Įžvalgos, Demokratija ir valdymas

Vytautas Radžvilas. Paskutinis kreipimasis į lietuvio protą ir sąžinę?

Tiesos.lt redakcija   2022 m. lapkričio 29 d. 21:02

21     

    

Vytautas Radžvilas. Paskutinis kreipimasis į lietuvio protą ir sąžinę?

Šis prof. A. Šliogerio straipsnis niekada nebuvo paskelbtas internetinėje žiniasklaidoje. Todėl yra neprieinamas ir beveik nežinomas platesniems skaitytojų ir visuomenės sluoksniams. Nėra abejonių, kad tik filosofo autoritetas ir akademinis svoris padėjo šiam tekstui patekti nors į nedideliu tiražu išleistą knygą. Mažiau žinomas autorius tikrai būtų tapęs cenzūros auka. Pernelyg jau skaudi ir net žiauri tiesa pasakyta apie „saugiausią ir labiausiai klestinčią per visą jos istoriją Lietuvą“— būtent šitaip skamba pagrindinė nūdienos propagandininkų tezė. Tačiau ir nedidelės straipsnio ištraukos pakanka, kad ši tezė subyrėtų į šipulius.

Šis tekstas savitas ir ypatingas keliais atžvilgiais. Pirmiausia tuo, kad jame dėmesys sutelktas ne į šalį valdančio ir nuožmiai naikinančio „elito“ kritiką, kokios paprastai laukiama iš tokio pobūdžio tekstų. Straipsnis yra šių dienų Lietuvos—jos tautos ir visuomenės—moralinės, psichologinės ir politinės būklės nepagražintas paveikslas.  Todėl jį skaityti—beveik nepakeliamai sunku ir skaudu. Iš tikrųjų tai yra veidrodis, į kurį pažvelgus yra tik dvi išeitys. Kuo skubiau nusigręžti ir čia pat pamiršti. Arba ištverti jame išvystą reginį ir pamėginti savyje išgirsti seniai nutildytą proto ir sąžinės balsą.

Šis balsas turėtų ištarti ir priminti jau Platono pasakytą tiesą: kiekviena politinė santvarka įkūnija visuomenėje vyraujantį sielos tipą. Negali būti jokios padoresnės santvarkos ir žmoniškesnio gyvenimo, jeigu yra niekingos tą santvarką kuriančių žmonių sielos. Tomas Akvinietis teigia tą patį: tironija yra Dievo bausmė visuomenei už nuodėmes. Išsakant šią mintį kiek kitokia kalba, jos prasmė būtų tokia: tironija nęnukrinta iš dangaus be jokios priežasties, ji yra natūrali ir neišvengiama moraliai ir intelektualiai degradavusios visuomenės lemtis.

Prof. A. Šliogeris kerta be gailesčio, bet tai, ką jis rašo, yra šiurpi tiesa: tauta, kurios „religija“ yra krepšinis, tauta, kuriai ,„krepšinis ir alus“ yra aukščiausia įmanoma „vienybės“ ir „solidarumo“ raiškos forma, tauta, kuri vadovaujasi tik „duonos ir žaidimų“ filosofija—tokia tauta neturi ir negali turėti ateities. Jos ateitis—išnykti po keliasdešimties metų.

Ar įmanoma išvengti horizonte jau aiškiai išnirusios ir virš lietuvių galvų it Damoklo kardas pakibusios lemties, kuri reiškia tik išnykimą? Atrodo, kad straipsnio autorius tuo jau netiki. Kartu tiksliai ir aiškiai nurodo bent teoriškai egzistuojančią viltį. Toji viltis—aristos—geriausiųjų branduolio atgimimas. Tie geriausieji turėtų būti ne tik visiška šiandieninio lovio „elito“, bet ir „paprastais žmonėmis“ apsiskelbusios prastuomenės priešingybė. Jie būtų tai, kas Lietuvoje buvo vadinama šviesuomene—dori, protingi, išsilavinę ir nesavanaudžiai žmonės. Tokie XIX a. pabaigoje prikėlė merdėjusią ir nykusią tautą, o netrukus atkūrė ir Lietuvos valstybę.

Tai suprato nuožmiai šį šviesuomenės sluoksnį naikinę sovietiniai okupantai. Bet visiškai sunaikinti jo nepavyko—o gal veikiau nespėta. Todėl radosi Sąjūdis.

Šių dienų šviesuomenė žlugdoma ir naikinama dar nuožmiau ir efektyviau. Sąmoningai kuriama prof. A. Šliogerio aprašoma visuomenė, kuri, kitaip negu sovietmečio visuomenė, niekina bet kokį moralinį prakilnumą ir nuoširdžiai bjaurisi bet kokiomis išsilavinimo ir mąstymo apraiškomis. Tiesa, kad dar esama tuos sparčiai prarandamus moralinius ir intelektualinius standartus prisimenančių ir jais besivadovaujančių privačiame gyvenime žmonių. Bet dauguma jų neturi vienos iš pamatinių dorybių—drąsos. Jie protingi, sąžiningi, dori, bet tiesiog bailūs.

Ar gali Lietuvoje atgimti Šviesuolis—praktiškai išnykęs laisvo ir oraus žmogaus tipas, kuris būtų proto bei išsilavinimo ir valios bei drąsos lydinys? Tai yra svarbiausias—iš tiesų egzistencinis—lietuvių tautos ir valstybės išlikimo klausimas.

Vargu ar įmanoma rasti kitą tekstą, kuriame šis klausimas būtų iškeltas taip aiškiai ir dramatiškai, kaip šiame prof. A. Šliogerio straipsnyje. Jį bent perskaityti būtina. O gal įvyks stebuklas ir šis tekstas vis dėlto nebus kažkieno skaitomas ir vertinamas kaip paskutinis išnykusios tautos filosofo kreipimasis į istorijos bangose pradingusio ir tik jos metraščiuose sušmėžuojančio lietuvio protą ir sąžinę?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

taip ir yra       2022-11-30 16:58

Dar truputį ir įvyks pilna neoliberalizmo pergalė Lietuvoje: armonaitė šers lietuvius narkotikais, šikalienės chebra atiminės iš apkvaišintų šeimų vaikus ir juos tieks homoseksualistų „šeimoms“, o į išvalytą nuo lietuvių teritoriją Vištgaidis PIŠ veš pagal Globalios migracijos paktą laukinius afrikos negrus kolonistus, steigs jų bantustanus nuo NATO poligonų likusioje teritorijoje. Tik lietuviai čia nebegyvens, jeigu mes nesutraiškysime šias Lietuvos kraują siurbiančias utėles armonaites,kitaip jau greit vergai negalės ir p…tis be raštiško valdžiagyvių neadekvatų leidimo…
Atrodo, reikia rimtai pradėti domėtis, kokios iš tikrųjų gyvenimo sąlygos Šiaurės Korėjoje, nes jei taip bus ir toliau, pačiu artimiausiu laiku reikės ieškotis saugesnės gyvenimo vietos. Visa ES tiesiog akyse virsta silpnapročių ir iškrypėlių valdoma viena didele griežto režimo koncentracijos stovykla, su spalvotais žviegiančiais prižiūrėtojais ir pavlikais morozovais paverstais kaimynais

T0mas J. -> 12:16       2022-11-30 15:49

Šliogeris nebuvo komunistas.

slabakui       2022-11-30 13:53

...ka,daktaras vel uzejo,antrakart siandien..Tikrai tau su galvele kazkas nelabai…

slabakui       2022-11-30 13:32

Iš kur rašai? Ar viskas tau gerai? Sakai, ir vėl užėjo?

Ritualinės klizmos facilitatorius       2022-11-30 12:17

Sveiki, teritorijoje gyvenantys. Gal galite pasidomėti nauja švietimo reforma - protiškai neįgalių gamyba. Labai jau užneša į vakarų progresyvųjį švietimą. Prasidės dar didesni dalykų pasirinkimai, vertinimo lygiai, taip pat valstybė susirūpino viena iš 7 “kompetencijų” - vaikų emocijomis. Yra ir kitokių žodžių kratinių. D.Britanijoje po emocijų mokymu slepiasi kas savaitinės LGBT pamokėlės plus 3 kartus metuose skiriama po 1 dieną mokykloje tik tai temai. Sėkmės kapstantis teritorijije gyvenenčių prote ir sąžinėje. Greitai nebebus, kur kapstytis.

a, jo - snobeliai už komunistą Šliogerį       2022-11-30 12:16

arba už komunistą ozolą
ir renka į merus žyduką šimašių (nomenklatūrinių komunistų vaikėzą)

Jules       2022-11-30 12:03

Na klar, kad “Tokie XIX a. pabaigoje prikėlė merdėjusią ir nykusią tautą, o netrukus atkūrė ir Lietuvos valstybę”, bet, deja, ne jie supylė Antrajame Žalgiryje carinės Rusijos imperijos kariuomenę, jos galybę. Iki Antrojo Žalgirio privilegijuoti Lietuvos plikbajoriai klykavo “Za caria, za Batiušku i Pravoslaviju”, kaip iki Gorbio už Makslinį Kamunizmą, o dabar už Makslinę Oligarchiją, Makslinį Kavidą, kol kas nors ten vėl neapsuks geopolitikos plokštelę. Ir dar primenu, kad iki Antrojo Žalgirio, iki Versalio Rusijos imperijos pusėje buvo ir kariavo Anglija, Amerika ir Prancūzija, sutartimis įsipareigojusios po karo neleisti jokių Rusijos imperijos teritorinių pokyčių - sienų keitimo Rusijos nenaudai. Vėliau carinę Rusijos imperiją drg.Liūtas Trockis pakeitė į Sovietinę Rusijos imperiją, o vėliau jau dabartiniai ir į jos paveldėtoją, nuginkluodami Ukrainą - atimdami iš jos atominį ginklą. O tai ir padarė dabartinį karą neišvengiamu ir nusikalstamu. Ką apie tai sako Ženevos ir Hagos konvencijos, a, kapsukiečiai?

Einoras       2022-11-30 11:51

Pastato stogas yra svarbi investicija, kuri, jei tinkamai sukonstruota, gali tarnauti 30 metų ar net ilgiau. Be to, stogas atlieka keletą itin svarbių funkcijų, įskaitant apsaugą nuo gamtos stichijų, apsaugą nuo įsibrovėlių ar pašalinių asmenų ir komfortą patalpose. Tačiau, kad tai būtų pasiekta, stogo įrengimas turi būti atliktas profesionaliai.

Per daugelį metų įgyvendinome daugybę stogų įrengimo ir dengimo projektų, įskaitant tiek naujų stogų įrengimą, tiek senesnių stogų atnaujinimą. Vis dar gajus įsitikinimas, kad nereikėtų svarstyti apie naujo stogo įrengimą tol, kol senasis nepradeda byrėti arba nepraranda funkcionalumo (pvz., tampa nesandarus).

Tačiau laukimas gali lemti gerokai didesnes išlaidas. Kodėl? Todėl, kad iki to laiko, kai pastebėsite, kad stogas nesandarus, jau gali būti padaryta didelė struktūrinė žala, kurios remontas ar pašalinimas gali būti labai brangus. Visada rekomenduojame patiems atlikti stogo apžiūrą. Svarbiausi dalykai yra šie:

Koks stogo amžius? Jei stogas buvo įrengtas teisingai ir iš aukštos kokybės medžiagų, jo tarnavimo laikas yra maždaug 25 metai. Jei savo namuose gyvenate jau ilgą laiką ir nežinote, kada stogas buvo įrengtas, turėtumėte kreiptis į profesionalų statybininką.

Apžiūrėkite stogą ir nustatykite, ar nėra jokių deformacijų, pokyčių ar kitų akivaizdžių trūkumų.

Įvertinkite, ar per stiprią liūtį arba iš karto po jos palėpėje nėra nuotėkio ir kitų vandens žalos požymių. Pastebėję bet kurį iš šių raudonų ženklų, kreipkitės į kvalifikuotą stogo dangos ekspertą, kad jis įvertintų ir pateiktų ekspertinę nuomonę.

https://www.statybosabc.lt/stogo-dengimas-darbai/

Gedui       2022-11-30 11:40

..sutinku.Kad nera tokiu zmoniu rodo tas faktas,kad is Seimu sajudzio neiskilo ryskiu sviesuoliu,asmenybiu.Sliogeris teisus,mums sakes,deja.Galim gesint liktarnas.Nereik ir elektros,tebrangsta iki begalybes,nebereik jos.Busim dvesiantys Tamsuoliai.Visom prasmem.

Slabakui       2022-11-30 11:32

..silpna tavo galvele,varguoli,silpna.

Gedas       2022-11-30 11:30

Ačiū už gerą ir tikslų straipsnį. Prieš daug metų žiūrėjau Donskio laidą “Be pykčio”, kurioje Šliogeris išreiškė tokią mintį, kad nėra dorų ir teisingų piliečių, kurie atstovautų Lietuvai, kitaip vadinamų aristokratais. Šią dieną galima konstatuoti tokį faktą, kad mes neturime net 50 žmonių, kuriais būtų galima pasitikėti ir nebūtų susiję su esamu “elitu”.

Aliokui       2022-11-30 11:28

..nesitikejau is tamstos tokio beviltisko bukumo.Labai gaila.

to Al.       2022-11-30 11:08

Taiklus ir sveiko proto komentaras.Kad būtų aiškiau ,Radžvilas galėtų pratęsti toliau savo mintį ir pasakyti ,į kokią dvasingą  ir teisingą tautą mums orientuotis, manau- nerastų.

ką jau čia....       2022-11-30 1:20

na neturim tikro lyderio ,tikėkim - laikinai.Bėda, Radžvilai. Bėda ir tai ,kad tesugebėjai pritarti kvailai minčiai apie alų,krepšinį ir ....viešpatie, Lietuvių Tautą. Skant visai “kozyrius poputal”????

ar realistas skaitė A.Maceiną?       2022-11-29 23:52

gal gali pasakyti kuo skiriasi žurnalistas Šliogeris nuo filosofo Maceinos?

jo, žurnalistas gal ir neblogas tas Šliogeris       2022-11-29 23:50

rusteikos lygis

realistas tam slabakui       2022-11-29 23:49

Esate tipiškas šiuolaikinis lietuviškas degradas. Tau iki Šliogerio kaip kiaulei iki Mėnulio. Maceina buvo savo laikmečio filosofas, Šliogeris - dabartinės Lietuvos filosofas. Jums apibūdinti tinka Radžvilo citata: “Sąmoningai kuriama prof. A. Šliogerio aprašoma visuomenė, kuri, kitaip negu sovietmečio visuomenė, niekina bet kokį moralinį prakilnumą ir nuoširdžiai bjaurisi bet kokiomis išsilavinimo ir mąstymo apraiškomis.” Čia apie jus.

realistas       2022-11-29 23:44

Geras Šliogerio straipsnis. Gerai, prisipažinsiu ir aš vieną sykį prisidėjau įsisavinant šituos tuščius europinius pinigus. Tiesa, akivaizdžios asmeninės naudos neturėjau. Man jau tada apie 2012 m. buvo toks įtarimas, kad visas tas europinių lėšų “įsisavinimas” yra kažkaip lengvai pasiekiamas. Taigi dirbau internetinius puslapius kuriančioje įmonėje, ir įmonės savininkas žodžiu sutarė su užsakovu dėl internetinio puslapio kainos. Na aš ir sakau, ei, čia gi ne asmeniniai tos organizacijos pinigai, čia europiniai pinigai, jiems jų negaila. Savininkas pagalvojo, ir sako: gerai, išankstinėje sąskaitoje pakelk kainas 15 proc., jei ką nusiderės, bus patenkinti. Ir žinote ką? Ogi apmokėjo, tą didesnę sumą, net nesiderėjo! Tai buvo projektas finansuojamas ir iš europinių fondų “Sportas visiems” ar kaip ten vadinosi. Jokios vagystės ar machinacijos, ar tuo labiau “otkato” čia nebuvo iš mano pusės, bet mane sukretė, kad taip lengvai taškomasi pinigais. Čia Šliogeris teisus.

Tai va, milijardai ES lėšų yra “įsisavinti” ir ką gyvename kaip Švedijoje? Gi ne. Todėl nekenčiu Europos Sąjungos, tai kažkokia debilų sąjunga, ypatingai nekenčiu tų visų programų ir projektų finansuojamų finasuojamų iš ES. Kiek išvogta sukelus kainas! O kur dar otkatai, kurie tik skatina korupciją?! Krūvos pinigų išleista beprasmiškiems projektams, kurių niekas net nebeprisimena, ir kurie neturi jokios naudos. Aš pats tuo įsitikinau. Gi naikinama Lietuvos gamta, tie apžvalgos bokštai tapo vietomis kur mėtosi plastiko šiukšles, ir tie apžvalgos bokštai, jau po biški griūna, o savivaldybės lėšų remontui gi neturi. Pats absurdiškiausias projektas: barsukų namų įrengimas, tipo barsukai Lietuvoje nyksta, tai kažkokie debilai primėtė Lietuvos miškuose gelžbetoninių vamzdžių, va bus namai barsukams…

slabakas tas Šliogeris       2022-11-29 23:37

nei iš tolo neprilygsta A.Maceinai.
gerai kad numirė - kaip ir ozolas bei kiti kompartijos išaukštinti “filosofai”

Al.       2022-11-29 23:22

,,tauta, kuriai ,„krepšinis ir alus“ yra aukščiausia įmanoma „vienybės“ ir „solidarumo“ raiškos forma” - Aludariai, pasinaudojo krepšiniu savo reklamai, o Filosovai padarė išvadą, kad tai ir yra visuomenės savybė. Mulkiai, lygiai taip pat galit apkaltinti kitas tautas už meilę futbolui, golfui, viskiui ir tekilai. Ar tai, kad anglai mėgsta futbolą kaip nors pažemina jų tautą? Kokią išmintį gali išmąstyti filosofas, niekinantis savo tautą? Didį atradimą apie Niekio svarbą?

T0mas J.       2022-11-29 22:43

Šliogerio straipsnis - geras įžvalgaus žmogaus dabarties ir ateities matymas. Gyvas dar būtų - kur kas aiškiau ir suprantamiau parašytų.. į stalčių. Į tiesos.lt redakciją tikrai neatsiųstų savo rašinio.
Nes tiesos.lt redakcija tupi krūmuose, savo telefoną ir adresus užslaptinusi.
Šliogeris neturėjo drąsos savo straipsnį išsiuntinėti žiniasklaidai. Ne kovotojas, ne drąsuolis, jis buvo stebėtojas ir komentuotojas, kaip daugelis mūsų.. gal kiek įžvalgesnis už mus.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.