Visuomenės pokyčių analizė, Nevyriausybinės organizacijos

Irena Vasinauskaitė. Iniciatyvios Šiaulių „Visuomeninės iniciatyvos“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 5 d. 0:06

3     

    

Irena Vasinauskaitė. Iniciatyvios Šiaulių „Visuomeninės iniciatyvos“

Man labai patinka užsukti į Šiaulių Pramonės ir Prekybos amatų rūmuose besiglaudžiančios Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ [pirmininkas Vytautas Kabaila] renginius. Nuo 2010 metų veikianti nevyriausybinė organizacija savo veiklą organizuoja taip: a] garsiai nesireklamuoja, kad dirba, todėl dar nesužvaigždėjo; b] renkasi kiekvienos savaitės ketvirtadienį; c] susitikimo darbotvarkę ar paruoštų raštų projektus sužino iš anksto, todėl iš anksto gali teikti siūlymus ar pataisas ir t.t., ir pan.

Žodžiu, asociacija „Visuomeninės iniciatyvos“ – tikrai ne proginė organizacija, nepapildanti vienkartinių parodomųjų ar rinkiminių darinių gretų. Beje, šios NVO nariai yra nutarę kol kas nedalyvauti [tiksliau – nesibolotiruoti] jokiuose rinkimuose, tačiau mielai priima ir profesionaliai iškvočia visus pas juos pasireklamuoti panorusius kandidatus taip, kad ne vienam jų „atšoka“ fantazija dar kartą čia pasirodyti.

Mažne dešimt metų Šiaulių ir net Vilniaus šilumos ūkių problemas nagrinėjantys žmonės jau yra pripažinti Seimo Energetikos komisijoje, teikė siūlymus Nacionalinės energetikos strategijos rengėjams ir nė karto negavo pastabų dėl nekompetencijos ar populizmo. Tai suprantama, nes „Visuomeninės iniciatyvos“ buria energetikos, mechanikos, transporto, finansų, daugiabučių bendrijų pirmininkus ir kt. specialistus, iki senjoriško amžiaus dirbusius municipalinėse institucijose ar įmonėse. Šie nevyriausybininkai moka skaityti įstatymus, pro jų akis neprasprūsta nė viena Seime ar Vyriausybėje rengiama norminių aktų pataisa.

Asociacijos pirmininkas Vytautas Kabaila, pateikdamas 2018-ųjų metų organizacijos veiklos ataskaitą suskaičiavo, kad pernai įvyko 51 darbinis „Visuomeninių iniciatyvų“ susirinkimas, kuriame pritarta tokiam pat skaičiui paruoštų bei išsiųstų raštų – pasiūlymų ar paklausimų – įvairioms vietos ar respublikinėms institucijoms. Atsakymų iniciatyvieji nevyriausybininkai sulaukė vienu mažiau nei išsiuntė. Pastarasis atvejis labai retas – net didžiausi biurokratijos virtuozai per dešimtmetį jau suprato, kad su šiais nesavanaudiškai visuomenės labui besidarbuojančiais žmonėmis juokauti neverta. Pavėluotai, bet, gavus pakartotinį raštą, atsakyti teks.

Pernai asociacija dirbo viešojo transporto, šilumos ūkio, energetikos, vietos savivaldos srityse. Tai ir tie paminėti per 50 raštų buvo pasiųsti tiems, kas įtakoja biokuro ir gamtinių dujų pirkimo, viešųjų paslaugų teikimo, sąžiningos konkurencijos rinkoje užtikrinimo, viešųjų savivaldybės reikalų tvarkymo, Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos svarstymo, akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ reorganizavimo, nepriklausomų institucijų veiklos, karšto vandens netekčių daugiabučių namų tinkluose bei kitus eiliniams žmonėms gyvybiškai svarbius klausimus. Šioje vietoje negaliu nekonstatuoti: jei kiekvienos savivaldybės teritorijoje dirbtų tokie nepriklausomi ekspertas iš Tautos, nereikėtų pykti dėl nuolat brangstančių paslaugų kainų ar stypsoti mitinguose ir piketuose. „Visuomeninių iniciatyvų“ organizacijos žmonės stebi jiems aktualių kasdienių ūkio sričių administravimo pokyčius ir operatyviai teikia motyvuotus siūlymus, jei tik susiskaičiuoja ir mato, kad vėl ruošiamasi kokio nors tarifo didinimui. Tos organizacijos darbštuoliai sudarė gana palankias sąlygas Šiaulių valdžiai nuolat girtis, kad Saulės mieste yra mažiausios šildymo ir visuomeninio transporto kainos.

Jau minėjau, kad Šiaulių nevyriausybinė organizacija aptiko nemažą aferą sostinėje. „2018 metais asociacija „Visuomeninės iniciatyvos“ kreipėsi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją prašydama pateikti informaciją apie tai, kaip uždarajai akcinei bendrovei „Vilniaus energija“ 2012–2014 metų laikotarpiu buvo sudarytos galimybės į sąnaudas įtraukti 24,30 mln. Eur, kuriais nepagrįstai buvo padidinta šilumos kaina Vilniaus miesto centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams.

Asociacija prašė komisijos paaiškinti, kam ir kokia atsakomybė buvo pritaikyta už tai, kad uždarajai akcinei bendrovei „Vilniaus energija“ 2012–2014 metais buvo sudarytos galimybės neteisėtai šilumos vartotojų sąskaita pasipelnyti 24,30 mln. Eur, kokios, įvertinus situaciją, yra priimtos įstatymų, kitų teisės aktų pataisos, užkertančios kelius nesąžiningiems viešųjų paslaugų teikėjams neteisėtai pelnytis vartotojų sąskaita, kokių teisinių veiksmų ėmėsi, šiuo metu imasi ir ateityje ketina imtis Komisija, kitos valstybės ir Vilniaus miesto savivaldybės institucijos, siekdamos iš uždarosios akcinės bendrovės „Vilniaus energija“ susigrąžinti jai permokėtus 24,30 mln. Eur.“ [iš Vytauto Kabailos ataskaitos]

Pasitikslinau ir sužinojau, kad tie šiauliečių surasti ir vilniečių „Vilniaus energijai“ permokėti milijonai sostinės gyventojams dar nesugrąžinti. Nevienareikšmiškai peršasi tik viena IŠVADA-PASIŪLYMAS: „Gerbiamieji vilniečiai, Saulės miesto visuomenininkai išsiaiškino, kur pradanginami Jūsų pinigai, todėl atsiimti permokas privalote patys, įsteigdami Vilniaus miesto iniciatyvių visuomenininkų grupę, ginsiančią jūsų interesus. Neabejoju, kad Šiaulių asociacija „Visuomeninės iniciatyvos“ mielai pasidalins sukaupta patirtimi, nes mūsų mieste daugiabučių gyventojams buvo sugrąžintas kadaise permokėtas vadinamojo „gyvatuko“ mokestis.

Išsamesnę informaciją apie V.Kabailos vadovaujamų visuomenininkų veiklą portalo skaitytojai galės rasti prie šio rašinio pridedamoje ataskaitoje arba veiklą pradedančioje asociacijos interneto svetainėje (visuomeninesiniciatyvos.lt)

Šiuo metu „jau yra parengti ir patalpinti 38 straipsniai ir informaciniai pranešimai. Medžiagos yra surinkta dar maždaug 200 straipsnių ir informacinių pranešimų, tik reikia viską aprašyti ir patalpinti. Darbai bus tęsiami ir 2019 metais.
2018 metais informacija apie asociacijos nuveiktus darbus elektroniniu paštu buvo reguliariai teikiama 524 prenumeratoriams: 208 prenumeratoriams iš Šiaulių ir 314 prenumeratorių iš Vilniaus, Kauno, kitų Lietuvos miestų bei rajonų.
Per 2018 metus iš elektroninio pašto .(JavaScript must be enabled to view this email address) (.(JavaScript must be enabled to view this email address)) pasitraukė 7 informacijos gavėjai, elektroninį paštą papildė 89 informacijos gavėjai.
Už elektroniniu paštu apie savo vykdomą veiklą viešai teikiamą informaciją asociacija 2018 metais gavo Lietuvos Respublikos Prezidentūros kanceliarijos padėką.
“ [iš V.Kabailos ataskaitos]

Visi susidomėjusiųjų prašymai prisijungti prie Šiaulių asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“ informacijos sklaidos bus mielai patenkinti. Būkime aktyvūs. Veikime kartu. Dalinkimės patirtimi. Gal tada ir valdžia ims savo ketinimais dalintis.


P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

> Nesupratau       2019-05-6 8:09

Tiesiog stasiui reikia įvykdyti savąjį ,,penkmečio planą”, o rašyti neturi apie ką.

Nesupratau...       2019-05-5 21:25

Apie kokius čia vaitojimus p. Stasys kalba, kai publikacija apie dirbančius visuomeninkus. Pilietiški žmonės teikia siūlymus valdžiai, domisi gyvenamąja aplinka. Ar čia Vilniaus aferos akcentavimas jus taip užkabino? Ar tai, kad vilniečių apkvailinimą provincija aptiko, o ne patys sostinės apgautieji?

stasys        2019-05-5 20:56

Jus jau nepykite p.Irena už tokį kuklų priėmimą tamstos temos , kaip žinia šiandiena ponai apeina Šiaulių miesto problemas ir labiau linkę pasiraitoje rankoves pliektis už Lietuva .. Dar čiut čiut pakentėkit .. ir sugrįš vaitoklės marytės iš kauno Jums padėti ..

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.