Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Savivalda

Irena Vasinauskaitė. Kam skambina varpai, arba Grojimas rinkėjų nervais

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 14 d. 0:22

12     

    

Irena Vasinauskaitė. Kam skambina varpai, arba Grojimas rinkėjų nervais

Kuri dauguma – tikroji?

Šiaulių savivaldybės Tarybos narių nesusikalbėjimas – antrasis, kurį stebiu po to, kai buvo pataisytas Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymas ir rinkėjams leista patiems rinkti merus.

Pirmasis buvo vadinamas Raseinių precedentu. Ten susiformavusi ženkliai didesnė valdančioji koalicija (15 iš 25 Tarybos narių) bandė „nuversti“ mažumoje likusį partinį merą, atleido vicemerę ir administracijos direktorių. Kuo viskas baigėsi? Tąsymaisi Raseiniuose tęsėsi 11 mėnesių, teismai merą išteisino, vicemerę ir administracijos direktorių grąžino į darbą, o bylos savivaldybės biudžetui bei kompensacijos laimėjusiems nuskurdino savivaldybės biudžetą beveik 70 tūkst. eurų.

O Šiauliuose nesuprasi, kuri dauguma čia ta tikroji. Valdo tie, kurie konkretaus tarybos posėdžio metu turi 16 vienas kitą uoliai prižiūrinčių politikų. Tačiau jei tik kuris į posėdį neatvyksta, lieka 15 PRIEŠ 15, t.y. jau dvi „daugumos“, ir pergalė „šviečiasi“ merui Artūrui Visockui, kuris tokiose situacijose turi du balsus. Tuomet kiti (du buvę merai A.Lankauskas bei J.Sartauskas ir V.Simulik vietininkas Šiauliuose D.Michalenko), save net dviem pareiškimas įsivardiję daugumiečiais, renkasi sabotuoti, kitaip sakant: a) „balsavimą kojomis“, t.y. bėga iš posėdžio; b) neįregistruoja savo dalyvavimo posėdyje; c) neima slapto balsavimo biuletenių, nors registracija jų dalyvavimą posėdyje fiksuoja.

Taip Šiaulių tarybos darbas sabotuojamas jau koks pusmetis.

Nostalgija praeičiai, arba Noras „valdyti“ merą

Paskutiniajame Šiaulių tarybos posėdyje paaiškėjo politikų tąsymosi esmė – „kaltas“ pernai (manau, Raseinių mero A.Griciaus garbei) pataisytas ir nuo gruodžio pirmosios įsigaliojęs Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymas, šiek tiek sutvirtinęs tiesiogiai rinktų merų galias bei atitolinęs nuo buvusios situacijos, kai partinės daugumos iki užkimimo galėjo diktuoti merams.

Tačiau Šiaulių politikos senbuviams įstatymų pataisos nė motais. Kaip užstrigusi jaunystės plokštelė, eksmerai socdemas Justinas Sartauskas ar tvarkietis Alfredas Lankauskas užsiciklino: tiesiogiai rinktas meras turi paklusti partinei Šiaulių tarybos daugumai – nors kreiserį „Aurorą“ į Talkšą atplukdyk… Taigi, ėmė ir sukūrė revoliucinę situaciją Šiauliuose vyrai, o dabar galvoja, kam čia skamba tiesioginio valdymo ir pirmalaikių rinkimų varpai.

O kaip praktikoje veikia tas kiek palopytas, tačiau labai netobulas, politikus bei rinkėjus kiršinantis įstatymas? Viską tarsi apibūdina 20-ojo straipsnio 2 dalies 2 punktas, pagal kurį savivaldybei teisme atstovauja meras arba jo įgaliotas asmuo, todėl Šiauliuose, kaip ir Raseiniuose, jau susiformavus teismų praktikai, mero pavaduotojo Domo Griškevičiaus bei administracijos direktoriaus Eduardo Bivainio atleidimo bylose tarybos atstovai, nesvarbu „daugumiečiai“ jie ar „mažumiečiai“, savivaldybės valdžiai atstovauti negali.

Taigi, teismai pripažįsta tiesiogiai rinktų merų atsakomybę, kompetencijas bei skirtumus nuo buvusių partinių daugumų merų, o užsiciklinę Šiaulių politikos senbuviai – NE. Vasario 10 dienos Tarybos posėdyje jie įnirtingai kovėsi dėl reglamento pataisų aiškindamiesi, ką gali ir ko negali meras, nes, anot J.Sartausko, „gerai, kai dauguma turi merą.“

Kad meras – nebe partinių daugumų pastumdėlis, metas įsisąmoninti ir tiems Šiaulių politikams, kurie ne tik priešlaikinių rinkimų varpų negirdi, bet ir savo pačių nusipaistymo. Antraip A.Šedžius nereplikuotų savo valdančiosios daugumos partneriui G.Vyšniauskui kviesdamas jį ten, kur šis ir taip jau yra – pas daugumiečius…

Na, niekas, vyrai ir moterys, išskyrus rinkėjus, neturi mero, kaip ir meras neturi kokios nors „savo“ daugumos – ją irgi rinko šiauliečiai. Mero bei Tarybos kompetencijos Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatyme puikiausiai atskirtos. Belieka tik juo vadovautis.

Tačiau Šiaulių tarybos konservatoriai, iki šiol dirbę tarsi ir mero A.Visocko komandoje, sumąstė „saliamonišką“ sprendimą – pasirašė sutartį su „Artūro Visocko nepartinio komiteto atstovais“, kuri įsigalios, tik jei a) meras suformuos valdančiąją daugumą; b) toji dauguma jiems garantuos DU POSTUS.

Sudarinėjant tokias politines-populistines sutartis, derėtų  „pasikartoti“ Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymą, kur tiesiogiai rinkto mero ir tarybos, formuojančios daugumas ar liekančios mažumoje, funkcijos yra aiškiai apibrėžtos. Ten nenumatytos mero galios „lipdyti“ kokias nors daugumas, nors A.Visockas turi savo komandoje vieną talentingiausių nūdienos Lietuvoje skulptorių Gintautą Lukošaitį.

Bet… meras tikrai nėra ir simbolinis kalbų sakytojas ar juostelių karpytojas. Jo valioje teikti kandidatus – politinio (asmeninio) pasitikėjimo asmenis – į mero pavaduotojų ar administracijos direktoriaus pareigas. Tačiau čia ir vėl „kabliukas“ įstatyme: jei dėl politinio pasitikėjimo kokiu nors kandidatu ir gali susitarti 16-os (ar net daugiau) tarybos narių dauguma, tai apie asmeninį pasitikėjimą tokiam pat būriui nėra ko ir svaigti. Todėl taip ir vadinamas pasitikėjimas, kad tiesiogiai rinktas meras asmeniškai galėtų pasitikėti žmonėmis, tarkime, administracijos direktoriumi, kuris atsako už visos savivaldybės administracijos darbą bei miesto KASĄ, t.y pinigus, bei skaidrų jų panaudojimą.

Beje, buvęs Šiaulių vicemeras D.Griškevičius ir administracijos direktorius Eduardas Bivainis turi daug šansų laimėti teismus, nes Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymas teigia, kad juos atstatydinti derėjo tik mero A.Visocko teikimu, o ne taip, kaip tai įvyko dabar: opozicijos lyderiui A.Lankauskui panorėjus, tos dienos daugumai pabalsavus…

Vien tik postai valdo daugumas?

Kebliausia, kai patekę į tarybą įvairių partijų politikai, jau pagal savo asmeninius interesus, norus ir siekius „susimeta“ į daugumas, populistiškai įformindami „valdančiosios daugumos veiklos programas“, ar pan. Visa tai – grynas formalumas.

Realybė tokia, kad tas daugumas buria vien tik postai. Likus bene 9 dienoms iki tol, kol Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje Asta Jasiūnienė galės kreiptis į Vyriausybę dėl tiesioginio valdymo įvedimo Šiaulių savivaldybėje, tarybos politikai senbuviai jau nervinosi ir nebeslėpė – nori jie tų mero valioje ir galioje esančių postų, o bendrus pasitarimus rengia, kai meras A.Visockas užimtas. Tačiau kai šis, jau ilgokai dirbantis be vicemerų, turi laisvą minutę – susitikimą „daugumiečiai“ atšaukia. 

„Mes neturime kol kas postų“, – guodėsi J.Sartauskas, o konservatorius J.Bartkus pripažino, „kad klausimai dėl personalijų mums dar yra sudėtingi, nes dėl jų dar negalime susitarti“. Ir buvo toks nuoširdžiai atviras, kad daugiau jau nebeįmanoma: „Bandau racionaliai galvoti, nors, kaip politikui, sunku atsiriboti nuo politikos“.

Originaliai ėmė samprotauti ir Šiaulių tarybos narys A.Šedžius. Ukrainos ekstrasenso įtaką jo „minčių šuoliams“ pastebėjo net posėdyje dalyvavę visuomenininkai: „Merui ir jo komandai skambina varpai (priešlaikinių rinkimų), nes jie turi ką prarasti. O kiti, t.y. valdančioji dauguma, neturi ką prarasti,“ – postringavo politikas, tarsi pats neturėtų žmonių pasitikėjimo mandato.

Taigi, kaip nori, taip suk kalbą, bet vis grįžtama prie postų. Regis, čia pasisakoma tik apie savo politines pozicijas miesto savivaldybėje? Rinkėjų pasitikėjimas, jų teisėtų lūkesčių nepateisinimas jau nieko nebereiškia. Kaip ir patys rinkėjai, kurių atstovai tarybos posėdyje girdėjo Liberalų sąjūdžio nario Artūro Rimkaus, švelniai tariant, keistą paaiškinimą: jeigu taryba balsuos ne taip, kaip norisi kai kuriems partinukams, „tai gali įvykti vėl kortelių (balsavimo – aut.past.) ištraukimas ir tie, kurie sėdi užpakalyje mūsų, vėl nesupras…“

Čia, matyt, pasisakyta apie nesusipratėlius rinkėjus, kurie vėl ir vėl „n“ kartų į valdžią renka tuos pačius jiems nervus tampančius partijų atstovus. Žodžiu, netyčia liberalas A.Rimkus savo nerišlioje kalboje nurodė žmonių iš gatvės vietą politikoje – „užpakalyje mūsų“...

Nors nepartinį, tiesiogiai rinktą merą Artūrą Visocką partiniai politikos senbuviai kaltina vengimu kalbėtis, tačiau patys miestelėnai jį pašnekina itin lengvai: arba nutveria merą renginiuose ar gatvėje, arba parašę jam elektroninį laišką. Ir problemos sprendžiamos nevilkinant, akimirksniu. Gal todėl ir bijo ilgasėdžiai, kad dar metai, ir žmonės taip pamėgs A.Visocko darbo stilių, kad apie postus jie galės tik sapnelius sapnuoti…

Testas skaitytojams

Šiauliuose jau antra savaitė netyla kalbos apie tai, kad meras Artūras Visockas, gavęs įrašą, kuriame girdėti trijų tarybos narių – J.Sartausko, A.Lankausko ir D.Michalenko – balsai, perdavė jį Specialiųjų tyrimų tarnybai.

Turima medžiaga leidžia suprasti, kad galimai ketinama neskaidriai panaudoti biudžeto lėšas, todėl reikėjo apsispręsti, kaip teisėčiausiu bei teisingiausiu būdu situaciją ištirti.

Atlikęs pilietinę pareigą, politinės karštinės krečiamo miesto meras Artūras Visockas sulaukė ir netikėto Seimo Žmogaus teisių komiteto vadovo Valerij Simulik vertinimo. A.Visocko pilietinį elgesį Seimo narys viešojoje erdvėje taip įvertino: „Netgi darau prielaidą, kad meras su tų tarnybų pareigūnų ar pareigūnais yra glaudžiai susijęs ir gal net yra jų informatorius.“

O kokias prielaidas apie V. Simulik daryti mums? Ką mums galvoti apie parlamentarą, dalyvaujantį įstatymų kūrimo bei priėmimo procese, jei jis TAIP vertina savivaldybės vadovo siekį gyventi skaidriai? Todėl ir klausiu gerbiamųjų skaitytojų: kaip turėjo pasielgti Šiaulių meras, iš naujai susiformavusios valdančiosios daugumos gavęs daugiau negu „keistą“ garso įrašą?

- Jo neskelbti ir niekam nerodyti? (Tačiau tuomet A.Visockui būtų galima teikti interpeliaciją už galimai korupcinių ketinimų slėpimą...)
- Nešti tą įrašą žmonėms, kurių balsai girdisi, prašyti liautis kenkti miestui ir nebelakstyti iš tarybos posėdžių, bet dirbti ir t.t., ir pan.? (Bet tuomet merą kaltintų šantažu, nes galimai būtent tuo tikslu provokacinis įrašas ir buvo padarytas…)
- Atlikti pilietinę pareigą ir atiduoti gautą įrašą tam tikrais tyrimais užsiimančiai tarnybai ir laukti jos atsakymo? (Šį variantą pasirinko Šiaulių miesto vadovas A.Visockas)

Klausimai rinkėjams:

a) kaip vertinate Šiaulių mero poelgį?
b) kaip A.Visocko vietoje elgtumėtės Jūs?
c) kaip elgtųsi Seimo narys V. Simulik (jo paties komentaro šviesoje)?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

gerai ir išsamiai parašyta       2017-02-16 21:22

taip ir yra, autorė parašė tikrus faktus ir objektyviai nušvietė situaciją

"puro" dubleriui       2017-02-16 0:12

daugiau klaidų daryk, nes matosi ne juleus stįlius

Julius Puras       2017-02-15 15:10

Vasinauskaitė politine kova kuri vyksta pagal LR įstatymus vadina perversmu o Šiaulių tarybos narius kurie nepasitiki Visocku vadina perversmininkais net nebandydama išsiaiškinti jų pozicijos. Tai nėra žurnalistika nekalbant jau apie žodį profesinali.

Jukš       2017-02-15 12:12

Trenkti tie kontoriniai visai. Savivalda - vietinė valdžia -  arčiausiai žmogaus. Ir jei greta piliečio politinis chaosas, betvarkė, užkulisiniai žaidimėliai, visuomenė tą turi žinoti. Vasinauskaitė - bene vienintelė tiesos.lt portalo autorė, rašanti savivaldos tema, profesionaliai kelianti jos problemas,  nurodanti Vietos savivaldos įstatymo spragas. Todėl suprantamas visokių a la purų puolimas. Sėkmės autorei. Nekreipkite dėmesio į samdytus idiotus.

Julius Puras       2017-02-15 6:08

Tas geras tas blogas tie blogi nes palaiko tą bloga o tie geri nes palaiko tą gera. Pats žmogus pasirinkti kas geras o kas blogas negali. “Žurnalistas” šiuo atvėju “žurnalistė” jau parinko. Ko norima iš žmogaus tai isteriškos reakcijos nukreiptos prieš bloguosius. Kaip manote ar tai turi ką nors bendra su žurnalistika? Nieko. Nieko bendra su žurnalistika tai neturi. Kaip ir nieko bendra neturi su apžvalgininko darbu. Kaip ir nieko bendra neturi su analitika. Su kuo tai turi bendra? Tai tik su visuomene bukinančia propaganda kurios galutiniai tikslai yra neaiškus. Sarmata ant jūsų Vasinauskaite.

Julius Puras       2017-02-14 17:39

Vasinauskaitė nuolat kartoja partiniai ne partiniai o ar jūs žinote kad ” keturi visuomeninio komiteto „Už Šiaulius“ atstovai.” nepalaiko Visocko? Žurnalisto darbas būtų sužinoti kodėl bet ne auklėti visuomene. Ar aš neteisus?

WOW       2017-02-14 17:10

Pastebėjote, kai tik Vasinauskaitė pavaro į DEŠIMTUKĄ, pra…ysta puristai?
Pirmyn, Juliau.

Julius Puras       2017-02-14 17:00

Vargai dėl valdžios. Klausimas ar kas nors iš Vasinauskaitės skaitytoju žino kuom nepasidalina Šiauliuose? Aš ne. Ka aš matau tai tik kad valdžia tarpusavy nepasidalina valdžuos o Vasinauskaitė nori pastatyti žmones i viena puse. Ka galvoju kad tai nėra žurnalistika tai yra pliurpalistika.

Simuliak       2017-02-14 13:33

Akivaizdu (bent jau man), kad virveles tampo būtent sąžinės grynuolis Simuliakas, o kiti politikos veteranai šoka pagal to perėjūno dūdelę.

Puteikis       2017-02-14 5:12

Remia Simulik ir jo perversmininkus. Visocką kažkada tik formaliai palaikė, nes visada naglajam didžiausias Šiaulių visuomeninykas buvo didysis partijų perėjūnas Valerka.

O tai kur Puteikis?       2017-02-14 1:15

Šitaip rėmė Visocką, tai kodėl dabar tyli?
O gal dar blogiau - remia Simuliką?

POSTAI vien tik POSTAI VALDO DAUGUMĄ       2017-02-13 23:27

Dėl postų tarybos posėdyje draskėsi sukirmyję partaigenosai net nesimaskuodami.
Ypatingai Sartauskas.
Darbai rodo, kad buvę pasrtinių statytiniai Augustinas ar Petreikis neturi jokios kompetencijos.

Rekomenduojame

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.