Istorija

II pasaulinis karas: Rusija suklastojo žuvusiųjų skaičių, jų buvo žymiai daugiau

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugsėjo 2 d. 10:54

14     

    

II pasaulinis karas: Rusija suklastojo žuvusiųjų skaičių, jų buvo žymiai daugiau

lrytas.lt

Kiek žmonių Sovietų Sąjunga prarado per Antrąjį pasaulinį karą? Tiksliai neaišku, nei kiek žuvo 1942 m. rugpjūčio 23 d. prasidėjusiose Stalingrado kautynėse, nei vėliau vykusiame Kursko mūšyje, nei po kelių metų šturmuojant Berlyną.

Iki šiol istorikai pateikia įvairiausius, dažnai prieštaringus duomenis. Ilgus metus netekčių klausimą nagrinėjęs Rusijos istorikas Borisas Sokolovas teigia, kad Antrojo pasaulinio karo metais SSRS prarado daugiau nei 40 milijonų piliečių. Šis skaičius – dvigubai didesnis nei skelbta sovietmečiu. Interviu su B.Sokolovu paskelbė novayagazeta.ru. Pateikiame jį lietuvių skaitytojams.

Borisai Vladimirovičiau, Stalinas įvardijo žuvusių skaičių 7 milijonais, Chruščiovas – 20, Jelcino laikais skaičius išaugo iki 27 milijonų... Ir kiekvieną kartą mums sakydavo, kad remiamasi vis naujais duomenimis… Kaip paaiškinti tokį „šokinėjimą“?

Stalinas apskritai nežinojo, kiek žuvo. 7 milijonus jis tiesiog sugalvojo. 20 milijonų teorija paimta iš Vokietijoje sudarytų Antrojo pasaulinio karo rezultatų. Ten buvo istoriko Helmuto Arntzo straipsnis „Žmonių netektys Antrajame pasauliniame kare“.  Bet šis skaičius anekdotiškas: remtasi pulkininko Kalinovo duomenimis. 8,5 milijono žuvusiųjų, 2,5 milijono mirusių nuo žaizdų, 2,6 milijono mirusių nelaisvėje. Gauta 13,6 milijono karių, prie kurių pridėti Stalino 7 milijonai.

Rezultatas – 20 milijonų, apie kuriuos ir paskelbė N.Chruščiovas. Bet juk „Kalinovas“ – išgalvotas personažas. Neva tai į Vakarus pabėgęs sovietų pulkininkas. Iš tiesų kūrinį „Maršalai taria žodį“ parašė du emigrantai – Grigorijus Besedovskis ir Kirilas Pomerancevas. Taigi 20 milijonų – jų vertinimai. 

Kaipgi profesionalūs karo istorikai pagrįsdavo šiuos skaičius? Juk jie gerai žinojo, apie ką kalbama? Ar nežinojo? Ar galima teigti, kad kažkas sąmoningai melavo? Ar jie visi nuoširdžiai klydo?

Daugiau ar mažiau rimti istorikai puikiai suvokė, kad Raudonosios armijos netektys smarkiai sumažintos. Bet iki M.Gorbačiovo epochos niekas nedrįso apie tai prabilti viešai. Kalbant apie oficialius skaičius, pateiktus knygoje „Slaptumo grifas panaikintas“ (8,6 mln. žuvusių karių, 26,6 mln. – bendras netekčių skaičius), tai Grigorijaus Krivošeino vadovaujamas autorių kolektyvas siekė sumažinti žuvusiųjų skaičių įvairių statistinių gudrybių pagalba priartinant jį prie žuvusių vokiečių karių skaičiaus.

Deja, net kai kurie demokratinių pažiūrų demografai bei istorikai privačiuose pokalbiuose pripažindavo, kad norint patriotiškai auklėti jaunimą derėtų nutylėti apie tikrąsias sovietų netektis. 

Ar galima įvardinti tikrąjį sovietų netekčių skaičių? Arba bent jau tokį skaičių, kurio negalima būtų lengvai paneigti?

Mano skaičiavimais, Sovietų Sąjunga prarado 26,9 milijonus karių. Į šį skaičių patenka ir kovoję Vermachto, SS, vokiečių policijos gretose, sovietų partizanų tarpe, mirę lageriuose, nuo ligų ar kitų priežasčių. Bendras pastarųjų skaičius – apie 700 tūkstančių.  Kalbant apie civilius gyventojus, tai praradome nuo 13,2 iki 17 milijonų žmonių. Iš viso SSRS prarado nuo 40,1 iki 40,9 milijonų savo piliečių.  Manau, kad tai gana patikimi duomenys, nors žuvusių civilių skaičius gali būti kiek mažesnis. Viskas priklauso nuo skaičiavimų. Savo aukų skaičiavimo metodiką nuosekliai aprašiau neseniai išleistoje knygoje „Karo kaina“. 

Kalbate apie tai, kad žuvusių karių skaičių galima nustatyti gana tiksliai. Bet kiek galima pasitikėti jūsų skaičiavimais? 

1993 m. gegužės mėnesį Jelcino patarėjas generolas Volkogonovas publikavo duomenis apie negrįžtamas Raudonosios armijos netektis. 1942 m. Vyriausios sanitarinės Raudonosios armijos valdybos viršininko Jefimo Smirnovo knygoje pateikta sužeistųjų per visą karą dinamika. Nustačiau, kurį 1942 m. mėnesį raudonarmiečių į nelaisvę pateko mažiausiai. Tai buvo lapkritis. Tuomet vokiečiai į nelaisvę paėmė 10 tūkstančių mūsų karių (o, pavyzdžiui, gruodį – 50 tūkstančių). Lapkričio mėnesio negrįžtamų netekčių skaičių palyginau su tą patį mėnesį sužeistųjų skaičiumi ir pastebėjau, kad vienam procentui sužeistųjų teko penki tūkstančiai žuvusiųjų.  Ekstrapoliavau šį skaičių visam karo laikotarpiui ir gavau apie 23 milijonus. Pridėjau ir kitus skaičius: mirę nuo ligų, nelaimingų atsitikimų, sušaudyti per tribunolą, 4 milijonai žuvusių nelaisvėje. Gavau 26,9 milijono.

Vidutiniškai vokiečių karių žūdavo dešimt kartų mažiau nei raudonarmiečių. Kartais gaudavau net didesnį skirtumą. Pavyzdžiui, prie Leningrado vienas Raudonosios armijos pulkas per vieną dieną (1941 m. lapkričio 9-ąja) prarado daugiau karių nei visa 17-oji vokiečių armija per 10 dienų.  Arba prie Kerčės. Vienas 12-osios šaulių brigados batalionas 1942 m. balandžio 9 d. neteko 600 karių iš 800. Visa Ericho von Mansteino armija per 10 to paties mėnesio dienų neteko kiek daugiau – 914.  Galiu pateikti daugybę tokių pavyzdžių. Raudonosios armijos netektys buvo menkinamos siekiant jas sulyginti su vokiečių netektimis, kurios savo ruožtu didintos.  Vokiečių netektys sovietų pranešimuose – gryniausia pasaka. Belaisvių skaičius padidintas dešimtis kartų. Pavyzdžiui, prie Miuso upės 6-ąją vokiečių armiją puolęs Pietų frontas pranešė apie tai, kad nuo 1943 m. rugpjūčio 18 iki 31 d. paėmė į nelaisvę 5100 vokiečių karių. Bet per tą laikotarpį vokiečių junginiai neteko 367 karių. Šie kariai paskelbti dingusiais be žinios. Akivaizdu, kad dalis jų žuvo, o ne pateko į nelaisvę. 

Ar nėra kokių nors nežinomų dokumentų, kuriuos kas nors iki šiol slepia? O štai jei juos atrastų, visuose ginčuose būtų padėtas taškas. Jei tokių dokumentų yra, kur jie galėtų būti?

Tokių dokumentų nėra. Teoriškai galima paimti pulkų žurnalus, kuriuose registruotos karių netektys ir bandyti skaičiuoti remiantis tais sąrašais. Bet didelė tokių žurnalų dalis apskritai neišliko. Taigi tokie skaičiavimai būtų daliniai. Dokumentų, kuriuose viskas būtų sudėliota į savo vietas, nėra. Net jei visi archyvai būtų prieinami.

Bet kodėl tokie šokiruojantys skaičiai? Kariai nemokėjo kautis? Generolai nesugebėjo vadovauti? Technika buvo prasta?

Manau, kad tai kompleksiška problema. Iš vienos pusės Stalinas visada baiminosi profesionalų vadovaujamos kariuomenės, jam visuomet buvo patogu kariauti su neparengtu kontingentu todėl, kad profesionalioje kariuomenėje galėjo iškilti savas Bonapartas. Stalinas baiminosi naujojo Bonaparto gimimo.  Iš kitos pusės, žmogaus gyvybės kaina sovietų sistemoje buvo menka. Karių ir karininkų parengimo lygis buvo neįtikėtinai prastas. Vokiečių ar amerikiečių karį galima įtikinti, kad taikos metu įgytas asmeninis pasirengimas didina galimybes išlikti mūšio sąlygomis

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA
.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jules       2017-09-4 11:08

O kas sugriovė Europą? Vokiečiai? Kas planingai naikino jos civilius gyventojus, specialiai būtent darbo klasę, didžiuosiuose jos miestuose? Irgi vokiečiai ar Kasablankos konferencijos popierkų signatarai, ar draugo profesoriaus F.Lindemann’o planas ir jo vykdytojai, įvairūs Hariukai unabomberiai ir padulkint už dyką bejėgęs mergas mėgėjai, ką? Kas žiauriai prievartavo, sakykime, Italijos moteris po jos okupacijos, jau nekalbant apie vokietes, ar apie iškeldinamus vokiečius iš savo gimtųjų namų, okupantams vykdant žiaurų etninį valymą? Prievartaujamos buvo ir prancūzės po išvadavimo, bet kažkodėl Žmogaus teisių gynėjai, liberastai ir tolerastai apie tai nekalba, kodėl? Taip negražiai pasakiau todėl, dovanokit, kad mus jie, liberalūs tolerastai, vadina populistais, lochais, lodoriais, tinginiais, bukagalviais, heiteriais, fašistais, “niemcais” kaip sovietinėje kariuomenėje kadais. Per vokiečių moterų, senių ir vaikų iškeldinimą iš gimtųjų namų jų žuvo apie 6 milijonus, tad kodėl niekas nevaikšto su šių aukų portretais gatvėse, a? Sovietijoje nugalabyta virš 66 milijonų žmonių ir tyla, jokio teismo, kodėl? Ką veikia liberalūs ir tolerantiški žmonės šiuo sunkiu klausimu,a? Tik mus pravardžiuoja ir populistais, lochais ir įvairiais fobais vadina ar kaip čia yra iš tikro, a? Kokios tautos vykdė etninį valymą, užgrobusios svetimas teritorijas? Gal yra galinčių į tai atsakyti, kai VU docentai nepajėgūs?

Marginalas       2017-09-4 10:46

Lietuvoje pagaliau išleista knyga, dokumentaliai parodanti, kad Senąjį Vilnių sugriovė ne vokiečiai-okupantai, bet ruskiai-išvaduotojai, po to garsiausiai šaukę apie vokiečių-okupantų griovimą:
http://www.knygos.lt/lt/knygos/kas-sugriove-vilniu/

tu ruta       2017-09-3 14:14

Matau jūs, Madame, gera Čekoslovakijos specialistė? Kodėl dabar dvi valstybės ten ir kas tie Sudetai buvo anuomet ir kada jie kokiai valstybei tūkstantį metų priklausė, gal galėtumėte susimildama mums papasakoti? O Danzig’as kas jau tokis buvo ir dar geriau - kas buvo Konradas ir ką jie kvietiesi, ir kam, dėl ko, a? Ačiū, jei atsakysite! Kodėl mums taip patinka Dvigubų standartų manija ir masinė kulpatystė?

Jules       2017-09-3 14:06

Kažkas su logika negerai čia. Juk ne šiaip sau Logikos mokslas buvo VU uždraustas kadais ir docentai buvo patenkinti, kad studentai neklausinėtų ko nereik ir jų nenervintų. Aš jau persižegnojau, o kas toliau? O toliau šalia argumentų ir faktų Jūsų minimas žmogus pateikia ir dezi propagandos nemažą dozę, kad runkeliukai ir studenčiokai, ir kiti mamyčiukai gerai kibtų. Tuos dalykėlius, kuriuos čia, atseit, atskleidinėja, paprasti logiškai ir kritiškai mąstantys kaimiečiai jau žinojo nuo pat karo pabaigos, bet pasakyti negalėjo, nes grėsė sušaudymas arba 25 metai kalėjimo. Nežinojo tik LTSR akademikai ir docentai Vilniaus univerkėje ir institutuose, nežino ir dabar, bet žinojo, kaip greitai gali atlapaširdį, atvirą ir nuoširdų, studenčioką pasodint. Dabar irgi už skaičiuko kritiką gresia nuo 5 metelių iki 12 metų kalėjimo, nežinot kur? Žinokit, ten sėdinčių(politkalinių) gan nemažai. Vien už žodį sodina liberalai, nežinot?

Dzeikas       2017-09-3 12:37

Jules, jei atrodo - bandykite zegnotis.Gal pades.
Sokolovu pasitiketi nereikia ir jis nepraso is jusu to.Vertinti, jei turite tam reikalingu ziniu, reiktu jo ARGUMENTUS.
Zuvusiuju apskaiciavimo metoda naudojant salutinius duomenis metodas kuri JAV ekonomistai panaudojo apskaiciuoti varzovo , TSRS ekonomini potenciala.Tikraji, o ne skelbiama. Po TSRS zlugimo pasirode, kad apskaiciavo gana tiksliai +- 10-20%.Turint omenyj oficialios statistikos slaptuma ir platu falsifikacijos masta - net labai tiksliai. Pridare tie jankiu kiausingalviai vargo KGB.Tie nusivare ieskodami kurmiu MA.
Sokolovas panaudojo bataljono lygio vadams zinoma didziuju skaiciu desni, kad zuvusiuju ir suzeistuju skaicius yra tam tikra mazai kintanti konstanta.Kokia? Toli vaiksciot nereikia - “Ukrainos tragedija: jau nužudyta per 10 000 žmonių, beveik 24 000 sužeista” tiesos.lt.
Jelcino laikais archyvai gana placiai atverti buvo, o ir anksciau zuvusiuju skaiciaus atskleisti nesistenge, bet apie suzeistuosius nepagalvojo. Neislaptino lauko ir uznugario ligoniniu ataskaitu. Suskaiciuok suzeidimu kartini skaiciu - gana tiksliai zinosi zuvusiuju skaiciu.Elementaru, Watsonai.

ruta       2017-09-3 9:02

..kadangi degeneratas stalinas norejo raudona mara paskleisti po pasauli , tai ir pritare Jungtiniu Tautu rezoliucijai , kad zydams bus skirta vieta ju valstybei Palestinoje , o tam reikejo parodyti juos daugiausiai nukentejusiais nuo antro pasaulinio , sitam tikslui jis ir paskelbe skaiciu - sesi milijonai zuvusiu nuo Vokietijos nacistu .Uzkraudamas visa atsakomybe uz aukas TIK Hitleriui / holokausto industrija islindo tik septyniasdesimtais /, nors pats sunaikino zenkliai daugiau ..Net per Niurnbergo procesa CCCP -ui niekas nepatogiu klausimu neuzdave , nes taip buvo sutarta su Prancuzija ir Britanija , nes tada tektu nagrineti ir ju gedinga elgesi , kuris leido Hitleriui 1939 aneksuoti Cekoslovakija ..

Jules       2017-09-3 7:08

BK straipsnis turėjo būti, o ne BK kodeksas, atsiprašau.

Jules       2017-09-3 7:05

Žinot, jei dvaro žurnalistas ar VU istorikas(docentas) suskaičiavo - vadinasi, tiesa, o kitaip BK kodeksas ir cypė arba atsitiktinė plyta ant galvos, arba netikėta fūra užlėks pakeliui. Lietuvoje dezinfosklaida ne taip seniai tikėta, ypač Komsomolke, lygiai taip pat kaip ir Dievu, pamiršote, ane? O Sokolovu galima pasitikėti? Jis nepriekaištingos reputacijos ir nemeluojantis, tiksliai, ane? Manau, kad yra vietų ten pas jį, kur jis stipriai makaroninasi ir atkartoja imperines arba Didžiojo Trejeto sąjungines mantras kaip ir kai kurie vadovėliniai žiurkėnai čia, neatrodo?

Dzeikas       2017-09-2 21:05

Generolo Boriso Sokolovo redaguota knyga “100 didziausiu karu”(ISBN 5-7838-0903-9) laikau visada po ranka.Idomus palyginimai IIPK kariuomeniu: pasak ji TAKTISKAI Vermachtas pranoko visas to meto kariuomenes iki pat karo pabaigos,kazinkoks jankiu generolas rase: “tiksliai zinau, kad pries mane 2 naciu divizijos, taciau kaunasi jos kaip 3 normalios ir man puolimui teoriskai pakankamau 6 diviziju(3 pries 1 pasak karo teorijos) - pergales neuztikrina. Kautynes gi su RKKA, esant APYLYGIOMS salygoms, primindavo Svetimsaliu Legiono susiremima su negru gentimis.
Na lietuviskai auditorijai zinomu tiesu nekartosiu.Taciau naudingiau pasimatuoti Rusijai taikoma kritika sau.
Kaip tautine media atkartoja SAJUNGININKU pagyras lietuviskai kariuomenei. Jau karta rasiau, kad jankiu “susizavejimas” ant pliko kuno dedamais sarvais mandagus pasiulymas detis juos visdelto ant medvilniniu vasarinukiu, kad sarvai nesmirdetu juos nusiemus, o ne kompolimentas storai lietuvaiciu odai.
Apskritai nuvilia ne reiketinas ir butinas priesu kritikos nagrinejimas - jie geriausiai ivertina TAISYTINA -, o pagyru sau paieska.
Tuom mes ne ka geresni uz sovietus. Paskaitykite ka lenkai rase apie IPK Lietuvos kariuomene.Jie rado silpna vieta - puolima durtuvais.Isiverzus i lietuviu gretas gynyba suyra tiesiog minutes dvieju begyje.Net esant musu skaiciaus persvarai.
Pabandyk tai pasakyti garsiai ir viesai.Skirsis kuom nors musu reakcija nuo rusu?
Taigi.

visi tarybukai - lavonai       2017-09-2 17:09

bedieviai, ateistai - tai gyvi lavonai.
——-
Lietuva irgi gali tuom pasigirti - ar matėte nors vieną tikintį teisėją, antstolį, prokurorą?

to Pikc       2017-09-2 16:51

Kaip tai nesuskaičiavo? Suskaičiavo ir gana tiksliai aukščiausios klasės specialistas drg.Ilya Ehrenburg ir paskelbė Maskvos ir Londono laikraščiuose. Beje, yra sakančių, kad tiksliai jau buvo suskaičiuota XIX amžiuje, ką manai? Lietuvoje dabar irgi vyrauja tik aukščiausios klasės specialistai, o visi kiti - nemokšos ir lochai, tinginiai ir lodoriai, nemokantys skaičiuoti ir pasodinti ant kriminalizuojančios minimalkės(algos) adatos.

Pikc       2017-09-2 15:53

O dėl “Niurnbergo popierkų” - čia apie stebuklingus 6 milijonus žydų? Tai ten niekas nieko neskaičiavo - paėmė sovietų propagandą už gryną pinigą, ir tiek. Apie tai šiek tiek rašoma Joachimo Hofmano (Joachim Hoffmann) knygoje “Naikinamasis Stalino karas 1941-1945. Planavimas, realizavimas ir dokumentai”.

Pikc       2017-09-2 15:49
Jules       2017-09-2 15:47

O tai kaip tada su Niurnbergo popierkomis ir verdiktais? Vienus tiksliai iškart suskaičiavo, o kitus po šiai dienai tebeskaičiuoja ir niekaip net apytiksliai suskaičiuot akademikai ir mokslinčiai negali ne tik Rusijoje. Tik elektrikai, diletantai, geba apytiksliai skaičiuoti. Kame reikalas, a, oligarchijos dvaro istorikai ir VU docentai, ir čia, Mūsų Lietuvoje? Laikas istorikus diskvalifikuoti ir jų VU diplomus ir Lietuvoje pripažinti negaliojančiais, o jų turėtojus kartu su docentais tempti į nepriklausomą, į nešališką teismą, suformuotą ne iš eksiukų ir jų anūkėlių, tiesa? Per juos mes patyrėme milžinišką žalą - esame labai traumuoti ir niekaip susikalbėti nebegalime. Tik diletantai ir elektrikai bendrą kalbą teranda, o kiti svaičioja užburti ir niekaip patys jau nesugebės atsiburti - atmokti.

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.