Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Irena Vasinauskaitė. Nyksta bitės. Virsta medžiai. Kada žmogaus eilė?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. liepos 26 d. 19:27

12     

    

Irena Vasinauskaitė. Nyksta bitės. Virsta medžiai. Kada žmogaus eilė?

Ne paslaptis, kad stovėjimas po medžiu vadinamas arba pavojingu, arba gėdingu. Pirmuoju atveju, griaudžiant perkūnijai, žmonės vienas kitą įspėdavo ten nesislėpti – atrodo, į tą vietą žaibas trenkia pirmiausia, antruoju atveju pasakymas „Stovėti po medžiu“ apibūdina visuomenės narių abejingumą, tarsi slėpimąsi nuo aktyvios pilietinės veiklos. Tiesa, buvo metas, kai medžiai slėpė Lietuvos Laisvės kovos Sąjūdžio dalyvius – partizanus. Ir štai sulaukėme dienos, kai nespėjus apkabinti šimtamečio Germanto ąžuolo, jis krito, o jį nukirtę jau paskelbė ir aukcioną. Be to, jau negali būti tikras, ar kas nors iš valdžios „mąstytojų–dendrologų“ nepareikš, kad ir Stelmužės senolis pavojingas.

Beje, Šilutėje, saugodami medžius, žmonės pakeitė posakio stovėti po medžiu esmę – tik sustojęs prie jo ir jį apkabinęs, gali vizualiai parodyti nebesiorientuojantiems laike ir erdvėje valdžios „modernistams“, kad ilgaamžis medis turi teisę šlamėti ir suteikti žmogui pavėsį, gaivų, tyrą orą... Šiauliuose gi pasmerktuosius medžius žmonės apjuosia Trispalvėmis ir Tautinėmis juostomis, kad valdžios beširdžiai prikišamai matytų: nevalia kelti rankos prieš žaliuosius gamtos plaučius.

Šiaulietis, buvęs Seimo narys Arvydas Mockus pasidalijo su redakcija nuotraukomis, padarytomis lankantis Londono parke, kur su jaunais medžiais, krūmais bei kita žaluma puikiausiai sutaria ir šimtmečius skaičiuojantys, mažne gamtos skulptūromis tapę medžiai. „Ir niekas ten nedejuoja ir nesiskundžia, kad tokie medžiai kam nors pavojų kelia- jie tiesiog kruopščiai prižiūrimi ir tvarkomi“, – sakė A.Mockus prisipažindamas, kad nesupranta, kas šiuo metu vyksta Lietuvoje.

A Mockaus nuotraukos.

Kodėl paskelbtas karas medžiams?

Prieš paskelbdami karą medžiams, valdžios žmonės, regis, ėmė nebesutarti… patys su savimi. Mūsų protinga Tauta net posakį yra sukūrusi: „Susipyko su protu…“  O gal nuo kažko labai svarbaus Lietuvoje reikia nukreipti dėmesį, jei įvairiose regionuose ėmus naikinti sveikus, vertingus medžius, kyla žmonių pasipiktinimo bangos? Socialiniuose tinkluose vyksta aštrios diskusijos, peraugančios į isteriškas rietenas, ir jas beskaitant tikrai kyla tokių įtarimų apie tam tikrą ko nors „maskavimą“, nes dar noriu tikėti, kad tai nėra vien ciniškas biznis, kai vietoje tvirtų, mūsų klimato sąlygoms bei oro taršai atsparių medžių, sodinami atvežtiniai krūmai ar tiesiog šluotomis vadinami liauni sodinukai. Šie sunkiai prisitaiko, dažnai nunyksta ir tenka išlaidauti juos atsodinant.

Bandau sau įteigti, kad Lietuvoje paskelbtas karas kaštonams, ąžuolams, liepoms ir kitiems tradiciniams mūsų kraštui medžiams nėra vien paskutiniojo ES lėšų įsisavinimo – „pasisavinimo“ etapo pasekmė. Patikėkite, išties bandau. Ir net labai skrupulingai.

Kažkoks keistas gyvenimo paradoksas ištiko Lietuvą. Šiemet švenčiame valstybės atkūrimo šimtmetį ir Sąjūdžio trisdešimtmetį, o į valdžios postus sugužėję, tarkime, trisdešimtmečiai/penkiasdešimtmečiai žvangina pjūklais ties dvigubai ir trigubai vyresniais kamienais…

Iš pradžių galvojau, kad tai noras įsiamžinti, atkreipti į save dėmesį įprasminti savo veiklą kokiais nors fundamentaliais darbais. Bet vietoje atsparių, Lietuvoje augusių, sveikų medžių sodinami visokie mutantai – siauralajai rausvažiedžiai ar raudonžiedžiai kaštonai, liepos, miestų parkuose, kaip viščiukai inkubatoriuose, rikiuojasi staiga labai madingais tapę rododendrai…

Tačiau pasižvalgius socialiniuose tinkluose ir susipažinus, kaip valdžios atstovai diskutuoja su piliečiais, darosi akivaizdu: protą temdo ir akina ne nematytos šiose platumose grožybės, o beribis godumas ir kupiūrų spalvos, į viešąją erdvę prasiveržia ir arogantiškas noras nepraleisti progos valdžios posto „viršenybę“ pademonstruoti: „Aš dabar valdžioje. Kai būsite Jūs, galėsite savaip daryti“.

Ir demonstruoja… O tada ir pasimato: kai kurios jų protinės galios ne ką didesnio skersmens nei medžio mutanto striuka laja… Tačiau labiausiai glumina kitkas: kaip juos išrenkame, jei niekas už juos nebalsuoja??? Galų gale – kodėl turime rinktis iš tokių??? Kodėl taip bijome prisiimti atsakomybę?

Gerbiamieji skaitytojai, ir jūs, manau, jau pastebėjote, kad sumažėjo bičių, esate girdėję, kaip kartais žūva ištisi aviliai… Kasdien skaitote ir apie skriaudžiamus gyvūnus, parkuose, skveruose, kapinėse ir pan. kertamus medžius. Ir jaučiatės sutrikę: iš kur tas toks keistas žiaurumas, toks svetimas lietuvio sielai? Bet jei ima veržtis į viešumą ir jau šaukte šaukia: Tauta eina į susinaikinimą, gal prasideda ir susivokimas?

Žiaurumą skatina abejingieji, todėl ir siūlau: neįsileiskime abejingumo dvasios, dažniau apkabinkime ir saugokime kiekvieną pasmerktą nukirsti medį, mūsų valstybės istorijos liudininką, nes tuomet susiliečia ne tik mūsų rankos, ir toji vienybė įveikia pačius žiauriausius pasipinigautojus bei arogantiškuosius valdžios viršenybės demonstruotojus.

Tautos valia yra viršiausia…

Ir tai sakau ne aš, o Lietuvos Respublikos Konstitucija, kuri turėtų tapti stalo knyga kiekvienam, panorusiam atstovauti, valdžia pabūti.

* * *

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Gintaras Raulinaitis       2018-08-4 18:15

Mielieji mano, aš kuriu Gintarveidžio Šviesos Karalystės partiją ir kviečiu jungtis ir eiva drauge tverti Taika, Meile ir Humaniškumo Dvasia paremtą visiškai naują lietuvišką pagarbų tikėjimą!! gintarasra72.blogas.lt/ Man labai reikėtų Jūsų pagalbos, nes noriu surengti du referendumus ir jau esu parengęs po 8 tezes vardan žmonijos gerovės! Vienas iš reikalavimų kaip tik ir kalba apie tolimesnės girių privatizacijos sustabdymą ir plyninių miškų kirtimų uždraudimą!!!!

Jo galvoja       2018-07-28 22:25

kad didvyriai. Ka nebutu taip , kaip zemaiciu patarlej , kad kaip sikancius sutrauktu.

Turim visuomeniniu organizaciju       2018-07-27 15:43

Laikas rinkti parasus pries valstybes bendro visuomenes turto-gamtos niokojima.O gal tai jau vyksta ?Tada reikia daugiau informacijos.Parasus surinksim-taip kaip ir del zemes nepardavimo.

Stasys       2018-07-27 13:55

Tikriausiai, tie kurie davė komandą nuplikinti Gedimino kalną ir davę tam leidimą tebesėdi savo krėsluose arba net perkeliami į aukštesnius ? Tokia šių dienų pavojingo mūsų išlikimui liberalizmo pasekmė. Pastebėjau, kad liberalai yra baisesni už komunistus. ... Pašiurpau, kai viena tokia kloika, susireikšminusi iš kažkokio tai centro, kategoriškai suvapaliojo, kad vaikų darželiuose neturi būti medžių, nes esant stipriam vėjui ir audrai gali kokį nors vaiką prispausti, o, be to, pridūrė ji,  medžiai tai lapais šiukšlina. Va, šaukiau aš pats sau, negirdėtas valdžios debilizmas ...  Lyg tai, kai galinga audra medžius varto, vaikai vedžiojami patvoriais. Debilizmo viršūnė buvo Gedimino kalno išniekinimas. O gal tai sąmoninga mūsų neprietelių veikla ? O Lukiškių aikštė Vilniuje ?  O darželiai ? Nežinau, kaip jums, bet man tos plikos metalinės tvoros, kuriomis aptverti darželiai, sunaikinant visus želdinius prie jų, ant kurių šokinėjo ir gražiai čiulbėjo paukšteliai, atrodo siaubingai, lyg kažkokių tai gyvulių gardai. Labai gaila, kad sunyko, buvęs galingas ir veiklus “žaliųjų” judėjimas, o dauguma mūsų piliečių tikrai “stovi po medžiu” ir tik abejingai stebi arba tik pastena, dėl tokių visų blogybių. Va, pagalvojau, kai visai neliks medžių, nebus po kuo stovėti, tai gal ir jie pradės judėti… O kol kas darosi labai liūdna. .... Skaičiau, kad per paskutinius 15 metų miškų sumažėjo per pusę. Taigi, neabejoju, kad toks drastiškas gamtos gėrybių naikinimas veda prie katastrofos. Viena bobutė juodu humoru pašmaikštavo, kad pensininkai per ilgai gyvena, va, dėl to beatodairiškai, neatsižvelgiant į žmonių norus bei sveikatą,  matyt,  daromi tokie baisumai. .....

Manyciau       2018-07-27 12:49

kad kiekvienoj medziu naikinimo vietoj butinai reikia suregistruoti davusius komanda ir leidima tai daryti.Ateis diena kai jie bus teisiami.Kaip sako-laikas akmenis rinkti ir laikas juos metyti…Ir beje -pirmiausiai,kad tie veikejai butu viesinami ir NIEKAD daugiau niekur nerenkami.O pradet reiktu nuo kaltu uz Gedimino kalno nuskutima…

Viena mokykla       2018-07-27 9:54

prie jos pastato išnaikino labai didelę ,gražią senovonę rožę,nes kažkuris vaikas pasielgė neatsargiai ir susižeidė.Vienam žmogui ji labai patiko,jis paprašęs dar bandė prigaivinti kelias šakeles,bet nepavyko.Praėjo keli metai,ir toje vietoje,iš gilių šaknų vėl pradėjo stiebtis maži rožės daigeliai.Tas žmogus paskutinį kartą atėjęs į mokyklą,juos pastebėjo ir vėl paprašė kelių daigelių,juk vis tiek nušienaus.Ir ,kaip įdomu,tai pamatęs naujas pavaduotojas labai susidomėjo šia rože ir nutarė ją vėl auginti.

abc.       2018-07-27 8:56

žmones pirmus pradėjo kirst,t.y vyt iš tėviškės arba privest iki savižudybių.baisus abejingumas tiek jaunam ,tiek senam.ne rusas su amerikonu provincijoj sunaikino mokyklas,gaisrines,medpunktus,autobusų maršrutus,o dabar ir sutvarkys miestelių ligonines. greit kaip senovės prancūzijoj Skvernelis besiskundžiantiems pencininkams duonos trūkumu,pasiūlys valgyt pyragą.

Užsiciklinusios valdžios siautėjimas       2018-07-27 8:36

Siaubas, kokiu idiotu reikia būti, kad taip sveikus, solidžius medžius šienautum ! Ir jokio tarimosi su žmonėmis, jokio įsiklausymo !

kaimietis       2018-07-26 23:02

Aš tai pastebėjau vieną dėsningumą , kad didelių medžių bijo ir juos nori nukirsti tai menkystos kurie nieko gyvenime reikšmingesnio nėra nuveike ir nekenčia pranašesnių už save. Kadangi žmonėms jie nieko padaryti negali tai puola medžius , juk nukirtes , ar daves isąkymą nukirsti, medi jis pasijaučia didelis ir galingas. Tai va tokie menkystos dabar valdžioje

skaitytoja       2018-07-26 22:20

Valdziai zmones nerupi,tik pries rinkimus dedasi renkamieji sventaisiais,paciu geriausiais.O isrinkus-cia musu valdzia!

Mokslas       2018-07-26 21:21

Kai paskaitau rašinį apie medžius, visada prisimenu, kad Lietuvoje per metus padaroma apie 5-6 tūkstančius abortų. Sielotis dėl medžių yra gerai, bet čia žudomi mūsų tautos vaikai. Žmonių eilė atėjo, ir seniai. Naikinama viskas

Jau krenta       2018-07-26 19:57

ir žmonės.Jų eilė jau atėjo,-per ligoninių reformą Akmenėje pirmoji auka,-vyras krito nuo infarkto,nes greitoji važiavo iš labai labai toli.Nespėjo.Pirmoji auka.O kiek jų bus?Jei niekas nesustabdys tos beprotybės.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.