Dienos aktualija, Savivalda

Irena Vasinauskaitė. Laimėjęs daugumą Artūro Visocko komitetas savivaliauja

Tiesos.lt redakcija   2020 m. vasario 2 d. 11:38

0     

    

Irena Vasinauskaitė. Laimėjęs daugumą Artūro Visocko komitetas savivaliauja

„Kai iki rinkimų į savivaldybės Tarybą lieka daugiau nei trys metai…“ – pradėjo sakinį Šiaulių miesto savivaldybės Lieporių-Šventupio seniūnaitijos seniūnaitis Vytautas Kabaila ir jo nebaigė. Tiesiog pasidalino google grupėje faktais, įrodančiais, kaip savivaldybės administracija, turinti per 20 dienų atsakyti į gyventojų raštą, negeba to padaryti nė per pusmetį.

Girdėjau gandus, esą ten iš mokesčių mokėtojų algas gaunantys administracijos direktorius Antanas Bartulis bei jo komanda yra labai jautrūs rinkėjų paklausimų stiliui. Jei nepatinka koks žodis ar epitetas, tai nutaria pasielgti labai etiškai ir į „neetiškus“ tekstus nekreipia dėmesio.

Niekas nepaneigs kad seniūnaitis V.Kabaila yra be galo kantrus, taikus ir diplomatiškas vyras, tačiau nei geri norai, nei kiti gebėjimai nepadėjo jo vadovaujamos seniūnaitijos Gegužių 23-ojo daugiabučio bendrijos pirmininkei Vandai Skukauskienei sulaukti atsakymo iš savivaldybės administracijos, suformuotos A.Visocko daugumietiško komiteto.

Beliko tik spėlioti – gal patys kalti, gal negerai pasielgė savo paklausime valdžiai emocingai klausę: „Kiek dar laiko daugiabučio gyventojams reikės gyventi triukšme, dulkėse ir kvėpuoti sunkiasvorio transporto išmetamosiomis dujomis?“

Žinoma, kad reikėjo švelniau, tarkime, lietuvių literatūros klasiko Balio Sruogos „Pajūrio kurorto“ stiliuku „pamaloninti“. Pavyzdžiui: „Gerbiamieji blizgūs Šiaulių savivaldybės kostiumuotieji, mes dėkojame jums už malonumą gyventi po langais lekiančių „fūrų“ garsuose ir kvapuose, tačiau būtume dar laimingesni pasidaliję šiuo gėriu ir su kitais, jei kurią dieną nutiestumėte žadėtąjį aplinkelį, sujungiantį Serbentų [koks svaigus pavadinimas] gatvę ir Aukštelkės gyvenvietę...“

Patikėkite – parašę taip ar dar švelniau, atsakymą jau būtumėte ne tik perskaitę, bet ir mintinai išmokę.

Belieka tik prisipažinti, kad pilietinis portalas Tiesos.lt turi sukaupęs nemažą pluoštą žmonių laiškų, kuriuose jie skundžiasi Šiaulių valdžios abejingumu. Pažadame – visais pasidalinsime.

O dabar siūlome pirmąjį.

Seniūnaitis Vytautas Kabaila apgailestauja

Sveiki,

Siunčiu Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriui Antanui Bartuliui skirtą 2019 m. liepos 23 d. raštą Nr. 17 „Dėl aplinkkelio, sujungsiančio Serbentų gatvę su Aukštelke, tiesimo“.

Administracijos direktoriaus prašiau įvertinti DNSB Gegužių g. 23 pirmininkės Vandos Skukauskienės 2019 m. liepos 18 d. prašymą ir pateikti informaciją apie tai, kada bus tiesiamas aplinkkelis, sujungsiantis Serbentų gatvę su Aukštelke.

2019 m. rugsėjo 10 d. raštu Nr. 22 administracijos direktoriui priminiau, kad dar negavau atsakymo į 2019 m. liepos 23 d. raštą Nr. 17.

2019 m. spalio 10 d. raštu Nr. 23 administracijos direktoriui pakartotinai priminiau, kad dar negavau atsakymo į 2019 m. liepos 23 d. raštą Nr. 17.

Iš 21 prašymo, kuriuos šiais metais buvau išsiuntęs savivaldybės administracijai arba administracijos direktoriui, atsakymų negavau tik į du prašymus, kurių vienas - DNSB Gegužių g. 23 pirmininkės Vandos Skukauskienės 2019 m. liepos 18 d. prašymas.

Galima priežastis, kodėl nebuvo pateiktas atsakymas į DNSB Gegužių g. 23 pirmininkės Vandos Skukauskienės 2019 m. liepos 18 d. prašymą, pirmininkė, tikriausiai, netinkamai paklausė – kiek dar gyvensime triukšme, dulkėse ir sunkiojo transporto išmetamų dujų kvapu, kodėl taip pasielgta su gyventojais?

DNSB Gegužių g. 23 pirmininkės Vandos Skukauskienės prašymo tekstas, įvertinus situaciją, visiškai suprantamas. Be to, ji to paties teiraujasi, kaip suprantu, jau ne pirmą kartą ir, kad gautų atsakymą, siekia išbandyti visas jai prieinamas teisėtas priemones, įskaitant ir seniūnaičio instituciją.

Nepasakyčiau, kad tai buvo neetiškas prašymas, jame nebuvo nieko nepagarbaus, jokių politikavimo požymių, todėl, mano nuomone, šio prašymo nebuvo pagrindo ignoruoti.

Tai buvo daugiabučio pirmininkės, nebeapsikentusios Gegužių gatve nuolat riedančio sunkiojo transporto keliamų nepatogumų, trupučiu emocijų papildytas paklausimas ir bandymas pasiteirauti, kiek dar laiko jai ir jos daugiabučio gyventojams reikės gyventi triukšme, dulkėse ir kvėpuoti sunkiasvorio transporto išmetamomis dujomis.

Aš, kaip seniūnaitis, priverstinai statomas į nepavydėtiną padėtį – turiu palaikyti administracijos direktorių ir padėti nutildyti klausiančią, ko, galbūt, nereikėtų klausti, daugiabučio pirmininkę, arba turiu palaikyti daugiabučio pirmininkę ir reikalauti, kad administracijos direktorius laikytųsi teisės aktų reikalavimų ir pateiktų atsakymą į jam pateiktą pakankamai aktualų, aiškų ir suprantamą paklausimą.

Šiuo atveju pagrindinę problemą matau netgi ne tame, kad savivaldybės administracijos direktorius neatsako nei į savivaldybės gyventojos, nei į seniūnaičio paklausimą – pagrindinė problema yra teisės aktuose įtvirtinta valstybės ir savivaldybės tarnautojų beveik visiška neatsakomybė už savo veiksmus.

Administracijos direktorius, kitas savivaldybės administracijos darbuotojas gali visiškai nereaguoti į gyventojų prašymus ar protestus – jeigu nepatinka, tegul samdosi advokatą ir kreipiasi į teismą, o ten, metus ar du pasibylinėję su rinkėjų pinigais apmokamais savivaldybės advokatais, nebenorės prisiminti, kokį savivaldybei rašė paklausimą ar prašymą, ko savivaldybės prieš tai klausė, teiravosi ar prašė.

Administracinių ginčų komisija, Seimo kontrolierių įstaiga taip pat jokių nuobaudų neskiria įstatymus pažeidusiems savivaldybės administracijos vadovams – geriausiu atveju įpareigoja atsakymą pateikti po kelių mėnesių ar po pusmečio.

Ne kiekvienas savivaldybės gyventojas mokės ar ryšis rašyti skundą Administracinių ginčų komisijai ar Seimo kontrolierių įstaigai, dažniausiai žmonės taip ir lieka negavę jokių atsakymų į pateiktus paklausimus, prašymus ar skundus.

Be to, šiaulietis juk turi teisę į savo paklausimą gauti atsakymą ir informaciją per 20 darbo dienų, papildomai nesikreipdamas į Administracinių ginčų komisiją, Seimo kontrolierių įstaigą arba teismą.

Nors Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų įstatymas, Prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklės ir įpareigoja valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovus bei atsakingus darbuotojus teikti gyventojams informaciją, nagrinėti jų prašymus ir skundus, tačiau niekas niekam netaiko jokios atsakomybės už šių įpareigojimų nevykdymą.

Todėl Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius gali laisvai rinktis – atsakyti į DNSB Gegužių g. 23 pirmininkės Vandos Skukauskienės prašymą ar neatsakyti. Kam atsakyti į nelabai mielą ir nelabai patogų paklausimą, jeigu galima ir neatsakyti?

O seniūnaitis formaliai yra pavaldus ne jį rinkusiems seniūnaitijos gyventojams, bet savivaldybės administracijos direktoriui, todėl tokiais ir panašiais atvejais, jei galvoja apie karjerą savivaldybėje, turėtų geriau patylėti arba padėti gyventoją pasiųsti kur nors toliau nuo savivaldybės administracijos direktoriaus priimamojo durų.

Tai vienas iš pavyzdžių, iki ko priveda neišpasakytas įstatymų liberalumas aplaidžiai, netgi nepateisinamai aplaidžiai savo pareigas atliekančių valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų vadovų bei atsakingų darbuotojų atžvilgiu.

Kiek tenka girdėti, dauguma gyventojų, pasiųstų kur nors toliau, tik aplinkiniams išsako, ką apie visa tai galvoja, tačiau teisybės ieškoti neina.

Neina, nes žino, kad laimi tik vienetai ir tik tie, kurie tam gali skirti pakankamai pinigų arba aukoti tam savo verslą, karjeras, gyvenimus.

Tokios ir panašios problemos savivaldybės gyventojams šiek tiek geriau sprendžiasi, kai lieka keli mėnesiai iki naujų rinkimų į savivaldybės tarybą. Tada savivaldybės gyventojai gali ne tik pasiskųsti, bet ir būti išgirsti.

Valstybę ir miestus valdyti, dirbti ir gyventi be atsakomybės – tai rojus politikams ir juos aptarnaujantiems pareigūnams bei valdininkams, bet pragaras valstybės ir savivaldybių gyventojams, žinantiems, kad teisingumas jiems teoriškai kaip ir priklauso, tačiau praktiškai yra pasiekiamas tik už pinigus, aukojant kitas gyvenimo vertybes arba išvis nepasiekiamas.

Gal nuo tokių ir panašių nuomonių vis dar reikėtų susilaikyti, tačiau prisegti dokumentai patvirtina, kad Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus elgesys atsakant į savivaldybės gyventojų paklausimus kaip ir nebepalieka geresnių pasirinkimų.

Kad ir kaip dėl to apgailestaučiau, kad ir kaip nenorėčiau gadinti ir aštrinti santykių su Šiaulių miesto savivaldybės meru, administracija ir jos direktoriumi, vis dėlto savo, kaip seniūnaičio, pareigą turėsiu atlikti – jeigu artimiausiu metu ginčo nepavyks išspręsti geruoju, atsakymą į DNSB Gegužių g. 23 pirmininkės Vandos Skukauskienės 2019 m. liepos 18 d. prašymą bandysiu išreikalauti kad ir įstatymų nustatyta tvarka.

Vytautas Kabaila

* * *

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.