Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Sveikatos apsaugos politika

Ignas Vėgėlė. Apie vaikų skiepijimą ir būtinybę gauti tėvų sutikimą

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 23 d. 0:01

1     

    

Ignas Vėgėlė. Apie vaikų skiepijimą ir būtinybę gauti tėvų sutikimą

Taip ir liko neatsakytas klausimas, ar reikia tėvų sutikimo, kai nuo Covid skiepijamas vaikas? Surašiau nedidelį komentarą – gal kiek sausoką, kartu su nuorodomis į teisės aktus, kad kiekvienas Jūsų galėtumėte ginti savo teises.

Teisę įgyti teises ir pareigas, t.y. sudaryti sutartis, pasirašyti leidimus ar sutikimus, asmuo įgyja nuo 18 metų (civilinio kodekso (CK) 2.5 str.).

Už nepilnamečius iki 14 metų sandorius (tame tarpe sutikimą skiepyti nuo Covid) jų vardu sudaro tėvai arba globėjai, kurie privalo veikti išimtinai nepilnamečio interesais (išskyrus smulkius buitinius sandorius) (CK 2.7 str.).

Nepilnamečiai nuo 14 iki 18 metų sandorius sudaro turėdami tėvų arba rūpintojų sutikimą, išskyrus tuos atvejus, kai toks asmuo teismo pripažįstamas veiksniu (CK 2.8, 2.9 str.). Neretai cituojama CK 6.726 str. 1 dalies norma, nustatanti, kad nepilnametis, sukakęs 16 metų, gali pats savo vardu sudaryti asmens sveikatos priežiūros paslaugų sutartį ir atlikti tiesiogiai su šia sutartimi susijusius teisinius veiksmus, aptariamu atveju netaikoma: nes skiepijimas nuo COVID yra paslauga, kurios išlaidos yra apmokamos (kompensuojamos) iš privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, valstybės ar savivaldybių biudžetų lėšų (CK 6.725 str. 3 d.; Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymas).

Vis dėlto Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 14 str. numato reikšmingą išimtį: pacientui nuo 16 metų sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos tik su jo sutikimu. Nors lingvistiškai tai galėtų reikšti, kad nuo 16 metų apie jam teiktinas sveikatos priežiūros paslaugas savarankiškai sprendžia pats nepilnametis, vis dėlto derėtų šią normą vertinti bendrame kitų teisės aktų kontekste.

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas vaiką apibrėžia, kaip žmogų iki 18 metų. Įstatymas pabrėžia, kad vaikas, sugebantis suformuluoti savo pažiūras, turi būti išklausytas visais su juo susijusiais klausimais ir į vaiko nuomonę, įvertinus jo amžių ir brandą, turi būti atsižvelgiama, jeigu tai neprieštarauja vaiko interesams; be to, pabrėžiamas vaiko tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą dalyvavimas priimant su vaiku susijusius sprendimus bei atsižvelgimas į jų nuomonę.

Konstitucija pabrėžia, kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Valstybė saugo ir globoja šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Nepilnamečius vaikus gina įstatymas (38 bei 39 str.).

Biomedicinos konvencija nustato, kad medicininė intervencija neveiksnaus nepilnamečio atžvilgiu gali būti atliekama tik su atstovo arba valdžios institucijos, arba įstatymų nustatyto asmens ar organizacijos sutikimu (6 str.). Kitaip tariant, būtinas tėvų arba kitų įstatyme nustatytų subjektų sutikimas (nors jo, kaip jau minėta, Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 14 straipsnio pažodinis tekstas nenumato).

Lietuvos teismų praktika pabrėžia gydytojo pareigą tinkamai informuoti pacientą apie atliekamą sveikatos priežiūros paslaugą ir atsakomybę už netinkamą informavimą (LAT 2010-05-25 3K-3-236/2010); pabrėžia gydytojo pareigą imtis maksimalių pastangų, elgtis atidžiai, rūpestingai, kvalifikuotai (LAT 2008-10-14 Nr. 3K-3-478/2008), sąžiningai ir atsargiai, vadovautis medicinos ir kitų mokslų žiniomis, gydytojų profesinės etikos ir pripažintos praktikos taisyklėmis, teisės aktų, reglamentuojančių medicininių paslaugų teikimą, nuostatomis (LAT 2011-02-21 3K-3-59/2011). Gydytojo veiksmų neteisėtumas ir kaltė, kaip civilinės atsakomybės sąlygos, gali būti konstatuojami esant lengvesnio laipsnio pareigos elgtis rūpestingai ir apdairiai pažeidimui negu įprastu civilinės atsakomybės atveju (LAT 2009-10-13 3K-3-408/2009).

Paminėtina ir tai, kad skiepai nuo Covid yra receptinis vaistinis preparatas.

IŠVADOS:

Skiepijant vaikus nuo Covid iki 16 metų turi būti gautas tėvų sutikimas (išskyrus ypatingai retas išimtis, kurių čia nevardinsiu).

Skiepijant nuo Covid 16–18 metų paauglius būtinas jų pačių sutikimas. Tačiau vertinant Konstitucijos, Biomedicinos konvencijos, Civilinio kodekso, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo santykį su Paciento teisių ir žalos atlyginimo įstatymo normomis, manytina, kad sutikimą turėtų išreikšti ir vaiko tėvai. Beje, tėvų sutikimas gerokai sumažintų galimą ieškinių dėl žalos atlyginimo (jei kiltų retas nepageidaujamas poveikis vaiko sveikatai) riziką medikams, rodo medikų pastangas tinkamai informuoti asmenį apie sveikatos paslaugą. 

Ir dar pasiūlymas įstatymų leidėjams: būtina tinkamai ir tiksliai sureguliuoti šią situaciją, aiškiai įtvirtinant būtiną tėvų sutikimą dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo paaugliams. Iki 18-os metų nei tatuiruočių, nei energetinių gėrimų be tėvų sutikimo negausi, o dėl tėvų sutikimo atlikti sveikatos priežiūros paslaugas vis dar yra neaiškumų, gulančių ant tėvų ir gydytojų pečių.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ačiū        2021-09-23 5:00

Labai reikalingos žinios.Labai Ačiū!

Rekomenduojame

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.