Visuomenės pokyčių analizė, Tiesos judėjimas, Šturmo liudytojų persekiojimas

Irena Vasinauskaitė. Forsuojamas Garliavos bylos nagrinėjimas?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. sausio 24 d. 0:01

12     

    

Irena Vasinauskaitė. Forsuojamas Garliavos bylos nagrinėjimas?

Sausio 23 dieną 10 val. Šiaulių Apygardos teismo teisėjai Raimundas Jurgaitis [pirmininkas, pranešėjas], Virginija Žindulienė ir Nijolė Matuzevičienė pratęs bylos pagal triskart tikslintą kaltinamąjį aktą nagrinėjimą. Išeinama į finišo tiesiąją. Ir nors nepavyko prisikviesti į teismo posėdžius visų liudytojų, o atvykusieji atsisakė ikiteisminiame tyrime duotų parodymų, nors šiam procesui, matyt, „neranda“ laiko nukentėjusiaisiais save įvardiję žmonės, pradėta kaltinamųjų apklausa, viešinama byla, teisiamieji ir jų advokatai susipažino su tokiais vaizdo ir garso įrašais, kuriuos „perrašė“ ikiteisminio tyrimo pareigūnai.

Susibūrimu į organizuotą grupę kaltinami Audronė Skučienė, Raminta Baltuškienė, Tatjana Borovec, Gediminas Aidukas, Darius Kaminickas, Rimantas Stanislovas Rinkevičius, Vitalijus Keršis, Gintaras Banaitis, Violeta Banaitienė, Andrejus Lobovas bei Renaldas Ščiglinskas.

Bylos Šiauliuose nagrinėjimas tęsiasi jau trečius metus. Nesusipažinusiems su Garliavos istorija, manau, nekeltų nuostabos įtvirtinama Aukščiausiojo teismo praktika – bylos nagrinėjimo tęsimas nebeatidėliojant svarstymų, kuomet neatvyksta visi kaltinamieji. Teisėjai tariasi ir nebepaiso net prokurorės Ritos Poškienės aiškinimo, kad jei nedalyvauja koks nors galimas organizuotos grupės teisiamasis, posėdį reikia atidėti. Tokius veiksmus reglamentuoja LR Baudžiamojo kodekso 246 str.

Prokurorės prašymą teismui palaiko ir kaltinamieji, tačiau pastarieji sulaukia dar mažiau teisėjų dėmesio.

Trys teisėjai pasitarė ir nusprendė

Sausio pradžioje vykusiame Garliavos teismo posėdyje teisėjai tarėsi gana dažnai. Po pirmojo pasitarimo, nors prokurorė R.Poškienė, kaltinamieji bei jų advokatai prašė bylos be kaltinamųjų G.Aiduko ir R.Baltuškienės netęsti – jie neatvyko dėl ligos, teisėjas R.Jurgaitis paskelbė, kad „bylą nagrinės iki atitinkamos stadijos“, t.y. toliau viešins likusius bylos tomus, o po to dar kartą spręs, ką daryti. Tačiau to viešinimo buvo likę nebedaug, todėl 38–42 tomai „ištirpo“ per 15 min.

Vėl buvo grįžta prie diskusijų, ar galima apklausinėti kaltinamuosius. Vėl gynyba bei dalis kaltinamųjų paprieštaravo posėdžio tęsimui be sergančių G.Aiduko ir R.Baltuškienės. „Kategoriškai PRIEŠ“, –sakė R.Ščiglinskas, priimti sprendimą tęsti ar ne bylos nagrinėjimą V.Keršis paliko svarstyti teismo nuožiūra, o bausmę areštinėje atliekantis A.Lobovas nepraleido progos piktdžiugiškai pareikšti: „Man žiauriai patinka Šiaulių teismas. Mane nemokamai atveža, nemokamai maitina“.
R.Ščiglinskas paprašė teisėjų, įkalintam ir teismo salės narve uždarytam A.Lobovui leisti pasikalbėti su į Šiaulius atvykusia žmona, tačiau prašymas nebuvo patenkintas.

Vėl apie garso ir vaizdo įrašus

Šį kartą teismo posėdyje buvo pareikšta, kad jau padarytos garso įrašų kopijos, todėl teisėjų kolegija domėjosi, ar visi kaltinamieji juos perklausė. R.Ščiglinskas prisipažino jų dar negavęs, o advokatė Z.Kastėnienė pareiškė, kad išklausė savo ginamosios Audronės Skučienės garso įrašus, tačiau juose nieko, kas būtų susiję su ginamajai inkriminuojamais kaltinimais, nerado. „Kalba su Venckiene apie rinkimus, ir tiek…“,  paaiškino advokatė. Jai antrino A.Skučienė: „Tie pokalbių įrašai neliečia bylos…”

R.Ščiglinskas pageidavo video įrašus iš „Timėjo“ kavinės, kur nesislapstydamos pietavo valstybės saugomos L.Stankūnaitė ir ką tik iš gimtųjų namų išplėšta Deimantė Kedytė, paviešinti visiems sėdintiems salėje. Be to, šis kaltinamasis nemano, kad su juo susiję garso ir vaizdo įrašai turi būti slapti bei siūlo su jais susipažinti visiems. Teisėjas R.Jurgaitis būtų linkęs, kad įrašus kiekvienas išklausytų privačiai, o „teismas remsis pokalbių išklotinėmis.“ Tuomet R.Ščiglinskas replikavo, kad „tyrėja Genevičienė neleido susipažinti su įrašais ir bylos medžiaga“. Į tai R.Jurgaitis atsakė: „Teismas grįš prie Ščiglinsko prašymo“. A.Lobovas prisipažino, kad nesupranta, kokią nusikalstamą veiką yra padaręs, o su bylos įrašais, būdamas įkalintas, susipažinti neturįs galimybių. Gintaras Banaitis savo byloje nerado pilnos išklotinės, kuri jam yra svarbi ginantis, be to, ši nesutampa su garso įrašu. Todėl vyras pareikalavo viešai išklausyti vienos minutės trukmės įrašą bei palyginti su byloje esančia to pokalbio išklotine. Teisėjas R.Jurgaitis paklausė, kad „yra visko iš eilės, tai negi viską mes klausysimės?“ Šių eilučių autorei irgi kilo kausimų: Kaip galima nesuprasti besiginančio žmogaus, jei net byloje esanti įrašo kopija nesutampa su konkretaus pokalbio išklotine, o būtent pastarąja teismas žada vadovautis?

Dar keistesnį šios Garliavos bylos „kurpimo“ kuriozą aptiko kaltinamoji Tatjana Borovec. Ji jau davė teismui parodymus, tačiau norėtų pateikti jų papildymą. Pasirodo, beklausant neva savo pokalbių įrašų kopijas ir paaiškėjo, kad įrašuose visai… NE JOS BALSAS.

Dar kartą apie posėdžio tęsimą

Padiskutavę apie įrašus, jų kokybę bei perklausymą, proceso dalyviai grįžo prie jau ne kartą nagrinėto klausimo: galima tęsti bylos nagrinėjimą be sergančių G.Aiduko ir R.Baltuškienės ar ne. Teisėjas R.Jurgaitis ir vėl apklausė proceso dalyvius, o šie pareiškė, kad be dviejų kaltinamųjų nekalbės.

T.Borovec teismas suteikė teisę papildyti savo parodymus, o R.Ščiglinsko prašymus pažadėjo nagrinėti kitame posėdyje, –žinoma, jeigu pats kaltinamasis jų nepamirš.

Parodomasis Garliavos bylos nagrinėjimas pagal F.Kafkos „Procesą“?

Pamenate, vidurinės mokyklos Vakarų Europos literatūros programoje – bent jau kadaise – buvo ir toks privalomas perskaityti romanas. Jis buvo aktualus ir sovietmečiu, nes ne visi ir to meto disidentai suprasdavo, kodėl ir už ką buvo persekiojami bei teisiami

Štai ką apie 1925 metais publikuotą F.Kafkos romaną rašė kritikai: „Procesas“ –tai košmariškas, sukrečiantis, psichologiškai ir emocionaliai sekinantis kūrinys, kuris priverčia skaitytoją pasijausti menku, bejėgiu ir kaip niekad vienišu, prieš pasaulinę tvarkos sistemą.“

Dabar panašiai, ko gero, jaučiasi realiame gyvenime Garliavos organizuotos grupės sukūrimu ir dalyvavimu joje kaltinami žmonės. Audronė Skučienė prisipažino, kad kas kartą į Šiaulius ji vykstanti it į kokį „Kafkos procesą“, ir išėmusi iš rankinės parodė knygą, kurią ji iš naujo skaitanti.

* * *

Redakcijos prierašas: autorės prašymu primename vieno leidinio redakcijai, jog Irenos Vasinauskaitės straipsnius perspausdinti leidžiama „tik tiems, kurie išmoko nurodyti pirminį šaltinį arba yra gavę raštišką autorės sutikimą“.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

nuomonė       2018-02-16 22:23

valdžioje ,kurie yra jiems nerūpi nei žmonės nei lietuva….JIEMS VIENINTELIS NORAS ,KUO ILGIAU GAUTI ALGĄ,KURIOS GYVENIME,NIEKUR TOKIOS NEGAUTŲ...o mergaitė,jiems tas pats,mergaičių lietuvoje dešimtys tūkstančių,o netekus algos-juodos dienos ateitų......nei vienu žodžio valdžios netikiu- M E L A S , M E L A S ,KAIP RUSIJOJE…

klausimas?       2018-01-29 13:13

kodėl teisme negalima įrašinėti vykstančią bylą be teisėjo sutikimo???????

Kodėl teismo proceso metų nedaromas   bylos nagrinėjimo ištisinis garso įrašas???????  Posėdžio įrašas išjungiamas po kurio laiko vėl įjungiamas.
Ko teisėjai bijo????????????????????????????????????

Ačiū Irenai V.       2018-01-26 5:15

už Tiesos pliūpsnį ir komentatoriams už išsakytas mintis.  Smagu skaityti.

Baisu       2018-01-24 18:39

Kaip laužomi žmonių likimai, skatinamas nepasitikėjimas valstybe.

šią        2018-01-24 13:23

bylą ir visas kitas vienija brutaliausias melas.

Deja...       2018-01-24 11:20

    Jeigu Lietuvos Temidė būtų teisinga, visi jėgos struktūrų dalyviai, kurie įvykdė teroro aktą prieš taikius žmones ir naudojo brutalią jėgą - jau seniai būtų nuteisti, o daugelis visokių tyrėjų, prokurorų, teisėjų už nusikalstamą naudojimąsi tarnybinėmis pareigomis būtų išvaryti šieno ravėti. Deja Lietuvos Temidė yra parklupdyta galingos nusikalstamos mafijos, kuriai pataikauja ir valdžios atstovai, mekendami, kad šis “reikalas” jau prarado aktualumą. Cinizmo ir patyčių era tęsiasi ir, kaip matosi, persikels į kitą šimtmetį...

tiesos       2018-01-23 15:04

teisingumo būtų daugiau,jei ,kaip ir Rusijoje ,turėtumėm prisiekusiųjų teismą .Tie kelių asmenų priimami sprendimai visuomenei kelia didelį įtarimą dėl subjektyvumo.Manau,esant prisiekusiesiems , senai visi tikrieji bylos kaltinamieji atlikinėtų priteistas bausmes, o ir lavonų su šia byla neturėtumėm.

Juozas       2018-01-23 13:31

Manau, mažai kam kyla klausimų, koks bus “sprendimas”. Labai linkiu rasti lėšų ir jėgų skųsti Strasbūrui- bent jau Europa sužinos, kokioje skylėje gyvename. Vien už tokius grubius proceso kodekso pažeidimus teisinėje valstybėje tokie teisėjai, geriausiu atveju, būtų pažeminti iki teismo salių valytojų... Bet pas mus, tikriausia, bus visi paaukštinti, kaip nutiko Valantinui ir kitiems klano tarnams teisėsaugoje.

Gedingiausia simtmecio byla       2018-01-23 13:24

Laukiam atsakymu i seses Nijoles klausimus. Niekas nepamirsta.

Pati pradzia       2018-01-23 13:07

Issukus is kelio keliaujama vis toliau nuo tiesos.O pirmiausia kelio pametimo vieta butu-Negalima tvirtinti dvieju viens kitam priestaraujanciu versiju-kad pedofilijos nebuvo ir kad zude Kedys.Kam jam zudyti,jei jis viska issigalvojo ?

rinkimai artėja       2018-01-23 12:44

Va ką tik per Lietuvos radiją kalbėjęs Matijošaitis tvirtai pareiškė, kad remtų Stribą prezidento rinkimuose. Akivaizdu, kad tam nepilnavertiškumo komplekso kamuojamam lietuviškajam Putinui negana to, kad jis galutinai pribaigė, taip policija ir netapusią, Lietuvos miliciją, dabar su sėbrais niokoja Lietuvos ūkį. Jis ketina, kaip koks Moldovos Dodonas, ar Ukrainos Janukovyčius, pribaigti Lietuvą ir tarptautinėje erdvėje. Jau net turi susirinkęs pritariančiųjų chorą.

Vilija       2018-01-23 12:06

Tikras Kafkos “Procesas”, kuris , matyt, niekada nesibaigs, o ateinančioms kartoms palikti irgi neišeina. Tada tie sergantys jau bus mirę, o sveiki susirgę...

Rekomenduojame

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Kun. Gintaras Jurgis Sungaila. Konstantinopolio patriarchatas Lietuvoje – nauja Bažnyčia?

Rusijos istorinė ir akademinė politika Lietuvos atžvilgiu 2021–2022 metais (pagrindinės tendencijos)

Kanzaso mokytoja nušalinta dėl „translytės“ mokinės pageidaujamų įvardžių nevartojimo

Christine ir Thomas Schirrmacheriai. Komunizmas kaip mokymas apie tūkstantmetę viešpatiją

Dominykas Vanhara. Išdavystės kaina

Kanapės siejamos su depresija ir nerimu

Vokiečių ministerijos nubudusiųjų „buvimo baltuoju“ apibrėžimas pašalintas po visuomenės neigiamos reakcijos

Romualdas Povilaitis. Apie Užimtumo įstatymo pakeitimą

Edvardas Čiuldė. Kodėl rusai yra užklimpę imperijos idėjos puoselėjimo iliuzijose?

Oregono valstijoje visuose mokyklų tualetuose privalės būti moterų higienos priemonių

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt septintoji (gegužės 11-oji) diena

Rusijos Dūmos vicepirmininko ir deputatų pasisakymai apie Rusijos tikslus kare prieš Ukrainą

„Žmoga“ toliau keliauja per pasaulį… (atnaujintas sąrašas)

Vytautas Radžvilas. Savinaikos mechanizmas

Vokietijoje vyksta teismo procesas pastoriui, nubaustam už kalbas apie homoseksualus

Mariupolio gynėjai virš „Azovstal“ gamyklos iškėlė Ukrainos vėliavą

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt šeštoji (gegužės 10-oji) diena

Prof. Markas Regnerusas. Kodėl santuoka yra ne tik privatus, bet ir viešas reikalas?

Lyčių kvotos: ES parlamentas balsuoja už tai, kad 50 % visų kandidatų Europos Parlamento rinkimuose būtų moterys

Reikalavimas dėvėti kaukes sukėlė daugiau mirčių nuo korona viruso

Karo monstrą penėjo ir kultūrinis rusų elitas

Gegužės 9-osios ambivalentiškumas

Nepriklausomais elektros tiekėjais privalo užsiimti FNTT

Vidas Rachlevičius. O tuo metu Anglijoje arba – o kam dabar lengva…

Ramūnas Aušrotas. ES kovido sertifikatas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.