Įžvalgos

Irena Vasinauskaitė. Meškuičių gimnazijoje sekretorės darbo vieta – „auksinė“?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. balandžio 22 d. 21:47

6     

    

Irena Vasinauskaitė. Meškuičių gimnazijoje sekretorės darbo vieta – „auksinė“?

Šiaulių rajono Meškuičių miestelio gimnazijoje nuo praėjusių metų rudens yra laisvas sekretorės etatas. Per tą laiką įvyko net dvi naujų darbuotojų atrankos, tačiau mokyklos administracija tinkamo kandidato nepasirinko.

Labai reikia savo žmogaus?

Ilgametė gimnazijos sekretorė Aldeivina Incienė, 2017 m. sausio 13 d. buvo nuteista ir, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 40 straipsniu, atleista nuo baudžiamosios atsakomybės dėl nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso [toliau BK] 182 str. 1 d. ir 300 str. 1 d. padarymo, mat buvo perduota vyrui Vladui Incui pagal laidavimą vieneriems metams ir šešiems mėnesiams be užstato. Moteriai buvo skirta baudžiamojo poveikio priemonė – 20 MGL [753,20 eurų] dydžio įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikalstamų veikų asmenų fondą, įpareigojus tą sumą sumokėti iki laidavimo termino pabaigos.

Dirbdama Meškuičių gimnazijos sekretore A.Incienė disponavo darbuotojų, moksleivių bei jų tėvų asmens duomenimis, todėl labai pasitarnavo Lietuvos Liberalų sąjūdžiui, be mokesčių mokėtojų žinios ir sutikimo, papildydama politinės organizacijos kasą 1 proc. jų sumokėto pajamų mokesčio, atitenkančio valstybei. Kitaip tariant, per trejus „šeimininkavimo“ svetimose pajamų deklaracijose metus, ji savavališkai „paaukojo“ savo tuometinio šefo, gimnazijos direktoriaus Algio Mačiulio vadovaujamos politinės organizacijos naudai daugiau nei 700 eurų.

Tačiau ir po šių nusikalstamų veikų padarymo A.Incienė mažne metus turėjo begalinį gimnazijos administracijos pasitikėjimą ir ėjo tas pačias pareigas disponuodama ne tik gimnazijos bendruomenės narių asmens duomenimis, bet ir kita vertinga informacija.

Meškuičiuose yra manančių, kad būtent dėl pastarosios maskavimo ir nepriimama į darbą nauja sekretorė. Buvusios sekretorės pareigose kartais „padirbėti“ sutinka mokyklos bibliotekoje dirbanti A. Incienės sesuo Kristina Dagienė, suspėdama „sugretinti“ šias dvi svarbias pareigas. Kyla klausimas, kas aptarnauja žmones bibliotekoje, kai bibliotekininkė dirba sekretore, ir atvirkščiai.

Žodžiu, Meškuičių gimnazijoje formuojamos gana keistos „sugretinimų“ tradicijos, nes sekretorė-bibliotekininkė dar nėra taip keista, kaip valytoja-sargė.

Pirmasis atrankos blynas prisvilo

2017-ųjų žiemą, perskaitę skelbimą Darbo biržos internetinėje svetainėje, kad Meškuičių gimnazija ieško sekretorės, susidomėjimą pareiškė bene 26 kandidatės. Moterys, kurių dominuojanti dauguma buvo turinčios aukštąjį išsilavinimą, gavo tokio turinio SMS žinutes: „Laba diena, Pakviesti į Meškuičių gimnazijos sekretoriaus pareigoms užimti negalime. Tikimės, kad turėdami tokią aukštą kvalifikaciją, Jūs rasite tinkamą darbą. Geros dienos.“ [kalba netaisyta – aut.past].

Pirmąją atranką į Meškuičių gimnazijos sekretorės darbo vietą laimėjo reikiamos patirties neturinti jauna moteris, o meškuitiškiai iš karto suprato, kieno ji giminaitė, neturinti „tokios aukštos kvalifikacijos“, kaip pirmu etapu atmestosios.

2017 metų gruodžio 6 dieną Meškuičių gimnazijos steigėjo atstovas Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktorius Gipoldas Karklelis gavo raštą-apeliaciją dėl mokykloje vykusios atrankos konkurso. Apeliantė I.K. [pavardė redakcijai žinoma – aut.past.] prašė sudaryti autoritetingą komisiją ir išsiaiškinti, ar atranka vyko teisingai ir teisėtai. Kandidatei įtarimą sukėlė labai rimtas SMS žinutėje nurodytas pretendentų „trūkumas“ – aukštasis išsilavinimas. Tie „išbrokuotieji“ ir nebuvo pakviesti į atranką, o „visokiariopai tinkami“ kažkaip susižinojo atrankos laiką ir joje sudalyvavo. Be to, su laimėjusia kandidate [tiesa, jai aukštojo mokslo diplomo turėjimas nebuvo kliūtis ir jos pirmuoju „kirčiu“ neatmetė, t.y. atitinkamo SMS-o ji negavo – aut.past.] darbo sutartis buvo pasirašyta tą pačia dieną.

Kai po tokios mįslingos atrankos kilo nepasitenkinimo šaršalas, buvo nuspręsta suorganizuoti savotišką paguodos turnyrą-konkursą Nr.2, kuris interpretuojamas pirmojo tęsiniu.  Tik neaišku, kam tas spektaklis buvo reikalingas, jei pirmojo atrankos „turo“ metu pretendentė be patirties jau buvo „nusižiūrėta“.

Savivaldybės administracijos vadovui G.Karkleliui pasiskundusi konkursantė prašė išsiaiškinti, kodėl atrankoje buvo diskriminuojami universitetinį išsilavinimą turintys asmenys. Moteris suprato, kad Meškuičių gimnazijoje aukštojo mokslo diplomą turinčios sekretorės nereikalingos, nes tai esminė „kliūtis“ gerai atlikti darbą. Be to, pretendentai nuolat buvo trukdomi nerišliomis žinutėmis, klaidinančiais pranešimais ir kita informacija, kuri gali būti traktuojama kaip beprasmis laiko gaišinimas ir nesiskaitymas su žmonėmis.

Gimnazijos steigėjui pasiskundusi moteris išsiaiškino, kad ne visoms aukštojo mokslo diplomą turinčioms moterims buvo išsiųsta aukščiau pacituotoji žinutė. Pastarųjų siuntimo „atrankos kriterijai“ iki šiol paslaptis. Gal buvusi Meškuičių gimnazijos direktorė J.Jankauskienė tikėjosi, kad pretendentės jos patyčias sutiks be protestų?

Tačiau nebeturintys ko prarasti žmonės liovėsi tylėti. G.Karkleliui adresuotame skunde nurodomi atranką vykdžiusios komisijos klausimai pretendentėms: „Ar negąsdina mažas atlyginimas?“, „Kaip žiūrite į viršvalandinį darbą?“, „Kas jums žinoma apie „nekokią“ mokyklos reputaciją ir apie „prastą“ gimnazijos bendruomenės emocinį klimatą?“, „Kaip ruošiatės „kariauti“ su akiplėšomis bendradarbiais, kai jie visais įmanomais būdais stengsis „užlipti jums ant galvos“?“

„Beje, įvykus procedūrai nei vienas iš kandidatų nebuvo supažindinti su rezultatais pasirašytinai, o ir laimėtojai taip pat nebuvo suteikta teisė parašu patvirtinti savo sutikimą užimti pareigas…“ – teigiama rašte Šiaulių rajono savivaldybės administracijos direktoriui.

Redakcijos turimomis žiniomis, pirmosios kandidačių į Meškuičių gimnazijos sekretores atrankos turai nebuvo filmuojami ar daromas garso įrašas.

Komisiją gautai apeliacijai išnagrinėti Savivaldybės administracijos direktorius G.Karklelis sudarė labai operatyviai. Dar operatyviau gana keistomis aplinkybėmis atranką laimėjusi pretendentė paliko sekretorės postą.

Antroji atranka – pirmosios sesė dvynė

Šiemetinė, jau antroji, kandidačių atranka į laisvą Meškuičių gimnazijos sekretorės darbo vietą įvyko šių metų kovą. Joje norą dalyvauti pareiškė šešios pretendentės, dokumentus pateikė – trys, į atranką atvyko – dvi. Laimėtojų nebuvo.

Procedūros niekas neįrašinėjo, tačiau ją stebėjo dviejų gimnazijoje veikiančių profsąjunginių organizacijų atstovės – Ilona Tiknienė bei jau minėta A.Incienės sesuo K.Dagienė. Antrosios profsąjungos pirmininkė Indrė Antulienė komisijoje sekretoriavo bei taisė pretendenčių darbus.

Gal trečias kartas nemeluos?

Trečią kartą gimnazijos sekretorės atrankos komisija rinksis 2018 m. balandžio 24 d. Bandyti laimę panoro keturios pretendentės. Atranka bus vykdoma pamokų metu, todėl stebėtojų skaičius neprognozuojamas. Žinant, kad privalomi atrankų garso ar vaizdo įrašai šioje gimnazijoje nedaromi, tikėtina, kad trečias kartas nemeluos ir sekretorė į „auksinę“ darbo vietą bus pasirinkta. O jei ne – visada tikėtinas atsarginis variantas.

Šių metų liepos mėn. baigiasi Aldeivinai Incienei skirtas laidavimo terminas, todėl nereikia nė daug spėlioti. Grįžti į gerai pažįstamą, sesers pasaugotą sekretorės darbo vietą jai nebus kliūtis nei turimos patirties prūdai, nei diplomai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

jau visiems suprantama       2018-04-23 9:43

Visi skaitytojai jau supranta kas vyko ir tebevysta Meskuiciu gimnazijoje.Bet sio atvejo nepamirsiu ilgai.Net sekretores direktore neberanda kai nori viska uzslepti uzmaskuoti!

Joana       2018-04-23 8:37

Nebesuprantu.Atrankoje virs 20 kandidatu ir netinka ne vienas?! Kas cia per komisija? kas cia per etatas!? Kaip i merus rinkimai.Iseina,jog kazkas netaip pacioje mokymo istaigoje. Aisku nori prakisti savus!

Akivaizdu       2018-04-23 6:50

- labai reikia savo žmogaus, nes ko gero yra ką slėpti. Sesutė puikiai tinka šiai rolei

pingviniukas       2018-04-23 6:33

Ocho kokios machinacijos-kombinacijos verda!

Vilnius-mokytojai       2018-04-22 22:30

Atvyksime į piketą ir mes, nebenormalu, kai mokymosi įstaigoje šitokie bardakai dedasi, juk mūsų vaikai-Lietuvos ateitis.

skaitytoja       2018-04-22 22:21

Super straipsis.Dar karta isitikinome kas per bardakai dedasi sioje mokykloje.Kas per direktore tai mokyklai vadovauja?Ar sitokios direktores gali sukurti vaikams jaukia aplinka mokslams?Aferistu lizdelis daugiau nieko.Dar nesu girdejusi ,kad tokie baisus dalykai galetu rastis mokykloje.Mokykla juk sventove,kurioje auklejama jaunoji karta.Skaitau nuolatos visus straipsnius apie sia gimnazija ir siurpuliai per kuna eina,kas dedasi sioje mokykloje. Negi mums reikes suorganizuoti piketa prie sios mokyklos ir nuversti sia direktore ir jos kompanija.Tikrai matau tik viena iseiti- organizuoti piketa!!!

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.