Sveikatos apsaugos politika, Žmogaus teisės

Ignas Vėgėlė. Patyčios Lietuvoje

Tiesos.lt redakcija   2021 m. spalio 23 d. 18:50

18     

    

Ignas Vėgėlė. Patyčios Lietuvoje

Veidaknygė

Patyčios Lietuvoje tokio masto, kokio dar nėra buvę. Jau spėjome įprasti, kad socialiniuose tinkluose vieni iš kitų tyčiojasi pasiskiepiję ir nesiskiepiję. „Visuomenės atmatos“, „piktybiniai bedarbiai“, „degradai“ – socialiniuose tinkluose plinta kaip gaivus oras. Brizas pūsteli ir nuo influencerių bei rašytojų, nuo žinomų visuomenės veikėjų ar šiaip svarbių patiems sau.

„Vakcinuoti žmonės turi pradėti persekioti antivakserius, nes jie yra kaip maras, neša mirtį…. siūlau: organizuoti lokaliai grupes prieš antivakserius…“ – siūlo buvęs Atkuriamojo Seimo Aukščiausios Tarybos Apsaugos skyriaus vadas.

Kitas – toks ponas L. Andriulis – apie nepasiskiepijusius teigia: „…tikiuosi neišgyvens jie, jeigu yra tokie“. Garsus influenceris Prezidentą, į kurį privalu kreiptis „jo Ekselencija“, pavadina rusišku paniekinimu „čmo“.

Į bendrą chorą įsijungia ir kai kurie politikai. Pamenu, Seimo narys L. Slušnys visiems Lietuvos medikams siūlė manęs negydyti: „…sakote per tą laiką jis gali numirti? Taigi savo kalboje šis žmogus aiškiai pasakė, kad tai smulkmena…“

Šį pavasarį policija garsiai pasidžiaugė virtualiuoju policininku. Pažymėjo, kad virtualaus policininko tikslas „kovoti prieš neapykantos, rasinius ir seksualinius nusikaltimus“. Gal kas iš mano sekėjų žinote, kur tas virtualus policininkas dingo? Sakote, atostogauja? O gal išvyko į riaušių policijos kursus: juk reikia ruoštis neramumams, kai aplink vien patyčios.

Spėju, virtualus policininkas strimgalviais atskubėtų iš atostogų, jei kas panašiai atsilieptų apie homoseksualų asmenį. Kiltų skandalas. Kelią skinantis homoseksualiems asmenims skirtam partnerystės įstatymui simboliška apriboti nesiskiepijusiems teisę nusipirkti duonos ir vaistų, ar pasiūlyti uždrausti judėjimą per šv. Kalėdas. Juk ne visiems jos šventos.

Selektyvus teisingumas, joks teisingumas.

Socialiniuose tinkluose sklindantys anekdotai apie šąlančius antivakserius prie duonos ir kefyro geriausiai apibūdina jau priimtus ir įsigaliojusius „operacijų vadovo“ sprendimus. Sunku suprasti, ką jie turi bendro su sveikatos apsauga ar kitais teisėtais tikslais. Tą vienintelį tikslą geriausiai apibūdina toks gydytojas M. Strioga: sudaryti nepakeliamas sąlygas nepasiskiepijusiam žmogui.

Tiesa, tai dar ne viskas. Buvęs konstitucionalistas (teisininkas), prieš mėnesį visų teisininkų nuostabai tvirtino, kad konstituciškai yra nereikšminga smulkmena, ar žmogaus teisių ribojimai numatomi įstatymu, ar Vyriausybės nutarimu. Dabar jis priduria dar ir štai ką: konstituciškai yra pagrįsta diferencijuoti asmenis ir nesiskiepijantiems nemokėti sveikatos draudimo išmokų jiems susirgus, pabrėžia ir būtinumą tokiems asmenims apmokestinti testus.

Jei teisinio reguliavimo tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas nepasiskiepijusiam žmogui ir taip priversti pasiskiepyti, nors nėra numatyta jokia įstatyminė pareiga skiepytis – toks teisinis reguliavimas pats tampa patyčiomis, be jokio teisinio pagrindo žeminantis grupę asmenų ir toliau priešinantis pasiskiepijusius su nepasiskiepijusiais. Kai teisinis reguliavimas remiasi dviem neretai vienas kitam prieštaraujančiais tikslais: visuomenės sveikata ir prievarta / nauda pasiskiepyti, tai ir sprendimai prieštarauja logikai.

Tokio valdymo rezultatas – vienas didžiausių kovido sergamumu visoje valstybėje. Pamenate, kaip sunkiai buvo priimtas sprendimas pasiskiepijusiems vėl uždėti kaukes? Iki šiol paskiepyti netestuojami net tuomet, kai tai būtina, su galimybių pasu asmenys turi teisę judėti prekybos centruose, kavinėse ir kitose uždarose patalpose, net jei jiems pasireiškė kovido simptomai. Galimybių paso apsaugoti simptominiai neretai atvyksta ir į darbą (Pakruojo savivaldybėje iškrito beveik visi pasiskiepiję, o meras gydosi ligoninėj), prie didžiausio iki šiol buvusio Lietuvoje ligos išplitimo masto tebevyksta kaukių (nemedicininių) baliai Valdovų rūmuose, daugiatūkstantinės sporto varžybos ir kiti masiniai renginiai uždarose patalpose. Juk reikia atsilyginti už atkištą petį!

Kažkur socialiniuose tinkluose skaičiau nuomonę, kad tikrasis tikslas yra palaikyti aukštus susirgimų skaičius, nes Lietuva prisipirko net 16 mln. skiepų ir juos reikia sunaudoti, be to, nuslūgus kovido įtampai reikėtų pasiaiškinti dėl 5-osios vietos pasaulyje pagal perteklinių mirčių skaičių ir „prizinės“ vietos Europoje pagal mirštamumą nuo kovido. Kai sveikatos apsaugos politiniuose sprendimuose neįmanoma surasti vieno aiškaus ir tikro tikslo, galima patikėti ir tokiu.

Vietoje išvadų. Kai į rimties visuomenėje atkūrimą nebesikiša policija, prokuratūra pamiršta ginti viešąjį interesą, sunkiausias ir atsakingiausias išbandymas tenka teismams. Nepriklausomi teismai demokratinėje teisinėje valstybėje išsprendžia ginčą ir turi galią atkurti taiką visuomenėje. Viliuosi, kad suspės, nes vis stiprėjantis emocinis ir psichologinis smurtas neretai evoliucionuoja į fizinį.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

anete       2021-10-25 8:58

Dėkoju autoriui. Nuostabu, kad Jūs gerb. Ignai esate, rašote. Stiprybės Jums. Kaip oras reikalingas Jūsų žodis mums

jooo       2021-10-25 0:14

paskutiniai šedevrai : karstelio mokestis, Lietuva “pasveiko” per 30 metų  - uždaryti regionų ligonines,gimdymo ir vaikų skyrius.

Bravo       2021-10-24 17:34

tokiems teisininkams, laiku stengiasi užkirsti kelią į visuomenės radikalėjimą.

Jei       2021-10-24 16:44

Kreipiesi į prezidentą: Jūsų...
o, ne jo…, t.y.
parodai jo statusą, o ne kreipinį...
Jūsų, Ekscelencija, būtent -sc-, o ne -s-,

Pasvarstymui       2021-10-24 12:39

Žinoma tokia socialinės psichologijos sąvoka: “Profesinis kretinizmas”. Apie tai galima paskaityti, pvz., Arvydas Šliogeris “Lietuviškosios paraštės”, Vilnius, 2011, cituoju 191 psl.:
<< Tikroji situacija visai priešinga: kaip tik instrumentinio infantilizmo pavergti žmonės tampa savotiškais autistais ar net šizofrenikais, išties nebegalinčiais susišnekėti su kitam instrumentiniam spiečiui priklausančiais infantilais: p.r.o.f.e.s.i.n.i.s k.r.e.t.i.n.i.z.m.a.s [pažymėta], pavojingai suvešėjęs technologinėje visuomenėje, yra tapęs net žmogaus rango rodikliu. Taisyklė tokia: kuo labiau žmogus sukaustytas savo profesinio instrumentiškumo šarvų, tuo jis kvailesnis, tuo labiau nerealus, tuo labiau įsisupęs į solipsistinį kokoną, jį fatališkai izoliuojantį nuo to, kas nėra jis pats kaip savo instrumentinės funkcijos funkcija. >> 
Kaip matote, tokie “profesionalai” susidūrė su nauja, jiems nepavaldžia tikrove ir ką tada jiems daryti? Lieka tik koliotis, gal taip pasiseks paslėpti savo desperaciją... smile

Ehrmantraut       2021-10-24 12:14

Iš V.Orbano kalbos spalio 23 d. Vengrijos revoliucijos metinių minėjime: “Tautos gyvenime būna akimirkų, kai visi staiga pajunta, kad jiems jau gana, kad taip toliau negali būti. Reikia apsispręst ir sprendimas parodo kas mes iš tikrųjų esame. Pasidaro aišku, kiek verta visa tauta – klūpėti ar atsistoti ir protestuoti. Susitaikyti ar maištauti. Kreipti žvilgsnį į šalį ar žiūrėti tiesiai.
Mes, vengrai, nusprendėme teisingai. Mes nusprendėme protestuoti ir kovoti. Vergovės akivaizdoje mes pasirinkome laisvę, nepriklausomybę, o ne okupaciją, Vengrijos patriotus, o ne komunistus. Prisimkime šią nuostabią dieną kai mes, vengrai, parodėme ko esame verti, parodėme pasauliui ir savo priešams kas iš tikrųjų esame.”

Rasa       2021-10-24 8:55

Kas gali paneigti, kad toks epidemijos valdymas turį tikslą - sargdinti žmones, žlugdyti juos ekonomiškai, po pandemijos triukšmu vykdyti finansines machinacijas. Juk viskas daroma, kad ji plistų, o medicininė sistema silpnėtų. Valdžioje nusikalstantys žmoniškumui!

stasys       2021-10-24 7:16

Taip , vyksta atviras puolimas prieš tuos kurie kritikuoja valdančius . Puolamas ir Prezidentas ir jį palaikantis . Aišku galima tai pavadinti tyčiojimusi , bet juk skirtingu nuomoniu ringuose dalyvauja tie patys žmonės , tarp kuriu be abejo rasis ‘nevėkšlu’ . G.Lansbergis pasiulė kai kuriems politikams nusiplauti kruvinas rankas , rodydamas į valstiečius, o juk jo pačio vykdoma politika dar teks Lietuvai aptarinėti ateityje ir skaičiuoti Lietuvos patirtus ekonominius ir socialinius nuostolius . Politika tai kompromisų menas .. o ne nevėkšlų nuomonės įgyvendinimas užimant aukštas pareigas . Dalis kaltės matau ir taip vadinamoje ‘nesisteminėje’ žiniakslaidoje , nesinaudoti žurnalistine teise užduoti teisingus klausimus valdantiems iš šono atrodo keistai . Gal patogiau cypti ir dejuoti ?

Jeii autorius kandidatuotų       2021-10-24 7:01

į LR Prezidento postą - balsuočiau, paraginčiau dar 100 draugų pažįstamų tai atlikti. LR Seime, MT labai trūksta išprususių teisininkų galinčių, nebijančių ir mokančių TEISINGAI perskaityti LR Konstituciją. Pa v ydėtinas JAV Kongresas, kurį sudaro apie 90 nuošimčių turinčių judininį išsilavinimą, darbo ptirtį, kongresmenai-teisininkai.

Ačiū       2021-10-24 4:07

Gaivaus oro gurkšnis. Ačiū jums ir stiprybės linkiu, o jos tikrai prireiks.

Šiandien Respublikoje       2021-10-24 0:33

Skaitykit apie Grybauskaitę, Landsbergį ir KGB

Kis       2021-10-23 23:51

o juki jie to smurto ir siekia,nes mano kad ju rankose jega.Neduok Dieve,kad dar sunus eitu pries teva ar mama?Tai kazkas negriztamo ivyktu,juk neuzmirskime,kad mes viena tauta,o tie patriarchai uzvers kojytes ir amen Juze,paibaigs tas nezmoniskas spektaklis.

tik po tokio straipsnio       2021-10-23 21:44

gimsta truputis Vilties.Ačiū Dievui už Igną

Kazys       2021-10-23 21:21

galima pridurti dar vieną dalyką.Kodėl taip daugėja susirgimų tuo covidu, juk tas GP tam labai padeda ir ne tik dėl to kad žmonės nebesisaugo bet ir štai mano atvejis .Abu su žmona apsirgome, žmoma dirba biudžetinėje istaigoje, aš dirbu individualiai manes kol kas niekas net neverčia testuotis, bet kadangi vis tiek dabar tenka izoliuotis ( be to jaučiu ir peršalimo simptomus) užsiregistravau ir nuvykau testuotis. Dar atsakymo negavau , bet jei jis bus teigiamas man bus ;nauda; nes juk gausiu tą sup—galimybių pasą:)))))

Malonu       2021-10-23 20:22

Kai aplinkui vyksta kažkoks protu nesuvokiamas pamišimas, tokie pasisakymai padeda neprarasti žemės po kojomis ir tikėtis, kad dar liko mažytė, sveiko proto pergalės viltis.

ah.ą       2021-10-23 19:47

va, va - perteklinių mirčių skaičius Lietuvoje ir yra, Šimonytės ir Dulkio skiepijimas nesant vakcinų , “katuks į zupę”, ir lyderiavimas sergamume taip pat, nes Šimonytės su Dulkio badymas užkrečia gyvu virusu ir po užkrėtimo ne karantinuoja 14 dienų, bet paleidžia užkrėsti kitus. Tai kaip nelyderiausim sergamume, jei vietoj užkrato valdymo politikos vykdoma užkrato platinimo politika - užkrėsti ir paleisti?
Ar ne padidės dar daugiau mirčių po trečio skiepo? Pasirodė info iš Ukrainos virusologo kad po trečios dozės revakcinacijos galutinai užmušamas imunitetą:
“Ревакцинация убивает иммунитет. Микробиолог и вирусолог Украины”
https://vk.com/video-167963069_456242594
Vis turėsime imuno deficito sindromą - AIDS?

Nesolidu       2021-10-23 19:39

Tai kad abiejose pusėse - pačios sodriausios patyčios. Įdomu, kodėl įsigilinta tik į vieną jų?

babute       2021-10-23 19:00

sakau Jums dideli aciu uz blaivu prota

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.