Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Savivalda

Irena Vasinauskaitė. Kas bus R.Ačo dubleris?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gegužės 5 d. 9:16

7     

    

Irena Vasinauskaitė. Kas bus R.Ačo dubleris?

Trečias kartas nemelavo – Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Remigijus Ačas atleistas iš pareigų kaip praradęs politinį asmeninį mero Algirdo Griciaus pasitikėjimą. Šį kartą už nepasitikėjimą tarnautoju, ne kartą pažeidusiu LR Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą, balsavo 14 politikų.

Pabendravus su pastaraisiais paaiškėjo ir daug įdomybių, nes panašu, kad likus nepilniems metams iki 2019 metų savivaldos rinkimų, mieste prie Dubysos nei ramybės, nei rimto darbo nebus.

Nepasitikėjimų kadencija

2015–2019 metų Raseinių rajono savivaldybės tarybos kadencija į Lietuvos istoriją įžengia kaip bene daugiausiai nepasitikėjimų reiškusi regioninė valdžia. Pirmieji „krito“ administracijos direktorius tvarkietis Algimantas Mielinis ir Gitana Rašimienė – mero pavaduotoja, į tarybą atėjusi Darbo partijos sąraše. Po ilgų bylinėjimųsi teismuose abu sugrįžo į turėtus postus. Net dvi kolegų interpeliacijas buvo užsidirbęs ir meras A.Gricius. Jį nuo atstatydinimo išgelbėjo po tiesioginių mero rinkimų įvedimo pakeisti norminiai aktai ir ilgi bei nepigūs teismų procesai. Prieš A.Mielinio sugrįžimą nepasitikėjimą patyrė ir buvęs jo pavaduotojas, socialdemokratas Jonas Kurlavičius, tuo metu dirbęs laikinuoju administracijos direktoriumi.

Po šio atstatydinimo į Savivaldybės administracijos vadovo postą meras A.Gricius pakvietė R.Ačą, beviltiškai prakišusį Seimo rinkimus. Šis pasižadėjo stabilizuoti padėtį Raseinių savivaldybėje, gyrėsi, kad „sustyguos“ valdančiosios koalicijos darbų programą bei sutartį. Deja, po trečios interpeliacijos ir jo „styga“ nutrūko…

Ateidamas į Raseinių savivaldybės administraciją, R.Ačas, panašu, labai pasitikėjo savo jėgomis, o kad dar tvirčiau jaustųsi, į administracijos direktoriaus pavaduotojus pasikvietė savo likimo brolį, irgi Seimo rinkimus prapylusį Darbo partijos atstovą Darių Ulicką. Pastarajam, beje, po R. Ačo atleidimo, ir teko persėsti į šio krėslą, tiesa laikinai, tačiau politikoje laikinumas kartais ima ir užsitęsia…

Į Ispaniją gedulingų pietų?

„Mane kamuoja kažkokia negera nuojauta,“ – po slapto balsavimo dėl R.Ačo atleidimo tarstelėjo Raseinių savivaldybės koridoriumi su Valdemaru Jaciku kulniuojantis politikas. Jo balsas labai priminė darbiečio Vaido Kuzmarskio aimaną. Šį kartą intuicija vieno iš vietinės Darbo partijos lyderių neapgavo: V.Jaciko ir V.Kuzmarskio protežė R.Ačas krito.

Gal dėl begalinio širdagraužio trys buvusio administracijos vadovo šalininkai – RASŲ vadovas Romualdas Zubiela, tarp pastarojo organizacijos ir Darbo partijos „užstrigęs“ Ričardas Bartkus bei didysis nepasitikėjimo R.Aču balsavimų žlugdymo strategas Valdemaras Jacikas – tolesniame Raseinių tarybos posėdyje jau nebedalyvavo. Visi kiti Tarybos klausimai jiems nebebuvo įdomūs. Išeidamas R.Zubiela žurnalistams tarstelėjo, kad reikėtų „šio bei to paieškoti nusiraminimui“, ir neprieštaravo siūlymui surengti politinius „gedulingus pietus“. Todėl neneigsime iš karto pasklidusių gandų, kad strategas V.Jacikas tradiciškai „išmovė Ispanijon“, o tylenis R.Bartkus, matyt, balsą atgauna tik su gerais bičiuliais prie ispaniškų gedulingų vaišių stalo postringaudamas, kas gi taps R.Ačo dubleriu? Kiekvienas, tik savaip, ir „ant drąsos“ padaro…

„Razborkės“ tęsiasi

Situaciją ne tik Raseinių tarybos posėdžių salėje, bet ir lauke stebėję kolegos teigia matę, kad iškart po Tarybos posėdžio vadinamųjų „Baltųjų rūmų“ link spėriai bėgo vyras, labai panašus į merą Algirdą Gricių. Jeigu tai tiesa, ekstra pasitarimas turėjęs būti labai svarbus – gera vieta (Savivaldybės finansų administratoriaus) ilgai tuščia nebūna, o politinės „razborkės“ būna ne mažiau šiurpios nei banditų. Ypač, kai kiekvienas po skvernu turi įvairių kompromituojančių įrašų ar nuotraukų. Ir kuo daugiau „pakabintų“ politikų, tuo labiau nenuspėjami susitarimai, tuo greičiau bėgioja žinantys, ką reiškia, kai po tavimi ima braškėti kėdė ar vertis žemė.

Kas kitas?

Manau, kad ir Tarybos posėdžio dieną, ir prieš ją, ir dabar vis dar yra tariamasi, ką daryti, kaip tęsti darbą? Juk yra likę visokių, fiksuotų ir nelabai, įsipareigojimų, kurių vykdymui reikia rasti tinkamą Remio dublerį. Viešojoje erdvėje buvo skelbiama, kad „paaukojus“ RASŲ dvasinį lyderį, administracijos direktoriaus postas turėtų atitekti to judėjimo atstovui. Kai kas įtaria, kad pinigų administratoriaus kėdę matavosi ir Romualdas Zubiela? Neneigčiau… Visažiniai teigia, kad pažadų užimti savivaldybės administracijos vadovo krėslą yra gavęs ir Raseinių socdemų vadas Liudas Kavaliauskas. Tačiau tai, kad balsuojama slaptai, daro visus „pažadus“ tuščius – kas jų nevykdo, niekaip nenustatysi.

Beje, likus vienuolikai mėnesių iki rinkimų net didžiausi optimistai paprastai nesiryžta performuoti valdančiųjų daugumų, nes kiekviename politiniame persigrupavime vykdančiąją valdžią – savivaldybės administracijas – ištinka visiškas štilis.

O gal visoms – ir kritusioms, ir postuose likusioms pusėms – tinkamiausia yra Dariaus Ulicko kandidatūra? Jis gi buvo labai uolus R.Ačo ginklanešys. Jam likimas lėmė organizuoti viešuosius pirkimus, kuriuos dabar STT ir narplioja. Todėl laikinasis administracijos vadovas D.Ulickas galėtų sau ramiai iki kadencijos pabaigos direktoriauti, kol jo buvęs viršininkas teismuose bylinėsis, kad būtų sugrąžintas į darbą dėl procedūrinių pažeidimų – tą Tarybai R. Ačas pažadėjo vos išgirdęs „nuosprendį“. Bet nestabilumų į ramų Raseinių politikų vegetavimą įneša faktas, kad Darius Ulickas ir Vaidas Kuzmarskis tapo Darbo partijos respublikinio prezidiumo nariais. Ar neatsitiks taip, kad leisgyvę partiją reanimuoti sugrįžęs ir politines čakras išsivalęs Viktor Uspaskich neleis savo prezidiumiečiams bendradarbiauti su nuverstuoju R.Aču, jo rėmėjais RASŲ bei Lietuvos socialdemokratinio darbo partijos Raseiniuose iniciatoriais. Tiesa, daug lems ir tai, kaip Vilniuje susiklostys socdeminio darbininko Gedimino Kirkilo ir teistos Darbo partijos vedlio santykiai. O gal jie visai nesibodės aljanso su sugrįžtančiuoju V.Uspaskich? Tai būtų naujo koalicinio sąveikavimo artėjančiuose savivaldos rinkimuose užuomazga ir savotiškas apsaugos skydas Raseinių politikieriams, triukšmingai nuvertusiems rinkėjų nemėgstamą R.Ačą, tačiau dėl susiklosčiusių psichologinių ar interesų pasidalijimo erdvių taip ir nesugebantiems situaciją rajone pakeisti iš esmės.

Apklausos prognozuoja

Socialdemokratai, nesvarbu, senieji tai ar „frankenšteininiai“, praktikuoja „pokilimines“, t.y. neskelbiamas apklausas. Po paskutiniųjų oficialiųjų „Vilmorus“ apklausų aiškėja, kad reikiamą patekimo į valdžią barjerą peržengtų konservatoriai, valstiečiai žalieji, tvarkiečiai, turi šansų abi elektoratą pasidalijusios socialdemokratų partijos, Lietuvos centro, ar politinį veidą persipudruojanti aptrupėjusi Darbo partija. Tačiau ši apklausa neatspindi konkrečios situacijos regionuose, kur sėkmę lemia ne tik charizmatiški lyderiai, bet ir istoriškai susiklostę verslo, giminystės, kaimynystės ir kitokie ryšiai. Apklausoje neįmanoma nustatyti vietose veikiančių visuomeninių rinkimų komitetų reitingų bei paskutinę priešrinkiminę minutę susiformavusių proginių, vienkartinių darinių, kurių atstovai, vos patekę į tarybas ištirpsta, stipresnių organizacijų gretose.

Vėl nauji judėjimai?

Sukti smegenis rinkėjams politikai gerai moka. Galimos kelios versijos. Balandžio mėnesio savivaldybės tarybos posėdyje buvo užsiminta apie kažkokios geros, naujos partijos ar judėjimo atsiradimą. Viešojoje erdvėje nedviprasmiškai teigiama, kad buvęs Darbo partijos Raseinių skyriaus lyderis meras Algirdas Gricius ir jo pavaduotoja Gitana Rašimienė gali burti naujų, puikesnių vietos politikų sąrašą. Tarkime, kokią nors našaus darbo asociaciją. Tačiau tik ridikėliai ar kitos daržovės gretai užauga ir pastebime rezultatą. Politikų augimo inkubacinis periodas nepalyginamai ilgesnis. Be to, žmonės turi patikėti ne gražbylystėmis. Gana visokių pliurpimų, visuomenė nori žinoti apie jau padarytus būsimųjų politikų darbus ir ar jie geba dirbti rinkėjui labui.

Darbiečiai rems A.Gricių

Vertas dėmesio naujojo Darbo partijos (DP) Raseinių skyriaus pirmininko Vaido Kuzmarskio pasidžiaugimas, kad jis DP respublikinio prezidiumo nariu tapo ne vien dėl užimamų pareigų, bet ir už kai kuriuos įsimintinus šios kadencijos darbus. Jei jie rinkėjams yra žinomi, galėtų pasidalinti savo turima informacija: pavyzdžiui, kokius atlyginimus šis politikas moka savo verslo įmonės dirbantiesiems? V.Kuzmarskis nutylėjo, ar pats bolotiruosis 2019-ųjų tiesioginiuose mero rinkimuose, prisidengdamas universaliu papostringavimu „jeigu tauta pageidaus“... Tačiau tvirtai patikino, kad Darbo partijos kandidatas į šį postą bus… Algirdas Gricius.

Išeitų, jog nėra jokių abejonių, kad Raseinių savivaldybėje politinė mišrainė po R.Ačo atleidimo iš administracijos direktoriaus pareigų bus ir toliau taip maišoma, kad „n-ąją“ kadenciją Taryboje įsitvirtintų tie patys asmenys, puikiai susigiedoję bei politinius cirkus įgudę rengti ilgasėdžiai. O tai reiškia, kad galėsime ir toliau stebėti bei komentuoti, kaip viešiesiems ryšiams taškomi mokesčių mokėtojų pinigai. Mat sukūrus klampias lėšų perpumpavimo sistemas „Ačo rytas“, oi, atsiprašau, „Naujas rytas“, ar visokie Raseinių naujienų portaliukai, yra sočiai šeriami iš Savivaldybės biudžeto, kad dabar valdžioje esantys išsaugotų sprendžiamosios galios svertus.

Tikrai yra apie ką rašyti be apribojimų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

nebetikintis       2018-05-8 13:02

Nebetikiu, kad Raseinių krašte bus taip, kaip kitur. Pažiūrėkit, kaip puikiai dabar darbuojasi R.Ačo įpėdinis D.Ulickas, kokie konkursai vyksta… Nejaugi niekada to nepamatys specialiosios tarnybos?

Pritariu Raseiniškiui       2018-05-8 6:57

Taip, tai Gricius Ačą Raseiniams “užtaisė”. Skant…

raseiniškis       2018-05-7 14:12

Koks skirtumas, kas stos prie lovio, nes nei miestui, nei žmogui gerai tikrai nebus. Nedaug džiaugsmo ir dėl kritusio R.Ačo- tokiu atveju reikėjo versti ir merą A.Gricių. Juk tai jis R.Ačą atvedė, o paskui dar auką vaidino.

nida       2018-05-7 14:07

Atraižos, atplaišos… bet jie tokie valdo rajono pinigus…

Bravo       2018-05-6 12:00

Užuojautai. Geras pavadinimas - darbo partijos atraižos.

Užuojauta       2018-05-6 10:54

Citata: “Vertas dėmesio naujojo Darbo partijos (DP) Raseinių skyriaus pirmininko Vaido Kuzmarskio pasidžiaugimas, kad jis DP respublikinio prezidiumo nariu tapo ne vien dėl užimamų pareigų, bet ir už kai kuriuos įsimintinus šios kadencijos darbus.” Užuojauta Viktorui, galėtų atidžiau pasižiūrėti ką skiria į respublikinio prezidiumo narius. Parašysiu laišką, jis matyt nežino tiesos, kas yra DP atraižos?

Aišku       2018-05-5 14:10

Savą Raseinių politikai pasistatys, kad iki kadencijos pabaigos biudžeto parceliavimą pratęstų...


Rekomenduojame

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Andrius Švarplys. Ir naujosios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos problemos nesprendžia

Vytautas Radžvilas. Lietuvos jaunimo mankurtinimas

Kruvinas išpuolis prieš vokiečių parlamentarą – smūgis Europos demokratijai

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ar bankai sukuria pinigus „iš oro“?

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Nacionalinė teismų administracija – parama teisminei valdžiai, kuo ji pasireiškia?

Andrius Švarplys. Po R. Miliūtės „Dienos temos“ šįvakar

Saulius Arlauskas. Tai būtų per didelė našta ir atsakomybė Konstituciniam Teismui

Vytautas Sinica. Marksizmas, bolševizmas ir šeimos panaikinimas

Pilietinė savivalda: mes tai galime – surinkime 300 000 parašų ir referendumu susigrąžinkime savo konstitucines galias (papildyta)

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Nacionalinės premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui

Algimantas Rusteika. Ką dar padaryti, kad nieko daryti nereikėtų ir emigrantai sugrįžtų?

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Arvydas Jockus. Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių

Romas Lazutka. Pensijų skaičiuotė: vienas, du, trys… ir lieki kvailys

Nuo bačkos. Rasa Juknevičiene: Šiandien taip apsidžiaugiau, pamačiusi neužmirštuolę ant LRT žurnalistų krūtinių

Vilniaus forumas kviečia į konferenciją „Kaip išsaugoti Europą? Europos Sąjunga jos parlamento rinkimų išvakarėse“

Raimondas Navickas. Feisbukistane galioja kitokie principai

Povilas Gylys: „Šeimininkai mums parinko ir paskyrė savo kandidatus į prezidentus“

Stasys Jakeliūnas. Ar tai, ką jie daro, yra žurnalistika?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.