Istorija

Irena Tumavičiūtė. Nuožmiausias holokaustas

Tiesos.lt siūlo   2016 m. kovo 4 d. 10:02

15     

    

Irena Tumavičiūtė. Nuožmiausias holokaustas

Grafas Rinkevičius, Stepas Visockas, JAV ambasados darbuotoja Giedra Gurevičiūtė-Demereckienė, Josifas Tyčina, Svetlana Novopolskaja, JAV lietuvių visuomenės veikėjas Rimantas Dirvonis, JAV kariūnė Lena, 2012 m.

Sausio 27-oji Vokietijoje – nacionalsocializmo aukų pagerbimo diena

„Varpas“ Nr. 3. |  2016 m. kovas

1945 m. sausio 27 d. Pirmojo ukrainiečių fronto kariai išvadavo Osvencimo (Aušvico) konclagerius. Ši diena Vokietijoje yra nacionalsocializmo aukų atminimo diena. Nuo 1996 m. tą dieną Bundestago plenarinių posėdžių salėje vyksta aukų atminimui skirtas renginys. Minėjime kalba įvairių tautų atstovai. 2011 m. sausio 27-ąją, Nacionalsocializmo aukų atminimo dieną, Bundestage pirmą kartą istorijoje kalbėjo romų atstovas – Coni Veisas (Zoni Weisz), holokaustą išgyvenęs Nyderlandų sinti romų atstovas.

Visi Coni Veiso artimieji – tėvai, broliukai, sesutės, tetos, dėdės ir tolimesni giminės žuvo koncentracijos stovyklose.

Veisas kalbėjo apie „pamirštąjį romų holokaustą“, nes žiniasklaida jam beveik neskiria dėmesio. Holokaustas sunaikino pusę milijono romų, bet visuomenė iš istorijos nepasimokė, „nes priešingu atveju ji su mumis elgtųsi atsakingiau“.

Antisemitizmas ir antičigonizmas Vokietijoje negalėjo likti nepastebėti. Pirmieji čigonai atsidūrė konclageriuose 1933 m. Prieš 1936 m. olimpines žaidynes Berlynas turėjo būti išvalytas nuo čigonų. Čigonus gaudė gatvėse ir gabeno į internuotųjų stovyklą Marcano priemiestyje, kur jie gyveno baisiomis sąlygomis.

Nacionalsocialistinės gydytojų sąjungos žurnale dr. Kurtas Hannemannas 1938 m rašė: „Žiurkės, blakės ir blusos yra taip pat gamtos reiškiniai, kaip ir žydai bei čigonai. […] Visas gyvenimas yra kova. Todėl pamažu turime išnaikinti visus šiuos kenkėjus.“

Persekiojimas romams nebuvo kažkas naujo. Per šimtmečius jie buvo persekiojami ir išskiriami iš kitų. Pogromai vykdavo reguliariai.

Coni Veiso šeimą suėmė 1944 m. mažame Nyderlandų miestelyje. Vienas pažįstamas policininkas stoties šurmulyje Coni padėjo pabėgti. Osvencime čigonai buvo kalinami liūdnai pagarsėjusiame „Čigonų lageryje“. Po sukilimo lageryje 1944 m. gegužės mėnesį vyrus perkėlė į kitus lagerius, kur jie nežmoniškomis sąlygomis dirbo požeminėse ginklų gamybos įmonėse ir žuvo nuo išsekimo. Čigonų vaikai taip pat tapdavo baisiausių medicinos eksperimentų aukomis.

Kartu su Veisu norėtųsi paklausti, kodėl pusės milijono romų išžudymas vis dar yra „pamirštasis holokaustas“. Veisas pažymėjo, jog reikia nuolat priminti šį holokaustą.

Jis pats yra Nyderlandų romų sąjungos ir Tarptautinio Aušvico komiteto narys. Dažnai mokyklose susitinka su moksleiviais. Prisidėti prie to, kad romų tragedija niekada nebūtų pamiršta, – tai Veisas laiko pareiga visai išžudytai savo giminei.

Istorinė data romų gyvenime buvo 1982 m. kovo 17 d. Tą dieną Vokietijos romų centro tarybos delegaciją priėmė federalinis kancleris Helmutas Šmidtas. Nacionalsocialistų nusikaltimą romų atžvilgiu jis pavadino genocidu, kuris buvo vykdytas rasiniu pagrindu. 1985 m. genocidą romų atžvilgiu patvirtino Helmutas Kohlis.

12 milijonų romų – tai yra didžiausia tautinė mažuma Europoje. Romų šaknys senojoje Indijoje, o kalba, romanes, yra artima sanskritui. Istoriniai šaltiniai rodo, kad jau XV a. daugelyje Europos šalių būta romų.

Veisas kalbėjo apie tai, kaip romų bendruomenėje dar šiandien aiškiai jaučiami Antrojo pasaulinio karo padariniai. Ne tik antroji, bet ir trečioji romų karta jaučia istorijos naštą. Jie buvo palikti likimo valiai. Šimtmečių stigmatizavimas, išskyrimas kartojosi. Išgyvenę karą romai patys turėjo kurti naują gyvenimą. Daugelis buvo netekę nuosavybės. Palaipsniui jie vėl galėjo įsigyti muzikos instrumentų, galvoti apie verslą.

Veisas dar jaunystėje suprato išsilavinimo svarbą. Jis studijavo daržininkystę, sodininkystę, floristiką, landšafto architektūrą ir meno istoriją, daugiausia vakarais arba kursuose.

1962 m. Amsterdame Coni Veisas atidarė savo gėlių parduotuvę, vėliau – parodų ir renginių organizavimo firmą. Kaip floristas, jis aptarnavo keturias Nyderlandų karaliaus rūmų kartas, jo darbas įvertintas garbingais apdovanojimais.

Kalbėdamas apie romų padėtį dabartinėje Europoje, Veisas negailėjo kritikos žodžių. Daugelyje šalių jie yra seniausios tautinės mažumos atstovai, bet su jais elgiamasi ne kaip su žmonėmis. Jų amžiaus vidurkis daug mažesnis negu „normalių“ bendrapiliečių.

Vėl yra restoranų su užrašais „Čigonams įeiti draudžiama“. Kai kuriose Vakarų Europos šalyse, kaip antai Italijoje ir Prancūzijoje, romai vėl diskriminuojami, priversti gyventi getuose nežmoniškomis sąlygomis. Daugelį romų grąžina į jų kilmės šalis, bet juk jie gyvena šalyse, kurios priklauso Europos Sąjungai. Juk mes esame europiečiai, turime turėti tas pačias teises kaip ir bet kuris europietis. „Juk negali būti, kad iš šimtmečiais diskriminuojamos ir persekiojamos tautos šiandien, XXI amžiuje, atimama bet kokia galimybė dorai susikurti geresnę ateitį“.

Bundestago pirmininkas prof. dr. Norbertas Lammertas priminė nacionalsocializmo aukas: „Šiandien prisimename žydus, romus, ligonius, neįgaliuosius, persekiotuosius politiniais ar religiniais motyvais, homoseksualius asmenis ir visus tuos, kurie tapo nacionalsocialistinio režimo ir iš Vokietijos kilusio naikinančio karo aukomis.“ Jis taip pat pažymėjo, kad siaubingi romų persekiojimo mastai ilgai buvo už viešosios sąmonės ribų. N.Lammertas pripažino, kad ilgai nebuvo priimti įstatymai dėl nuosavybės grąžinimo šiai aukų grupei.

2012 m. Berlyne netoli nuo Reichstago buvo atidengtas paminklas nacionalsocializmo metais nužudytųjų romų aukoms. Kiek atminimo lentų primena Lietuvos romų gyvenimo pėdsakus, kiek akmenų įamžino buvusių taborų vietas? Kuriuose istorijos vadovėliuose paminėtas čigonų naikinimas Lietuvoje? Kada Lietuvos Seime nacionalsocializmo aukų vardu kalbės romų bendruomenės atstovas? Galima būtų ir reikėtų kelti daug klausimų ir iš atitinkamų institucijų reikalauti atsakymų, nes romai neturi savo valstybės, į kurią galėtų kreiptis ir kuri gintų jų interesus.

Autoritetingi žydų katastrofos tyrinėtojai Henry Friedländeris ir Raulis Hilbergas teigia, kad romų aukų skaičius apytikriai proporcingas žydų aukų skaičiui. Bet Lietuvos romai neturi savo teisininkų, neturi savo lobistų. Tik nedaugelis žinome, jog Panerių muziejuje kabo dokumentas, kuriame rašoma, kad 1942 m. liepos 13 d. Lietuvoje čigonų nelikę. Išgyveno laimingieji, radę prieglobstį pas vietinius gyventojus. Tik vienintelis Lietuvos istorikas Ilja Lempertas viešai drįsta pasakyti, jog nacionalsocialistų ideologai buvo atrinkę sunaikinti dvi tautas. Bet žinoma buvo tik apie vieną tautą, o kita telpa į būdingą dar sovietinių vadovėlių frazę „ir kiti“. Jis taip pat primena, jog romų aukos minimos pasaulio holokausto muziejuose, tik ne Lietuvoje.

Romų holokaustas Trečiojo Reicho okupuotos Lietuvos teritorijoje ignoruojamas ir valstybiniu lygmeniu. 2010 metais tuometis Lietuvos romų bendrijos „Čigonų laužas“ prezidentas Josifas Tyčina oficialiais raštais kreipėsi į Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, į Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos, Jungtinės (Liberalų ir centro sąjungos ir Tautos prisikėlimo partijos) frakcijos, Liberalų sąjūdžio frakcijos narius prašydamas Seimą priimti papildymą, kad 2011 metai būtų pavadinti ne tik žydų, bet ir čigonų holokausto metais. Seimas šio dokumento net nesvarstė.

Kalbėdami apie pamiršto romų holokausto atminimo gaivinimą, turėtume įsidėmėti, kad romų genocidas laikytinas nuožmiausiu holokaustu, nes romai neturi ne tik savo valstybės, bet ir geografiškai apibrėžtos istorinės tėvynės, o tai juos išskiria kaip ypatingą, ypatingos globos nusipelnusią tautinę mažumą.

Kada kartu prisiminsime visas nacionalsocializmo aukas (žydus, čigonus, neįgaliuosius, politiniais motyvais įkalintus ir nužudytus, nužudytuosius žydų gelbėtojus, Zimano banditų apiplėštus ūkininkus, kurie nebegalėjo vokiečiams pristatyti prievolių ir už tai buvo sušaudyti)? Gal tą sausio 27-ąją, kai Osvencime buvo išvaduoti tūkstančiai įvairių tautybių žmonių? Dabar tą datą Lietuvoje kažkodėl pasisavino tik viena nuo nacionalsocializmo nukentėjusi tauta. Tereikėtų, kad Seimas pasektų Vokietijos pavyzdžiu.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2016-03-8 13:54

Jargau, kiek purkštavimo! Ryškiai “ant mozolio užlipau”, išdrįsęs rusams ir rasiejai meilės nepareikšti. Nieko, išgyvensit. :D
P.S. Koloradai ir vatnikai ne tik rusai būna. wink

Jota       2016-03-8 11:29

Kokių tau dar įrodymų? Kartoji lryto (nors ne, lryto komentatoriai jau sąmoningesni), turbūt delfio ir kitos “pažangiosios” lietuvių žiniasklaidos komentatorių frazes, ir dar su didžiu įniršiu: vatnikai, koloradai, alkašai, kokie ten dar…

Ir galų gale kokią “rasieją” mini? Rasieja jau nuo senų seniausiai atskiesta žydais, regis, dar Jekaterina II slapta (nes buvo uždrausta!) įsileido į šalį porą žydų, o nuo tada ir pradėjo važiuoti.  O ką čekistai pridirbo? Ką komunistų valdžia pasauliui davė? Ten buvo vieni rusai, ar ne?

Kokią neapykantą žydams aš demonstruoju, gerbiamasis?! Tai tavoji neapykanta rusams (kaip ir daugumos) tokia!  Ir būtent suformuota silpnaprotiškos propagandos! Mąstyk pats! Ir neapversk aukštyn kojom mano teiginių!

O dėl žydų - galima sakyti, jog nė viena tauta pasaulyje nepridirbo tiek bjaurasties, bet Dievas nebūtų Dievas - sugebėjo ją pažaboti ir per ją pagimdyti pasauliui Išganytoją. Ir, beje, niekas tiek “netriūbija” apie žydus, kiek pati Biblija! Pats Dievas juos išvadino “kietasprande tauta”, kuri “nusikaltimais Jį vargino”, “piktadarių palikuonimis”, “Sodomos valdovais” ir t.t., paskaityk Izaijo pranašytę ir kitur.  O kas yra dabar - nebeaiškinsiu, nes vis vien nesuprasi savo “vatnikine” mąstysena. Triūbiju ne aš - triūbija pasaulinė žiniasklaida, žinoma, ne lrytas. Pasidairyk plačiau.

Pikc       2016-03-7 21:00

Taip, išties - atsižvelgiant į tai, kad rasieja per amžius buvo mums draugiška šalis, o rusai tiek gero mums yra padarę - kas galėtų jų nemėgti? smile Kaip ir čigonų - kultūros, pilietiškumo ir teisine prasme nepriekaištingo elgesio etalono? smile
Ė, pala, bet juk pats, tamstele, demonstruoji neapykantą žydams, kuri “buka, durna, nepagrįsta ir suformuota silpnaprotiškos žiniasklaidos”. Ajajai, kaip negerai… wink
P.S. Per visus galus triūbyti apie pasaulinį žydų sąmokslą ir aiškinti, kaip jie visur, visada ir dėl visko kalti, tuo pačiu aiškinant, kad “didvyriškai, susivaldžiau nuo neapykantos žydams” - kiek veidmainiška, nemanot? wink
P.S.S. Tai kur tie įrodymai, kad aš “įlindęs į dirbtinę koloradinę infosferą” ir “pažodžiui kartoju mūsosios propagandos suformuotas klišes” (beje, kokias ir kur)? wink

Jota       2016-03-7 12:08

Taip, mielasis, Chuilo - žydas, halachinis, Chuiolo motina - M. Č. Šalomova, o jis pats - Šalomovas (ką reiškia šalom, be abejo, žinai). Ir Dovydas Aronovičius Mendelis - spėk kas? Teisingai, Medvedevas. Daugiau žinių pasilaikysiu sau.

O paties neapykanta rusams - buka, durna, nepagrįsta ir suformuota silpnaprotiškos žiniasklaidos. Taip, negiriu ir aš jų. Taip, jie geria, keikiasi, daro abortus, neturi kultūros. Bet jų neapkęsti nevalia. Aš irgi, sakyčiau, didvyriškai, susivaldžiau nuo neapykantos žydams. Ir čigonų, įsikalk į makaulę, nevalia niekinti, kokie jie bebūtų. Tai Dievo sukurti žmonės, ir ne tau juos teisti.

Pikc       2016-03-6 19:22

“Pikc, klausyk, kuris iš mudviejų labiau įlindęs į dirbtinę “koloradinę infosferą”?” - nagi nagi - įdomu bus išgirsti įrodymus. smile
“Juk pats kone pažodžiui kartoji mūsosios propagandos suformuotas klišes [...]” - gal, sakau, vieną-kitą pavyzduką iliustracijai? wink
“Arba paaiškink man plačiau savąją “koloradinę” sampratą.” - a, “jungiam durnių”, ne? Beje, tai NE MANO samprata - kaip ir “vatnikas”. wink
“O dabartiniai rusai - taip, didžioji dauguma jų yra turbūt beviltiškai sugadinti, ir nepamiršk kieno.” - pala, tai Chuilo - žydas???

Jota       2016-03-6 11:40

Tiksliai, Rūta.

Pikc, klausyk, kuris iš mudviejų labiau įlindęs į dirbtinę “koloradinę infosferą”? Juk pats kone pažodžiui kartoji mūsosios propagandos suformuotas klišes, kaip vinis įkaltas ir į daugelio kitų lietuvių ir nelietuvių smegenis, o tai trukdo mąstyti. Arba paaiškink man plačiau savąją “koloradinę” sampratą. Tikrai nesuprantu. Mano supratimu, rusų tauta susigadino savo genotipą vat tokiais vasermanais - http://ldiena.lt/straipsnis/2808/viskas-ka-jus-norejote-suzinoti-apie-stalino-represijas-bet-bijojote-paklausti Įsig.ilink į tautos esmę, Pikc, - tikrieji rusai nėra koloradikai. Kaip ir žydai iki Kristaus - juos Dievas laikė už apynasrio, nors tai tikrai bjauri tauta, Biblija liudija. O dabartiniai rusai - taip, didžioji dauguma jų yra turbūt beviltiškai sugadinti, ir nepamiršk kieno.

 

 

 

 

 

 

 

ruta       2016-03-6 9:15

Tokia jau ta demokratija , yra lygus ir yra lygesni -zydai ,suprate , kad nolokausto industrija , tai pelninga , tiek desimtmeciu vis kursto ta industrija. Pabandykite jiems /zydu lobistams/ pasakyti , kad raudonas teroras sunaikino daug daugiau auku , negu holokaustas , tai busite apkaltinti visom pasaulio nuodemem ..., nes neduok dieve atsiras jiems konkurentas ju monopolijoje i Auka .

Pikc       2016-03-5 18:44

Jota, matau, niekaip neišlenda iš koloradinės infosferos. smile
Citatoje kažkiek tiesos gal ir yra (kaip ir bet kokioje agitpropo medžiagoje), bet yra tikrai normalesnių šaltinių, negu koloradinės kloakos. wink

Jota       2016-03-5 11:27

O aš nieko net nežinojau apie čigonus… Visur vien tik apie žydus. Bet štai ką sako apie Hitlerį ir apie “patobulintą” holokaustą nukentėjusieji nuo jo (ne čigonai, žinoma):

“Гитлер был глупым мальчиком. Он действовал напрямую, открыто. И пришлось выполнять неимоверно большую работу — миллионы сжечь, расстрелять, закопать и тому подобное. Он оставил кровавые следы.

Мы действуем более хитро: у нас не будет следов. Сократить деторождение хотя бы наполовину — это уничтожить в год 2-3 миллиона русских (manau, ne tik “русских”) без всяких физических затрат. Не надо печей, патронов, могил. И нет следов. Не родился. Нет и виновных.

Создадим для преступников условия жизни лучше, чем для рабочего быдла, из тюрем будем выпускать уголовников, чтобы стало больше убийств, грабежей, нестабильности. Амнистия будет касаться только воров и убийц, короче, всех, кроме осужденных по статье за «разжигание межнациональной розни», что заменяет сейчас закон об антисемитизме.

Посеем среди народа страх. Страх за жизнь, которая станет ничего не стоить, страх за рабочее место, которое каждую минуту может быть отобрано, страх за будущее ваших… Страхом и будем править.

7. Но главное — деньги. Они делают все. Они — власть. Они — сила. У кого деньги — у того оружие. Сверхсовременное. У того наемная армия.

Деньги владеют средствами массовой информации, дурачащими миллиарды людского скота. Подкупают нужных нам людей. Убирают непокорных. Бомбят сопротивляющихся фанатов — иракцев, сербов, в перспективе — русских.

Всё решает капитал и захват власти. Над накоплением капитала и захватом власти мы практикуемся уже более трех тысячелетий, и никто с нами в этом деле не снокаутирует. Своих денег у вас нет. Власти тоже. Их у вас нет и не будет! Не дадим!”

Netikėčiau tuo, kas parašyta, bet pati tikrovė liudija. Ir beskaitant panašią literatūrą, štai kaip kito nuomonė apie šitą tautą: iš pradžių nuostaba ir pasibjaurėjimas, o vėliau - gailestis.  Tai labiausiai nuskriausta, labiausiai puolusi (pinigai, kerštas, neapykanta, baisi puikybė ir panieka visai žmonijai), labiausiai Dievo užmiršta tauta. Manau, nereikėtų į neapykantą atsakyti tuo pačiu, bet ir ant pjedestalo nereiktų leisti stovėti.

Pikc       2016-03-4 21:23

Pasirodo, vokiečiai tada nemenki latrai buvo - šitiek romo “sunaikino”! :D
O jei rimtai:
a) gerokai užknisa neomarksistinis žargonas - “romai” (t.y. čigonai), “gėjai” (t.y. pederastai), “afroamerikiečiai” (t.y. negrai), “pabėgėliai” (t.y. nelegalai)... Jei norėčiau tolerastinių vėmalų pasiskaityti, eičiau į kokią komsomolkę, 15 min ar delfius, o ne čia;
b) suprantama, vokiečių ir kitų tautų požiūris (tiek ankstesnis, tiek dabartinis) į čigonus NIEKAIP nesusijęs su pačių čigonų gyvenimo būdu ir “verslu” (žr. pvz. situaciją Kirtimų tabore). wink
c) “Juk mes esame europiečiai, turime turėti tas pačias teises kaip ir bet kuris europietis.” - jo, maldelę apie “teises” gerai išmokę ir čigonai, ir pederastai, ir nelegalai. O kaip dėl PAREIGŲ, “vargšės nuskriaustos beigi diskriminuojamos mažumos”, a? Ir apskritai, ar jūs ELGIATĖS kaip europiečiai, kad drįstate save tokiais vadinti?
d) “Holokaustas sunaikino pusę milijono romų, bet visuomenė iš istorijos nepasimokė, „nes priešingu atveju ji su mumis elgtųsi atsakingiau“.” Ne - tai ČIGONAI nė velnio nepasimokė: jei atropojęs į svetimą kraštą elgiesi kaip chamiškas parazitas, nereikia stebėtis, kad vietiniai pirmai progai pasitaikius pasistengs parazitais atsikratyti. wink

Dabar ES vėl tampa       2016-03-4 14:09

liberaliai ateistine,-be tikėjimo ir Dievo.O jau tada visoms ištežimo ir ištvirkimo nuodėmės uždūminti reikia atpirkimo ožių.Ar ne todėl vėl toks puolimas prieš žydus,čigonus,skurdžiai gyvenančius,silpnesnius?Ir jei dabar kas atsitiktų,tai būtų kalti ne hitleriai ar stalinai,o mes visi,-bedieviai.

Apuokiukas       2016-03-4 14:04

Nu pasius nuo šio straipsnio vanagaitės su kacais ir zurofais…

žur       2016-03-4 13:04

Žurnalistai galėtų pasiteirauti pas pačius čigonus apie jų kilmę, iš kur kilę čigonai, kodėl pasklidę po pasaulį ir jei čigonai tikrai kilę iš Indijos tai kodėl čigonai nevažiuoja į Indiją?

Vilniaus taboro dėka       2016-03-4 13:00

Kai Vilniaus taboro atstovas prašo,įmanoma tikėtis palankaus sprendimo? Gerai,kad straipsnio pabaigoje prisimintos ir raudonojo bandito Genriko Zimano,ilgamečio oficiozo “Tiesa” vyr.redaktoriaus,gaujos aukos.O juk mes iki šiol nežinome tiesos apie Pirčiupių žudynes,visos versijos kažkuo įtakotos paties Zimano pasakojimais-išsigalvojimais! Prieita net iki tokių absurdų,kad savaeigiais šturmo pabūklais “Stug” vokiečiai nelaimingus kaimus niokojo,nors jau buvo prasidėjusi lemtingiausia Rytų Fronto operacija “Bagration”.

visum       2016-03-4 10:34

Išverskit į lietuvių k.  knygas Coudenhove Kalergi R. “Praktinis idealizmas“ (1925), „Pan-Europa“1923m., viešai paaiškinkit kas sukūrė ES vėliavą ir ką ES vėliavoje reiškia 12 žvaigždučių?

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Visiems užsiimantiems politikos komentavimu verta kaskart savęs paklausti, kiek manyje Laurinavičiaus

Ramūnas Aušrotas. Ta pati mergelė, tik kita suknelė

Dominykas Vanhara. Dėl Mariupolio gynėjų

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt penktoji (gegužės 19) diena

NŠTA teigia: už rūpestį šeima – ir vėl kremlinių etiketės

Vytautas Sinica. Reikalavimas paprastas: valstybei neatiduoti sektoriaus nepriklausomiems tiekėjams ir nekurti rinkos iliuzijos ten, kur ji neįmanoma

Tatjana Aleknienė. „Akademikų“ tylėjimas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Universitetas

Edvardas Čiuldė. Banalybės bokštų architektonika. Įvadinis pastabos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Politinis spektaklis „Radikalus kompromisas“

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt ketvirtoji (gegužės 18) diena

Neaukokite piliečių „nepriklausomiems“ elektros tiekėjams!

Kalifornijos švietimo apygarda tiria moksleivius klausdama, kaip dažnai jie leidžia laiką su skirtingos lytinės tapatybės žmonėmis

Marius Markuckas. Buitinės politologijos prabanga karo fone

Vytautas Rubavičius. Šlovė šventiems kariams – Mariupolio gynėjams

Dovilas Petkus. Apie savą ir svetimą istoriją ir kovą „su kaulais“

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.