai užlaidojami, kertami medžiai žaliosiose Amžino poilsio vietose, kurios buvo suprojektuotos dar steigiant šį objektą.

Apie laidojimo vietų stygių Šiaulių valdžios kalba nuo 2001-ųjų metų.

Paskaičiuokim, žmonės, kiek merų per tą laiką pasikeitė. Vienas jų – dabar prie „Tvarkos ir teisingumo“ partijos prisišliejęs Genadijus Mikšys – beveik milijoną uošviams „uždirbo“ pirkdamas žemę naujosioms Dausiškių kapinėms. Ir šios, kaip Ginkūnų kapinių kolumbariumas, vis dar „kūrimosi stadijoje“.

Dabartinės Šiaulių galvos surėmė kardus dėl 82 milijonų URBAN programos lėšų, aiškindamiesi, ko miestui labiau reikia ir, manytina, kas tuos reikalus tvarkys. Nieko paguodžiančio – Amžinojo poilsio vietos neatidėliotinuose valdžios projektuose NĖRA. Todėl guostis teks tik tuo, ką išgirsime artėjančios rinkiminės kampanijos metu, kai visi kandidatai į merus, visos partijos ir komitetai žadės, kad „sieks kuo skubesnio naujųjų kapinių ir kolumbariumo įkūrimo“.

Atleisk man, Viešpatie, už tokį cinizmą, bet, ko gero, lengviau su Tavimi sutartį sudaryti dėl gyvenimo pratęsimo, nei sulaukti Šiaulių valdžios pažadų įvykdymo…

Irena Vasinauskaitė

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Šiaulietė       2014-11-5 22:29

Tai va, gyvuosius varyte varo į kapus, o kai miršta, irgi nepadaro, kas priklauso.

s.m. Diedukui       2014-11-5 13:19

kails, prieteliau. O va su tokia pozicija niekaip nesutinku. Visad suvokiau tuos, kurie lengvesnio gyvenimo ieskodami islakste po svetimas karalystes, bet NEPATEISINU. Dezertyruoti lengviausia… Oi dar net ne pradzia, Dieduk. Kas bolsevikams subines spardys, jei visi puls dezertyruoti,a?
Atsiprasau autores uz straipsnio “nekomentara”, bet raudonosios taigos “universalioji ismintis” visomis temomis jau atsipyko iki vemimo.
Gal tiesos portalas savaip placiai traktuoja saviraisks laisve. Na tik nereikia del to panikuoti, tai dar kol kas ne “ekspertejimo” pozymiai.
Jei adminas nesusitvarko, patiems komentatoriams teks misija peiodiskai nupurksti herbicidais raudonaja taiga tam, kad ateinantys nauji skaitytojai per ziopluma nesusigautu taigilio…

Taigi       2014-11-5 12:06

Dėdule, gana zysti, palieku jums tas tiesas.lt.

Liepa-Diedukui       2014-11-5 10:48

Mielas bičiuli, juk nėra svarbu Kur, svarbiausia -su Kuo… Stiprybė slypi vienybėje grin

Liepa-I.Vasinauskaitei       2014-11-5 10:45

Gerb. Irena Vasinauskaite,Jūs kažką ne taip supratot. Jūsų išsakytos problemos nėra naujiena- dažnai lankausi Šiauliuose, tikrai situacija tragiška. Didmiesčių problema.// Taip, kaip nepagarbiai yra valdžios elgiamasi su gyvaisiais, nepagarbiai elgiamasi ir su anapilin iškeliavusiais.// Pagarba arba yra viskam, arba jos nėra niekam. Jei nėra gerbiami bedarbiai, ligoniai-alkoholikai, narkomanai, sunkias lėtines ligas turintieji, jei dirbantis žmogus negali pragyventi iš gaunamo atlyginimo ir yra priverstas knistis skudurynuose,kreiptis išmaldos į“maisto banką”, tai kodėl reikalaujame tinkamo dėmesio mirusiąjam?// Pas mus visose srityse-medicinoj, švietime, teisėsaugoj ir kt. , visuose socialiniuose sluoksniuose, visose erdvėse - internetinėje taip pat, vyrauja patyčių kultūra.// Tai kodėl įžvelgiate"destrukcijas”, kai mes, komentatoriai, prašom imtis iniciatyvos prieš trolius, juodinančius ir demonstruojančius neapykantą už laisvę kovojantiems ukrainiečiams, teisėsaugos persiakiojamiems Kedžiams, dėl savo krašto besirūpinantiems skaitytojams?

Diedukas bičiuliams        2014-11-5 10:45

Sveiki,
Keliauju į “Bernardinus”. Iš ten beliks į emigraciją....
Priimu “Gero kelio” palinkėjimus….....................

Diedukas P.S.       2014-11-5 10:36

Rašykit, publikuokit ir stebėkit, kaip jums dergia ant galvų...

Diedukas       2014-11-5 10:33

Manau, kad tiesos paieškos užtruks…

Marksas       2014-11-5 10:13

Teisingai,Dieduk!Tik viena partija,viena teisingiausia nuomone ir tiesa!Ura,draugai!

Taigi       2014-11-5 9:55

Pritariu Liepai, reikia jeigu ne užblokuoti Dieduką už neetiškus komentarus, tai bent ištrinti “2014-11-4 18:59” jo nekultūringą, kaip sako Irena, demonstruojantį nepagarbą gyviesiems, komentarą.

Diedukas       2014-11-5 9:55

“...matyt atėjo laikai, kai už destrukcijas bei patyčias gerai moka.”

Tiek jau to, galima draskytis neutraliom temom, tačiau, kai peržengiamos ribos skausmingom (padoriems žmonems), tampa neramu. Elementariausias padorumas reikalauja bent jau patylėti šiuo atveju. Deja, turim dar veikėjų be atjautos, sąžinės ir moralės. O redakcijai primenu, bet koks šeimininkas savo name ir kieme stengiasi laikytis švaros ir tvarkos…

Irena Vasinauskaitė       2014-11-5 9:26

Brangūs komentatoriai. Pakomentavau, kaip Saulės mieste “pagerbiami” mirusieji. Kai kurie Jūsų savo “komentarais” pademonstravote pagarbą gyviesiems. Ką gi, matyt atėjo laikai, kai už destrukcijas bei patyčias gerai moka. Sotaus Jums gyvenimo…

Liepa       2014-11-5 9:19

Palaikau Dieduko poziciją.//Gerbiami Tiesos.lt kūrėjai, neapsimeskit, kad nematot savo skaitytojų kreipimosi. Kaip komentatoriai tikrai turim mažas galimybes vien savo jėgomis išlaikyti šioje pusiau jaukioje(bent kol kas!) viešoje erdvėje palankų mokroklimatą ir pozityvių, pilietiškų bei patriotinių nuotaikų dominavimą.// Tik bendromis jėgomis galim pasiekti pageidaujamą rezultatą. Nejaugi mums, šios svetainės lankytojams, reikia pradėti rašyti peticijas ir siųsti SOS signalus?? ...

Tiesos.lt bet Taigi - teisos.lt be ateities       2014-11-4 22:56

Draugas Taigi - tai tiesos.lt druska, pipirai, mėšlas ir t.t.
be prieskonių - neskanu, be mėšlo - niekas neauga

Dėdė       2014-11-4 22:40

Provokatorius?

Dėdė       2014-11-4 22:01

Taigisų toleravimas iš adminų pusės gali reikšti ir dar kai ką - kad energija būtų eikvojama kovai su jais,o ne Lietuvos reikalų aptarimui. Gal pastebėjote - labai daug straipsnių Rusijos-Ukrainos tema. Atsitiktinumas?

Diedukas P.S.       2014-11-4 20:05

Komentatorius “Juozapas” siūlė bent jau kokį mėnesį stebėt situaciją ir šalinti brudą. Pasikeitė IP (stilius nesikeis), vėl šalint… Nejau su vienu kitu šūdvabaliu susitvarkyt neįmanoma?

Stebėsim...       2014-11-4 19:58

“Tiesos.lt”, ar “Taigi.lt” ?

Taigi       2014-11-4 19:54

Gerb. redakcija, Diedukas labai prašosi, kad jį už nekultūringus komentarus užblokuotumėte, susimylėkite, pagailėkite jo, užblokuokite Dieduką.

Diedukas       2014-11-4 19:29

  Gerb. redakcija!
Argi tinklalapis “Tiesos” neturi IT specialisto? Argi nėra jokių galimybių blokuoti bent jau ypatingai “pasižymėjusių”? Argi nesimato, kad iš Jūsų (ir mūsų) tyčiojasi? Pasižiūrėkit, straipsnyje “Liudininkai: šiomis dienomis Donecke, Luhanske ir Makejevkoje pastebėtos gausios Rusijos karinės technikos kolonos” komentarų vietoje atsiranda ištisi rusiškos propogandos straipsniai (kopijos). Aš manau, kad tai kol kas yra nedrąsūs eksperimentai. Neužilgo jų atsiras daugiau. Vienas juokas kopijuoti rusiško-putiniško interneto platybėse ir tempti čia. Kaip Jums tokios “ekspertai.eu” perspektyvos? ...just an opinion.

Taigi       2014-11-4 18:23

Atsargiai, Dėdulė virusais apsikrėtęs, pasireiškia pasiutligės požymiai.

Diedukas tundrai       2014-11-4 17:59

Šį kartą, asile, galėjai patylėt… Lengvesnės temos “ekspertuose” XXX skyriuj.

Taigi       2014-11-4 15:12

Vien probleminiai straipsniai. Gal galėtumėte parašyti lengvesnėmis temomis.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Nėštumo nutraukimas įtarus vaisiaus ligą ar neįgalumą prieštarauja Lenkijos Konstitucijai

Lietuvos vyskupų konferencijos informacinis pranešimas apie Popiežiaus išsakytas mintis filme „Francesco“

Vygantas Malinauskas. Bažnyčios mokymas nėra asmeninė Popiežiaus nuosavybė

Algimantas Rusteika. Sekmadienį laukia rinkimai be tikrų pasirinkimų

Justas Mundeikis. Magiškas švietimo finansavimas 2021 m. biudžete

Ramūnas Aušrotas. LRT iškraipė tekstą – popiežius Pranciškus pasakė: „Jie turi teisę būti šeimos dalimi“

Giedrė Barčkutė. Ar konservatoriams pavyks laimėti katalikų rinkėjų balsus?

Vytautas Radžvilas. Netikėjimo kaina: juk ir mes tai galėtume

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.