Irena Vasinauskaitė. Kas ir kaip gins Lietuvą?

Tiesos.lt redakcija   2014 m. balandžio 28 d. 18:52

13     

    

Irena Vasinauskaitė. Kas ir kaip gins Lietuvą?

Virš Lietuvos – žydras dangus. Krašto apsaugos ministras Juozas Oleka miega ramiai. Tik gal per miegus vaikščiodamas paskelbė mobilizaciją? Zoknių aerodrome karo parengtyje variklius birbina 10 NATO lėktuvų. Kai tyliomis naktimis girdžiu juos, jaučiuosi rami, nes dar menu virš Šiaulių dieną naktį siautusius rusų „migus“.

Atvyko 150 NATO karių. Matyt, mūsiškius apmokys Tėvynę ginti? Kai susitikime su kandidatu į EP Gabrieliaus Landsbergio paklausiau, ar sugebėsime pasipriešinti užpuolikams, jei mūsų armija – Garbės kuopa, grupelė taikdariškose emisijose dalyvavusių karių ir mažne keturi tūkstančiai savanorių. Jaunasis politikas man teatsakė: „Tai jūs rašykit, rašykit…“

Tą ir darau. Bandau išsiaiškinti, kas vyksta.

Visose be išimčių glamūrinėse TV laidose prabangios laidų vedėjos šiurpulingu balsu valdžios vyrų ir moterų klausia: „Tai bus karas ar ne?“ Tarsi visą armiją Marijų Melnik Nepriklausoma Lietuva būtų išauginusi. Nepriklausomybės vaikai dar svarsto – gins jie savo valstybę ar emigruos. Didžioji dauguma mobilizacinio amžiaus jau pasirinko – pasklido po platųjį pasaulį.

Savi išrinktieji jiems nuosprendį paskelbė jau seniai – visos į valdžią iki šiol kelius nusipirkusios partijos rūpinosi tik savais, nusipelniusiais gyventi dar geriau. Nykstančią Lietuvą šiuo metu „administruoja“ 55000 valdininkų armija, tvarką bando prižiūrėti 9500 pusalkanių basų policininkų, 770 teisėjų sąžiningai naudojasi „teismų praktika“, kai beviltiška bylinėtis su tais 55000 ar kitais turtingais darbdaviais. Vyriausioji rinkimų komisija – klusni kasmet po 19 milijonų litų iš valstybės biudžeto gaunančių partijų tarnaitė. Valstybės saugumo departamentas – jau seniai tapo valdžios saugumo departamentu. Ne Lietuvai, o juos skyrusiems administratoriams tarnauja. Konstitucinis teismas – dvasių nelaisvėje ir nėra kam jo išvaduoti. Todėl kandidatas į LR Prezidentus Naglis Puteikis ne atsitiktinai tapo vaiduoklių medžiotoju ir siūlo iš Konstitucijos besityčiojančią kontorą uždaryti. Ši brangiai Lietuvai kainuojanti institucija per metus tesugeba išstenėti 36 sprendimus, labaaaaaai nutolusius nuo Pagrindinio šalies įstatymo straipsnių.

Mažne visą šią statistiką priminė Nepriklausomybės akto signataras Algirdas Endriukaitis Kaune vykusiame pasitarime dėl lietuvių konferencijos sukvietimo. Beveik prieš šimtą metų, 1917 rugsėjo 18–23 dienomis, tokia vyko Vilniuje, dabartinio Rusų dramos teatro patalpose. Tuomet, susitarę su okupacine vokiečių valdžia, Antrojo pasaulinio karo fone, lietuviai sugebėjo atkurti Nepriklausomą Lietuvą. Tai padarė visiški idealistai, nesiekę sau jokių postų, svarbių kėdžių ar gerai mokamo darbo. Jiems tai pavyko, nes neskaldė tautos į gerus ir dar geresnius, partinius ar visuomenininkus ir t.t., ir pan.

Skaitau istorikų straipsnius, stebiu šių dienų lyderius ir mąstau, negi Lietuvos okupacijos užmušė žmonių idealizmo geną? Nejaugi taip greitai pamiršome pokario istoriją, kai partizanai atsisakydavo savo tapatybės – vardų ir pavardžių. Ne vien dėl artimųjų saugumo jie rinkosi Lietuvos medžių ar lauko gėlių slapyvardžius. Tėvynė jiems buvo svarbiau už asmenį gerbūvį, karjerą, šlovę. Beveik 100000 pokario kovotojų paguldė galvas už Lietuvą. Kai kurie prieš išeidami Anapilin patyrė nežmoniškus sadistų kankinimus. Ne visų amžinojo poilsio vietos iki šiol atrastos, nes okupantai bei kolaborantai net mirtį išniekino.Todėl kartais, kai tenka padėti valdžios užspeistiems žmonėms, susimąstau, kad dabar Lietuvą administruojantys, kai kurių partijų nomenklatūra, vadinamasis elitas, išsaugojo žiaurųjį okupantų geną. Būtent šis elitinis užkratas varo lietuvius iš jų istorinės Tėvynės, skatina neviltį, o silpnesnius pasmerkia myriop. Tik išgirskite ir įsiklausykite – per visą atkurtosios Nepriklausomybės laikotarpį nusižudė apie 30 000 tarp mūsų, su mumis gyvenusių žmonių. O kiek jų prasigėrė ir liko kyboti tarp šiapus ir anapus?

Parengiamasis susitikimas Kaune tikrą minčių šurmulį sukėlė. Ar sugebėsime susitelkti ir į šio amžiaus Lietuvių konferenciją susirinkti visai nesusitrupinę? Ar dar liko mumyse sveiko proto nepasiduoti asmeninėms ambicijoms ar norui „vardan trupinio aukso, gardaus valgio šaukšto“ kurti ir kurti naujus visuomeninius, politinius, žiniasklaidinius darinius ir t.t., ir pan.? Šiandienos įvykiai jau tiesiogiai iliustruoja patarlę „trys lietuviai – penkios partijos“, kai įvairiuose visuomeniniuose judėjimuose dalyvauja vis tie patys senjorai ar vidutinio amžiaus žmonės, ir viskas vyksta vis taip pat ir taip pat.

Susirinkusieji labai aktyviai diskutavo dėl delegavimo į lietuvių konferenciją teisėtumo. Prieš 97 metus vykusiame analogiškame renginyje buvo paskirstytos kvotos apskritims. Vietose vyko susitikimai su įvairiomis socialinėmis grupėmis, – ūkininkai, mokytojai, kunigai ir kt. siūlė delegatus, aptarinėjo dokumentų projektus. Nuo to, kaip pasielgsime šiandien, priklausys, ar sudrakonėjome patys, t.y. ar rinksime, ar siūlysime patikimus delegatus. Valdžia, kurią ruošiamasi kontroliuoti, įvairiausias struktūras formuoja iškreiptos demokratijos būdu – siūlo savus, savi juos ir patvirtina. Kauno renginyje buvo siūloma rinkti delegatus iš aktyviai veikiančių visuomeninių ar politinių organizacijų tarpo, tačiau tokia nuomonė nebuvo pastebėta. Nesužavėjo nė noras lietuvių konferencijos delegatų įgaliojimus tvirtinti notariškai…

Nežinau, kaip jūs, o aš pavargau nuo to pikto burbėjimo, kurį viso renginio Kaune metu girdėjau sėdėdama salės paskutiniojoje eilėje. Pyktis nekuria ir neišlaisvina, neištiesina nei kūno, nei sielos. O vergo poza mes naudingi tiems, kuriems deleguojame teisę mums atstovauti įvairių lygių valdžios struktūrose. Susitelkime įgyvendinti tuos Kauno susitikimo dokumentus, kuriuos nutarė pasirašyti visi renginyje užsiregistravę dalyviai. Niekas kitas, tik mes patys galime pakeisti savo gyvenimą.

P.S. Nuo aprašomojo renginio jau praėjo nemažas laiko tarpas, o aš vis dar tebespėlioju: kas bus šio amžiaus lietuvių konferencijos Jonas Basanavičius? Rinksime ar skirsime istorinio renginio pirmininkaujantįjį?

P.P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

romas -sutinku       2019-06-4 20:22

SUTINKU IR PRITARIU

Puikus tekstas       2014-04-30 17:05

garbinga analizė, turėtų prasidėti diskusija - kiek galima viską skandinti demagogijoje - nesvarbu kieno: partinių ar nepartinių.
Juk žmonės turėtų būti “grupuojami” tik pagal vieną kriterijų - laikosi principų, prisiima atsakomybę už savo darbus ir žodžius ar ne.

aciu       2014-04-29 23:14

gerai paraset. Kodel ziniasklaida slepia tikraji iszudytu partizanu skaiciu ? Visur raso, kad ju buvo kelis kartus maziau.

Romualdas       2014-04-29 12:14

Nebus nei Smetonos, nei Plechavičiaus, nes gajus mumyse baudžiauninko genas: neprieštarauk ponui, nepykdyk jo, nes bus tik dar blogiau…

Puteikį renkamės simboliškai,-       2014-04-28 22:13

tikėdamiesi atsinaujinimo su mūsų visų pastangų pagalba.

Labai malonu!       2014-04-28 20:48

Aciu,net geriau pasidare,kad Jus nebe konservatore!

Irena Vasinauskaitė       2014-04-28 20:37

Autorė netylėjo, todėl iš TS buvo pašalinta dar…2001 metais. O šiandien labai gerai jaučiasi ne pirmose gretose.

Kaip cia yra?       2014-04-28 20:26

Nesuprantu ,kaip gelbeti ,juk valdzia samoningai naikina Lietuva!Kol neuzdrausime patekimo pagal sarasus ,niekas nepasikeis,juk Lietuvoje zmones neturi balso,ju valia ignoruojama. Autore buvo labai aktyvi konservatore,kaip taip ivyko,kad konservatoriai ketvirti amziaus veike pries tauta?Kodel tylejote ,kai valstybe buvo vairuojama i pudymus?Ar to anksciau nematete?Dabar vel pirmose gretose,ar gali kas pasikeisti?

Tadas - pirmam komentatoriui       2014-04-28 20:07

Ko jūs siekiate: norite, kad Puteikį apšauktų dar vienu “gelbėtoju”?..
Ir nuo ko jis turėtų jus gelbėti - nuo jūsų ar savęs?

Greit nebus ko ginti       2014-04-28 20:05

jeigu leisime tokius prie valdžios ėdžių turėsime ne Lietuvą,  o Europos federaciją.

Kaip praneša Europos federalistų sąjunga Lietuvoje, po dokumentu kol kas pasirašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatai į EP Laima Andrikienė ir Emanuelis Zingeris, Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatai Gediminas Kirkilas ir Juras Požela bei liberalas Petras Auštrevičius.

Šiuo metu EFS veikia 24 Europos šalyse. 2012 metais įsteigta Europos federalistų sąjunga Lietuvoje visateise ESF nare tapo 2013-aisiais. Jai vadovauja Liberalų sąjūdžio valdybos narys, Seimo pirmininko pavaduotojas P.Auštrevičius.
Galvokite kai eisite balsuoti

Klausimas:       2014-04-28 20:04

O kas išgelbės Puteikį?...

Reikia        2014-04-28 19:56

suprasti, kad niekas nieko neišgelbės, jei nesigelbėsim patys. Skęstančių gelbėjimas, pačių skęstančių reikalas. Juk tai taip paprasta ir aišku. Įjunkit smegenis ir logiką.

Tokios Lietuvos       2014-04-28 19:42

nebus kam ginti. Rinksite Grybauskaitę, Balčytį, Paulauską, Zuoką vėl turėsite tą pačią tik dar blogesnę nomenklatūrą. Mus išgelbės tik Puteikis.


Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Tėvynės sąjungos G taškas

Agnė Širinskienė. Bankai ir prekybos centrai stokoja socialinės atsakomybės ir solidarumo su visuomene

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Arnoldas Aleksandravičius. Tai Lietuva negali turėti savo Raudų sienos?

Andrius Švarplys. Jeigu ateityje nenorime „turėti galimybių išgirsti įvairių nuomonių“, turime pasakyti „God bless America“

Jonas Burokas. Rezistencijos įamžinimas

NE eksperimentams Žemaitijos gelmėse! Atviras Lietuvos visuomenės kreipimasis dėl Vyriausybės planų statyti anglies dvideginio saugyklą

Liutauras Stoškus. Seimo komitete svarstytas Žemės gelmių įstatymas

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.