Kultūros, kalbos, istorijos politika

Ir vėl tie velnio „kringeliai“ QWX

Tiesos.lt siūlo   2021 m. spalio 11 d. 19:56

5     

    

Ir vėl tie velnio „kringeliai“ QWX

„Žinių radijas“

Seimui jau ne vieną dešimtmetį vis begrasinant „pagerinti“ mūsų rašybą (kurią, beje, jau prieš 130 metų sutvarkė V. Kudirka su J. Jablonskiu ir kurių nubrėžtą liniją sugebėjome išlaikyti per visas 20-tojo amžiaus negandas), atėjo laikas ir mūsų laidoje pakalbėti apie legendomis apipintas raideles QWX.

Vieni mano, kad jos nelietuviškos ir sugriaus lietuvių kalbą, kiti supranta, kad jos lietuvių kalboje yra nuo seno ir greičiausiai bus toliau, treti apskritai iš to savo politiką sugeba pasidaryti. O kaip yra iš tikrųjų?

Atsakyti į šį klausimą ir pasamprotauti apie mūsų rašybos tvirtybę bei kismą imasi du universiteto dėstytojai – Antanas Smetona ir Vytautas Sinica. Studentei Samantai Kietytei teks arbitro vaidmuo – pamėgins atskleisti ginčo tuštybę ir suskaičiuoti guzus.

„Prie Smetonos“. Žinių radijas ir Vilniaus universiteto Filologijos fakultetas.

 

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2021-10-14 23:30

Smetona, deja, nesąžiningas. Jaučiasi įsipareigojimas, nepaisant jokių argumentų, prastumti tas raides. Sinicą pakvietė dėl paukščiuko - kad paskui galėtų pasiteisint, girdi, išklausėm visų pusių argumentus. Kad lengviau būtų sudirbt priešininką, pasikvietė komjaunuolę aktyvistę.
Sinica šaunuolis. Nors, tyčia ar ne, manau, nutyli tikrąją trijų raidžių stūmimo priežastį. Prieš kokia 20 metų tai sugalvojo, aišku, lenkai. Siekdami perimti sulenkėjusius lietuvius - ir kartu, kaip to pasekmę, teisę į Vilniją, ir galų galę - teisę į LDK, kaip Lenkijos dalį. Pastaruoju metu Lenkija to viešai nereikalauja, manau, todėl, kad komunistinių Vakarų įspausta į kampą, bijo prarasti dar ir lietuvių pasitikėjimą. Nors pretenzijų kažin ar atsisakė. Bet mūsų trijų raidžių aktyvistai savo siekius akivaizdžiai klastoja. Vienintelė šalis, leidžianti savo šaly užrašyti pavardes lietuviškai yra Lenkija, ir tai tik formaliai - bet tikrovėje bankai ir valdiškos įstaigos tokių pakeitimų nepripažįsta. Todėl net Punsko lietuviškoje gimnazijos mokytojų lietuvių pavardės rašomos lenkiškai. Kitose šalyse ir to nėra. Argumentas dėl lotyniško raidyno yra melagingas. Nes W yra lytiniška ne daugiau, kaip Č ar Ą. Lenkai per visą savo istoriją be kalbų lenkino visų svetimšalių pavardes ir prisijungtų teritorijų vietovardžius. Ir tai daro iki šiol.Argumentas, kad nusipelnę Lietuvai žmonės negalės užrašyti savo pavardės protėvių naudotais rašmenimis, yra taip pat melagingas, nes daugybė Lietuvai nusipelnusių žmonių to padaryti taip pat negalės, nes yra rusai ar žydai. Tikrasis mūsų ,,progresyviosios visuomenės” tikslas, manau, yra ne rūpestis lenkais ar kita mažuma, o būtent ,,Progresyvioji darbotvarkė”. Lietuvių kalbos normų ardymas yra tik to dalis. Iš čia visos Astrauskės ir Zvonkės su Bunkėm, žmoga ir tėvas Nr.1.

smetona - "profesorius":)))       2021-10-12 14:57

ne raidės čia kaltos(lietuviams jokių klausimų su raidynu tikrai nėr -yra nusistovėjusi ,klasikinė lietuvių abėcėlė ir tiek žinių prakeikti provokatoriai).

Avinas       2021-10-12 12:08

Sinica su globalistu simboliu. Turbūt atsitiktinumas? smile

būtinai ir dar raidę й ir н       2021-10-12 7:26

reikia prisiderinti prie valdančios mažumos - slavų
(nes taip smagu ruskeliui parašyti: kubilius - xyй, нaxyй tuos litovcus ir t.t.)
(teisingumo ministerija tam pritars - nes ten 100 proc. rusofilai arba patys rusai)

Taip        2021-10-11 21:01

Klausiausi ŽR ,,Prie Smetonos” minėtos laidos.Apgailėtina žurnalistika: laidos vedėjas A.Smetona pasikvietęs studentę labai stengėsi sudirbti valstybinės lietuvių kalbos reikalus ginantį politiką V.Sinicą .Apmaudu tai,kad lituanistas,VU lituanistikos dekanas A.Smetona, yra lietuvių kalbos reikšmės žemintojas,elgiasi panašiai kaip Lietuvių kalbos instituto viena sociolingvistė ,kuri neprieštarauja kalbėti lietuviškai ,,bent kaip”. Užuojauta studentams ,kurie studijuoja lietuvių kalbą ir lanko A.Smetonos paskaitas.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.